LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 22 AUGUSTUS. V. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond, N°. Iljl De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 21 Augustus. I)e faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan onze Hoogeschool zal vaceren tot het afnemen van het Admissie-Examen, ingesteld bij Koninklijk besluit van 4 Aug. 1853, op Dingsdag en Woensdag den lGden en 17de" Sep tember aanst. De belanghebbenden moeten zich aanmelden bij den Hoog- leeraar C. G. Cobet, Secretaris der faculteit. Ter aanvulling van het vroeger medegedeelde omtrent hel Letterkundig Congres te Antwerpen, deelt de Rolt. C. nog de volgende bijzonderheden mede: 11e Commissie belast om aan Koning Leopold den dank der Ver gadering te brengen voor het ontvangen boekgeschenk, bestond voor België uit den President van het Congres, Dr. Matthyssensvan Antwerpen, en den Heer van der Voort, uit Brussel, en voor Nederland uil Prof. de Vries, uit Leyden Prof. Jonckbloetuit Groningen en Dr. de Jager, uit Rotterdam en werd door Z. M. met de meeste vriendelijkheid ontvangen. Z. M. in het Franseh begroet zijnde, antwoordde in dezelfde taal, onder anderen door de verklaring dat hij geen 25 jaren noodig heeft gehad, om de oude goede Vlaamsche taal te leeren waarderenen niets zal verzuimen om de ontwikkeling dier taal te bevorderen. Later bleek, dat het Z. M. even welgevallig zou geweest zijn, door de Commissie in het Vlaamsch te wor den toegesproken; doch de schriftelijke kennisgeving, deswege op verlangen van Z. M. aan de Commissie gedaan, kwam te laat ter barer kennis, om er gebruik van te maken. Het onderwerp, over hetwelk Dr. de Jager van Rotterdam op het Congres heeft gehandeld, is vroeger onjuist vermeld. Het liep over het belang van de beoefening der Middel-Nederlandsche ge schriften voor eene grondige beoefening onzer moedertaal. Dezer dagen is in het licht verschenen het regeringsverslag omtrent het Armwezen in Nederland over 1854, waaruit o. a. het navolgende blijkt: Hel gczamenllijk bedrag der snbsidien over 1855 geraamd, is gebleven be neden de sommen, in 1853 uitbetaald. Vergelijkt men hel bedrag der sub sidien, voor 1854 en 1855 geraamd, dan ziet men, dat de raming voor 1855 bedraagt voor Gelderland, Zuidholland, Noordholland, Zeeland, Utrecht, Overijssel en Groningen, te zamen meer 172,426 69en voor Noordbra- la.il, Friesland, Drenthe en Limburg, te zamen minder ƒ44,542.26*. De heide voormelde uitkomsten zijn te meer bevredigendwanneer men in aan merking neemt, dat de duurte der levensmiddelen is toegenomen, waaruit zoo veel grooter behoefte is ontstaanen dat het hooger beloophetwelk in Limburg zeer gering is, voor Friesland en Drenthe door natuurlijke oor zaken wordt toegelicht. In Noordbrabant alleen schijnt er ten deze eenige achteruitgang te beslaan. In de instellingen, welke strekken ter verzor ging der armen, was in alle provinciën de gezamenlijke bevolking 3.238,753 zielenzijnde 35,521 meer dan op het eind van December 1853. Er waren in 1854 4839 instellingen, strekkende ten behoeve of lot het verzorgen der armen. Daaronder behoorden 1529, die door de burgerlijke overheid gere geld en van harentwege bestuurd worden en tot die van gemengden aard, in welker regeling of bestuur door de burgerlijke overheid en van wege eene kerkelijke gemeente of door bijzondere personen of bijzondere niet kerkelijke vereenigingen gczamenllijk wordt voorzien 2705 lot die van ker kelijke gemeenten, bestemd voor de armen ecner bepaalde godsdienstige ge zindte, en van wege die kerkelijke gemeente geregeld en bestuurd; 605 lot die door bijzondere personen of door bijzondere niet kerkelijke vereenigin gen geregeld en bestuurd. Te Rotterdam is aangekomen Mevrouw de Wede. Dunker uit Straats burg, welke geheel op hare eigene kosten eene collecte-reis doel door een deel van Europa, ten behoeve van bestaande Prolestanlsche gestichten te Jeruzalem en Smyrna, ter verpleging van krankenter herberging van vreemdelingen en ter opleiding van kinderen van alle volken. Zij is van aanbevelingen voorzien van voorname Predikanten in het builen- en het bin nenland en zal voor deze nuttige zaak voorzeker ondersteuning vinden. Het volksfeest dat op den 26stc" dezer te Amsterdam zal plaats hebben hij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken op den Damvindt onder de ingezetenen aldaar veel bijval. De Amst. C. deelt mede dat er bij den Burgemeester vele voorwerpen zijn ontvangen om als prijzen en premiën te dienen, als: van de llecren Wethouders een zilveren horologie en ketting, van den stads Secretaris een zilveren horologie-kelling, van de Ofïiciers- societeit een zilveren tabaksdoos en dito horologieook is door de leden van de sociëteit Doctrina et Amicitiae reeds eene aanzienlijke som toege zegd, evenzeer tot aankoop van prijzen en premiën bestemd. Op den avond van den 27slcn zal hel raadhuis aldaar luislerlijk verlicht zijn. De meeste ingezetenen zullen dit voorbeeld volgen. In de algemeenc vergadering der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, den 19dcn dezer te Amsterdam gehouden, hebben de navolgende bekrooningen plaats gehad: Voor eene instrumentale quintet, de HeerC. J. Brandts Buys, te Deventer, bij loting; voor 6 liederen voor alt, de Heer Frans Coenente Amsterdam, en voor ingezonden dichtwerken, geschikt voor musicale bewerkingde Heeren S. J. van den Berghte 's Graven- liage en Frisius. Naar men verneemt, is door den lieer II. Verdonk, Mr. Molenmaker te Zaandam, aan den Minister van Binnenl. Zaken een plan aangeboden, om het Oude IJ en het Wijkermeer droog te maken en tot bouwland in te rigtendoor middel van het leggen van een dijk van Zaandam tot Amster dammet de noodige doorvaart van eene kapitale sluis met ijzeren brug en deuren en 2 duikers, tot uitwatering van het water, dat door de machines en molens wordt aangebragl. Deze dijk zou dienstbaar zijn voor den spoor weg van Amsterdam langs Zaandam tot het Nieuwe Diep en de kapitale sluis zou gelegen worden in de rigling om een kanaal te vervaardigen door Holland op zijn smalst, waardoor dan een groot aantal land zou droogge maakt worden, zooals hel Oude IJ en het Wijkermeer. Ook zoude dit de zeewering van Rijnland veel verbeteren, omdat die dan door geen vloed of stormwinden meer gekweld zou worden. (Hbl. Uit Naarden wordt gemeld, dat de 12-jarige knaap, die voor eenige dagen hel huis zijner voedsterouders verliet, om de opeisehing van zijn va der te ontgaan, thans is teruggekeerd; doch niet dan na zeker te zijn, dat zijne eigene moeder, die lot zijne afhaling was overgekomen, de stad had verlaten. Te Andijk (Noordholland) zijn in den nacht van Zaturdag op Zondag 3 huizen door brand vernield. Van den inboedel is bijna niets gered. Naar men verneemt is de oorzaak te zoeken in het kooken van pek en teer, waarbij men onvoorzigtig is te werk gegaan. Ook te Groot-Ammers (Zuid holland) zijn drie huizen, waaronder het regthuis, in de asch gelegd. Op de dezer dagen te Leeuwarden gehouden vergadering van het Ne- dcrl. Onderwijzers-genootschap, is aan den Heer II. Muntinga, Onderwijzer te Westerlee, prov. Groningen, de eer der bekrooning ten deel gevallen, voor zijn ingezonden antwoord op de prijsvraag: Over het behoud van het Christelijk element in de gemengde volksscholen. liet koolzaad dorschen heeft bij eenen landbouwer te Eenrum (Gro ningen), een knaapje van 5 jaren het leven gekost; doordien het bij die gelegenheid te veel jenever had gedronken, is het een paar dagen later overleden- De N. R. C. deelt het volgende berigt uit Paramaribo, van 14 Julij, mede: Zaturdag 11. vertrok van hier, met de koloniale schroefboot Para maribo, de Edel Groot Achtb. Heer Mr. J. zE. Lismandie tot herstel zijner gezondheid daartoe verlof had bekomen, naar het bij het fort Nieuw Amsterdam zeilree liggende schip Noord-Hollandten einde met dezen bodem de reis naar Nederland te ondernemen. Gisteren omstreeks lij uur verspreidde zich alhier de treurige mare zijns overlijdens. Het lijk werd naar de stad leruggebragt en is gisteren in den Nieuwen Oranjetuin plegtig ter aarde besteld. Gedurende het elfjarig verblijf van den Heer Mr. Lisman in deze kolonie, heeft hij eerst de betrekking hekleed van lid van het Ge- reglshof, vervolgens die van Gouvernemcnts-Sccretariseindelijk die van Pro cureur-Generaal bij het Gereglshof en Advocaat fiskaal bij hel Militair Gc- rcglshof, lid van de Hoofddirectie der particuliere W.-Ind. bank, President van den pupillairen raad, President van de commissie van onderwijs en was hij belast met het commissariaat der inlandsche bevolking; voorts be kleedde hij die van ged. groot-meester nationaal voor de opper- en symb. graden der V. V. M. M. in de O. en W. gedeelten van Nederl. W.-Indiën, regerend meester der achtb. loge Concordia. De Regering verliest in hem een verdienstelijk ambtenaar, die in zijne maatschappelijke betrekking zich steeds heeft betoond een voorstander te zijn van verlichting en beschaving, van al wat nuttig is en edel, en die, waar het pligt van menschlievendheid gold, zich van de schoonste zijde deed kennen, waardoor hij dan ook zich de hoogachting en liefde van het algemeen in ruime mate had verworven. 's GRAVENIIAGE 21 Augustus. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsleekenen der navolgende orden: aan Mr. I. Boeije, lloofd- Administrateur bij het Depart, van Financiën, van Commandeur der lslekl. van de Guelphen ordehem door den Koning van Hanover geschonken, aan Mr. A. Uyllenhoven, Referendaris bij hel Depart, van Financiën, van de Guelphen-orde, hem door den Koning van Hanover geschonken; aan Mr. II. A. van Dijk, Adjunct-Commies bij het Ministerie van Builenl. Zaken, van de orde van de Heiligen Mauritius en Lazarus, hem door den Koning van Sardinië geschonken. Bij Kon. besluit is aan den Heer J. W. van Romunde, op verzoek,

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1