LEYDSCHE COURANT. 18 36. WOENSDAG 27 AUGUSTUS. i De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. TV0 He Prijs tier Courant is 12 in liet jaar tie afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEY DEN, 20 Augustus. Gisteren is alhier de 5de verjaardag van Prins Alexander, jongsLen Zoon des Konings, op de gebruikelijke wijze gevierd. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, heeft Ier kennis van de belanghebbenden gebragt, dat de jngl op klein wild, opgenoemd in art. 17 der Wet van den 6'|CI> Maart 1852 Staatsblad ut 47), voor dit jaar in deze provincie zal worden geopend Zaturdag den 13dc" September aanslaande met zonsopgang. Men verneemt dat volgens de door de 1111. Maxwils, Schrelien en C°. en Sanche aangevraagde vergunning tot aanleg van een spoorweg van Gouda naar Scheveningendie weg zou loopen van Gouda over den Lcydschendam, Soetermeer, Zegwaard, Moerkapel en 's Gravenhage (het station aan de zijde van het Bosch). De ontworpene weg zal ongeveer 30,000 ellen lang zijn en vermits 5500 ellen op een uur gaans worden berekend, zoo zou de weg van Gouda op Scheveningen in e'e'n uur kunnen worden afgelegd en men alzoo slechts ruim 11 uur noodig hebben om van 's Gravenhage naar Utrecht te reizen. De kermis te Woerden zal in dit jaar geen plaats hebben. Zondag morgen is onder de gemeente Houtrijk en Polanenonder Haarlem, de groote boerenwoning met stalling voor 32 koeijen, toehchoo- reudc aan P. Kroon, afgebrand. De oorzaak moet in het broeijen van hooi gezocht worden. De woning was tegen brandschade verzekerdmaar het roerende goed, waarvan weinig is gered, niet. Men schat het ver brande hooi op eene hoeveelheid van 164 wagens. De Anna Paulowna Polder, in tien jaren lijds aan de zee ontrukt, lelt titans reeds eene bevolking van 1000 zielen. Deze gemeente, meestal uil Hervormden bestaande, is door den Koning tot, eene zelfstandige kerke lijke gemeente verklaard. Heeds is eene kerk gesticht en tot. de dienst in gewijd, terwijl men eerlang hoopt op een eigen Predikant, waardoor in de godsdienstige behoefte geheel zal kunnen worden voorzien. Te Staphort zijn brieven ontvangen van het, in het vroege voorjaar van daar vertrokken groote gezelschap landverhuizers. Allen beluigen hunne liooge tevredenheid, dat zij in de nieuwe wereld zijn, en bevestigen de goede geruchten, die bereids van de nieuwe volkplanting Holland, in Noord-Amerika waren opgezonden. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft de heffing eener plaatselijke directe belasting vastgesteld, met de huurwaarde der door de belasting schuldigen bewoonde panden lot grondslag van het belastbaar inkomen. De belastingschuldigen worden verdeeld in 16 klassen, waarvan de uiterste term ecu belastbaar inkomen van ƒ45,000 aanwijst. De eerste, ƒ250 inkomen, wordt niet belastbaar gesteld. Voor hen, die meer dan 3 eigene inwonende kinderen hebben, geen eigen middel van bestaan hebbende, worden, wegens ieder zoodanig kind hoven dat getal, de maxima en de minima van het tarief met 1/20 verlaagd. Het belastbaar inkomen van hen, die bij anderen inwonenzonder een afzonderlijk gedeelte van de woning van dezen tc be wonen wordt geacht hoogslen 50/100 en minstens 1/00 le bedragen van het maximum van hel vermoedelijk inkomen, dat door de huurwaarde van dep hoofdbewoner wordt aangewezen. Voor winkeliers enz. wordt slechts 3/4 der huurwaarde berekend. De heffing mag de som van ƒ05,000 in c'c'n jaar niet te boven gaan. Dc regeling van den hoofdclijken ontslag le Groningen Itcefl thans mede baar beslag gekregen. I!el maximum is ƒ80,000 per jaar, waarvan in dit jaar slechts 30,000 zal worden omgeslagen. De afschaffing der accijnsen heeft aldaar gunstig gewerkt op den prijs der ecrsle levensbehoeften. Uil Ooslerbout wordt een waarschuwend voorbeeld medegedeeld, om trent de gevaarlijke gevolgen die het gebruik voor ongezond vleeseh kan na zich slepen: Een landman aldaar, vond een zijner runderen dood in de weide. Hij sneed het dier den kop af en vervoerde het huiswaarts, ten einde liet aan behoeftige lieden uit te deelcn. De policie verbood dit, waarna hij het agn een koopman voor hondenvoedcr verkocht. Maanwelijks hadden deze hel vleeseh gebruikt, of zij werden ziek en drie dezer dieren stierven nog denzelfden dag. Eenige runderenwelke in de weide liepenwaar de kop van het' doode dier was afgesneden en aan hel bloed gelikt hadden werden ook ziek en reeds is een van deze gestorven. In de gemeente Wocnsdrecht aan de Ooster-Schelde is een persoon overleden, die bij het onweder op den ll<,en dezer, terwijl hij een venster van de woning zijns meesters sloot, door den bliksem was getroffen. Se dert dien tijd was hij ongesteld geworden. In de parochiale kerk van Meyl (Limburg)is in den nacht van Zondag op Maandag, een heiligschennige diefstal gepleegd. Des morgens vond men onder onder een geopend venster de ladder, waarvan de dief zich bediend heeft, om in de kerk door te dringen, waarin hij zich daarna door middel van een touw heeft laten nederzakken. Men beseft ligtwelke diepe smart de ingezetenen heeft aangegrepen bij het vernemen der afschu welijke misdaad, waarvan hunne kerk het tooneel was geweest. Indedaad, de snoodaard heeft niet alleen het slot van de tabernakel verbroken en de zich daarin bevindende gewijde vaten geroofdmaar heeft zoowel de heilige hostiën als de heilige olie over het altaar nedergeslort. Men hoopt dat de dader dier gruwelijke misdaad niet aan de nasporingen der justitie zal ontsnappen. (IV. Voordbr.) 's GRAVENHAGE, 26 Augustus. Door Z. M. is benoemd lol Commandeur der Orde van den Nederl. Leeuw de Hoofdingenieur van den Waterstaat F. W. ConradVoorzitter der Commissie wegens de doorgraving van de landengte van Suez. Door Z. M. zijn benoemd lot Burgemeesters te Loon op Zand Jhr. A. Verheyen, en le Culenborg J. 11. A. Ziegenhirt von Rosenthal. Tot Ontvangers zijn benoemd: te Apeldoorn c. a. de Heer II. C. Arer- bcek, thans le Zevenaar, en le Zevenaar, de Heer W. G. Pastoors, thans le Putte c. a. Z. M. de Koning is eergisteren, omstreeks middernacht, alhier aan gekomen. Z. M. de Koning vertrekt heden namiddag naar Amsterdam, en zal morgen, na afloop van de onthulling van het gedenkieeken aldaar, weder naar hel Loo vertrekken. II. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. 11. Prins Alexander zijn he den morgen ten 41 ure met eenen extra spoortrein uit de residentie naar Rotterdam vertrokken, om van daar met den Rijnspoorweg de reis naar Emmerik voort le zetten. II. M, begeeft zich niet naar Berlijn maar naar Stutlgardt. Z. M. de Konipg heeft lieijen in een bijzonder gehoor ontvangen den Heer Mutsaers, die de gevorderde eeden als lid van den Raad van State heeft afgelegd. Z. K. II. Prins Hendrik is heden morgen naar Amsterdam vertrokken om aan ile feestep aldaar deel le nemen. 11. K- H- Prinses Frederik wordt heden ten 5 uren van de badplaats Ems terug verwacht. De Minister van Oorlog is van zijne builenlandsche reis alhier terug gekeerd. Zoo ook Sir AliererombyEngelsch Gezant alhier. Gisteren is met de gebruikelijke plegtighedende verjaardag gevierd van Z. K. H. Prins Alexander, tweeden zoon van den Koning en de Ko ningin. Ten 12 ure is er eene groote parade gehouden door de troepen. Omtrent dienzelfdeu lijd was er een déjeuner der Koninklijke familie op het Huis ten Boschen des namiddags ten 6 ure heeft er groot gala-diner op het paleis in Noordeinde plaats gehad. Bij het Gemeentebestuur alhier beslaat liet voornemen, om op den verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje, 4 Sept. eersik., even als in vorige jaren, te Scheveningen eenige feestelijkheden le doen plaats hebben. Naar men verneemt, zal gedurende den namiddag, op het terrein achter de stedelijke badin rig ting muziek worden gegeven, en des avonds ten 10 ure een groot vuurwerk afgestoken worden; de gewone rijweg naar Schevenin gen zal dien avond door lampions worden verlicht. Z. K. H. Prins Frederik en Z. If. II. Prins Hendrik der Nederlanden hebben hel eere-lidmaalschap aangenomen der Noordbrabanlsche Maat schappij van Nijverheid. Prins Frederik heeft ƒ100 en Prins Hendrik 60 tol liet verleenen van premiënbij de aanslaande tentoonstelling te 's ller- logenbosch geschonken. In de buitengewone zitting der Prov. Staten op heden, ter verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer, voor den Heer Lotsy, hebben drie stem mingen plaats gehad, waaraan telkens 69 leden deel namen. Bij de eerste bekwam de Heer Mr. P. Loopuyt 16, de Heer Mr. Begram van Jaarsveld 15, Jhr. Mr. Caan van Hochenburg 6, Mr. H. Cock 5 en nog eenige Heeren minder aantal slenimen. Bij de tweede stemming diezelfde Heeren 27, 22, 7, G, en bij de derde de Heer Loopuyt 36 en de Heer Begram 32 stemmen, zoodat de Heer Mr. P. Loopuytvan Schiedamis verkozen. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat een inwoner alhier, dezer dagen in de Wassenaarsche watering op cenen morgen ruim 1200 rjviervisch hcefL gevangen, meestal beslaande ujt brasems en snoeken. AMSTERDAM, 25 Augustus. Reden heeft dc onthulling van het nationaal gedenkteeken op den Dam op eene verrassende wijze plaats gehad. De Amst. Cour. deelt omtrent die plegtigheid het volgende mede Het schijnt of Vcêrlands Ecndragt niet tot overmorgen meer wachten

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1