FRANKRIJK. PARIJS, 17 Augustus. Op bevel des Keizers zullen van de gelden, toegestaan tot de ten uitvoer legging van den uitersten wil van Napoleon I, 50,000 fr. uitgekeerd worden aan de 28 departementen door den erflater aangewezen. Een gedeelte der gelden voor de militairen bestemd, is reeds verdeeld. De Kanselarij van het Legioen van Eer is belast nog 5,000 fr. aan de behoeftigsten onder hen uit te deelen. Dc benoeming van den Heer Rouland lot Minister van Onderwijs en Eeredienst, wordt toegeschreven aan het verlangen des Keizers om de aan matigende eischen van de ultramontaansche partij in de zaak van het onderwijs, krachtig legen te gaan. De Heer Rouland staat bekend wegens de vastheid zijner gevoelens op godsdienstig gebied. Aan de Keizerin is door de kweekelingen van het opvoedingsgesticht te St. Denis een door die leerlingen geborduurd wiegklced aangeboden. De Keizerin heeft beloofd aan het gesticht de becldtenis van haren gemaal te schenken. De Napoleonsdag is gevierd geworden door een plegtig Te Deum, na afloop waarvan er eene receptie op S'. Cloud plaats had. De opstijging van de monster-ballon heeft geen plaats gehadwegens het scheuren van de taf, waardoor tol tweemalen de gas ontsnapte. Het vuurwerk was niet te zien van wege de rook, en de verlichting was verre van algemeen te zijn. Door de in verccnigde zitting vergaderde 5 academiën van het instituut is dc door den Keizer uitgeloofde driejaarlijksche prijs van 30,000 fr.voor liet werk of de ontdekking hel meest geschikt om Frankrijk tot eer te ver strekken toegekend aan den Heer Fizeauvoor zijne ontdekkingen over de snelheid van het licht. De Graaf de Morny is te Petersburg met geestdrift ontvangen; nog nooit is een Vertegenwoordiger eener buitenlandsche Mogendheid met zoo veel onderscheiding en voorkomendheid bejegend; hij is de held van den dag, zoowel bij de bevolking als bij het Hof, en al de andere Gezanten worden door hem in de schaduw gesteld. Te Monlmartre heeft eergisteren avond een vrccselijk ongeluk plaats gehad. Bezig zijnde een vat alcohol op de straat te verwerkenkwam een knaap die daarbij behulpzaam was, te digt met eene brandende kaars bij het vat, waarop de alcohol vlam vatte, het vat uileen sprong en de bran dende massa zich over de straat verspreidde, waardoor eene vrouw en ver scheiden kinderen deerlijk gebrand werden; de beide mannen, die met het vat werkzaam waren, werden een eind weg geslingerd. Vijf personen zijn aan de bekomen wonden overleden. Een rijke kolonist in Algiers, de Heer Maladois, heeft een' Chinees uit Ning-Po ontboden, om te onderzoeken, of de bodem van Algiers voor den theebouw geschikt is. Als zijne uitspraak gunstig is, dan is de Heer Maladois voornemens, 200 Indianen en 800 Chinezen te laten komen, om die op zijne landerijen te bezigen. De Regering heeft voor deze lieden vrijen overtogt toegestaan. SPANJE. MADRID, 14 Augustus. De Regering heeft eene aanschrijving aan de provinciale overheden ge daan, waarin zij worden aangemaand tot waakzaamheid tegen brandstich tingen en in het algemeen legen de moedwillige vernieling van eigendom men, zoo als laatstelijk in Castilie voorgekomen zijn. De Regering beschouwt die misdaden als gevolgen van dwaalbegrippen, onder de bevolking verspreid omtrent de overheden en de gegoede standenen verlangt dat ze niet alleen gestraft, maar ook door het weren van zulke begrippen voorgekomen worden. In weerwil van de maatregelen en de opofferingen van de Regering blijft de prijs van broodvleesch en verdere levensbehoeften steeds rijzende. De Regering peinst op nieuwe middelen om hierin te gemoet te komen. Volgens berigt uit Lissabonis de Cholera in Portugal aan het afne men. Naar het eiland Madera, waar deze plaag, blijkens vroegere berigten hevig woeddeis van regeringswege eene groote hoeveelheid genees- en le vensmiddelen gezonden, benevens verscheidene geneesheeren en apolhecars. Onder voorwendsel van de duurte der levensmiddelen hebben er te Lissabon ongeregeldheden plaats gehad, die echter door de burgerwacht zijn bedwongen. ITALIË. De Gezant die ter vertegenwoordiging van den Paus bij het krooningsfeest te Moskou zal optredenis belast aan den Keizer een kunstwerk van den beeldhouwer di Fabri, den dood van Milo van Crotone voorstellende, aan te bicden. Dit meesterstuk, den athleet voorstellende op het oogenblik dat hij door den leeuw verscheurd wordt, is 28 ellen groot. Hieruit kan men opmaken dat de geschillen met de Russische Regering spoedig uit den weg zullen geruimd zijn. Te Napels is een geschriftLa Diplomacia e la questione Italianaver schenen, om de Regering tegen de aantijgingen van liet, buitenland te verde digen. De schrijver tracht te bewijzen dat de verbolgenheid der Regeringen tegen den Koning van Siciliëeen gevolg is van zijne verdediging der ltaliaansche onafhankelijkheid tegen Engelands aanrandingen. Gedurende 25 jaren heeft die Vorst tegen iedereentegen de revolutionnairenlegen de liberalen, legen de maatschappij der zwavelmijnen en legen de cholera, tegen Mazzini en tegen Garribaldi gestreden. Om in Italië een leger te vin den als het Napolitaansche, zou men tot den tijd der Romcinsche legioenen moeten opklimmen; de Napolitaansche vloot is de beste van de vloten die in de Middellandsche en in de Adriatisehe zee ankerende financiën der Beide Siciliën vinden geen weêrga in Europade Staatsmannen van dat land wijken niet voor de bckwaamsten ter wereld. Napels heeft in 1848 Italië gered; het heeft den Franschen Romcs poorten geopend en redde daardoor Europa. Met zulke drogredenen hoopt de Napelsche Regering de legen haar gerigte beweging te sluiten. Te Genua is eene afdeeling van liet Engclsch-Italiaansche legioen van Malta aangebragt en aldaar uit de dienst omslagen. Die manschappen zijn meestal lieden van verdachte beginselen, en worden geacht van Mazzinisti- sche denkbeelden doordrongen te zrjn. De Sardinische Regering, liet verwijt willende ontgaan, als of zij eene wijkplaats aan oproermakers verleende, wilde aanvankelijk alleen die manschappen weder in het land laten komen, welke tot zijne onderdanen behooren; doch daar de overige elders meestal geweerd wordenheeft zij dit besluit gewijzigd cn bepaald dat ook anderen in Piemont zullen worden toegelaten, mits zij kunnen bewijzen dat zij daar te lande vroeger verblijf gehouden hebben, en er niet enkel gekomen wa ren met het doel om in het legioen dienst te nemen. PRUIS SEN. BERLIJN, 17 Augustus. Eergisteren heeft dc Generaal von Wrangel zijnen 60-jarigen diensttijd herdacht Bij deze gelegenheid heeft de Koning den grijzen krijgsman tot Generaal-Veld-Maarschalk benoemd. Prins Adalbert van Pruissen is dezer dagen op de Moorsehe kust in groot gevaar geweest. Berigten uit Londen deelen daaromtrent het volgende mede: Het Pruissisehe fregat Danzigdc vlag voerende van Prins Adal bert, den groot-Admiraal van Pruissen, heeft eene bloedige ontmoeting met de zeeroovers van de Riff-luist gehad. De Prins, de plaats wenschcnde te zien, alwaar eenige jaren geleden een Pruissisch schip geplunderd was, be proefde in eene van de booten te landen, maar bij het strand komende werd hij door geweerschoten belet te naderen. Hij keerde naar het fregat terug, bemande en wapende de booten, landde en greep de roovers op eencn heuvel onverschrokken aan; maar hij werd door hen omsingeld, en genoodzaakt om met de booten onder het geschut van het fregat te wijken. De Prins kreeg een geweerkogel in de dijzijn Adjudant werd doodelijk gewond, en stierf spoedig nadat hij weder aan boord van het fregat ge- bragt wasvan de bemanning werden 7 man gedood en 18 gewondbe halve 3 welke men op het slagveld heeft moeten achterlaten. De andere gesneuvelden zijn te Gibraltar met militaire eerebewijzen begraven, en de gewonden aldaar in het hospitaal gebragt. De wonde van den Prins stond goed. Een stoomschip van dc Brilsche marine is van Gibraltar afgezonden om berigt van het gebeurde over te brengen. Het Pruissisehe Rijn-corps zal dezer dagen groote manoeuvres ten uit voer brengen. Van 18 —20 dezer zal de genie in vereeniging met de pon tonniers een brug werpen over den Rijndaar waar die stroom het breedst is. Tegen het laatst der maand zullen de vereenigde troepen een spiegel gevecht houden, waarbij men de voornaamste gebeurtenissen van het beleg van Sebastopol zal nabootsen. Men verwacht eenige Fransehe Officieren om die oefeningen bij te wonen. Het geheel zal eene uitgave van 150,000 vorderen. Te Anholt heeft in den avond van den llden, gelijk op meer andere plaatsen, een hevig onweêr, vergezeld van storm, gewoed. In de nabijheid van die plaats werd juist op dien avond het jaarlijksche schuttersfeest ge vierd. Van dc tent waarin het bal plaats had, werd het gehcelc dak weggenomen en de ramen verbrijzeld. De menigte aldaar bijeenverzameld verkeerde eenigen tijd in cenen angstvollen toestand, zoo wegens den plas regen, als wegens het bliksemlicht, dat niet ophield de tent te verlichten. Na het ophouden van liet onweder is echter het bal voortgezet, dat tot in den morgenstond heeft geduurd. Te Pilnitz heeft de verloving plaats gehad van den Erfgrootherlog van Toscanemet Prinses Annavierde dochter van den Koning van Saksen. OOSTENRIJ H. WEENEN16 Augustus. De Keizer en de Keizerin zijn voornemens zich in September naar Ka- rinlhie te begeven. Het oproepen van de met verlof afwezige manschappen van het leger, hetwelk dezer dagen zooveel opzien baarde, heeft, naar men zegt, slechts ten doel om het ltaliaansche leger op den voet van oorlog te brengen. Men klaagt hier steeds over de warme weêrsgesleldheid. Maandag avond woedde hier een hevig onweder, dat een der vreeselijksle was welke men zich herinnert. Vier malen sloeg de bliksem in cn veroorzaakte meer of min schade. In ons rijk werden in 1841 ongeveer 28 mill, sigaren verbruikt; in 1854 was dit reeds tot 800 mill, gerezen en thans schat men het verbruik op 1000 mill. Voor den bouw van een uitgestrekt krankzinnigen-gesticht te Frank fort is aldaar aan vrijwillige giften reeds eene som van 40,633 11. bijeenge- bragt; waaronder 3707 fl. uit Londen en Manchester en 108 11. uit Keulen. Te Triëst is, met de van Alexandrië aangekomen stoomboot, Dr. L. A. Frankl van zijne reis naar het Oosten teruggekeerd. Hij brengt o. a. een Israëlitischen negerjongen uit Sennaar mede, dien hjj te Kaïro uit de sla vernij vrijkocht. RU S Li AND. Uit het thans openbaar gemaakte programma van de krooningspleg- tigheid, kan men zich een denkbeeld vormen van den luister, die daarbij ten toon gespreid zal worden. De intogl binnen Moskou zal plaats hebben op een signaal van 9 kanonschoten en ondc-r het gelui van de klokken der Ile- melvaartskerk. De Keizer zit te paard en wordt gevolgd door de Ministers van zijn Huis, den Minister van Oorlog, de Grootvorsten (uitgezonderd den Grootvorst Wladimir Alexandrowitsch)Prins Nicolaas van Leuchtenberg Prins Peter von Oldenburg en de vreemde Prinsenallen te paardachter deze de gehcele Generaliteit en de Adjudanten te paard. De Keizerin Alexandra Fedorowna rijdt in eene vergulde slatiekoets, prijkende met de Keizerlijke kroon, getrokken door 8 paarden, van welke elk paard door een stalknecht geleid wordt, enz. Dan volgt de regerende Keizerin met den Grootvorst Wladamir, daarna de Grootvorstinnen en de Prinses van

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3