LEYDSCHE COURANT, WOENSDAG 13 AUGUSTUS. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ar dag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 Augustus. Voor de nieuwe vrije stemmingIer verkiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalzijn op heden ingeleverd 758 stembriefjes. Dat ff el al bedroeg bij de vorige verkiezingen op 10 Junij jl. 431; op 15 Jul ij 704 en op 29 Julij 754. De Amst. Cour. ontleent aan de Noorweegsche bladen de volgende bijzonderhedenbetreffende de reis van Z. K. H. den Prins van Oranje. Den dag na de aankomst (7 Julij) werd ter eere van den jeugdigen Prins hij den Onder-Koning ett zijn gevolg een diner gehoudentot deelneming waarvan, behalve genoemde autoriteiten, uitgenoodigd waren de Bevelhebber van 's lands stoomschip Merapi en de Nederl. Consul. Na de terugkomst van Hamar, ondernam Z. K. H. eene reis, via Drammen, naar de zilver mijnen van Kongsberg, van welken logt de Prins den 13dc° terugkeerde; den 14de" begaf Z. K. H.. vergezeld van den Minister van Marine, zich naar de maritime etablissementen van Horten, en zette, na het fort Osearsburg in oogenschouw te hebben genomen, de reis voort naar Christiansandwaai de Onder-Koning dienzelfdcn avond den Prins opwachtte en verwelkomde. Bedoelde dagbladen behelzen uitvoerige verslagen van het luisterrijk onthaal, hetwelk den Onder Koning en den Prins van Oranje ten deel viel, maar ook in plaatsen waar de Onder-Koning den Prins niet vergezelde, was de ontvangst even luisterrijk en schitterend; overal hoorde men het Nederl. 3 volkslied en het Wilhelmus," (met Noordsche woorden tot tekst) door de I bevolking aanheffen en steeg de geestdrift ten top, hetgeen wel tol bewijs mag strekken van de genegenheid en blijken van sympathie jegens den door- luchtigen telg van het stamhuis van Nassau aan den dag gelegd. Wij zou den te wijdloopig worden indien wij al de bijzonderheden wilden vermelden van de schitterende ontvangst, die den Prins bij zijn bezoek der sleden Christiania, Horten, Christiansand, Slavanger, Bergen en Drontheim is te beurt gevallen. Overal gaf de bevolking op hartelijke en gulle wijze hare sympathie en gehechtheid te kennen voor den Nederlandschen Koningszoon en de Nederlandsche natie. Onder de bijzonderheden der reis mag niet onvermeld blijven, hel verblijf van den Prins van Oranje gedurende 2 dagen in de Hardangerfjord, een der schoonste streken van Noorwegen, en hel bezoek, gebragt aan den waterval a Vöringfoss, den hoogstelt in Europa. Ofschoon de reis derwaarts zeer ver- moeijend mag hecten, zoo beloont het trotsche natuurtafereel, dat hier wordt aangeboden, ruimschoots de moeite, en overtreft de stoutste verwach tingen van den bezoeker. Den 29slen Julij 's morgens verliet Z. K. H. de haven van Drontheim regelrcgt koers zettende naar IJsland. Gedurende de geheele reis lot Drontheim, werd de Prins, op zijn verzoek, vergezeld door den Heer Slibolt, Consul van Z. M. te Christiania, en niet door den Kapitein Falsen, die slechts Z. K. H. naar Kongsberg en Hamar vergezelde. Z. K. H. met zijn gevolg en de geheele bemanning van de Merapi genoten gedurende het verblijf in Noorwegen den besten welstand. Wij kunnen deze mededeeling niet eindigen, zonder tevens te vermelden dat Z. K. II. benoemd is lot Grootkruis van de Noordsche S'. OIofs-ordc; de Heer Casembroot, zijn Gouverneur, tot Commandeur. De 1111. Jhr. de Geer, Ordonnans-Officier van Z. K. II. en Wollerbeek, Bevelhebber der Merapi, zijn tot Ridders dierzelfde orde benoemd. Wij laten hieronder uit de Staats.-C. volgen het treurig berigt. van H het noodlottig onheil dat op Zondag avond van den 10dcn dezer op den Holl. spoorweg plaats had en zooals nog nimmer hier te land voorvieler tusschen haakjes bijvoegende wat we verder nog in de Roti. Cour. vermeld vinden. Uit het onmiddellijk ingestelde voorloopige geregtelijke onderzoek is het navolgende gebleken De laatste trein van Amsterdam naar Rotterdam is volgens gewoonte en in orde doorgereden tot Schiedam, aldaar in tijds aangekomen er, weder afgeredendoch heeft buiten Schiedam een hevigen schok gekregende ma chinist, niet wetende wal het was, deed de machine stilstaan, waarna de trein een eind verder is blijven slaan. De conducteurs, bij den machinist gekomen, raadpleegden wat er gebeurd konde zijn, toen inmiddels de laatste trein van 's Hage aankwamen doorsioomendeonbekend met het voorgevallene, achter op den slilstaanden trein liep en al dadelijk 2 wag gons verbrijzelde, terwijl de 3dc waggon gedeeltelijk stuk sprong. Gelukkig nog dat van de 2 achterste waggons, in den laalsten geen, in den 2den slechts enkele personen gezeten waren, anders ware het onheil nog grooter ge weest. Men heeft onmiddellijk van het station Rotterdam getracht hulp te verleenenen zijn dan ook aldaar 3angebragt 4 zwaar gewonde personen, zijnde: J. Molenaar, 35 jaren, timmerman, geboren te Woerden, wonende te nellevoetsluis, gekwetst aan hoofd en rug; J. P. de Heer, 23 jaren, timmerman, geboren en wonende te 'sHage, werkzaam te Hellevoelsluis, gekwetst aan den arm[die arm is gisteren nacht afgezet]N. Nieuwen- hout28 jaren, biljardmaker, wonende te 'sHage, gekwetst aan beenen en hoofd; M. Verhagen, oud 45 jaren, geboren te Utrecht, dienstbode bij den Heer de Bruyn te Rotterdam, gekwetst aan de beenen, [een been ge broken] allen reeds door een Schiedamsch Geneeskundige cenigermale ge holpen en onmiddellijk opgenomen in het ziekenhuis te Rotterdam; terwijl als lijken aldaar zijn binnengebragt 3 personen: een onbekende, [Steen- huyse, koopman te Amst.inwendig zwaar verwond] II. van der Kolk, organist te Delft, wonende te Rotterdam, [een arm en beide beenen ver brijzeld], (Opmerkelijk is de bijzonderheid die we heden morgen omtrent v. d. Kolk vernamen. Hij was in een der voorste wagens gezeten, maar een' kennis ziende, verplaatst hij zich om met dezen te spreken, in eene der verongelukte wagens en vindt alzoo den dood op dezelfde trein, waarmede hij anders ongedeerd ware overgekomen.) C. Geenemans, biljardmaker, geboren en wonende te 'silage, [inwendig zwaar verwond]. Nog was volgens zeggen één gekwetste te Schiedam opgenomen. Wijders waren geen personen belangrijk verwond; alleen waren er nog diverse geringe won den, blaanwe oogen, dikke wang, hand of been geschaafd, en dergelijke. Eene ernstige instructie, onmiddellijk begonnen, wordt onder het oog der Justitie voortgezet. Zoo het schijnt is een ledige waggon, te Schiedam slaande, door eene nog niet bekende oorzaak op het rijspoor geraakt en door den van Amsterdam komenden trein aangereden, en is dit de oorzaak van den eersten schok en het verder stilstaan van den trein geweest. Ecu waggon ten minste is van den weg geworpen gevonden. De Geneesk. Cour. zegt onderrigt te zijn, dat de aanschrijving van den Minister van Binncnl. Zaken omtrent den openbaren gezondheidstoe stand, slechts de voorbode is eener spoedige regeling der geneeskundige aangelegenheden, en dat de Minister hel voornemen heeft uitgedrukt, om de wettenregelende de zaken der geneeskundezeer spoedig aan de Tweede Kamer aan te bieden. -Te Delft is met 2-jarig verlof aangekomen de ingenieur der mijnen in Oost-Indiénde Ashantijnsche Prins Aquasi Boachidie, zijne eerste op voeding aan het instituut van den Heer van Moock genoten hebbende, later aan de academie aldaar tot die betrekking werd gevormd. Naar men ver neemt begeeft hij zich eerlang naar Parijs, tot liet besteilen van werktui gen, welke tot pulboringen op Java moeten dienen. In den Zoölogischen tuin te Amsterdam is Zondag avond een jonge beer, die naar de verklaring van ooggetuigen, door bezoekers aanhoudend was geplaagd, door het verbreken van eene tralie uit zijne kooi onlvlugt. Men besloot het dier levend of dood te vangenhetgeen dan ook zonder opschudding dadelijk is gelukt: het dier werd gedood. Te Nieuwe Diep is Zondag 11. liet kerkgebouw voor de aldaar opge- rigle Ev. Lutli. gemeente pleglig ingewijd, door Ds. K. N. Meppen, uit 'sGravenhagemet eene rede over Hand. IX vs 31. Aan den avond van dien dag heeft de nieuw benoemde Leeraar J. Stephanos mede zijn dienst werk aanvaard. Den 5den dezer is te Utrecht een aanzienlijk getal Protestanten van alle rigtingen en uil alle provinciën des vaderlands vergaderd geweest, ten einde, gehoor gevende aan de roepstem van eenigen, in Nederland eene vereeniging te vormen, welker leden zich zonden verbinden om, bij vast houden aan eigen overtuiging, ook die van andersdenkende Protestanten lc eerbiedigen, en, bij de beoordeeling van den mede-Protestant en de Pro- teslantsche genootschappen, van alle bitterheid en scherpte zich te onthou den. Tot toetreding dier vereeniging, welke onder den naam van Nederl. Protestantse he Unie zich ten voorzegden dage heeft gevestigd, zullen allen, die in de zaak belang stellen, worden uitgenoodigd, ten einde vervolgens, in eene door de commissie nader te bepalen vergadering, een reglement vast te stellen. Te Doelichem zijn Vrijdag 11. 3 huizen verbrand waardoor 7 gezinnen van woning zijn beroofd. De brand had een dreigend aanzienmaar is door een vrij sterken regen en den ijver der brandweer gelukkig bedwongen. In de omstreken van Smildc (Friesland) heeft er in het laatst van de afgeloopen week een hevig onweder gewoeddat op sommige plaatsen brand heeft veroorzaakt. Ook zijn een jongeling en een schipper door den bliksem getroffen. De eerste was geheel gevoelloos gewordenen den laatste stond een uur het schuim op den mondlater is hij tot bewustheid gekomen. Te Winterswijk heeft men bij de boring, ter opsporing van steenko len op eene diepte van 340 voet eene kleine koollaag ontmoet. Deze vondst wordt als een goed teeken aangemerkt, en spoort tot verder onderzoek aan. Het Ubl. deelt het volgende berigt uit Batavia mede: In de binnen landen van het residentschap Rembang heeft voor 8 dagen een Javaan zich

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1