SPANJE. MADRID, 23 Julij. De Maarschalk O'Donnell is voornemens de hoofdstad van de oproer makers van beroep te zuiverendoor ze naar de Marianen-eilanden in den Stillen Oceaan te doen overbrengen. Volgens naauwkeurige berigten heeft het verlies der bezetting van de hoofdstad van den 14dcn tot den 16den dezer, aan dooden en gekwetsten, 1764 man bedragen. Het verlies der oproerlingen is waarschijnlijk minder, omdat zij meestal uit de huizen scholen en de troepen op de straten stonden. ]\aar alle waarschijnlijkheid zal ook Saragossa zich onderwerpen. Volgens geloofwaardige berigten is de Brigadier Schmidt, lid van de junta, den Generaal Echaguë, die met een deel van de Koninklijke troepen tegen de stad oprukte, te gcmoct gegaan, en heeft te kennen gegeven dat hij met een deel van de bezeLling tot hem wilde overgaan, hetgeen ook later ge schied is. De junta heeft daarop aan den Opperbevelhebber, Generaal Dulce, die de belegering reeds was begonnen, verzocht de vijandelijkheden tegen de stad te slaken, waarop door hem een uitstel van 5 dagen is verleend. Hoewel nu alles ter gunste van den Maarschalk O'Donnell schijnt uit te loopen, bevindt hij zich toch in eene moeijelijke stelling. De partij van teruggang, die hem als een werktuig heeft gebruikt, wil hem nu nog ver der drijven, en hem bij weigering ter zijde stellen, om Manuel de Ia Concha of Narvaez aan het bestuur te brengen. O'Donnell wil aan dit alles het hoofd biedendoor zich wederom aan de vrijzinnige partijdie hij heeft ten onder gebragt, aan te sluiten, maar deze wantrouwt natuurlijk deze plotselinge ommekeer in zijne denkbeelden. Op een onzer pleinen is in het bijzijn van eene groole menigte volks, de beeldtenis van Espartero verbrand uit ontevredenheid dat hij zich niet aan het hoofd van den opstand heeft gesteld. De Minister van Financiën heeft te kennen gegevendal de Regering de wet tot den verkoop der kerkelijke en nationale goederen verder zal la ten uitvoeren en zelfs alle middelen aanwenden, om dien verkoop zoo veel mogelijk te bespoedigen. De algemecnc Spaansche Credict-Verccnigingheeft aan den Minister van Financiën hare diensten aangebodenmaar dit aanbod is onder dank betuiging afgewezenomdat dc toestand der schatkist dien bijstand onnoo- dig maakt. ITALIË. ROME, 24 Julij. Onlangs heeft de policie de uitgifte belet van godsdienstige Fransehc en Italiaausehe bladen, die het mandement van den Bisschop van Alrecht mede deelden, waarin de gelukzaligheid des Romeinschen volks zoo hemelhoog werd opgevijzeld. Toen Lord Palmerston in eene redevoering de ellende van dat zelfde volk had geschetst wilde de Paus het volk zelf laten oor- deelen en die rede in 't officiële dagblad hebben opgenomen. De Kardinaal Anlonelli achtte dit een bedenkelijke proef, en hijden Paus niet durvende tegensprekenliet het begaanmaar zoodra 't blad was uitgekomenkwam een wolk van handlangers der policie het overal ophalen, en werden de posterijen door de telegraaf gelast om het blad niet naar de provinciën op te zenden. Er wordt hier veel over hervormingen gesprokenmaar niets ter wereld aan gedaan. De stokslagen worden meer en overvloediger aangewend, de gevangenissen zijn volde sterfte in die vochtige donkere holen der ellende is vreeselijk. Daarentegen laten de kerkelijke plegtigheden niets te wen- schen overig. Men zegt dat den 15d<" Augustus een jubeljaar zal worden uitgeschreven te beginnen met Kersmis. Aan het gedenkteeken ter eere der onbevlekte ontvangenis wordt ijverig gewerkt. Aan den spoorweg van Civita Vecchia is men nog niet begonnen. TOSCANE. FLORENCE, 24 Julij. De Oud-Gouverneur van den Erfprins, de Markgraaf Cosimo Ridolfi, hoofd van het Ministerie in 1843, bekend door zijne vrijheidlievende gevoelens, ontmoette te Mantua den Erfprins die naar Weenen ging. De Markgraaf die den Prins sedert 1848 niet gezien hadliet vragen of hij den Prins mogt komen bezoeken. Dit werd zeer bereidvaardig toegestaan, en de Prins be lastte den Markgraaf met eenige mededeelingen voor zijn' vader den Groot-Hertog. Daar nu de Markgraaf den Vorst sedert verscheidene jaren niet gezien had, liet hij vragen of Z. H. hem wilde ontvangen, dan wel of hij alleen zijne last moest overbrengen. Z. H. heeft den Markgraaf nog denzelfden dag ontvangen en hem li uur gehoor verleend. Dit langdurig gehoor aan een voormalig opperhoofd der constitutionele partij heeft alhier geen gering opzien gebaard. Onze landstreek wordt ook thans door roovers verontrust. Eenige Romeinsche koopliedendie hun intrek in een herberg te Carbouille had den genomenhebben zij al hun geldafgezet. Iedereen verlaat uil dien hoofde de buitenplaatsen en verkiest liever den zomer- in de stad door te brengen. PREISSEN. BERLIJN, 27 Julij, De Koning zal eerstdaags de onthulling van het gedenkteeken op hel slagveld van Eylauwaar op 7 en 8 Febr. .1807 Napoleon de Pruissen en Russen versloeg met zijne tegenwoordigheid vereeren. De Nederl. Regering heeft aan de Rijnoever-Staten eene vermindering der Rijntollen gevraagd. De Gustaaf-Adolf-Vereeniging ondersteunde in 't afgeloopen jaar 290 gemeenten met 77,000 thaler. Zij telt nu - 46 hoofd-vercenigingenmet 1000 onder-afdeelingen. De Heer von llumboldt heeft in de dagbladen een protest geplaatst tegen het verminken van zijn werk over het eiland Cuba, in eene te New- York uitkomende vertaling, door het weglaten van het zevende hoofdstuk, aan hetwelk de schrijver het meeste waarde hecht. Uit alle oorden des lands verneemt men gunstige berigten omtrent den uitslag van den oogst, zoodat de graanprijzen waarschijnlijk spoedig eene daling zullen ondergaan. OOSTENRIJ K. WEENEN, 26 Julij. De Keizer heeft op hun verzoek aan de Jesuïten een renteloos voorschot verleend, voor dit jaar ten bedrage van 30,000 fl.en voor een volgend 35,000 fl.als bijdrage lot het bouwen eer.er inrigtiug van onderwijs in de nabijheid dezer stad. De verleende sommen zullen echter op bepaalde termijnen aan de staatskas moeten teruggegeven worden. De te Bucharest wonende Majoor Zapas, een Griek, heeft 60,000 Holl. ducaten aan zijn vaderland ten geschenke gezonden. Door de telegraaf is naar Gratz bevel gezonden, om uit de magazijnen aldaar 3 millioen patronen naar Italië te zenden, ook heeft het Ministerie van Oorlog bevolen niet verder voort te gaan met het verkoopen van de paarden der op den voet van vrede gebragte ruiterij en artillerie. Ook is aan alle troepen in IstrieKarinlhie en Stiermarken bevel gezondenzich op marsch te begeven. De regerende Vorst Aloys Liechtenstein doet met verlof der Regering zijn fidei-commisgoed Liechtenthaleene voorstad alhier met 211 huizen, in den aanvang van October bij opbod aan de meestbiedenden verkoopen. De besturen der Protestanlsche gemeenten alhier zijn met het stads bestuur in onderhandeling getreden, om op de 4 Katholieke begraafplaatsen eene afgezonderde plek te bekomen. Aanvankelijk werd voorgesteld e'én Evangelisch kerkhof voor Weenen en de voorsleden aan te leggen, doch hiervan werd afgezien, omdat vele leden dier gemeenten op zeer verren af stand en verspreid wonen. Op den Weener-Raab-spoonveg zijn 4 goederenwagens, stuitende op een dwars over den weg Iiggendcn balk, uit het spoor geraakt, waardoor van de 25 arbeiders die zich op die plek bevonden, een werd gedood en 9 andere zwaar werden gekwetst. Te Praag hebben tusschen de bezetting en de burgerij hevige twisten plaats gehad, die zelfs tot een bloedigen strijd aanleiding hebben gegeven. RUSLAND. De Graaf Creptowitschbenoemd Gezant te Londen, zal zich den 26stcn Julij naar zijn post begeven. De Graaf von Kisseleff, zal eerst na de krooning van den Keizer naar Parijs vertrekken. Bij gelegenheid zijner 50 jarige dienst heeft Vorst Menzikoff een brief van den Keizer ontvangen, waarin Z. M. melding maakt van 'sVorsten wapenfeiten in 1812, 13 en 14 en in den oorlog van 1848, en voorts van de diensten bij de verdediging van Sebastopol en in het burgerlijk beheer van Finland bewezen, en ten slotte hoopt Z. M. in hem steeds een ijverig medewerker te vinden bij de uitvoering zijner plannen voor liet welzijn van Rusland. Het publiek meent in die uitdrukking eenigermale een zijdeling- schc berisping te zien van een zekere ontevredenheid bij den Vorst. Te Petersburg wordt eene nieuwe slof voor Dameskleeding vervaar digd om te dienen bij de krooningsplegligheid. De slof heeft een zilveren grond en is met goud geborduurd. Een zoodanig kleed zal op ongeveer 1000 z. r. te staan komen. Drie Asiatische geleerden bevinden zich thans te Petersburgdie bijzonder de aandacht trekken: een Japannees, die den Admiraal Poetiatine tot tolk diendeeen ChineesIloogieeraar in het Chineeschaan de Hoogeschool voor de Ooslersche talen te Kazanwelke school derwaarts is overgebragt en een Lama of Boedasche Priester, die aan die Hoogeschool het Mougoolsch onderwees. Aan eenige Franschen is vergunning verleend, om, bij gelegenheid der krooning een grooten Bazar voor kunst- en nijverheids-voorwerpen op de groote markt te Moskou op te riglenin verband met een groot spijs- en kofFijhuis. Dit gebouw zal geheel van glas worden vervaardigd. De niet verkochte waren zullen tegen terugbetaling der tollen weder kunnen uit gevoerd worden. Te Odessa is het graan dalende, wegens de aanvoeren uit Podolie en de Ukraine. De stad Lask, in het district Kalischkoningrijk Polen, is genoegzaam geheel eene prooi der vlammen geworden. Een hevige stormwind maakte alle pogingen lot redding doelloos. De nood der inwoners is verschrikke lijk: zij hebben alles verloren. TURItYE. De ontvangst van den Maarschalk Pélissier te Konstanlinopel is zeer schitterend geweest, zoo zelfs dat de Engelsche Generaal Codrington daar door op den achtergrond werd gesteld. Het is aan den Maarschalk ver gund de schalkamcr des Sultans, waarin sedert eeuwen allerlei kostbaar heden vergaderd zijnen die onder dc gebouwen van het oude Serail behoort, te bezigligen. Tevens is hij in de bibliotheek van het Serail en in de oude troonzaal toegelatenen heeft hij een deel der feestelijkheden van eene pleg- tige besnijdenis in het Serail bijgewoond. Overal werd hij met de meeste beleefdheid en belangstelling bejegend, door de hoogste ambtenaren des rijks zoowel als door den geringslen burger. De Russen maken zwarigheden omtrent de teruggave van het Slangen- Eiland en Kars. De laatste vesting weigeren zij aan de Engelsche Commis sarissen over te gevenverklarende dat zij die alleen aan de Turken willen overleverenwanneer het geheele land door de troepen der bondgenooten zal zijn ontruimd. Er zijn tijdingen dat in de aanzienlijke Turksche koopstad Salonica, die 70,000 inwoners bevat, het Thessalonica uit de tijden der Apostelen, een hevige brand heeft gewoeddie zeer groote schade heeft veroorzaakt en waarbij zelfs verscheidene menschen zijn omgekomen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3