leen aan een klein gedeelte in Broek, Thuil en 'tWegje wordt nog geveend. De veenderij in den polder het zuideinde van Achtlienhovenin het groot waterschap van Woerden, bevindt zich in voldoenden staat. Droogmakerijen. De kleine droogmakerij onder Hazerswoude is in gunsti- gen toestand. Omtrent den Meeslouwer- en Huiszittenpolder kunnen wij mededeelendat de oogst zeer gewenscht was; de vijzelmolen voorzag ruim in de bemaling, en de verkaveling onderging verbeteringenalleen de bekadingen der nieuwe vaart door den Westeinderpolder van Kees Jan Koencnbrug lot in de Meer- bnrgerwatering waren tot geene voldoende sterkte te brengen. In de jaren 1855 zijn die kaden, te zamen lang ongeveer 3450 ellen, in de buiten- glooijing en bermtot in het veen opgegraven en deze gleuf met zand en zwaren grond gevuld en is hel profil geheel hersteld. Door de aanwending dezer kostbare middelen is wel verbetering gebragt in de doorlekking en drasheid der kadedoch toen men wilde overgaan tot openstelling der nieuwe vaart, bleek het op nieuw, dat de ondergrond dei- kaden nog niet bestand was, om zwaren waterdruk te kunnen wederslaan, waarom men verpligt is geweest, de nieuwe vaart gesloten te houden, en er nieuwe middelen zullen moeten worden aangewend, om de kaden in zoodanigen staat te brengen, dal de voor den waterafvoer der oostelijke polders van den zoogenaamden Vlietboczem, welke voornamelijk door de trekvliet tusschen Leyden en den Leydschendam het opgemalen water aflei den zoo noodige nieuwe vaartzonder gevaar kan worden opengesteld. De Zuidplaspolder in Schieland blijft steeds vooruitgaan. De nieuwe droogmaking onder Overschie gaat geregeld voort. De daar voor benoodigde waterwerktuigen zijn gesticht; de omdijking is geschied, terwijl een groot gedeelte der landen reeds in het zaad wordt gebragt. Hoofdstuk XII. Wegen. IJzeren Spoorwegen. De spoorweg met de daartoe behoorende kunstwerken is, gedurende het afgeloopen jaar door de aannemers in behoorlijken staat onderhouden. De aardenbaan blijft hier en daar aan verzakkingen onderhevig die veelvuldige liglingen van sporen en gebouwen en aanvulling noodzakelijk maken. De verzakking van het sta tion en der verdere gebouwen te Schiedam was oorzaak dat de opwinding reeds in vorige jaren noodig geoordeeld, niet langer kon uitgesteld worden. Het stationsgebouw is opgewonden en hersteld. De opening van het ge deelte van den Nederlandschen Rijn-Spoorweg tusschen Rotterdam en Utrecht, met het uitzigt, dat die weg nog in dit jaar met de Duitsche spoorwegen in verbinding zal worden gebragt, heeft aanvankelijk voor de gemeenschap dezer Provincie met de meer oostelijk gelegene eene aanmer kelijke verbetering daargcsteld en zal, zoo wij vertrouwen, aan eene lang gevoelde behoefte voor den handel te gemoet komen. De spoorweg op Antwerpen werd in den aanvang van 1855 lot aan den Moerdijk voltooid, van waar de dienst thans geregeld door twee stoom- booten in verband staat met Rotterdam. Zoo voor reizigers als voor goe deren, is de gewigtige directe gemeenschap met Belgie en Frankrijk hier door in hooge mate verbeterd. Verr. en Slot hierna. 's GRAVENIIAGE 29 Julij. Bij Kon. besluit is aan den Ileer Dr. G. Simons, Minister van Binnenl. Zaken, eervol ontslag verleend uit de betrekking van Adviseur in zaken van werktuig- en scheikunde bij het Depart, van Binnenl. Zaken, en be noemd tot Adviseur in zaken van werktuig- en scheikunde bij het Depart, van Binnenl. Zakenen tevens tot Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde aan de Kon. Academie te Delftden Heer Dr. W. L. Ovcrduyntot dus verre Adjunct-Adviseur en Leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan die Academie. Tot Vice-President der Arrondisseuients-Regtbank te Rotterdam is be noemd Mr. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, thans Regler in die Regtbank, en tot Ontvanger te Well, de lleer M. H. van Slijpe, thans te Broekhuizen. Door Z. M. zijn de Kapiteins ter Zee W. Stort en P. Sauvagewe gens langdurige dienst op pensioen gesteld. Ook is aan den lleer Mp. L. C. D. van Dijk, Adjunct-Commies bij hel Depart, van Koloniën, met 1 October, op verzoekeervol ontslag verleend. De Heer A. Tardieustenograaf der Kamer van Vertegenwoordigers in België, is door Z. M. benoemd lot Ridder der Orde van de Eikenkroon, als belooning voor de diensten door hem bij de inrigting der stenografie voor de Slalen-Generaal in Nederland bewezen. H. M. de Koningin zal omstreeks de helft van Augustus eene buitcn- landsche reis ondernemen, en zich het eerst naar Berlijn begeven. Ten gerieve der reizigers zijn door den Heer Minister van Justitie dezer dagen aanschrijvingen gerigl aan de autoriteiten van Policie, om de goede orde te handhaven bij de aankomst en het vertrek van spoortreinen en sloombooten, bepaaldelijk ook om hen tegen gevaren en onbetamelijke be handelingen bij '1 gebruik van omnibussen, vigilantes, pakkendragers enz. te beveiligen. De Minister van Binnenl. Zaken, de lieer Simons, heeft een afscheids diner gegeven aan 1III. Professoren en Docenten aan de akademie, en daar mede zijne betrekking als Directeur geëindigd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 85 li BRUSSEL, 28 Julij. De Koning heeft aan den Burgemeester dezer stad een schrijven gerigl waarin hij bedankt voor de bewijzen van liefde en gehechtheid in de afge loopen week van de bevolking ontvangen. In een der grootste cafc'-restaurants alhier, is verleden week in de feestdagen van Dingsdag en Woensdag, 730 Ned. vleesch verkocht; de restaurateur had in die feestdagen ƒ800 aan zijn slager betaald. Woensdag hadden er meer dan 1000 personen hun maaltijd genomen. De Baron d'Ons de Slamix, student in de Wijsbegeerte te Leuven, had eenige kamers naast elkander op de derde verdieping. Dikwerf had hij het aardig gevondenom wanneer een vriend hem bezochtbinnen te roepen en tevens van 'tecne raam in 't andere te klimmen. Wel 20 malen had hij dit gevaarlijk waagstuk volbragt, maar ten laatste is het hem mis.- lukt. Hij is op straat gevallen, zwaar gekwetst aan 'thoofd, beide beenen en een arm gebroken, en ligt op zijn uiterste. ENGELAND. LONDEN, 27 Julij. Het Lagerhuis heeft met 151 tegen 72 stemmen besloten lot de tweede lezing van het wets-ontwerpbetreffende het ontslag der Bisschoppen van Londen en Durham. Bij die gelegenheid heeft de Heer Iladfield geklaagd over het vorstelijke tractement van den Bisschop van Londen, ten bedrage van 22,000 'sjaars, terwijl de President der Ver. Staten niet meer dan 5000 en de Paus slechts 1500 genoot. Lord Palmerston heeft, ook ter beantwoording eener interpellatie, ver klaard dat er geene enkele reden bestond om te vreezendat de Fransche Regering eenige gedachte koestert om in Spanje tusschen beiden te treden. Men beschouwt de geschillen met de Vereenigde Stalen, dank zij de vredelievende gezindheid van den Heer Dallazals geschikt, en verwacht de aankondiging daarvan in de rede bij de sluiting van het Parlement. Verscheidene Edellieden zullen een groot feestmaal geven ter eere van de uit de Krim teruggekeerde manschappen der garde. Lord Ilardinge, voormalig Opperbevelhebber des legers, is na de be roerte die hem bij de wapenschouwing te Aldershott heeft getroffenaan de regterzijde geheel verlamd. Lord Granville zendt naar Moskou eene buitengewoon rijk versierde tent, 120 voet lang en 36 voet breed, om bij de krooning des Keizers tot balzaal te dienen. Er gaan eenige werklieden mede om die op te zetten. De Commissie belast met het onderzoek omtrent het gedrag van som mige Hoofd-Officieren in de Krim, heeft verslag uitgebragt, waarvan voor allen de slotsom isIlonny soit qui mal y pense. Het handelshuis Adams C°. heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief wordt op 100,000 en het actief op 20,000 geschat. De prijs der tarwe is gisteren 2 sch. gedaald. Uit het buitenland komen hier aanzienlijke partijen graan aanen de opgaven omtrent den staat der gewassen hier te lande zijn gunstig. Alhier is men bezig met de vervaardiging eener snelpers welke 6 cy linders heeft en in staat zal zijn 15,000 exemplaren in een uur te drukken. De Amerikanen bezitten nog vermogender persenvermits er aldaar zijn met 8 cylinders, die 20,000 exemplaren in een uur, dus 333 in een minuut, kunnen drukken. Zulk eene snelpers kost 100,000 fr. Uit Balaclava wordt gemeld dat men genoodzaakt is vele benoodigd- heden van het leger aan de Russen te verkoopen. Voor elk der barakken heeft men niet meer dan 1 voor 2500 runderen 30 sh.voor 10,000 scha pen 5 sh. per stuk kunnen bedingen, terwijl de runderen 15 elk hebben gekost. Ook wordt met ontzetting vermeld, dat duizende ratten de slecht begraven lijken der gesneuvelde soldaten verslinden. Volgens tijdingen uit de Vereenigde Staten heeft men aldaar een schoonen zomer; het land is bedekt met een zoo welig gewas van gras en graan, als men nog zelden zag, terwijl maïs en aardappelen een even gunstig voorkomen hebben als het te velde slaande graan. Hoewel men met leedwezen ziet dat de prijzen der granen enz. rijzende zijn, ten gevolge van de oogstberigten uit Frankrijk en Engelandis de voorraad tot uitvoer ruim genoeg om aan de aanvragen te voldoen. In de laatste 2 of 3 weken is er eene hoeveelheid tarwe van waarschijnlijk meer dan 1 millioen schepels uitgevoerd, en in eene week heeft de hoeveelheid gescheepte tarwe meer dan 500,000 schepels bedragen. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Julij. Een Adjudant des Keizers is naar Marseille vertrokken, overbrengende een brief van Z. M. aan den Maarschalk Pélissier. De Keizer wil dat zijne gelukwenschingen de eerste zijn zullen die de Maarschalk ontvangt, zoodra hij in Frankrijk voet aan wal zet. De Maarschalk Baragnay d'IIilliers wordt genoemd als Opperbevelheb ber van de troepen die aan de Spaansche grenzen worden bijeengetrokken. De Monileur deelt een berigt uit Bilbao in Spanje mede, volgens het welk de provinciale Junta's, onder blijken van de levendigste geestdrift, verklaard hebbendat de zoon van den Keizer der Franschendoor af komst burger van Biscaye is. De Bank heeft maatregelen genomen om zich te Londen 100 millioen in goud te verschaffen. De Gemeenteraad alhier heeft een aanzienlijke som toegestaan tot het opriglen van eene broodbakkerij volgens een nieuwmeer volmaakt stelsel. In de voorstad S'. Antoine zijn vele personen in hechtenis genomen. Op 20 Augustus zullen de GeneesheerenHeelmeesters enz. een groot gastmaal geven aan de Officieren van Gezondheid van iiet leger en der vloot van het Oosten. Men heeft thans berigten ontvangen van Prins Napoleondie zich op reis naar het Noorden bevindt. Op 30 Junij was hij te Reikiavik aange komen, van waar hij op 7 Julij was vertrokken om het eiland Jan-Mayen, waarop een vulkaan is, te onderzoeken. Deze reis is vruchteloos geweest, want liet eiland tot op 18 mijlen genaderd zijnde, zag men dat het nog rondom door het ijs was ingesloten. Men is dus te leur gesteld weder naar IJsland teruggekeerd. De klok uit Sebastopol, voor de kerk Nótre Dame bestemd, is alhier aangebragt. De Lyonsche spoorwegmaatschappij moet, ingevolge regterlijke uit spraak, aan den Heer Vordey, die bij een ongeluk op dien spoorweg zjjn linkerbeen heeft verloren70,000 fr. schadevergoeding betalen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2