worden; leeskabinetten en een aantal logeerkamers, geschikt om aan had- gasten verhuurd te worden. Voor het doelmatigst gekeurde plan heeft de Heer Maas eene premie van ƒ100 gulden uitgeloofd. BUITENLANDSCHE BEK1GTEN. BIÜLGIE, BRUSSEL, 22 Augustus. De Koning is uit Antwerpen alhier teruggekeerd, zeer voldaan over de ontvangst hem aldaar te beurt gevallen. De Heer Ilymans, vroeger medewerker aan de Indép. Beigezal voor rekening van het dagblad Le Nord naar Moskou reizenten einde eene beschrijving van de krooningsplegtigheid te leveren. Het dagblad Le Nord is bij vonnis van de Regtbank van eersten aan leg, wegens laster jegens den voormaligen Turkschen Gezant Vely-Pacha, veroordeeld tot 1200 frs. schadeloosstelling en de kosten van het proces, alsmede tot opneming van het vonnis. De Indép. Beige deelt nog ter nadere ophelderingomtrent hel onheil op den spoorweg in :t land van Waesmedc, dat deze geen spoorweg is van den Staat, maar van een bijzonder vennootschap, die zich van locomotiven op kleinere schaal bedient, om den weg smaller te kunnen aanleggen, maar waardoor bij eenig beletsel deze ligtere en smalle locomotiven meer gevaar loopen om uit het spoor te raken, dan de gewone zware locomotiven, die dan ook al meermalen dergelijke beletselen op haren weg verpletterden, zonder dat de trein er merkelijk door werd geschokt. Men wenschte dat aan die spoorweg maatschappij de verpligting werd opgelegdom den weg op eene of andere wijze geheel af te sluitengelijk in Frankrijk geene vergunning tot eenen spoorweg, zonder dat beding wordt verleend. Het bevestigt zich, dat er slechts 2 dooden en 9 gekwetsten zijnvan welke 9 de meeslen weldra zullen herstellen. De spoorweg-maat schappij lijdt groote schade. Van de 16 rijtuigen is er slechts 1 over die dienst kan doen4 of 5 zijn letterlijk tot splinters. Onder de bij zonderheden die men later omtrent het gebeurde heeft ver nomen is de redding van Mevrouw Rosseauvan Gentnog vermeldings- waardig. Zij was met bare beide kinderen, een meisje van 12 en een jongetje van 5 jarenin het eerste rijtuig gezetenterwijl hel knaapje op haren schoot lag. Eensklaps gevoelde zij een hevigen schok en werd zij met het bovengedeelte van het rijtuig in de sloot geworpen. Dadelijk riglte zij zich op en ijlde naar hel verbrijzelde en reeds in brand ge raakte rijtuig, waar zij haar zoonlje vond, tusschen 2 stukken hout inge klemd en met het hoofd naarbeneden; door buitengewone krachtsinspanning slaagde zij er in de stukken hout weg te rukken, tusschen welke haar kind beklemd zat, doch hierdoor viel een stuk ijzer naar beneden het welk haar eene wonde aan de knie toebragt. Zonder hierop le letten, liet zij hare oogen rondwaren te midden van de rookende overblijfselen van den wagen, totdat zij een grijs laarsje ontdekte, en weinige oogen- blikken later had zij ook haar dochtertje bevrijd. Het laatste was vrij ernstig aan het been gekwetst, het jongentje had slechts ligte kneuzingen bekomen en de moeder was op verschillende plaatsen des ligchaams gewond. In een kolenmijn nabij Luik zijn de pijlers die het verwulfsel eener uitgegraven gang ondersteunden, gebroken. Door de daarop gevolgde in storting zijn twee werklieden gedood. EXGELAKD. LONDEN, 21 Augustus. Het standbeeld van de Koningin, door den Heer Gibson te Rome uit marmer vervaardigd, is alhier aangekomen en zal in het nieuwe paleis van Westminster worden geplaatst. Het beeld is 7 voelen hoog. De Deenschc Regering hoopt nog altijd de onze over te halen lot de door haar voorgestelde afkoop van den Sondtol. Het berigt dat Lord Russell twee jaren op het vaste land zal door brengenwordt tegengesproken; zijne afwezigheid zal niet langer dan tot de maand Maart des volgenden jaars duren. Hij bevindt zich thans met zijn gezin te Geneve. Sir Napier, van zijne reizc naar Petersburg teruggekeerd, heeft in eenen brief aan den Morning Adv. zijn gevoelen over eenen aanval van Kroonsladt te kennen gegeven. Hij zegt dat daartoe 50 linieschepen en 50,000 man, op sloombooten geplaatst, zouden noodig zijn, indien de Rus sen door het laten zinken van schepen den toegang niet verhinderden. Bij de krijgsoefeningen le Chatham zijn door het te vroeg springen eener mijn, verscheidene militairen gekwetst. Van een hunner is het been verbrijzeld. Volgens nadere opgave heeft de brand in de piano-fabriek van de HH. Broadwood eene schade van ruim anderhalf millioen Ned. veroorzaakt. De voormalige Koningin van Oude, in Indië, is met een talrijk gevolg te Southampton ontscheept. Hoewel de aardappelenziekte zich in Ierland weder vertoond heeft, bestaat er echter geen vrees voor duurte van dit artikel, daar de opbrengst buitengewoon ruim is. Te Greenock is een zekere Duncan Douglass in 104-jarigen ouderdom overleden; hij had 3 vrouwen en 16 kinderen gehad, van welke alleen zijne laatste vrouw is overgebleven. FïtAVKRIJK. PARIJS21 Augustus. De Keizer heeft den Minister van Onderwijs belast eene nieuwe wet op het onderwijs te ontwerpen, welke afwijkende van de wet van 1850 aan den Slaat de bovenhand verleent in zaken van het onderwijs. Deze maatregel zal de geestelijkheid weinig behagen. De Keizer en de Keizerin zijn in welstand te Biaritz aangekomen. De stoomtrein, met welken zij derwaarts zijn vertrokken, was prachtig en doel treffend ingcrigt. De trein bestond, behalve de rijtuigen voor de bedienden, uit 6 salon-rijtuigen voor het Hof, met bruggen aaneen verbonden. Deze salons zijn ingerigt voor eetzaal en rustplaatsenmet een afzonderlijk ver blijf voor den Keizerlijken Prins, en een met bloemen versierd en gedekt balcon. De Keizer heeft eene uitbetaling van 10 pCt. verordend, aan hen die ten gevolge van de overslrooming schade hebben geleden. Op 15 Aug. is aan de Prefecturen van 26 departementen ten geschenke gegeven eene marmeren buste van Keizer Napoleon I, waardoor alle Pre fecturen des rijks thans in het bezit zijn van zoodanige bceldtenis. Men zegt dat de Regering, ten gevolge van den hevigen strijd tus schen l'L'nivers en 1'Ami de la Religion, het voeren van theologische en letterkundige twistgedingen aan de dagbladen zal verbieden. De redacteurs van de kleine dagbladen zijn aangeschreven voortaan elkander in hunne artikelen niet zoo onmeêdoogend te behandelen. Dingsdag middag werd er onder de bewoners van de Seine-oevers eene groote opschudding te weeg gebragt. Van de Pont-Neuf tot aan de brug, welke zich tegenover het stadhuis bevindt, werden alle personen, die zich aan den waterkant bevondenin hechtenis genomenzonder dat men er de oorzaak van kent. Men zegt, dal het getal der gevangenen 200 be draagt. Eenige uren later werden er op nieuw personen in verzekerde be waring genomen. De eersten zijn allen naar Mazas vervoerd, de laatslen naar de prefectuur van policie. De gevangennemingen zijn na 1848 nimmer zoo talrijk geweest als thans, hetgeen men aan de ernstige bezorgdheid van de Regering, ten opzigte van de geheime genootschappen toeschrijft. Onlangs hebben de Studenten van de Hoogeschool te Turyn openllijk bunnen dank betuigd aan de vrije dagbladen van Europa en inzonderheid aan de Engelsche dagbladpers, voor de ondersteuning van Ilalie's zaak. Die verklaring is thans door een 200-tal Parijsche Studenten beantwoord met een adres, hetwelk door onderscheidene bladen alhier wordt medegedeeld. Zij betuigen daarin hunne deelneming in het lot van hel Ilaiiaansche volk, hetwelk zij een volk van martelaren noemenzij verklaren dat de zege van de beginselen der Fransche omwenteling dan eerst volkomen zijn zal, wan neer alle volken in Europa de vrijheid herwonnen hebbenen zij herinneren dat het volk der Vereenigde Staten in den strijd voor de ^vrijheid door Frankrijk is bijgestaan. Te Marseille is een Afgezant van den Bey van Tunis aangekomendie in last heeft als een geschenk van zijnen meester den Keizerlijken Prins eene wieg aan le bieden. De Moniteur deelt mede, dat twee Engelsche schepen, die in nood waren, midden in zee, door Fransche schepen zijn gered; daaronder be vond zich een schip met 134 militairen uit de Krimwelke behouden te Cadix zijn binnen gebragt. Prins Jeröme is naar Havre vertrokken en zal aldaar eenigen tijd blijven. De veranderde weêrsgcsteldheid doet nog een gunstiger uitslag van den wijnoogst verwachten, dan men aanvankelijk had vermoed. SPAHJE. MADRID, 18 Augustus. Prins Adalbert van Beijeren is alhier aangekomen en door de Koningin i met de Orde van het Gulden Vlies begiftigd. I Bij Koninklijk besluit zijn de invoerreglcn voor granen in de Spaan- I sche havens opgeheven. De commissie die alhier gevestigd is om voor den adelstand van Spanje en zijne belangen op te komen, heeft wegens de drukkende duurte en schaarschheid der levensmiddelen besloten, alle adelijken en aanzienlijken in den lande uit le noodigen om de granen, die zij in voorraad hebben, onverwijld aan de markt le brengen. ITALIË. In October wordt de Russische Keizerin-Moeder te Rome verwacht, waar thans reeds groote toebereidselen in het paleis van den Russischen Gezant ter harer ontvangst worden gemaakt. Tusschen Kardinaal Antonelli en den Minister van Finantienden Heer Ferrari, heerscht een groot verschil over bet finantie-wezendat in den ellendigsten toestand is. De Kardinaal wil eene belasting invoeren, die de Minister niet wil goedkeuren. Men verzekert dat de Hoven van Rome en Toscane, den Koning van Napels hebben aangemaand, om aan den raad van Oostenrijk tot invoe ring van enkele hervormingengehoor te verleenen. Zij zouden hiertoe ge bragt zijn uit vrees voor de gevolgen eener vredebreuk tusschen de Wes- tersche Mogendheden en Napels, vooral indien dit rijk door Oostenrijk aan zich zelve wierd overgelaten. Men weet het antwoord van den Koning van Napels nog niet. Uit Turyn wordt gemeld, dat de Baron van der DuynZaakgelastigde van den Koning der Nederlanden aldaar, den 17den bij den Koning van Sardinië ten gehoore is toegelaten. Lord Normanby, Brilsch Gezant te Florence, heeft op nieuw een be zoek bij de Hertogin van Parma afgelegd, hetgeen in de tegenwoordige om- standigheden veel opzien verwekt. PRUISSEÏS. BERLIJN, 21 Augustus. Z. SI. de Koning der Nederlanden, Chef van het llde huzaren-regement, heeft aan het muzick-corps van genoemd regement de groote gouden me daille voor kunsten en wetenschappenbenevens het diploma verleend. Dit

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2