LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en .Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. jDe Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers tvorden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEiV, 19 Augustus. Bij gunstig weder zal het Muziekcorps der Schutterij op Donderdag 21 dezer, des avonds ten half 7 ure, voor de laatste maal op het Plantsoen de navolgende stukken uitvoeren. N°. 1. Marche Charles VI; 2. Ouverture Pré aux Cieres; 3. La Tulipe d'Orange, (Polka Mazurka); 4. Polonaise; 5. Grande Valseen 6. Finale. Bij de alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van de levering der steenkolen, voor de stoomgemalen te Sparendara en Halfweg, is die aange nomen door de Heeren A. Fodor en Zoonte Amsterdamde grove Engel- sche kolen voor Sparendam tegen ƒ89 45 en voor Halfweg tegen ƒ90.12 per 100 mud, en door den Heer W. Hoven, te 's Gravenhage, de Marie- montsche kolen, voor beide inriglingen, legen 91.98 per 100 mud. Zaturdag II. heeft te Amsterdam de jaarlijksche wedstrijd van de Koninklijke Nederl. Zeil- en lloeivereeniging plaats gehad, die door de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik werd opgeluisterd eu tot aller voldoening is afgeloopen. Gedurende de maand September zullen er in de vlakte van Waals- dorp, op een uur afstands van 's Gravenhagegroote militaire manoeuvres plaats grijpen. Daartoe zullen er bij de troepen die te 'sllage, Delft en Leiden in bezetting liggen twee ligtingen miliciens onder de wapenen ko men. De manoeuvres zullen worden gecommandeerd door den Generaal Duycker, Commandant der reserve-brigade en onder hem als Brigade commandanten, door de Kolonels Scheltns en Wilbrenninck. De hiertoe aangewezene troepen zijn de 3 hall. grenadiers en jagers, het 4dc reg. dra gonders en de lstï batterij rijdende artillerie van 's Hage, het 4dc batt. ja gers dat alhier onder bevel van den Majoor de Bock garnizoen houdten het 2de batt. van het Gdc reg. infanterie, hetwelk onder bevel van den Majoor Beekman te Delft in bezetting ligt. De Kerkeraad der llcrv. gemeente te Buiksloot werd dezer dagen aan genaam verrast door het berigt dat twee echtelieden, leden der gemeente, voor hunne rekening een orgel in de kerk aldaar zullen plaatsen. Het onweder en de hevige wind, op den avond van Maandag den 1 ldcn dezer, heeft bijzonder de stad Culenborg getroffen. Yan daar wordt gemeld, dat enkele huizen in één geslort liggen, en alle andere zwaar zijn beschadigd; de zwaarste stcenen van hel stadhuis en de kerk zijn tegen de verafgelegen huizen geslingerd gewordende twee korenmolens hebben beide de roeden verloren, en van een is de kap weggerukt; bet weeshuis is ge noegzaam in puinhoop verkeerd; de zwaarste boomen liggen ontworteld of midden door gebroken, en de schoonste boomgaarden, zijn geheel verwoest. Uit Smilde (Drenthe) wordt nog gemelddat tijdens het onweer cenige personen op een bank bij elkander gingen zitten. Een hunner, zekere Kuik, werd door den bliksem getroffen en bleef op de plaats dood, terwijl die slag een arbeider uit Assendie naast hem zalvrij erg trof. Te Leeuwarden is dezer dagen de algemeene vergadering gehouden van het Nederl. Onderwijzers-genootschap, onder voorzitterschap van den Hoog leeraar Hofstede de Groot. In het volgende jaar zal de bijeenkomst te Dordrecht plaats hebben. Uit Meppel wordt gemeld, dat de vrees voor het ongenoegzaam droog worden der nieuwe turf thans gelukkig is geweken; het zeer warme weder van den laatsten tijd heeft daarin op verrassende wijze eenc verandering gebragl; in de uitgestrekte veenkolonie Iloogeveen alwaar de turf uit den aard der gesteldheid van 'I veen ook eerder droog wordt dan op sommige andere plaatsen, zijn reeds onderscheidene vaartuigen met nieuwe turf naar Holland afgescheept; ook in de zeer uitgebreide lurfvelden van de Smilde is men reeds met het afvoeren van nieuwen turf aangevangen; de turf is aldaar zeer zwaar en goed van qualileit. Ofschoon reeds van Winterswijk werd gemeld, dat eene kleine laag steenkolen bij de ondernomen boring was gevonden, zoo verneemt men thans dat lot heden de door ieder gewenschle uitkomst nog niet is verkre gen dat wel op 4 Aug. II. de opzigter meende het gewenschte gevolg be reikt te hebbendoch dat zoowel de ondernemers als de Burgemeester der gemeente, zonder bedenking hebben verklaard dat noch het gevondene noch de stof, voor kool of steenkolen kan gehouden worden. De IItr. Cour. van Zaturdag 11. bevat den navolgenden brief, aan de Redactie door een geneeskundige ingezonden: Zoude toch nooit, in weerwil der toenemende beschaving, het bijge loof minder wordenis de vraag die wij zoo dikwijls doenwanneer wij er dagelijks de domste voorbeelden van bij het mindere volk zien. Doch met meer nadruk herhalen wij die vraag, wanneer wij eiken dag de Cou ranten zien opgevuld met historiën van de wondervolste genezingen door llolleway-pillenRevalenta Arabica radicale middelen legen breuken en honderd andere zoogenaamde geneesmiddelen-historie'sdie door het meer beschaafde publiek gelezen en in meer of mindere mate geloofd worden En moeten wij geneeskundigen ons niet schamenwanneer wij iemand een' man van gevorderden leeftijd, geneeskundige, zien toegeven aan een bespottelijk bijgeloof, dat helaas! in meer beschaafde kringen, maar geluk kig dan toch grootendeels onder oude vrouwen, meer in zwang is dan men zou denken. We verblijden ons evenwel, dat een dergelijk feit onder de uitzonderingen behoort! Wij verzoeken U dan ook het feit als een merkwaardig staaltje van het grofste bijgeloof in het jaar 1856, bij een geneeskundige, uit de Gcneesk. Cour. van 9 Aug. wel te willen overnemen. Bij gelegenheid van het op den 17d™ Julij 1856 door eene zekere af- deeling der maatschappij ter bevordering der geneeskunde, te B. gehouden diner, had het volgende hoogst zonderlinge voorval plaats. Naauwelijks hadden de ledenten getale van twaalf opgekomenplaals genomentoen de Heer R.zich als dertiende persoon aan de tafel wilde aansluiten. Hij is iemand die sinls verscheidene jaren op eene allezins onberispelijke wijze op het dorp L. de genees- heel- en verloskundige practijk uitoefent, en steeds in eene goede verstandhouding is met zijne naburige collega's. De reden waarom zijn komst eenig oponthoud veroorzaakte was, dat de Heer F. uit W.toen de lieer R. wilde plaals nemeneensklaps opstond en (verklaarde niet verder deel aan het feestmaal te willen nemenzoo de ver gadering niet instemde met zijn voorstel, om de vrouw des kasteleins (de eenige beschikbare persoon op dit oogenblik) voor zijne rekening, als veer tiende persoon in hun midden te doen aanzittendaar hij zijn leven niet in de waagschaal wilde stellen, door met dertien personen aan ée'ne tafel te zitten! Op grond van drie waarnemingen was hij van de treurige ge volgen hiervan ten volste overtuigd. Op zulk een voorstel, dat natuurlijk en te regt tot vele spotternijen en gelach aanleiding gaf, had niemand ge rekend. Dal er, helaas! soms nog enkele onkundige, weinig verlichte menschen gevonden worden, zoo bekrompen van geest, dat zij aan dit dwaze bijgeloof nog eenige waarde hechtenis bekend en nog eenigzins verklaarbaar, maar dat in den tegenwoordigen tijd een geneesheer (die nog wel gedurende eene reeks van jaren in den militairen stand, naar ik ver meen zelfs eenen superieuren rang bekleedde) aan zulk een bijgeloof kan hechten niet alleenmaar zelfs niet aarzelt in eenen geneeskundigen kring een dergelijk voorstel te doen, dit is iets, moeijelijk bij zijn reglen naam te noemen. Dat dit voorstel, meteen medelijdendcn lach aangehoord, niet doorging, behoeft geene nadere vermelding, daar de Heer F. geene vol doende pathologische gronden voor deze vreemdsoortige, door hem waarge- nomene causa praedisponens mortis kon aanvoeren, en ook geen der overige leden tot nog toe zich op eene dergelijke treurige observatie kon beroemen. De lieer F. derhalve, zijn leven ongaarne op zulk eene wijze bedreigd wil lende zien, verliet hierop onmiddellijk de vergadering, ten einde ineen veiliger oord zijn middagmaal te gaan gebruiken. 's GRAVENHAGE 19 Augustus. Bij Kon. besluit is benoemd tot lijdelijk beambte bij 's Rijks Archief de Heer Mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, te Amsterdam. Ook is benoemd tot Inspecteur Generaal over het loodswezen, de belon- ning, bebakening en verlichting, de Schout bij-Nacht J. F. A. Coertzen, lot hiertoe den titel voerende van Hoofdinspecteur over gemelde diensten. Door Z. M. zijn 20 Adelborsten van de Kon. Academie voor dc zee- en landmagt, benoemd tol Adelborsten van de lste kl. bij de Nederl. zecmagt. Aan den met verlof uit Nederl.-Indié teruggekeerden Kapitein der in fanterie F. C. S. van de Kasteele is op verzoek eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen en den titulairen rang van Majoor. 6S K L «i S B. BRUSSEL, 18 Augustus. De Koninklijke familie is naar Antwerpen vertrokken, tol bijwoning der feesten, en is aldaar met buitengewone geestdrift ontvangen. Op de Meirplaats is bij die gelegenheid een plegtig Te Ileum gezongen. Aan den Heer Mr. H. VV. de Quarlel is een eervol ontslag verleend uit de betrekkingen van Procureur des Konings en lid van den Kolonialen Raad op het eiland Curacaoen in zijne plaats benoemd de Heer Mr. A. M. de Rouville, Burgemeester der gemeente Brielle, met bepaling dat hij wordt aangewezen als oudste lid van den Kolonialen Raad aldaar. Z D. II. de Hertog Eduard van Saxen-Weimar-Eisenach is uit de re sidentie naar Londen vetrokken. Naar men verneemt hebben de Heeren J. B. Maxwils alhier, Schretleu en C°. te Lcyden en Schanze, laatstelijk Ingenieur van den Rijn-spoorweg, aan het Hooger Bestuur vergunning aangevraagd tot den aanleg van een spoorweg van Gouda op Scheveningen in regte lijn. HUITKNLAiMDSCHE BiïlUGTICiV

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1