De spreker deed vooral daarbij uitkomen, dat terwijl andere inriglingen meestal den nood leenigenmaar niet wegnemendeze maatschappij hel oo" slaat op alles wat gerekend kan worden voor de mindere standen nut tig te zijn; en tracht door verlichting en beschaving nuttige burgers voor den Staat te vormen. Uit het verslag van den algemeenen Secretaris bleek, dat de maatschappij thans 14,398 leden lelt, zijnde 6 meer dan in het vorige jaar, en dat het etal eere-leden mede met enkele was vermeerderd. Vier departementen hadden opgehouden te bestaan, maar daarentegen waren er 14 nieuwe opgerigt. Aan 25 personen zijn voor verschillende edelmoedige bedrijven zilveren medailles toegekend; aan Willem van Essen de gouden medaille voor buitengewone pliglsbetrachting. Na de behandeling van eenige aan de orde gestelde punten, en de opne ming der rekening, werd het verslag uitgebragt omtrent de uitgeschreven prijsvragen. Hieruit bleek, dat van de ingekomen antwoorden aan twee de eer der bekrooning is ten deel gevallenen wel die over het patronaat der armen en de gezondheidsleer. Bij de opening der naambriefjes bleek de schrijver van eerstgenoemde verhandeling te zijn de Heer A. J. P. van Oordt, Pred. te Alkmaar, en van het tweede de Heer H. G. van Cappelle, Med. Doctor te Amsterdam. Uit de lijst van ontwerp-prijsstoffen heeft de vergadering als nieuwe prijs vragen gekozenn". 1 de rigling der philantropie in onze dagenhare ver diensten en hare dwalingen; n°. 3 een schoolboek over de vaderlandsehe geschiedenis; n°. 4 eene beknopte natuurlijke geschiedenis van Nederland; n°. 7 eene handleiding voor het onderrigt in het aanschouwelijk handleeke- nen in de lagere volksschool; n°. 13 de gesteldheid der Nederlandsche in dustrie vergeleken met die van andere natiën; n°. 14 de vorderingen van den landbouw in Nederland gedurende de jongst verloopen 25 jaren, bene vens eene aanwijzing van de voornaamste besluitendie de verdere ontwik keling tegenhouden. Heden zijn de werkzaamheden voortgezet en is een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, strekkende om een crediet van ƒ3000 te ver kenen, ten einde in onderhandeling te treden met particuliere uilgevers, die gereed staan eenig werk in den geest en bruikbaar voor de bedoeling der maatschappij uit te gevenen bereid zijn niet enkel het vereischt aantal overdrukken tegen billijken prijs af te staan, maar, in verband daarmede, zich ook geneigd betoonen, om het werk zoo goedkoop mogelijk in den handel te brengen. Een voorstel van het Dep. Dordrecht, om bij de Re gering aan te dringen op eene spoedige afschaffing der slavernij heeft tot breedvoerige beraadslagingen aanleiding gegeventen gevolge waarvan het voorstel gedeeltelijk is aangenomen. De overige behandelde punten waren van minder aanbelang. lot een hulpmiddel voor Protestantsche proselyten-jagt te maken; zij zullen alzoo bedacht zijn op middelen om aan de Katholieke kinderen een zuiver en uitsluitend Katholiek onderwijs te verschaffen, iets hetgeen hun, naar zij beweren, door den Staat niet geweigerd mag worden. Intusschen wor den de huisvaders aangemaand om van eene school die door hunnen Pastoor gevaarlijk voor het geloof geacht wordt, niet langer gebruik te makenmaar veeleer van de scholen die door godsdienstige vereenigingen op vele plaatsen opgerigt worden. Van het eiland Madera wordt gemeld, dat Porlugeschetroepenwaar onder de cholera uilgebroken was op zee, zich te Tunchal gedurende eene kermis onder de inwoners mengden en de ziekte verspreidden. In 5 dagen werden 5000 menschen aangetastonder eene bevolking van 28,000 zielen waarvan 1500 stierven. Er waren geene geneesheeren aanwezig of genees middelen voorhandenen de dooden bleven onbegraven liggenzoodat men vuren aanstak om de verpesting te voorkomen. Van 12 man die men ein delijk vond om graven te maken stierven er dadelijk 6, die letterlijk hun eigen graf groeven. Een ieder vlugtte en de stoomboot Aeondie te Sout hampton aankwam, heeft zoo veel Engelschen medegebragt als slechts plaats konden vinden. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Augustus. Bij het bezoek van den Keizer in de operaop gisterenheeft men zich overtuigd dat Z. M. eene goede gezondheid genoot, waardoor de geruchten van voortdurende ziekelijkheid worden gelogenstraft.. De prijsuitdeeling aan de kweekelingen der verschillende lyceën en collegiën, heeft thans onder de leiding van den Maarschalk Vaillant, ad interim met de portefeuille van Onderwijs belast, plaats gehad. De Minis ter hield eene rede over de volharding in den arbeiddaarbij als voor beeld stellende zijn vriend, Maarschalk Pe'lissier, die aan zijne regtemjde was gezeten. Beiden werden met geestdrift door de jongelingschap begroet. Het bestuur van het dagblad l'Unirers zal zich lot de Regtbank wen den, ten einde een onderzoek te verkrijgen naar den schrijver van het on langs vermelde werk: l'Vnivers jugé par lui-même. De Bisschop van Nancy en Toul heeft van den Paus den titel ontvan gen van «Assistent van den Pauselijken troon en Roomsehen Graaf." De opbrengst van den graanoogst hier te landezal over het geheel genomen, ook dit jaar weder beneden die van een gemiddeld gewas zijn, zoodat zelfs wanneer de groote aanvoer van builenlandsch graan in de zui delijke havens des lands aanhoudt, in dezeu winter nog geene belangrijke en duurzame daling der graanprijzen is te verwachten. Het lijk van den moordenaar Poiricr is in het bosch van Vincennes gevonden. De telegraafdraad die tusschen Sardinië en de Algerijnsche kust wordt gelegd, is op nieuw gebroken. Men geeft echter de aangevangen poging nog niet op. Aan de weduwe van den Admiraal Bruat is een pensioen van 6000 fr. verleend. De Heer Regnault, beroemd scheikundige en Directeur van de porse lein-fabriek van Sèvres, is overleden, waardoor genoemde inrigiing een groot verlies heeft geleden. De eerste beklimming van den Montblanc in dit jaar, werd den 31S,CT1 Julij des ochtends door den Heer Forman en zijne dochter ondernomen. In 15 uren werd de beklimming en weder afdaling volbragt. Men roemt zeer den moed van het jonge meisje. Zij is de achtste vrouw, die den berg be stegen heeft. De A/gesiras, met hulpscliroefstoomvermogenheeft in 32 uren den overtogt van Toulon naar Algiers afgelegd. SPANJE. MADRID, 9 Augustus. In het dagblad der hoofdstad is eene verordening opgenomenstrek kende om de belemmeringen, welke in den laalsten lijd door de bevolking onder den druk van de duurte der levensmiddelen, aan het binnenlandsche handelsverkeer hier en daar in den weg gelegd zijn voor het vervolg van lijd voor te komendaarbij worden degenendie het binnenlandsche ver voer van granenmeel, vruchten enz. beletten, met strenge straffen bedreigd. De beruchte Gomer, die met eene bende Carlisten de Baskische pro vinciën verontrustte, heeft zich met 19 zijner onderhoorigen aan de Rege- gering onderworpen. De smokkelaars hebben van de plaats gehad hebbende onlusten partij weten te trekken; terwijl de gewapende grensbewakers naar den kant van Saragossa, ter beteugeling van het oproer, waren opgerukt, hebben zij 6000 balen goederen, bestaande in kleedingstukkenijzerwerk en porselein over de grenzen in Arragon gebragt. ITALIË. Het tekort in de staatskas van den Kerkelijken Staathetwelk ten vorigen jare een millioen scudi bedroeg, zal dit jaar niet hooger zijn dan 678,000 scudi. Dit wordt veroorzaakt door de vermindering der inkomende regten, ten gevolge waarvan het verbruik toenam, alsmede door de vermin dering van de tabaksbelasting, die, daar zij niet meer verpacht is, een aan zienlijker opbrengst oplevert. Onder de Napelsche troepen heerscht eene groote gisting, zoodat de Koning slechts op de Zwitsers kan vertrouwen. Aan deze laalsten, die 10,000 man sterk zijnis de bewaking van het palcis en der forten loc- vertrouwd. PRUIS SEN. BERLIJN, 12 Augustus. De Koning heeft H. M. de Keizerin-Moeder van Rusland benoemd tot Chef van het 6dc reg. curassiers, waarvan wijlen haar echtgenoot gedurende jaren Opperbevelhebber was. De Kroonprins en de Kroonprinses van Wurlemberg vertrekken den 18den dezer naar Scheveningen om de zeebaden te gebruiken. De Graaf van Parijs en gevolg, alsmede de lieer Thiers zijn, ingevolge eene telegrafische depêche uit Londen, uit Hamburg naar Ostende vertrokken. Te Neuwied zal den 13, 14 en 15dcn September eerstk. het 100-jarig bestaan van de kostschool der Moravische broeders gevierd worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 Augustus. De Keizer is van Ischl te Laxenburg teruggekeerd. De concordaat-kwesliën hebben aanleiding gegeven tot een nieuw on derhoud tusschen den Minister van Eeredienst en den Aartsbisschop van Weenen. De uitvoering der door de Bisschoppelijke conferentiën genomen besluiten stuit op ernstige bezwaren, en de Regering dringt er krachtig op aan, om aan die besluiten een zachteren vorm te geven. De Senaat te Frankfort heeft besloten lot het verleenen van amnestie aan allen die deel hebben genomen aan de onlusten van 18 Sept. 1848be halve aan de moordenaars van Prins Lichnowsky en den Generaal Auerswald In September zal alhier eene bijeenkomst plaats hebben van Natuur- en Scheikundigen. RUSLAND. Velen der vreemde geneeskundigen, die tijdens den oorlog in Russische dienst waren getreden, en thans zijn ontslagen, zullen zich voor goed daar te lande vestigen. Volgens le Nord heeft eene Fransche maatschappijmet het huis Rothschild aan haar hoofd, vergunning bekomen om in het binnenste des lands eene spoorweg-linie tusschen onderscheider. waterwegen aan te leg gen hebbende de Regering zich voorbehouden de rigting dezer linie nader bepaaldelijk aan te wijzen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 12 Augustus. Miss. Nightingale, de beroemde ziekenverzorgsteris alhier teruggekeerd. De officiële staat van den buitenlandschen handel over de 6 eerste maanden van dit jaar getuigt van eenen gunsligen toestand. De uitvoer van Britsche voortbrengselen bedroeg eene waarde van 54 millioen tegen 43 millioen in het vorige jaar. De invoer van vee bedroeg niet meer dan 30,000 stuks ossen, schapen, varkens enz., dat is nog niet half zoo veel als in de eerste helft van hel jaar 1854; waaruit blijkt, dat Engeland in zijne behoefte aan dat artikel meer en meer van het vasteland onafhanke lijk wordt. Na de bijeenkomst van de Iersehe Bisschoppen in Junij jl. schijnen deze Kerkvoogden minder gunstig over het onderwijs in de gemengde volks scholen te denken. In een synodaal schrijven geven zij te kennendat zij met leedwezen sommige blijken bespeuren van eenen toeleg, om die scholen

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3