De Luit.-Generaal de Mcrcx is alhier overleden. Hij was zijne loopbaan in Oostenrijksche dienst begonnen. In 1814 tot het Nederl. leger overge gaan, voerde hij bij Waterloo als Majoor het 2de reg. curassiers aan, en bleef als Colonel aan het hoofd van genoemd regement tot in 1830, wan neer hij met den rang van Generaal-Majoor in Belgische dienst trad. De onwcdersdie in de vorige week hebben gewoedhebben allerwege gi'oole verwoestingen aangerigtvooral in de omstreken van Doornik Ondenaerde en Compiège. Te Tronchiennes is eene vrouw door den bliksem gedood. Vele vogels en zelfs hazen heeft men stervende in het veld gevon den. Boomen zijn uitgerukt, afgeknot en omgewaaid, daken afgerukt en huizen verbrijzeld. Haver, tabak en peulvruchten hebben veel door den hagel geleden. Op verschillende plaatsen is brand ontstaanenz. Ook te Namen is het weder verschrikkelijk geweest. Gisteren namiddag is er ook alhier een vreeselijk onweder uitgebroken met hevige stortregens, dat eenige uren geduurd heeft, zoodat in de bene denstad en lagere omstreken door het afstroomend water groote schade is te weeg gebragt, onder anderen in de bierkelders. Op den spoorweg van Antwerpen naar Gend, is op de hoogte van Beveren, een vreeselijk ongeluk gebeurd, waaromtrent de juiste bijzonder heden nog ontbreken. Waarschijnlijk heeft een rund op de sporen geloopen waardoor de trein die van twee locomotieven (een voor en een achter) voor zien was, hevig stootte, en de achter-locomotief op de wagens van den trein werd gedreven. Eene schrikkelijke verwoesting moet hierdoor zijn aangerigt, en de machinerie die, daar de machinist er was afgeworpen, aan zich zeiven was overgelaten, is vaneen gesprongen. In de fabriek van Couillet bij Charleroi, is verleden week een reus achtige cylinder gegoten voor een stoommachine, ter uitpomping van water uit de kolenmijnen van Agrape en Grisoeul. Deze cylinder weegt 35,000 Ned. 'ui en heeft een middellijn van 3 el en 3 palmen. Er is geen vlekje aandat zeldzaam is voor zulk een in eens gegoten stuk. De cylinder wordt vervoerd op een daartoe vervaardigde wagen die 10,000 Ned. ffi weegt, en door 40 paarden wordt gelrokkenmet een wagen er achter met paar- dcnvoer en hel noodige gereedschap tol herstel als er iets brak. De af stand is ongeveer 10 uren gaans voor den gewonen weg; maar door de omwegen die men nemen moetwordt die verdubbeld. Binnen weinige da gen zal een tweede cylinder, die 40,000 Ned. ffi weegt, op dezelfde wijze van daar worden vervoerd. ANTWERPEN18 Augustus. Vrijdag 11. is alhier het vijfde Nederlandsche Taal- en Letterkundig Con gres geopend. De leden, op het stadhuis bijeengekomen, werden aldaar door den Burgemeester hartelijk verwelkomdwelke toespraak door de Ilee- ren Mr. J. van Lennep en Prudens van Duyse werd beantwoord. Daarna begaven de leden zich naar de schouwburgzaal, die voor hunne werkzaam heden was ingerigt. De Heer Mertens, Voorzitter van de regelings-commissie stelde alstoen voor drie Voorzitters te benoemen, en wel lot lsle" den Heer H. Conscience, tot 2dcn den Heer Mr. J. van Lennep, en tot 3de" den Heer Dr. A. de Jager, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Uithoofde er geene snel schrijvers aanwezig waren, stelde hij voor vier Secretarissen te benoemen, en wel de HH. Prof. Jonckbloet, Dr. A. de Jager, M. van der Voort en J. van Beers. Ook dit voorstel werdt bij acclamatie aangenomen en al de benoemden, uitgenomen de lleer Conscience, namen de hun opgedragen be trekking aan, welke laatste door den Heer Dr. Matthjjsen werd vervangen. De lleer Nolet gaf vervolgens berigt van een drietal stukken bij hem in gekomen, als van den lleer Mr. II, J. Koenen een brief met een prachtig gebonden werk [Graff, Alt. Iïochd. Sprach-Schatz in 9 deelen) hem voor het congres toegezonden door den Koning van Pruissen; een eigenhandi- gen Franschen brief van denzelfdenten geleide van een prachtig ingebonden exemplaar van Heliand, oder das Lied rom Leben Jesu, roti Dr. Köne alsmede van den Koning der Belgen, een rijk gebonden exempl. van van Hcelu, de slag van Woeringenuitgegeven door de Staatscommissie. Op voorstel van den lieer Nolet heeft de vergadering besloten, aan den Koning, wegens laatstgenoemd geschenk, bij zijne komst te Antwerpen, door eene Commissie, dank te betuigen. Na eene kleine verschikking in de orde der voordraglen, hebben die vol gender wijze plaats gehad. M. van der Voort (Brussel), over het congres, het doel en de middelen. J. van Rijswijck (Antwerpen), heeft de handhaving der Nederduitsche taal- en letterkunde al of niet een staalkundig belang in de Nederlanden? F. A. Boone (Gent)over de noodzakelijkheid van eene volkstelling en grensbepaling des Nederlandschen stams in Europa, en van eenige opgaven omtrent den toestand der Nederlandsch sprekenden in andere werelddeelen. Dr. A. de Jager (Rotterdam), over het steeds blijvende belang van de beoefening der middel-Nederlandsche geschriften voor eene grondige beoe fening onzer moedertaal. Prudens van Duyse (Gent), voordragt van: Bisschop Nikolaas Nieuwland, 15G8. Ballade. Prof. J. David (Leuven), iets over de beschaafde uitspraak. Prof. J. F. J. lleremans (Gent), Hollandsch en Vlaamsch. Emm. Rosseels (Antwerpen), over eenige Vlaamsche belangen, en J. M. Dautzenberg (Brussel), tegenstrijdige rigting der Hoog- en Neder duitsche spraaklecraars. Velen dier sprekers werden buitengemeen toegejuichd. Zalurdag morgen heeft eene tweede bijeenkomst plaats gehadwaarin de Heer E. van Driessche, uil Brussel, over het tooneel sprak, en daarvan het hoogc belang loonde voor al de Nederlandsch sprekende gewesten, niet alleen voor de taal, maar ook voor de zedelijkheid. Daarna vroeg de Heer Mr. J. van J.ennep het woord, en betuigde, dat het met ons tooneel even erbarmelijk, ja misschien nog erger was gesteld; dat men er woorden op onhollandsche wijze hoorde uitspreken, en dat de Fransehe en andere uit- heemsche producten voor een paar gulden met spoed vertaald werdendoor personen, die de talen, waaruit en waarin vertaald werdeven weinig ver stonden. De Heer Prudens van Duyse deelt mede, dat te dien aanzien te Gent een stap ten goede was gedaan, door het vormen van een conserva toire, waar het zingen en reciteren in het Vlaamsch werd onderwezen. De lleer M. van der Bouck stelde voor eene commissie te benoementen einde de verbetering van ons tooneel te bevorderen. De Voorzitter stelt voordat het bureau eene algemeene commissie zal benoemen, aan welke de behandeling van al de gedane en nog te doene voorstellen zal worden opgedragen. Dit voorstel wordt aangenomen onder de voorgestelde en ondersteunde wijziging, dat die algemeene commissie, voor elk afzonderlijk voorsteleene afgescheidene subcommissie zal benoemen. De Voorzitter geeft nu het woord aan den Hoogleeraar de Vries, tot het voordragen van zijn verslag over het woordenboek. Daaruit blijkt, dat de zaak een' belangrijken stap voorwaarts heeft gedaan, dat de redactie veel medewerking had gehad van de Heeren C. Dee, N. A. Franehimont en J. van Dijk te Leyden, en dat zij van beide Regeringen weder eene toelage heeft verkregen. Wat de redactie betreft, was er reeds het een en ander gedaan; niet alleen de geheele inhoud van Weiland was reeds voor het woordenboek bearbeidmaar met de meeste der bestaande woordenboeken was dit even zeer het geval, zoodat nog voor geen woordenboek zoo vele werken zijn bearbeidom den woordenschat op te zamelenen met overleg te gebrui ken. Een aantal uittreksels uit dichters en prozaschrijvers waren evenzeer bearbeid, in den vorm voor hel geheel aangenomen. Zij mogt ook het be rigt erlangendat er eene uitgebreide verzameling bestaat van taalkundige uittreksels, vooral van schrijvers der 17de eeuw; behalve een paar doorscho ten exemplaren van Kiliaanmet verstrooide aanteekeningen beschreven bevat zij eene aanzienlijke hoeveelheid losse bladenin 24 bandenin vorm en grootte juist overeenkomende met die, welke de commissie had aange nomen en bevattende een' groolen voorraad van aanhalingen uit onderschei dene dichters der 16de en 17dc eeuwenvooral uit Vondel. Uit dat verslag bleek, dat de verzameling van bouwstofFen voor het woordenboek door medewerking van velenmeer en meer zijne voliooijing naderde en aan den toestand begon te grenzenwaarin met de eigenlijke bewerking kon wor den begonnen. Aan het slot werd Dr. de Vries met daverende toe juichingen en gelukwenschenden handdruk van velen begroet. De Voorzit ter stelde daarop eene rustpoos in. Bij het hervatten der werkzaamheden doet de Heer Ghert van Wijkop een voorstel tot benoeming eener commissie van 6 leden3 in elk der beide Koningrijken, welke in het aanstaande Congres, verslag harer werk zaamheden zal inleveren en al zulke maatregelen zal voorstellen, als lot het bereiken van het gemeenschappelijk doel de eenheid nuttig en voordeelig zullen kunnen zijn. De Heer J. S. van Dousselaere, sprak over den Vlaamsehen boekhandel; verdedigde den nadruk van Hollandsche werkenniet bestemd om in Neder land te worden ingesmokkeld. De Heer van Bockel vondt het eigendoms- regt heiligde Heer van Beers keurde afdat de goede verhandeling van den Heer van Dousselaere begint met eene verdediging van den nadruk; het is een vergrijp aan eens anders eigendom. Het voorstel is verzonden aan eene door het bureau te benoemen algemeene commissiedie voor de ver schillende aangenomen voorstellen afzonderlijke sub-commissien zou benoemen. Door den Heer van der Voort werdnamens het bureauvoorgesteldde plaats voor het volgende Congres te bepalenen daartoe aangewezen de stad 's Gravenhage. Door den Voorzitter werd alsnu voorgesteld de aftredende leden der vaste commissie, de Heeren Hora Siecama en van Hees, voor Noord- en Prof. David en Nolet voor Zuid-Nederland, te doen vervangen door de Heeren Gevers Deynoot en S. J. van den Bergh, te 's GravenhagePrudens van Duyse, te Gent, en van Beers, te Lier, hetgeen aangenomen werd. De zitting is ten laatste op een vergevorderd uur geslotenwaarna de leden zich aan eenen maaltijd vereenigden. Op dit feestmaalwerd de eerste toast ingesteld aan den Koning der Belgen door den Heer Mr. J. van Len nep als tweeden Voorzitter en daartoe als Nederlander gekozen. De eerste Voorzitter, Dr. Malthijsensstelde daarop een feestdronk in op den Koning der Nederlanden. Onder de vele feestdronken die toen volgden onderscheidden zich bijzonder die van den Heer van Rijswijck op de volksontwikkeling, en van Prof. de Vries op den bloei der gemeenschappelijke Duilsche taal in alle hare vertakkingen. EBÏGELAK». LONDEN, 17 Augustus. De Koningin is genoodzaakt geweest haar verblijf te Plymouth te verlen gendaar zij ten gevolge van het hevig slingeren van het stoomjagt, zeeziek was geworden. H. M. is gisteren op Osborne teruggekeerd. De nalatenschap van den voornamen bankier S. Gurncy, onlangs in Lombardslrecl alhier overleden, is op ongeveer 800,000 gewaardeerd, een aantal landeigendommen daaronder niet begrepen. Het wetenschappelijk genootschap van Cheltenham heeft besloten bij de Regering aan te dringenom nogmaals eene expeditie ter opsporing van Sir Franklin en zijne loglgenooten uit te zenden. In eene kolenmijn van Glamorganshire zijnten gevolge van ontplof fing, van 130 arbeiders 114 omgekomen. Dit ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn door de onachtzaamheid van de mijnwerkers zeiven, die de teekenen van gevaar verwaarloosden en geene veiligheidslamp bezigden. Volgens de Morn. Advert, is het geschil met de Vereenigde Stalen zoo goed als beslecht. De stukken dienaangaande wachten nog slechts op de ratification. De stoomboot Persia heeft de reis van New-York naar Londen in 9 dagen afgelegd.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2