vuurwerk op den Buiten-Amstel. l)en 28stcnvereeniging der Afdeelingen in Nalnra Artis !}Iagistrafeesthal en vauxliall in het Park. Den 29slen lot besluit der feestelijkheden, wedstrijd met de buks. Door genoemde Commissie is eene uitnoodiging gerigt aan lleeren Regen ten der weeshuizenwaarbij de Weezen worden verzocht door hun gezang die plegtigheid op te luisteren. De Commissie laat zich daaromtrent o. a. aldus uit: «Het is de wensch van het Metalen Kruis de kinderen des lands eenparig en als e'e'n ligchaam zich te zien scharen om den voet van het beeld de Eendragt." Tot de kinderen des lands bebooren in de eerste plaats »de Weezen." Het Metalen Kruis wenscht ze (te zamen met zijn eigen kroost uit alle rangen, standen en geloof) om dat beeld vereenigd te zien, als voorstellende »de natie die na ons zal zijn." Het is onze wensch die kinderen om den gedenkzuil geschaard eenparig te doen zingen het eerste en het vijfde vers van het Volkslied van Tollens. Dat vijfde vers is een even eenvoudig als treffend gebed tot den eeuwigen Godwaarin wij te zamen alle die kinderen hebben leeren gelooven; een gebed voor den grond waarop ook hunne wiegjes stonden; zoowel de ijzeren kribbe, als de legerstede getooid in satijn. Bij dit vijfde vers alzoois ons verlan gen dat de jeugdige zangers en zangeressen hunne rijen door, hunne han den wederzijds op de schouderen leggen; en zóó die kinderbede tot God rij ze, als van e'e'n ligchaam en uit e'e'ne ziel. Door Regenten der onderscheidene gestichten zal aan deze uitnoodiging gevolg worden gegeven. Naar men verneemt zal, bij gelegenheid van bovengenoemde feesten, bet lste balt. van het regement grenadiers en jagers herwaarts komen. Ook zullen zich 4 eskadrons dragonders en eene batterij rijdende artillerie alhier bevinden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIB. BRUSSEL, 15 Augustus. De Koning zal in de volgende week, tijdens zijn verblijf te Antwerpen, den eersten steen leggen voor de nieuwe inriglingen ten behoeve der han delsscheepvaart, welke een deel van het groote plan tot uitlegging der stad uitmaken. De Regtbank van eersten aanleg alhier heeft de zaak behandeld van den Heer L. Hvmans tegen de Indép. Beige. Genoemde Heer had den uitgever van het blad aangeklaagd over de niet-opneming eener brief die hij aan de redaclie had geschrevenen waarin hij opkwam tegen de wijze waarop het blad zich over zijne laatste bekrooning had uitgelatenhem een bekroonde op hoog bevel noemende. De Regtbank heeft den uitgever tot 300 fr. schadeloosstelling en tot opneming van den brief verwezen. De ver oordeelde zal in hooger beroep komen. Dingsdag 11. is de brik Pilot uit de haven van Gend naar Riga vertrok ken, met eene rijke lading planten uit de kweckerij van Amb. Versehaffelt. ENGELAND. LONDEN, 14 Augustus. De Russische Gezant, Graaf Chreptowitch, is alhier aangekomen. Aanst. Maandag zal het feestmaal aan de uit de Krim teruggekeerde garde worden gegeven. De voorstanders van de afschaffing der doodstraf duiden het den Minister Grey zeer ten kwade, dat hij binnen weinige dagen 4 doodstraffen heeft doen uitvoeren, in weêrwil dat 2 veroordeelden door de Jury wegens verzachtende omstandigheden in de genade der Koningin waren aanbevolen. In een huis van de Commercial Road, zijn eenige vreemdelingen, die men geloofd tot het. Duitsche legioen te belmorendoor de policie overval len tijdens zij bezig waren met de vervaardiging van valsche banknooten. De nagemaakte stukken waren zoo zuiver dat de beambten der bank er zich over verwonderden. De Sultan heeft 1000 overgezonden ten behoeve van het fonds van Miss Nightingale. De groote werkplaats der piano-fabriekanten de Heeren Broadwood, in Westminster, is afgebrand. De schade wordt op 120,000 M berekend. Duizendc piano's die onder handen waren zijn vernield. Jenny Lind heeft een' nieuwen vleugel bij het hospitaal voor borst- zieken te Brampion laten bouwen, en daarvoor het regt verkregen, jaar lijks drie zieken in hel gesticht te plaatsen en 24 andere, buiten het hos pitaal, ter behandeling aan te bevelen. Op den 10den dezer hebben een aantal hevige republikeinen den ver jaardag der Fransche omwenteling van 1792 gevierd. Eene roode vlag versierde de vergaderzaal, en het voorzitterschap werd door een Frar.sch- manden Heer Longepiedwaargenomen. De vergadering bestond uit Fransehen Polen Duitschers en Engelschen. Slaande de vergadering werd het besluit genomenom alle troonen in de wereld om ver te werpen. De berigten uit Ierland nopens den aardappelen-oogst luiden aller gunstigst. Alle sporen van de ziekte, die zich sedert 1845 geopenbaard heeft, schijnen geheel en al geweken te zijn. Op de verkooping van viervoetige dieren en pluimgedierte, behoord hebbende aan den Koning van Oude, in Indië, waren gebragt 2840 stieren, 220 paarden, hitten enz., 110 buffels, 295 koeijen12 kameelen, 2 giraf fen, 64 honden, 18 tijgers, 3 luipaarden, 4 lynxen, 3 rhinocerossen42 herten, 4 ezels, 200 geiten50 rammen, 114 schapen3 eenhorens, 1 beer, 1 hyena, 1 wolf, 1 jakhals, 1 stekelvarken, 10,000 duiven, 70 poulepeta- ten, 920 ganzen en eenden, 1480 kleine vogelen, 565 hanen en hennen en 128 olifanten. Van St. Domingo wordt gemeld, dat Keizer Soulouque op het punt stond de onafhankelijkheid van de Dominicaansche republiek te erkennen, en dat een vredestraclaat spoedig zal worden gesloten tusschen de twee partijendie het eiland bewonen. Uil Australië is wederom eene groote hoeveelheid goud aangebragt, ter waarde van 13 millioen guld. De groote aanvoeren die in den laatsten tijd plaats gehad hebbendoet wel eens de vraag oprijzen waar het goud blijft. Onderzoekt men naar welke havens van 'l vaste land het gaat, zulks geeft geen licht. De zaak is deze. Het goud komt terstond in omloop. Het wordt niet als in woelige tijden achtergehouden of begraven, maar voedt door duizende wegennijverheid en handel. De behoefte naar kapi taal is nooit verzadigd. Langen tijd was gebrek aan kapitaal een hinder paal voor de ontwikkeling der nijverheid. Voor eenige jaren had Engeland zelf geen twee maanden zulk een toestand kunnen ondergaan als die nu reeds jaren duurt, zonder zijne koffers te sluiten, uil vrees van ze gansch ledig te zullen zien. Nu, daar de gouden regen is gekomen, is Engeland als 'tware de vergaderbak er van, uit welke de weldoende manna zich over de wereld verspreidt. De grootste hoedenfabriek der wereld wordt thans te New-York ge vonden. Dagelijks worden daar 450 dozijnen, grootendeels vilten hoeden; afgeleverd, en vinden 1000 werklieden, waaronder 200 leerlingen, in die fabriek arbeid. De New-York Herald deelt hel berigt mede van een inval van sprink hanen in den Staat Veracruz. Volgens eene matige berekening zouden er te Cordoba ruim 5 millioen van die dieren gedood en onder den grond zjjn bedolven. Berigten uit New-York melden dat van de stoomboot Empire State, op hare reis van Fail-rivier naar New-l'ork, de stoombuizen zijn gespron gen, waardoor 7 personen gedood en 15 gekwetst werden. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Augustus. De Moniteur bevat twee Keizerlijke besluiten, waarbij benoemd zijn: tot Minister van Openbaar Onderwijs en Eeredienst, ter vervanging van wijlen den Heer Fortoulde Heer RollandProcureur-Generaal te Parijsen tot «Hertog van Malakoff" met een dotatie van 100,000 fr., Maarschalk Pélissier. Deze benoeming van Maarschalk Pélissier verwekt nog al opzien, daar de Keizer in een zijner vroegere geschriften heeft verklaard dat hij elke adellijke titel zonder goederen of magt voor onzin hield. Ook tegenover Rusland acht men den titel minder kiesch. De adellijke titels onder het eerste Keizerrijk geschonkenhebben reeds te veel aanleiding tot moeijelijk- heden gegeven. Bij Keizerlijk besluit zijn ook de Voorzitters, Onder-Voorzitters en Secretarissen benoemd der algemcene Departementale Raden die op den 25slen dezer zullen bijeenkomen. Men is bij de keus der Voorzitters met zeer veel zorg te werk gegaan. Al de Ministers hebben daartoe medegewerkt. Vooral hecht men meer dan vroeger gewigt aan die keus, omdat men bevreesd is, dat de geest van onafhankelijkheid, welke zich hier en daar begint te open baren, zich ook zal uitstrekken tot de Departementale Raden. De Keizer heeft den Russischen Gezant, Baron Brunnow, ten gehoore ontvangen, die hem namens Keizer Alexander, de insigniën der orde van den H. Andreas, eerste kl. overhandigde. De luchtballon die morgen (Napoleonsdag) zal opstijgenheeft 21 el len in doorsnede en is 33 ellen breed. Voor het van roode zijde vervaar digde net werden 4000 draad gebruikt. Hij kan 15 tot 20 personen bergenen in het schuitje zullen verscheidene personen 3 of 4000 ellen boven de oppervlakte der aarde deel nemen aan een diner, dat de luchtrei ziger Alfred Rouscot hen zal aanbieden. Mevr. Ida Pfeiffer heeft: de zitting van de maatschappij van aardrijks kunde bijgewoond, en is tot eere-lid van die maatschappij aangenomen. Vele militairen en andere veroordeelden, verkrijgen gratie bij gelegen heid van het Napoleons-feest. Men is voornemens het eiland Barbe, in de nabijheid van Lyonge heel tot Keizerlijke residentie in te rigten. De huizen, welke er op ge bouwd zijnzullen afgebroken wordenom daarvoor een prachtig paleis in de plaats te stellen. De tuinen zullen in een uitgestrekt park worden her schapen en groote waterwerken worden aangelegd. Ten behoeve van de slagloffers der overslrooming is te New-York 52,150 fr. bijeengebragt. liet berigt omtrent hel overlijden van den Heer Regnault, Directeur van de porselein-fabriek te Sèvres is voorbarig geweest. De hoop op herstel is nog niet geheel verdwenen. Tijdens een onwcêrop Maandag avond 11.is de bliksem langs den electriken draad in het bureau van den Directeur der telegrafie te Creil geslagen en heeft aldaar al de werktuigen vernield. Gelukkig had het per soneel van de dienst zich reeds vroeger verwijderd. De stad Nantes is dezer dagen in opschudding gebragt door de gevan genneming van een Oud-Maire, beschuldigd van in December 1851 den Heer Baudin en zijne dienstmaagd vermoord te hebben. Genoemde personen waren verdwenen, zonder eenig spoor achter te laten; en hoewel men terslond aan eene misdaad dacht, was er niets in de woning, hetwelk dit vermoeden kon reglvaardigen. Alles was daar in orde; alleen de bewoners ontbraken. In December 11. werd er op nieuw een moordvergezeld van brandstich ting, gepleegd, waarvan de dader werd in hechtenis genomen, zijnde een zekere Croehu, die ook door de regtbank werd ter dood veroordeeld. Het vroegere gedrag van Crochudie zich van voddenraper al hooger en hooger had weten te verheffenen die ook wel in aanraking met den Heer Baudin was geweest, wekte het vermoeden op, dat hij ook wel aan eerstgenoemde misdaad kon schuldig zijn. Naauwkeurig ondervraagd, verzekerde hij met al de omstandigheden van den moord bekend te zijnmaar wilde geene nadere mededeelingen doen, dan op voorwaarde dat de erfgenamen van den lieer Baudin 30,000 fr. aan zijne vrouw zouden uitkeeren. Later is hij

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2