meesier was zoo gelukkig niet. Het louw ontsnapte aan zijne handen en hjj viel in de put, hoewel hij nog krampachtige pogingen aanwendde om dit te verhoeden. Zijne menschlievende daad heeft hem het leven gekost. Te Leuven werd een Apothecar onophoudelijk lastig gevallen door ecnigen zijner vriendendie dagelijks zonder reden naar zijne gezondheid kwamen vernemen, en heen gaande altijd een handvol borstkoekjes, die aldaar voorhanden waren, wegnamen. Dit bedrijf moede, had de Apoihecar de gewone koekjes vervangen door anderenwaarvan het gebruik aan zijne bezoekers eene ernstige ongesteldheid op den hals haalde. De regtbank heeft er zich mede gemoeid en hem tot 200 fr. boete veroordeeld. EKCELAA». LONDEN, 5 Augustus. De Graaf van Parijs zal met zijne moeder zijn geboortedag (24 Aug.) in den familiekring te Ciaremont komen doorbrengen. De Economist deelde dezer dagen eene beschouwing mede over den toestand der graanmarkt en der veldgewassen. Daaruit blijkt dat er veel vooruitzigt op een goeden graanoogst bestaat, en dat in het zuiden van Rusland nog vrij wat graan voor den uitvoer beschikbaar is, maar dat hier te lande weder onrustbarende verschijnselen van ziekte onder de aardappelen opgemerkt worden. De Morning-Post stelt voor een gedeelte der kanonneerbooten naar Cuba te zenden, om aldaar tol verhindering van den slavenhandel te krui sen. Spanje, dat in dit opzigt zijn pligt verwaarloost, kan er zich wel belcedigd over gevoelenmaar heeft geen regt daarover te klagen. Op de vlceschmarklen van Newgate en Leadenhall is uithoofde van het buitengewoon hcetc wéér, eene groole hoeveelheid vleesch afgekeurd. Van eene aanzienlijke verzending konijnen uit Ostcnde was de invoerder verpligt duizend stuks weg Ie schenken. Te Liverpool zijn in de vorige maand 11,703 landverhuizers scheep gegaan. Volgens berigt uit New-York was het aldaar buitengewoon heet. De thermometer stond meestal 95100° Falir. Acht personen verloren door zonnesteek hel leven; ook hadden zich in hel quarantaine-hospitaal cenige gevallen van gele koorts vertoond. Te Calcutta leeft een inboorling van de Parsische godsdienst, Jamset- jee Jeejee'ohoy, die zijn groot vermogen, hetwelk hij door eigen vlijt ver worven heeft, grootendeels tot weldadige doeleinden doet strekken; hij heeft minstens 250,000 voor nuttige doeleinden besteed. Deze man dooi de Engelschc Regering in den adelstand verheven, heeft onlangs zijn 73stc" verjaardag gevierd en toen al de openbare betrekkingendie hij vervulde nedcrgelegd. Bij die gelegenheid is eene openbare volksvergadering gehou den, waarin werd besloten een standbeeld voor dien weldoener van het algemeen op te rigten. FRANKRIJK. PARIJS5 Augustus. De Minister van Oorlog, Maarschalk Vaillant, heeft bij den Keizer be zwaren ingebragt tegen de splitsing van het Ministerie van Onderwijs en Ecredienst. De Keizer moet hierop geantwoord hebben: Verschaf mij een man die zoowel aan de universiteit als aan de geestelijkheid aangenaam is, en ik zal hem terstond de portefeuille toevertrouwen. De reis des Keizers naar Biaritz, blijft nog in het onzekere. Echter is aldaar alles gereed om de hooge gasten te ontvangen. Voor deze reis zijn zelfs 5 prachtige spoorweg-rijtuigen vervaardigd, die in gemakkelijk heid en weelde huns gelijken niet hebben. Door een vernuftig aangehragt niechanisinus worden die rijtuigen, wanneer zij door een onderaardschen tunnel gaan. als in een tooverslag verlicht. De kosten daarvan hebben 206,000 fr. bedragen. De Keizer zal den 9JeD te St. Cloud terug keereu en niet voor den 15jc" van daar vertrekken. De Mairc van Marseille heeft ter kennis van de ingezetenen gebragl, dat de Maarschalk Pélissier, dankbaar voor het genoten onthaalnog gaarne één dag langer aldaar zou hebben vertoefd maar dat een telegrafisch be rigt hem terstond bij den Keizer te Plombières had geroepen. Naar men zegt zal O'Donnell eerstdaags tol Grootkruis der Orde van hel Legioen van Eer worden benoemd. De uilkomsten van de alhier ingevoerde belasting op de honden, heeft niet aan de verwachting beantwoordtheigeen door de Regering toege schreven wordt aan de weinige gestrengheid waarmede de wet wordt toe gepast. De Prefecten zijn aangeschreven om hierop meer naauwkeurig te letten. De Maatschappij voor de Romeinsche spoorwegen heeft heden in het hótel van den Pauselijken Nuntius hare werkzaamheden aangevangen. Die wegen zullen de Middeliandsche en de Adriatische zeeën in verbinding stel len, door eene linie van Civita-Vecchia naar Rome en van Rome naar Bologne. In de faubourg St. Martin is eene jonge vrouw op eene afschuwelijke wijze vermoord. De dader, een zekere Poiricr, wilde het lijk des mor gens vroeg in stilte wegdragen, maar werd door den poorlier van het huis ontdekt. Hij liet zijnen last vallen, en ontkwam, door uit een raam te springenalle verdere nasporing. Naar men verneemt is de Spaansche Generaal Falcon op ons grondge bied aangekomen. Te Marseille is de voorraad graan door de laatste aanvoeren tot 60,000 mudden gestegen. De prijzen zijn tot op heden nog niet gedaald. In de afgcloopen maand heeft de aanvoer in die haven een millioen mudden bedragen. De Moniteur de l'Indre deelt het volgende medeEcnige dagen gele den is Chdteauroux door een geweldig onweder bezocht, tijdens hetwelk 5 huizen, op eene uitgestrektheid van 60 ellen, door den bliksem zijn getrof fen. In het huis dat het meeste beeft geleden is bij door den schoorsteen binnengedrongen, heeft die verbrijzeld, als ook een gedeelte van hel dak. i I Drie personen waren aan eene tafel gezeten, man, vrouw en kind; zij wer- I den omver geworpen. De vrouw werd zwaar gekwetst door de stukken van den schoorsteen en het kind ontving eenigc kneuzing door den val. De man was door hel gehecle ligchaam verstijfd, dat echter geen gevolg heeft gehad. Daarop heeft de straal zich in tweeën verdeeld: de eerste straal heeft een raam met al de ruiten verbrijzeld om zich een uitweg te banen; i de tweede is langs de ketting eener klok opgestegendit meubelstuk verbrij zelende, om daarna door een gat in eene muur van 50 duimen dikte in het belendende huis eene kagchel aan stukken te slaan en door een raam te I ontsnappen. In dit huis lagen 2 personen te bed; door een hevige schok I werden zij gewekt, en een hunner ondervond gedurende eenigc uren een j hevig suizen in de ooren. Terwijl dit alles gebeurde, scheurde een andere straal de gevel van een nabij gelegen huis, kwam in eene kamer en slin- i gerde aldaar mede eene kagchel tegen den grond. Eene oude vrouw die zich daar bevondwaande zich doodmaar is met den schrik vrijgekomen. In het vierde huis heeft de straal een glazen bol die op den schoorsteen stond gebrokeneen vuurscherm verscheurden langs den tweeden glazen bol gaande, deze evenwel onaangeroerd gelaten. In het vijfde huis is de straal door den schoorsteen geslagen en heeft eene pendule doen stilstaan. Daarna geen uitweg vindende, is hij achter het gordijn van een der ramen gescho- ten, zonder daaraan eenig spoor na te laten, heeft een zeer klein gat in een der ruilen geboord en is daardoor uitgegaan. Uit Athene is berigt ontvangen dat de krenten een ovcrvloedigen oogst beloven. srinjE. MADRID, 2 Augustus. Het heeft de opmerkzaamheid tot zich gelrokken dat bij de jongste ge beurtenissen het leger aan de zaak der Koningin getrouw is gebleven. Vroeger ging meestal het. verzet tegen de Regering van de troepen uit en liet de krijgstucht veel te wenschen over. Het Journal des Débatsdat zich veel moeite geeft om de handelingen van O'Donnell te regtvaardigen zegt dat het Spaansche leger nu voor het eerst beantwoord heeft aan zijne bestemming om de openbare orde en het wettig gezag te schragen, en dat deze verbetering vooral is te danken aan het bestuur en den invloed van den Maarschalk O'Donnell, sedert 2 jaren Minister van Oorlog. De Maarschalk O'Donnell heeft van de Gouverneurs der provinciën opgave verlangd van die militairendie zich bij de jongste gebeurtenissen hebben onderscheiden. In September zal er een militair feest plaats hebben waarop de Koningin bclooningen aan hen zal uitreiken. Bij voortduring hebben er alhier nog huiszoekingen plaats om de ge weren van de burgerwacht, die allen nog niet zijn ingeleverd, op te sporen. De Ind. Beige is dezer dagen door onze dagbladen hevig aangevallen omdat hij gemeld had dat de geestelijkheid en het geld eene groote rol speelde in de vroegere gebeurtenissen alhier. Heden bevat een dier bladen die de partij van den Maarschalk O'Donnell is toegedaan, de volgende ver klaring: «Men gelooft dat de brandstichting in Spanje het werk is van een geheim genootschap, waaraan de geestelijkheid deel neemt, en zich onder den schaduw der socialistische denkbeelden verbergt." In de hoofdkerk te Saragossa is een plegtig Te Deum gezongen voor de verlossing der stad. De Generaal Dulce gaat voort maatregelen tot her stel der orde te nemen. De troepen zijn door anderen vervangen. Te Gerona is een papierfabriek in de asch gelegd; waarschijnlijk is die brand aangestoken door eenige uit Barcelona ontsnapte oproerlingen. ITALIË. De Paus heeft aan eene particuliere Vereeniging onder den naam van Pauselijke maatschappij voor de stoomvaart" vergunning en uitsluitende voorreglen voor den tijd van 10 jaren verleend. Het eerste regement aangeworven krijgsvolk in den Kerkelijken Staat is thans voltallig (1900 man); voor het tweede heeft men reeds 1500 man bijeen. De sterkte van het leger aldaar bedraagt thans 14,400 man. De Oostcnrijkschc Generaal Baumgarlcn is den 27stcn Julij in Parma aangekomen en heeft den volgenden dag het opperbevel over het bezellings- corps aanvaard. Graaf de Crenneville zal zich naar Venetië begeven. De Buona Novella deelt mede, dat dezer dagen twee onderwijzers uit Waadtland, de HH. Constabel en Giordan, naar Florence reisden, met oog merk om zich in de ltaliaansche taal te volmaken, die nergens zuiverder wordt gesproken dan in Toscane. Te Genua ontvingen zij ieder van een vriend een Italiaanschen en een Franschen bijbel, tot eigen gebruik. Men droeg hen ook de bezorging op van eenen Hebrecuwschen bijbel, door een Israëliet te Livorno ontboden. Aldaar aangekomen, liet een hunner, ter wijl aan het bureau hunne paspoorten werden nagezien, een dier Bijbels zien. Terstond werden zij in hechtenis genomen en bleven 3 dagen in de gevangenis. Hunne Bijbels en aanbevelingsbrieven werden mede in beslag genomen. Vervolgens zijn zij uit Toscane verbannen met verbod om ooit weder dit rijk te betreden, als vreemdelingen, verdacht van bijbel-versprei ders te zijn van wege hot Waadtlandsche Bijbelgenootschap. Bij hunne terug komst te Genua hebben zij eene klagt ingeleverd bij den Consul van Toscane en tevens hunne goederen terug geëischt. PRFISSUX. BERLIJN, 5 Augustus. De Prins van Saksen-Altenburg zal eerstdaagsop raad van A. von Humboldt, eene reis naar Klein-Azië ondernemen. Reeds zijn alhier voor 16 millioen stukken van 2 th. geslagen en nog is er gebrek aan klinkende munt. Er moet, naar men zegt, veel naar Oostenrijk worden uitgevoerd. Alhier is eene memorie verschenenter wederlegging van de bezwa ren tegen hel bouwen van een vasten brug over den Rijnnabij Keulen. Zij bevat eene uitvoerige uiteenzetting van de daaraan verbonden voordeelcn

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2