msr COURANT» LEYDSCHE YR1JDAG 8 AUGUSTUS. f De Prijs der Courant is f 12 het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en ■Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCÏIE BERIGTEN. LEYDEN, 7 Augustus. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. Paul II. Berkhout, als plaatsvervangend Kantonregler alhier. Wij hebben onlangs gemeld dat de Minister van Justitie aan de Pro cureurs-Generaal in de onderscheidene provinciën eene circulaire had ge zonden waarbij aangedrongen werd op het nemen van maatregelenom liet den reizigers en vreemdelingendie van de verschillende middelen van vervoer gebruik maken, zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Dit stuk is te belangrijk en de naleving daarvan voor de ingezetenen van te groote waarde, om niet in haar geheel medegedeeld te worden. Die circulaire liiidt als volgt: «Onderrigt zijnde, dat er reden tot klagle bestaat over den last, welken reizigers met de spoortreinen of stoombooten in de provincie Zuidholland ondervindenzoo van koetsiers van vigilantes en van hunne handlangers als van personen, die zich opdringen lol bet dragen van bagage, en dik wijls de reizigers op eene verregaande onheusche wijze behandelenzoo hch ik de aandacht van uwen ambtgenoot alhier daarop gevestigdZ. Ed. Gestr. uilnoodigende, om, ook met handhaving van de betrekkelijke ge meentelijke verordening, door de policie daartegen te doen waken. Bij aan komst en vertrek der openbare middelen van vervoer, behoort de policie zich steeds in loco te bevinden niet alleenmaar ook door gestadige in spectiën behoort zij zich Ie verzekeren, dat de betrekkelijke tarieven ter plaatse, waar zij zich moeten bevinden, voorhanden zijn, dat niemand zich als pakdrager of wegwijzer aanbiededie daartoe niet is toegelaten of be voegden dat het gespan en de rijtuigen van omnibussen, vigilantes enz. alle mogelijke waarborgen voor zekerheid en veiligheid oplevere. »Dit wordt dan ook door mij bepaaldelijk verlangd. De policie kan niet genoeg in bet oog houdendatzoo in het algemeen eene goed ingcrigte policie zich in de allereerste plaats kenmerkt en aanbeveelt door de inacht neming eener gepaste welvocgelijkheid jegens personen, reizigers en voc ral vreemdelingen door hare beambten met de meeste voorkomendheid hehooren te worden bejegenden zooveel mogelijk tereglgewezen. «Hoewel bet mij onbekend is, of in het ressort van UEd. Gestr. reden tot gelijke klagte bestaat, heb ik bet echter niet overbodig geacht, u voor zooveel noodig dezelfde zorg aan te bevelen." In Julij zijn op den IIoll. spoorweg vervoerd 148,709 personen en is ontvangen 138,605.85^op den Rijnspoorweg vervoerd 99,653 personen en ontvangen 164,532.30. Volgens de jongste opgaven, ontleend aan de provinciale verslagen, bedroeg de wettige bevolking, in 1855 hier te lande: Noordbrabant 408,996, Gelderland 392,370, Zuidholland 602,236, Noordholland 534,772, Zeeland 164,787, Utrecht 157,112, Friesland 265,302, Overijssel 231.505, Groningen 201,448, Drenthe 90.578, Limburg 212,120; te zamen 3,261,227 zielen, waarvan 1,612,859 mannen en 1,648,368 vrouwen. Van dezen behooren nagenoeg 2,000,000 tot de Protestantsche godsdienst1,200,000 tol de Katholieke, waarvan bijna de helft in Noordbrabant en Limburg, en 60,000 Israëliten. Tc Rotterdam is eergisteren de jaarlijksche algemeene vergadering ge louden van de Broederschap der Notarissen, die door 129 leden werd bij gewoond. Uit alle oorden des lands komen zeer gunstige beriglcn in, omtrent den staal der veldgewassen. De roggc-oogst is reeds op vele plaatsen be gonnen en levert een zeer ruim beschot op; ook de hoedanigheid is uit muntend. Hetzelfde kan van de aardappelen gezegd worden. Wel is op sommige plaatsen het loof aangetast, inaar de knol is ongedeerd. Het is dus te verwachten dat deze uilkomst een guiistigen invloed op de prijzen zal hebben. Naar wij vernemen, is de zaak betrekkelijk bet instorten der tribunes bij het vuurwerk, ter gelegenheid van het Costersfeest te Haarlem, door de Regtbank naar de openbare teregtzilting verwezen, en zal zij, zoodra de toestand der gewonden zulks gedoogtbehandeld worden. (II. C.) Te Haarlem is tot lid van den Gemeenteraad verkozen Jhr. M. Salva dor, met 308 van de 612 uitgebragtè stemmen. De jaarlijksche algemeene Kerkelijke vergadering der Herstelde Evan gelische Lulliersche kerk is gisteren te Amsterdam geopend. Te Opijnen (Gelderland) werd Maandag 11. hel kind van den Heer van H.18 maanden oud, vermist. De moeder had het aan eene dienstbode toe vertrouwd, die het eenige oogenblikken alleen liet. Na lang zoeken vond men het des avonds digt bij het huis in een mcslkuil gesmoord. Van onderscheidene plaatsen des lands worden berigten medegedeeld, omtrent het verdrinken van personen, die zich willende baden, daarbij zijn omgekomen. Onder hen worden er vermeld die vrouwen en kinderen in treurige omstandigheden achterlaten. Te Dussen (Noordbrabanl) ging dezer dagen een arbeider uit om zaad te dorschendoch werd op liet midden van den dag door de stikkende hitte zoodanig aangedaan dat de man dood ter aarde viel. Hij laat eene bedroefde weduwe met twee kinderen na. Te Boven-Carspel (Noord holland) is een landbouwer door de hitte flaauw geworden. Naar zijne woning vervoerd is hij kort daarop overleden. Ook te Kolderveen (Drenthe) is eene vrouw uit bel veld terugkeerendeplotseling dood gebleven. Men verneemt, dat bet getal van aangevraagde jongelieden voor de Kaap de Goede Hoop nagenoeg voltallig is; welligl is er voor eenige Pro testantsche meisjes van 12 tot 17 jaren nog gelegenheid om geplaatst te worden; het vertrek van hel schip, van Amsterdam derwaarts bestemd, is op het laatst dezer maand bepaald. 's GRAVEN1IAGE 7 Augustus. Z. M. heeft benoemd tol Ridders der Orde van den Nederlandschen Leeuw de Kapiteins-ter-Zee G. Vogelpoot en W. H. Dittlof Tjassens; de Kapilein- Luilenanl ter-Zee II. lluygens, en de Luilenants-tcr-Zee ls,e kl. J. Andreae, Jhr J. H. van Capellen en n. A. Modderman. Tevens is de Schout-bij-Nacht A. J. de Smit van den Broecke, afgetreden Minister van Marine, benoemd lot Zr. Ms. Adjudant in buitengewone dienst. Door Z. M. zijn benoemd: tot lleglcr in de Arr.-Regtb. te 's Hcrlogen- boschMr. II. C. PayenRegler-Plaatsvervanger in de Arr.-Regtb. te Nij megen; en tot 2dcn Commissaris van Policie te Zaandam J. H. Hoogbruin, Inspecteur van Policie te 's Gravenhage. Tot Notaris te Raalte is benoemd de Heer J. XV. D. Kaempff, thans in die betrekking te Blokzijl. Door Z. M. zijn overgeplaatst: bij het regement grenadiers en jagers, den lslcn Luit. A. W. Greve, van het 4de reg.en bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indie, den 2dcn Luit. J. J. Aitton, van het Ist" reg. Z. M. de Koning heeft benoemd tot zijnen consulterend Geneesheer en BKLUIK BRUSSEL, 6 Augustus. De Koning zal op den 17den voor drie dagen naar Antwerpen vertrekken, alwaar hem eene schitterende ontvangst zal te beurt vallen. Dezer dagen had men in de gemeente Grandieu in Henegouwen, hij de ontginning eener mijn, een put gegraven. Een der arbeidersJean Lixon ging daarin, maar op den bodem gekomen, liep hij gevaar van te stikken. Zijn meester, de Heer Bricourt, hel gevaar ziende waarin zijn knecht ver keerde, ging alleen met zijnen moed te rade, bevestigde een touw aan den rand van de put en liet zich daaraan afzakken. Na ongeloofeljjke inspan ning bragt hij hem boven, maar uitgeput zijnde, moest hij hem aan zijne eigene krachten overlaten. Lixon greep het touw en redde zich. Zijn Oogarts Dr. W. Hcndriksz van Zuiderburg, nabij Voorburg. De lieer J. A. van Roijen, Commissaris des Konings in Groningen is alhier aangekomen. De lieer Lightenvelt, Ncd. Gezant te Parijs, is met zijne familie we der derwaarts vertrokken. Gisteren morgen is alhier plegtig ter aarde besteld het lijk van wijlen den lslc" Luit. D. 11. A. Leers, van het reg. grenadiers en jagers. Onver wachts werd die zoo verdienstelijke Officier in den ouderdom van 31 jaren door den dood weggerukt, nadat hij was teruggekeerd van het vervullen eener treurige pligt, de begrafenis namelijk van zijnen waardigen vader. In eene dezer dagen gehouden vergadering heeft de hier gevestigde afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid, haar adres vastgesteld gerigt aan Z. M. den Koning, tot verwe zenlijking en uitvoering van den reeds bij besluit van Koning Willem I dd. 19 Mei 1840na naauwkeurig onderzoekbevolen aanleg van eene haven te Sehevcningen. In dit adres wordt gewezen op de noodzakelijkheid om nieuwe bronnen van welvaart voor deze stad op te sporen, daar de materiële toestand der ingezetenen minder gunstig wordt. De inrigling eener haven te Schevenin- gen zou veel leven en werkzaamheid verschaffenvooral door eene gere gelde gemeenschap met Londen, die aan dc bewoners van hel Westland een spoedigen afvoer hunner producten zou verzekeren. Ter bevestiging van het gevoelen der afdeeling wordt het voorbeeld van Lowestoff in Engeland aan gehaald, voorheen eene geringe visschcrsplaats, waarvoor Scheveningen niet behoefde onder te doen. Thans is het in eene handeldrijvende stad her schapen, met lal van schoone gebouwen, logementen, woningen, fabrie ken, timmerwerven enz. BlIITENLANDSCIIE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1