LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 25 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalm dag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Fiomnters worden tegen IA Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Augustus. Bij Kon. besluit is de Luilenaut-ter-Zee 2lle kl. titulair P. JI. Brulcl de la Riviere, met 1 October aanst. benoemd en aangesteld tol Leeraar in de Wis-, Natuur- en Werktuigkunde bij de inrigling tot opleiding der Adelborsten bij 's Rijks Zeemagt te Willemsoord. Het getal opgenomenenin liet werkbuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 17 Augustus 63volwassenen16 kinderen, te zamen 79. 18 62 13 75. 19 67 17 84. 20 65 16 81. 21 67 16 83. 22 70 17 87. 23 i) 66 17 83. Eergisteren is onder Waddinxveen op de hoeve Willem II brand ont staan, denkelijk door hel broeden van hooi. Drie gevulde bargen zijn ver nield maar het is gelukt de woning te behouden. Alles was voor brand schade verzekerd. Bij het gemeentebestuur van Amsterdam is voor de aanstaande volks feesten nog hel volgende ontvangenom daarbij als prijzen te worden uit gereikt: Van hel bestuur van Natura Artis Magislra, een zilveren tabaks doos van de sociëteitOnder Onseen zilveren tabaksdoos en dito tondeldoos, met gegraveerd metalen kruis, en door tusschenkomst van een ingezeten eenige kleine voorwerpen in zilver. Ook heeft een oud-vrijwillig schutter bij de mobile Amslcrdamsche schutterij aangebodenom op den dag van de onthulling van het gedenkteeken op den Damde kinderen van de school voor haveloozen in de Bloemslraat aldaar, voor zijne rekening op brood met ham en lcoffij te onthalen. Dit aanbod is met dankbaarheid aangenomen. Van het Nieuwe Diep is naar Batavia vertrokken het schip Triton, Kapt. Olie, aan boord hebbende een detachement troepen sterk 120 Onder officieren en manschappen, voor het leger in Oost-lndifi, onder het bevel van den Kapt. J. W. C. van Langen. Aan den Helder zijn dezer dagen vele schepen met graan uit de Oost zee aangekomen. Dingsdag avond 11. is lusschen Veencndaal en Maarsbergen een der wachters van den spoorweg onder den sneltrein van Arnhem naar Utrecht geraakt en jammerlijk overreden. Door den Gemeenteraad van Steenwijk is op voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeenc stemmen besloten, om de belasting op het geslagt, uithoofde van den gunstigen staat der stads geldmiddelen, met Jan. 1857 af te schaffen. In Drenthe worden thans veel paarden van het edelste ras opgekocht die naar Holland en elders doortrekken, meestal door Fransche kooplieden, en zulks voor zeer hooge prijzen; voor sommige paarden besteedt men niet zelden tot ƒ400 a ƒ600. De reünie van Afgevaardigden der Waalsche kerken is dezer dagen te Groningen gehouden, onder voorzitting van den lieer Mounier, Pred. te Amsterdam. De landbouwer Bcukcma, onder de gemeente Oldekerk in Groningen woonachtig, heeft thans Russische rogge verbouwd, waarvan de meeste halmen ruim 9 voet lang zijn en waarop men aren aantreft, welke een derde ja enkele de helft langer zijn dan dc gewone inlandsche rogge-aren. In September zullen er in de omstreken van Maastricht, mede groole krijgsoefeningen plaats hebben onder het opperbevel van den Generaal van Aylva Rcngers. Men vleit zich dat de Koning bij die gelegenheid de stad Maastricht met een bezoek zal vereeren. De stoomboot, die lusschen Maastricht en Venlo dienst doet, is bij ltteren door het stooten tegen een steen, lek geworden en gezonken. De reizigers zijn er allen behouden afgekomenmaar de schade is aanzienlijk. Men verneemt dat dc onderscheidene gemeentebesturen in Noordbrabant, alwaar voor 8 dagen door het onweder en den stonn schade is te weeg gebragt, aangezocht zijn die te laten opnemen; van enkele plaatsen is dit reeds bekend: Waspik p. m. ƒ77,000; Capelle p. m. ƒ8000; Raamsdonk p. m. ƒ3000; Dussen p. m. ƒ9000. Uil Capelle (Langstraat) wordt gemelddat de tarwe en rogge in die streken, reeds voor een groot gedeelte is binnen gebragt. Alles valt bui tengewoon mede, bijzonder de rogge, welker opbrengst wel op hel dubbele van verleden jaar geschat wordt. De prijzen der aardappelen zijn ten ge volge der groote hoeveelheid reeds tot ƒ1.25 a ƒ1.50 het mud gedaald. Het Nieuws- en Advertentieblad van Zeeuwsch-Vlaanderen deelt het volgende mede: Een vletschipper van Walsoorden, aan den regieroever der Wester-Schelde, ter hoogte van Hanswest, (of Hanswecrd bij Kruiningen, alwaar een veer is op Wals- of Welsoorde, tussehen Zuidbeveland en Staats- Vlaandercnen de Schelde ruim een half uur breed) met zijn schuitje lig gende, besloot in den laten avond van den lllle" dezer nog huiswaarts over te steken. Intusschen kwam het onweder op, met hevigen uilschot van wind en stortregen, waardoor de man over boord geslagen werd, en nu bevond zich op het ranke vaartuig slechts zijn zoontje, dat zelfs op dien oogenblik, zeker ten gevolge van de hitte, lag te slapen. Hoewel het den schipper gelukte, door naar den Goeschen wal te zwemmen, zijn leven te behouden, kan men evenwel denken, in welken toestand hij verkeerde, bij de gedachte aan zijn schuitje, dat, her- en derwaarts geslingerd, met het slapend jongetje reddeloos verloren scheen. Naauwelijks brak de morgen aan, of de radelooze schipper vond gelegenheid zich naar Walsoorden te laten overzetten en verbeeld u nu 's mans verbaasdheidtoen hijde over zijde naderendealdaar aan het Magazijn (eene veilige doch moeijelijk te bereiken ligplaats) zijn schuitje bespeurde met zijn kind, dal nog gerust lag te slapen. Tijdingen van Bloemfontein (Zuid Africa) van 19 April, spreken in het algemeen van den voorspoedwelke door de ingezetenen van den Oranje-Vrijstaat wordt genoten, zoodat allervvege de bevolking vermeerdert en nieuwe huizen worden gebouwd. In weêrwil van het op handen zijnde commando van het Kaffer Opperhoofd Witze, waaraan te Bloemfontein niet veel gewigt werd gehecht, daar men als zeker stelde dat Witze in het weinig toegankelijk gebergte de vlugt zou nemen, was er eene verkooping gehouden van 47 huiserven tot het aanleggen van een nieuw dorp, dat den kelijk den naam van Boshof zal verkrijgen. Die erven hadden te zamen opgebragt 23,000 Kaapsche rijksdaalders. Men zou spoedig met hel bouwen der kerk een aanvang maken en onderscheidene huizen waren reeds in aanbouw. Ook was de aanvoer van wol te Bloemfontein zeer groot. Vijf jaren geleden had een koopman moeite om 50 halen bijeen te krijgen. Nu waren in weinig dagen 200 balen aangevoerd en men rekende dat de geheele Slaat wel 5000 balen in dit saizoen zal opleveren. Welk eene bron van rijkdom is dit niet voor de ingezetenen van den Vrijstaat. AmslC.) 's GRAVENHAGE 23 Augustus. Z. M. heeft den 20ston dezer de vergunning van den Zeeuwsch-Lim- burgschen spoorweg geteekend. Aan den Luilenant-ler-Zec 2de kl. Grave van Limburg Slirum, is op verzoek met uit". October, eervol ontslag verleend uit 's Rijks zeedienst. Z. M. de Koning zal, na Zondag te Bronbeek het diner te hebben gebruikt, zich van daar naar Arnhem begeven, van waar Z. M. des avonds ten 9 ure met den spoortrein naar de residentie zal vertrekken. Naar men verneemt zal op den dag der pleglige onthulling van het monument te Amsterdam, op het paleis aldaar, een prachtig déjeuner wor den gegeven, en zal de Koning aan den te houden feestdisch deelnemen. Z. K. II. Prins Hendrik is van Soestdijk alhier teruggekeerd. 's Lands sloomjagt de Leeuw is Woensdag 11. naar Coblenlz vertrok ken, ten einde II. K. II. Prinses Frcderik der Nederlanden af te halen. 11. K. 11. wordt Dingsdag alhier verwacht. Eergisteren middag heeft er bij Z. Exc. den Heer Gevers van Endc- gecst, Minister van Buitenlandsche Zaken, op zijn buitengoed Endegeest, een diplomatiek diner plaats gehad. Bij het Ministerie van Koloniën is door tusschenkomst van den Com missaris des Konings in de provincie Groningen voor de bewoners van Banda en Ternale, nog ontvangen 7.20; zoodal thans het totaal der gif ten 23,130.13(- bedraagt. De Ministers van Koloniën en Finanlien zullen op Woensdag 27 en Donderdag 28 geen gehoor verleenen. De inrigting tot kerk van de voormalige rijschool, die door Z. M. den Koning aan de Ned. Herv. gemeente alhier is geschonken, vordert goed. Men verwacht dat liet gebouw in October voor dc dienst gereed zal zijn. Het bezoek, 'twelk dit jaar Schcveningen heeft mogen te beurt val len, heeft alle verwachting overtroffen. Alle inrigtingen waren goed bezet en er kwam plaats te kort. Men verneemt, dat men er reeds bedacht is, om voor een volgend jaar in de bestaande behoefte te voorzien. De lieer A. E. Maas, aldaar, is voornemens het tegenover zijn hotel gelegen uitge strekt terrein te doen bebouwen. Hij heeft Ueeren Architecten uitgenoo- digd, daartoe, vóór 15 September aanst., een voorloopig plan te willen inleveren. De vereischtcn van het gebouw bestaan hoofdzakelijk in een ruim societeits locaalwaarin verscheidene biljarten kunnen geplaatst

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1