1 Eergisteren is alhier bij den Heer Donker Curlins van Tienhoven, oud- ij President van den lloogen Raad, het treurig bcrigt ontvangen, dat zijn jg zoon, de Heer Mr. B. Donker Curtius, Advocaat te Amsterdam en laatstelijk President van den Raad van Toezigt over den Rijn-Spoorweg, te Parijs, alwaar hij zich met eene dochter bevond, plotseling is overleden. Vooral treft dit verlies den oud-President, van wien de overledene nog voor zijn vertrek afscheid had genomen. De vcrseh-haring- en kustvisscherij in Zuid- en Noordholland, is in 1855 uitgeoefend als volgt De schrobnctvisscherijmet 236 schuiten, bemand met 1888 koppen; ten aanzien van welke vissclierij het niet mogelijk is, de juiste besomming op te geven, welke men echter meent, dat op eene gezamcntlijke opbrengst van ƒ539,285 kan gerekend worden. De versch-haringvisschcrijmet 98 schuilen van Scheveningen, 33 van KaLwijk en 5 van Noordwijk, gezamentlijk bemand met 1,088 koppen, kan, in vergelijking met het jaar 1854, zoo in aantal van gevangen harin gen als in besomming, iets gunstiger genoemd worden. Er zijn aangebragt: te Scheveningen 13,650,800 stuks haringen (zoogen. bokking), te Katwijk 5,138,760 en te Noordwijk 470 000, te zanten 21,259,560; waarvoor is besomd ƒ.342.781,80, bijgevolg door elkander ƒ16 per 1000 stuks. Door 20 visschersvaarluigen van Katwijk is gebruik gemaakt van de ver leende bevoegdheid tot hel kaken of lot pekelharing maken van haring, van welke is aangebragt 125 ton, waarvoor is besomd ƒ3000, dus dooreen ƒ24 per ton. Hoofdstuk XV. Ambaebls- en fabrijknijverheid. Al de berigten omtrent ambachts- en fabrieknijverheid getuigen dat deze takken van volksbestaan zich over het geheel in eencn hloeijenden toestand bevinden en dat men zich in de toenemende ontwikkeling daarvan mag verhengen. Hoofdstuk XVI. Handel en scheepvaart. Naar het gevoelen der Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, kan dit jaar in het algemeen gunstig voor de ontwikkeling onzer stoffelijke belangen genoemd worden en verdient dien naam in dubbele mate, wanneer men in het oog houdt de verschillende ongunstige omstandigheden, waaronder het aanving en die, naar de ondervinding van vroegere lijden beoordeeld, zeker wel ernige zorg voor de toekomst reg!vaardigden. Genoegzaam alle artikelen van den handel vonden gereedelijk aftrek; zelfs die, welke niel lot de vol strekte behoefte van hel leven behoorende, anders onder gelijke omstandig heden den druk der lijden het eerst ondervindenbij verreweg de meeste heeft voortdurend eene stijging van prijs plaats gehaddie zelfs bij velen zeer belangrijk was. Noch de oorlognoch de buitengewone duurte der levensmiddelen, noch de gcldschaarschte op de groote vreemde geldmarkten hebben dit belet. Er moeten dus gunstige invloeden hebben gewerkt, welke die ongunstige ruimschoots opwogende genoemde Kamer van Koophandel en Fabrieken meent die te moeten zoeken in den buitengewonen welstand welke bij de landbouwers in het grootste gedeelte van het westelijk Europa heerscht en in de onafgebrokene werkzaamheid der nijverheid. Ook de hoogere stand der rente heeft geen nadeeligen invloed gehad, veeleer heeft de aanhoudende vrees voor eene groolere geldschaarschle behoedzaamheid gewekt en hel gevaar van eene handelscrisis in sommige rijken verminderd. Het XVllllc of laatste hoofdstuk, over Inrigtingenin verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijvenbevat geene bijzonder heden om hier te vermelden. 's GRAVENIIAGE 5 Augustus. Aan Mr. W. R. Baron van Tuyll van SerooskerkenGrootmeester van 's Konings Huis, is vergunning verleend tot het aannemen der Ridderorde van den Rooden Adelaar, 2de kl.met de Ster en van die van St. Wladi- mir, 2de kl., met de Ster, hem door den Koning van Pruissen en den Keizer van Rusland geschonken. Aan Mr. U. W. E. Cazius, Proc.-Gen. bij het Prov. Geregtshof in Limburg, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de Rid derorde van den Rooden Adelaar 3de kl.hem door den Koning van Pruis sen geschonken. Door Z. SI. zijn benoemd tot Notarissen te Amsterdam G. Ruys en G. van Zijp, beiden Candidaat-Nola'is aldaar. Aan den Heer Mr. J. S. Lotsy is op zijn verzoekeervol ontslag ver leend als Burgemeester van Dordrecht. Door Z. SI. zijn benoemd: bij de geneeskundige dienst der landmagt: tot Officier van Gezondheid 3dc kl., F. Schröder, A. J. van Lockhorst, W. A. van Dura, J. Sombeek, F. S. YV. de Ronde en J. YY. C. von Ro mer; bij de geneeskundige dienst in Oost-Indie: tot Officier van Gezond heid 3de kl. S. Hartog, A. Cochins, J. F. Buning, E. van Hengel, K. G. Bakker, J. AkenK. VV. Hamilton of SilvertonhillP. \V. A. Beyen P. Rui- linga, C. F. Erdbrink, G. Broers, G. A. Raland en J. J. Granpre' Molière bij de geneeskundige dienst in YYest-Indietot Officier van Gezondheid 3de kl.C. van Lierallen kweekelingen bij 's Rijks kweekschool voor Mili taire geneeskundigen, en bij de ruiterij in Oost-Indie, lot 2dc» Luitenant den Kadel YYr. G. Lehnkcring, van de Kon. Academie voor de Zee-en Landmagt. Gisteren had er bij H. SI. de Koningin op het paleis het Huis ten Bosch een groot diner plaats, waaraan ecnigc builenlandsche Gezanten deel namen. Prins en Prinses Frederik worden aanst. Donderdag van Ems alhier terug verwacht. Het vertrek van Z. K. 11. naar Petersburg blijft bepaald op den 15den dezer. Prins Hendrik is heden van Soestdijk teruggekeerd. Heden is de verjaardag van II. K. H. de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen, dochter van Prins en Prinses Frederik, op de gewone wijze gevierd. De groote parade van de bezetting heeft, uithoofde van het warme weder reeds des morgens ten 8 ure in de Maliebaan plaats gehad. De nieuw benoemde Minister voor de Zaken der R. K. Eeredienst is heden alhier aangekomen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Commissarissen des Ko nings in de provinciën een schrijven gerigt, waarin zij verzocht worden de gemeentebesturen aan te sporen om, in afwachting eener nadere regeling, behoorlijk zorg Ie dragen voor den openbaren gezondheidstoestand der inge zetenen. De Minister laat zich o. a. over dit onderwerp aldus uit: Ik ver zoek li de Raden der gemeenten, die daartoe de middelen bezitten, te wijzen op hel wenschehjkeom, naar het voorbeeld van Rotterdam en Utrecht, gezondheids conimissiën te benoemendie den Raad kunnen voorlichten in I alles, wat den openbaren gezondheidstoestand betreft. Deze commission kunnen, zoover de bestaande wettelijke verordeningen strekken, de noodige maatregelen opgeven, de rigtige uitvoering er van verzekeren, of wel door wenken en raadgevingen de ingezetenen op wenschelijke verbeteringen aan dachtig maken, en door waarschuwing hen er toe brengen om zich voor schade te hoeden. Het zal naauwelijks noodig zijn te herinneren, hoeveel op deze wijze kan gedaan worden voor de goede inrigting der woningen en haar gebruik; voor de reinheid der openbare wegen; de doelmatige weg ruiming van vuile en andere schadelijke stoffen uit de gemeente; het veran deren van den toestand der grachten, soms vol onreinheid en zonder eene voldoende beweging van het water; de aanvoering van goed drinkwater; het toezigt op eet- en drinkwarenhet weren van vergiftige of in het alge meen schadelijke stoffen uil het dagelijksch gebruik; voorgoede verluchting van schoollocalen en wat in het algemeen de gezondheid der schoolkinderen bewaren kan; voor hel verkeer in openbare gebouwen, of in fabrieken die voor de gezondheid schadelijk kunnen zijn; voor zoovele andere onderwer pen meer, als die onder den wel bekenden naam van gezondheids-policie begrepen worden. Door den Minister van Binnenl. Zaken is, na afgelegd examen, be noemd tol Opzigter van den YYaterstaat 3de kl. de Heer II. J. Brusse. De Minister van Koloniën zal op Woensdag en die van Marine op I Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De Minister van Staat, Baron van Hall, begeeft zich eerstdaags naar I Baden-Baden. De afgetreden Minister van Marine heeft zich naar Vlissingen lij begeven. De gezondheidstoestand in de kolonie Suriname is, ingevolge de be- Irigten bij het Dep. van Koloniën ontvangen voldoende. Onder de bezet ting van de post Gelderland hadden zich nog eenige gevallen van gele koorts voorgedaan. Ook op het etablissement Albina aan de Marowijne zijn 3 personen aan eene moeraskoorts overleden, welke ziekte echter geen vrees B voor ernstige gevolgen inboezemd. I Gisteren werd alhier de aangekondigde vergadering gehoudenten ge volge der oproeping, uitgegaan van het Hoofdbestuur der Verceniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederlandmet be trekking tot het, door de Association Beige pour la réforme douanière op 22, 23 en 24 September te Brussel beschreven Europeesch Congres, om te beraadslagen over de middelen, door welke de vrijheid van handel tus- schen alle beschaafde volken kan worden verkregen. Y'elc belangstellenden waren opgekomeno. a. de Heeren van Geer, Nering Bögel en Joh. Enschedé Jzn.Afgevaardigden uit de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Leyden Deventer en Haarlem. De vergadering heeft met ovei'groote meerderheid beslotendat er Afge vaardigden zouden worden gezonden; en dat zij op het Congres zouden op treden als Afgevaardigden van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid, in overleg met de Maatschappij van Volksvlijt, onderscheidene Kamers van Koophandel en industriëlen of be langstellenden ter vergadering vertegenwoordigd of aanwezig. Vervolgens zijn de punten vastgesteld, die van wege Nederland op het Congres ter sprake zullen gebragt wordenen is men daarna overgegaan lot de benoeming van drie Afgevaardigden. Bij de eerste stemming werden gekozen de Heeren Mr. van Bosse, oud Minister van Financiën, de Heer A. Elink Sterk Jr.oud Referendaris en de Ileer J. L. de Brnyn Kops, Commies bij het dep. van Financiën; en als plaatsvervangers de Heeren Prof. Vissering en Mr. L. Meiman. Bij den boekhandelaar Nyhoff is verschenen de catalogus van de boe ken uit de eerste eeuw der drukkunst, die zich in de Koninklijke bibliotheek bevinden, opgemaakt door den Heer J. YV. Holtrop. Het eerste gedeelte bevat de Nederlandsche drukken en beloopt 555 nommers. Ilel tweede ge deelte de boeken in de 15d0 eeuw buiten Nederland gedrukt, 928 nommers. Later zullen ook afbeeldingen van dc eerste drukwerkenin steendruk worden uitgegeven. DUITKNLANHSCHK BERIGTEN. s: ia«i ss. BRUSSEL, 4 Augustus. De Koning is naar Namen vertrokken om de feesten ter viering zijner 25jarige regering te vieren. Van daar zal hij met hetzelfde oogmerk naar Arlon in Luxenburg vertrekken. De Minister van Binnenl. zaken verge zeld hem. Bij Koninklijk besluit is eene commissie benoemd belast met het on derzoek der verschillende vraagpunten betrekkelijk de oprigling van een palcis der scboonc kunsten. Men heeft de volgende berekening gemaakt omtrent de verbruikte hoeveelheid Faro en Lambiek gedurende de plaats gehad hebbende feesten. In 32 huizen zijn van Zondag 20 lol Woensdag 23 Julij verkocht 493,000 glazen (halve kannen). In het huis Petit Paris alleen bedroeg dit getal 41,000; 2 pompen waren aldaar onophoudelijk werkzaam. Van dc overige huizen, nog eenige honderden bedragende, is geen opgaaf gedaan, maar men kan daarvoor gerustelijk genoemd bedrag ruim verdubbelen; zoodat men zonder overdrijving kan aannemen dat er in vier dagen alhier een millioen glazen of 2000 tonnen bier zijn verbruikt. Op den laalsten dag van het feest is liet verbruik nog meer geweest dan op dc vorige dagen, zoodat verscheidene pompers, door den zwaren arbeid uitgeput, ziek zijn geworden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2