BROODZETTING, echter door een geestelijke tol andere gedachten overgehaald en tot eene onvoorwaardelijke bekentenis gekomen, daarbij den Oud-Maire als dader aanwijzende. De slagtofï'ers waren naar eene afgelegene plaats gelokt, waar men hen wijn, met bedwelmende bestanddeelen vermengd, had te drinken gegeven; daarna waren zij in den slaap afgemaakt en in een nabijgelegen oord begraven. Als loon voor zijne medepligtigheid had Crochu de belofte van eene som van 10,000 fr. verkregen. De regterlijke magt is nu op de plaats zelve met het onderzoek der zaak bezig en Crochu is derwaarts gebragt om de noodige aanwijzing te doen. Verdere onderzoekingen zullen meer licht over deze zaak moeten verspreiden. Uit Chamounix wordt gemeld, dat de zuidelijke naald van den Mont- Blanc, den 5dc" dezer voor de eerste maal door een Franschman, Graaf de llouillébestegen is. jn vele onzer koloniën, voornamelijk te Pondichery, heeft men uit Bengalen eene vrucht ingevoerd, die bekend staat als een krachtig middel tegen den buikloop, die in hcete luchtstreken zoo dikwijls heerscht. Zij draagt den naam van Bel of Villa. De overplanting is volkomen gelukt. SPASi JE. MADRID, 11 Augustus. De Heer Pacheco is benoemd lot Gezant te Londenen de Heer Souza tot Gezant te Turyn. De Koningin heeft op voorstel van den Minister van Marine een be sluit geteekend, waarbij de oprigting eener aanzienlijke kust-vloot wordt bepaaldten einde den sluikhandel ter zeedie op eene groole schaal wordt gedreven, tegen te gaan. De krijgsraad hier ter stede heeft zeer gematigd gehandeld; slechts een Kapitein is wegens deelneming aan den opstand tot 3 jaren gevangenis straf verwezen. Te Barcelona is een jong mensch van 22 jaren ter dood gebragt, als schuldig aan den moord van den Colonel Ravell, tijdens de onlusten aldaar. De overige Officierendie zich aan den opstand hadden aangesloten, zijn slechts op non-activiteit gesteld. Men koestert de verwachting dat de slaat van beleg dezer hoofdstad spoedig zal worden opgeheven. De ontwapening der militie te Marchene in Andalusie, heeft ernstige ongeregeldheden ten gevolge gehad. De Maire der stad4 leden van den Gemeenteraad en de Gemeente-Secretaris zijn vermoord. ITALIË. De Pauselijke Regering heeft den uitvoer van graan, zoowel aan den zeekant als aan de landzijde, verboden. Op den weg van Perugia naar Foligno is eene Pauselijke patrouille door eene rooverbende overvallen en op de vlugt gejaagd. De Heer Bach, de Oostenrijksche Minister van Binnenl. Zaken, wordt in Milaan en ook in Florence verwacht. Men verzekert dat zijne reis ook in verband staat met een plan om een verbond van Italiaansehe Vorsten onder Oostenrijks leiding tot stand te brengen en daardoor de uitbreiding van Piemonts invloed tegen te houden. Bij de Regtbank te Ancona is een geding aanhangig tegen Mevr. D. B., echtgenoot van een welgezeten koopman en landeigenaar, aange klaagd hare 12-jarige dochter door mishandelingen vermoord te hebben. Uit de getuigenis van 47 getuigen is geblekendat zij dit kind gedurende 6 jaren in eene kamer heeft opgesloten en allerhande mishandelingen aan gedaan, des avonds ontving het kind slechts een stuk droog brood en moest op den grond slapendat zij een ander kind dat op het 5dc jaar is gestorven, op gelijke wijze mishandeld en gedood heeft, en dat van hare 12 kinderen slechts 4 in het leven zijnen dat de overledenen allen door hare wreedaardigheid zijn omgekomen. Tot hare verdediging voert de moeder aan, dat zij hare kinderen van hunne gebreken aldus had willen genezen. De Gemeenteraad van Ravenna heeft geweigerd zich te vereenigen met de door den Gouverneur voorgestelde maatregelen ter beperking van den graanhandel. Dit is een nieuw blijkdat in den Kerkdijken Staal eene wettige en vreedzame tegenkanting legen de Regering aanvangt, onder eene klasse van menschen die niet van revolutionaire bedoelingen verdacht gehouden kan worden. KAPELS, De staatkundige hemel betrekt hier meer en meer en dreigt met eene uit barsting dien den Koning wel eens duur zou kunnen te slaan komen. Doof voor alle redelijke toegefelijkheid, vergeet hij dat geweld de laatste pijl is die een Vorst in zijn koker heeft, en loopt gevaar te laat de onge noegzaamheid der Zwitsers te ondervindenom den in deze eeuw onhoud- baren staat van zakente helpen handhaven. Hoe waakzamer de policie is, in hoe hatelijker licht zij zich vertoont, en de toenemende wrevel legen haar alvermogenslaat over tot stoute ver achting barer magtzoodat men zonder zich aan haar te storenmet alle vrijmoedigheid in 't openbaar de Regering beoordeelt. De ontevredenheid heerscht ook in het leger, want Ook daaronder sluipt de ondragelijke en verachtelijke policie van een gehaat despotismus rond en verbittert den geest der soldalen. De Napolitanen weten," ieest men in een berigt in de Times uit Parijsdat hun toestand een onderwerp van opmerkzaamheid en meèwarigheid in Europa is en aan Frankrijk en Enge land aanleiding tot dringende aanzoeken gegeven heeften deze bewustheid draagt ongetwijfeld bij om hen tot verdediging hunner regten en tot verzet legen de onderdrukking aan te moedigen. Er zijn te Napels geheime drukkerijenalwaar berigtendie voor de zaak des volks van belang zijn, gedrukt worden, en van waar ook procla- matiën uitgaandie wijd en zijd worden Verspreiden deze proclamatiën prediken kalmte, orde, ontzag voor het eigendomsregt, en zijn er op inge- rigt om te doen uitkomen dat de Regering niet eene regeringloosheid zoe kende partijmaar het regt en de menschelijkheid legen zich heeft." PRUIS S Elf. De Koning is op Sanssouci teruggekeerd. In Westphalen is de oogst van alle voortbrengselen in 10 jaren niet zoo voordeelig geweest als thans. Men vindt aldaar struiken met 40 aardappelen. In het stadje Lobenstein (Vorstendom Pieuss) zijn ten gevolge van een onweer, het hospitaal en 24 schuren verbrand. De bevolking in het Koningrijk Saksen bedraagt, volgens de onlangs gedane telling, ruim 2 millioen zielen, zijnde 50,000 meer dan in 1852. Het stadje Tittmoning in Beijeren is ten gevolge van een hevig onweer, mede groolendeels afgebrand. BUSLAN». De kosten der verlichting van het Kremlin te Moskou, bij gelegenheid van het krooningsfeestworden op 300,000 geschat. De plegtige inlogt van den Keizer aldaar, blijft op 29 Aug. bepaald. Z. M. zal 25 Aug. Pe tersburg verlaten, en naar het schijnt, gedurende den geheelen tijd der feesten te Moskou blijven. Na den afloop der krooning zal de Keizer waar schijnlijk den S'. Alexandersdag op II Sept. te Petersburg doorbrengen maar reeds den volgenden dag naar Moskou terugkceren. De Keizer heeft een onderzoek bevolen van de boeken der Intendance van het leger. Deze boeken bewijzen de groote inspanning door de Rege ring in den laatstcn veldtogt aan den dag gelegd, maar geven tevens een te kort aan van 90 millioen roebels, welke gelden verduisterd zijn. De Russische troepen hebben op 18 Julij Kars ontruimd cn zijn op Alexandropol teruggetrokken. STAKg BBRflBTEM. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat tot de afgifte der ingevulde Patenlbladenover het dienstjaar 1856 en 1857, voor alle de Wijkenter Secretarie dezer Gemeente zal worden gevaceerd dagelijks van des voormiddags ten tien tot des namiddags ten twee ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 16 Augustus 1856. VAN LIMBURG STIRUM. KEKHWIEIIWN. Door Z. M. is goedgekeurd het beroep van een Predikant, door den Ker- keraad der Herv. gemeente van Berg-Ambachtop P. M. Losgcrt, Prcd. te Molenaarsgraaf. 230ste Staats-Loterij. Trekking der Tweede Klasse. 4de Trekking. N°. 328 een prijs van ƒ20,000. ADVERTENTIElf. Ondertrouwd: H. M. F. van CLEEF, en Leyden, 15 Augustus 1856. C. H. van der HOEK. Voor de vele blijken van belangstelling, betoond bij liet overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne Kinderen cn Be- huwd-Kinderenmijnen opregten dank. Wed. J. HOOGENSTRATF.NGeerloff, Leyden 16 Augustus 1856. en Familie. GEREETELIJHE AANKOVIHtiüSR. Bij Brieven van Meerderjarigverklaring, door den Hoogen Raad verleend den 18den Julij 1856goedgekeurd bij Koninklijk besluit dd. 1 Augustus 1856 N°. 83, geregistreerd den 14de" Augustus 1856, zijn aan BERNAR- DUS HENDRICUS JOSEPHUS SCHMIER, wonende te Leydengegeven al de regten bij de wet aan meerderjarigen toegekend, behoudens de be paling van Art. 478 Burg. Wetboek. Geschiedende deze aankondiging ter voldoening aan Art. 486 Burg. Welb. C. J. FRANCOIS, Procureur bij den Hoogen Raad. De Directeur der Brandwaarborg-Maatschappij DE ADELAAR gevestigd te Amsterdam, geeft met deze aan belanghebbenden kennis, dat D. KOOREMAN, Timmerman te Leyden, als Agent is OATSLAKEA en zijn Agentschap is opgedragen aan den Agent J. J. PYNACKER, wo nende onder Soeterwonde aan den Hoogen Rijndijk. De Directeur, F. VERSCHUUR Ptersz. Solide personen, genegen zijnde te Leyden als Agenten voor deze Maatschappij werkzaam te zijn, gelieven zich in persoon of met franco Brieven te adresseren aan den Directeur der Maatschappij. waarvoor goed en deugdzaam Brood kan worden verkocht, geregeld naar den prijs der Granenvolgens Marktberigten van geaccrediteerde Graanhan delaars, in te gaan Maandag den 18de" Augustus 1856. Hoog- of gebraakt Broodper Ned. ffi 0.32. Franschbrood- 0.32. Bruinbrood- 0.28. Ongebuild Tarwebrood- 0.24. Roggebroodper Ned. ffi en 5 Oneen - 0.19. Aldus opgemaakt door het Bestuur der Vereeniging van Broodbakkers hier ter Stede Uit naam van het Bestuur, Leyden 15 Augustus 1856. D. H. REIVEILOSecretaris. De Ingezetenen worden opmerkzaam gemaakt op gewigten qualiteit te letten.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3