LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. De Courant wordt- MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt -uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liét jaar de afzon de rlij ke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCÏÏE BERISTEN. LEYDEN, 31 Julij. PROCES-VERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 29slen Julij 1856 zijn ingeleverd. Op lieden Hen derligsten Julij des jaars achttien honderd zes en vijfiig, in de gemeente liCyden, Hoofdplaats van het lioofdkiesdistrict Leyden, is door het bureau van Stem opneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het bureau is zamengesteld uit den Heer Mp. A. O. E. Grave van Limburg Slirum, Burgemeester, Voorzitter, en de Heercn M. G. ten Sande en Mr. M. II. A. Lisman, Leden van den Gemeenteraad, Stemopneiners. De Voorzitter plaatst op de tafel negen en twintig Stembussenbij hem gisteren en heden overgöbragt uit de Gemeenten Leyden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Valkenburg, Sassenheim, Warmond, Leyderdorp, Kou dekerk, Soelerwoude, Voorschoten, Alkemade, Woubrugge, Rijnsaterwoude, Aalsmeer, Lcymuiden, Ouder-Amstel, Uithoorn, Nieuwer-AmstclTer-Aar, Nicuwveen, Bodegra- ven. Zwammerdam, Alphen, Aarlanderveen, Oudshoorn, Hazerswotide en Benthuizen. De zegels der bussen worden onderzocht en betonden ongeschonden te zijn. De bussen worden ach tereen vo'gens geopend en bevonden twee duizend een honderd vijf en zestig stembriefjes le bevatten. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn drie en tachtig ineer dan het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard tien .stembriefjes, als zijnde niet ingevuld. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest twee duizend een honderd vijf en vijftig. Van dit gelat zijn uitgebragt op de Heeren Mp. G. Groen van Prinslerer 1076 stemmen, Mr. G. C. J. van Reenen 1076, Mr. A. Jongkindt Coninck 2, Dr. H. Boursse Wils ééne stem. Het getal der gevonden briefjes grooter zijnde dan dat der Kiezers die stemden, is dat verschil op de stemming van invloed, zoodat geene meerderheid van stem men is verkregen, en heeft het bureau van stemopneming te dien aanzien eene be slissing genomen, dat de gedane stemming niet geldt, 't welk door den Voorzitter is bekend gemaakt. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige Kiezers H geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces Verhaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 30sleD Julij 1856. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter M. G. ten SANDE, I c, M. H. A. LISMAN. ^tem&Pne">ers- PROCES VERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid voor de Tweede Kanier der Staten Generaal den 29sten Julij 1856 zijn ingeleverd. B Op heden den dertigslen Julij des jaars achttien honderd zes en vijftig, in de Ge meente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden is door het bureau van Stemopneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde Zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Hel bureau is zamengesteld uit den Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stiruin, Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren M. G. ten Sande en Mr. M. H. A. Lisman, Leden van den GemeenteraadStemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel negen en twintig Stembussenbij hem gisteren on beden overgebragl uit de Gemeenten Leyden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Valkenburg, Sassenheim, Warmond, Leyderdorp, Kou dekerk, Soéterwoudc, Voorschoten, Alkemade, Woubrugge, Rijnsaterwoude, Aalsmeer, Lcymuiden, Ouder-AmstelUithoorn, Nieuwer-Amstel, Ter-Aar, Nicuwveen, Bodegra venZwammerdam, Alphen., Aarlamderveen, OudshoornHazerswoude en Benthuizen. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden negentienhonderd een en tachtig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn zes en zeventig minder dan bet getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard tvegenhonderd aclit e7i dertig stem briefjes-, waarvan dertig oningevuld zijn, één niet van bet verciscble zegel is voorzien en negenhonderd zeven waarop is ingevuld de naam van Mr. Guillaume «Groen van Prinstererlid der vergadering, ter wier aanvulling wordt gestemd, welks beurt van aftreding nog niet is gekomenwelke voor niet geschreven worden gehouden. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest duizend drie en veertig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren: Mr. G. C. J. van Reenen 988 stemmen, Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest 17, Mr. N. Sikkel Groos 13, A. van Leeuwen te Leyderdorp 2, Mr. A. van Eyk Byleveld, C. M. Bronkhuvze, P. J. Vree burg, C. van der Tuuk, J. II. Berkenkamp, Mp. J. F. C. Moltzer, Paul du Uien Jp., ftir. D. Tieboel Siegenbeelc, Mr. J. T. Bodel Nijerthuis, N. Judels le Amsterdam, J. Garrer, P. Does, S. van Rijn, G. W. Koning te Koudekerk, H. Meerburg, J. G. Onbehouden, Mr. P. G. Hubrecbt, Graaf van Limburg Stirum, H. Boursse Wils, G. Zirkzee, Mr. B. J. Gratania, T. W. J. van den Aardwegh en J. W. Doesburg van Staveren, ieder ééne ^tem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, de Heer Mr. G. C. J. van Reenen. Is derhalve verkozen lot Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Heer: Mr. GEK LACH CORNELLS JOHANNES van REENEN-, Zonder dat bet verschil tusschen het getal gevonden briefjes en dat der kiezers, die stemden, op de stemming van in\loed kon zijn. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na alloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de Zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 30slon Julij 1856. VAN LIMBUBG STIRUM, Voorzitter. M. G. ten SANDE, C( M. li. A. IJSMAN, j &e»m»>e<»ers. Tot aanvulling van liet ingezonden berigt, betreffende 3e begrafenis van de ilecr li. van den Broeck (zie ons vorig nominer)is ons medegedeeld, dal de onderwijzers van de verschillende scholen des genoolscliaps Mathesis Scicntiaruni Genitrix liet lijk grafwaarts hebben gedragen, dat op de bur gerlijke begraafplaats le Leyderdorp is Ier aarde besteldlerwijl nadat de geachte zoon van den overledene, D8. G. G. van den Broeck,-een treffend woord bad gesproken, de lieer T. Hooiberg, uil naam van liet bestuur, en de Heer J. de Pecker uit naam der onderwijzers, van de dankbare gevoe lens die heil bezielden door Hartelijke toespraken hebben doen blijken. Aan hel Hotel du Lion d'Or, op de L'reedcslraat alhier, is lieden afgestapt de Vorslin Grassalkovicbgeb. Esterliazy. Ten gevolge van de uilnoodiging in onderscheidene dagbladen opge nomen, is bij hel Fransche Gezantschap te 'sllage, voor de -noodlijdenden door de overstrooming in Frankrijk, ingeschreven voor onderscheidene som men, le zamen ƒ1330 bedragende. Onder die inschrijvingen komt ook voor 2 van wege dè werklieden iu de fabriek van draagbaar gas alhier. Op het terrein nabij liet fort Kijkduin (IV.-Holland) heeft Maandag 11. eene treurige plegligheid plaats gehad. Aan den gewezen kanonnier van Bmiren, wegens moord ter dood veroordeeld maar door den Koning bege nadigd, werd in tegenwoordigheid van de bezetting en de bemanning der aan den Helder liggende schepen het vonnis, met de daarbij belioorende stukkenvoorgelezen. Vervolgens werd bij van den militairen slaud ver vallen verklaard, en beroofd van alle uitwendige kenleekenen daarvan, ge boeid langs het front der militairen geleid. Onder dit alles bleef hij zeer ongevoelig. Hij zal zijnen straftijd iu de Militaire Gevangenis nabij deze stad doorbrengen. Hij de overbrenging van den veroordeelde heeft er le Schagen een onge luk plaats gehad, dat noodlottig had kunnen afloopen. Nadat hij aldaar in de gevangenis was gebragtwilde een der dragonders van hel geleide hel slaghoedje van zijne karabijn afnementoen de haan aan zijn vinger ontsnapte en het schot onder de rondom slaande nieuwsgierigen afging waardoor eene jonge dochter aan het hoofd werdt gekwetst. Het schot beeft eene diepe wonde achtergelaten, maar is niet doodelijk. De eerstelingen van peren en pruimen hier le lande zijn dezer dagen over Rotterdam naar Londen verzonden. Tc Enkliuizen worden aanzienlijke hoeveelheden kleine schol aatige- bragt, die meestal gedroogd wordt. Er wordt eene zoo groote menigte van dezen visch gevangen, dat een schuitvol voor even ƒ10 is verkocht. Uit de Jatasche Couranten lot en met den li"11"1 Junij blijkt, dat de nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Neêrl.-Indië, de lieer Pahud, den 20stcn Mei voor Batavia is aangekomenen den 21slc"met veel pleglig heid, is ontvangen; Z. Exe. heeft den 22slc" het bestuur uit handen van den aftredenden Gouverneur-Generaal overgenomen. De lieer Duytnacr van Twist heeft den 24slen met zijne echlgenoote de reis naar het vaderland aanvaard. Eene menigte inwoners van verschillenden stand en betrekking hebben hem daarbij uitgeleide gedaan en vaarwel gezegd. Op 2 Maart is een vulkaan op de Sangir-eilandenonder Menado, be gonnen vuur en lava te braken, waardoor, zoowel als door het uitstor ten van kokend water, eene groote verwoesting is aangerigt; de meeste huizen, bossclien en velden zijn vernield, ook 2806 mannen, vrouwen en kinderen daarbij omgekomen. Het barkschip Zalt-Bommel wordt gereed gemaakt tot een logt naar dc Kaap de Goede Hoop, en zal, naar men verneemt, ook worden inge- rigt voor passagiers van de 3dc klasse. Minvermogenden zullen dus ook in staat wezen van deze gelegenheid tot landverhuizing gebruik te maken. Men vergete niet, dat zij in Zuid-Afrikadoor mannen die dezelfde taal spreken, door landgenoolenzullen worden opgenomen. Ook zullen er nien- sehen van velerlei bedrijf en ambachten, die werken willen en kunnen, er niet alleen eene gereede opname, maar daarenboven ruime verdiensten vin den. Veldarbeidcrs en dienstboden worden er zeer verlangd. {Atnst.C.)

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1