LEYDSGHE COURANT. WOENSDAG 30 JULIJ. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt .uit Zaturdng Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BllfNENLANPSCffli BERNtTEN. LEYDEN29 Julij. Van de 1021 kicsgeregligden zijn voor de nieuwe kenze en voor de her stemming tot verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal hij het bureau van stemopneming dezer gemeente ingeleverd ï39 blaauwe en <54 witte stembriefjes. Door den groolen Kerkeraad der Evang. Luth. gemeente alhier, is gisteren tot Herder en Leeraar beroepen de Wel-Eerw. Zeer Gel. lieer W. D. Statius Muller, Predikant te Zutphen. Bij gunstig weder zal de muziek der Stedelijke Schutterij op Donder dag aaust.des avonds ten 7 ure, de navolgende muziekstukken uitvoeren: N°. 1. Zouaven Marche; 2. Ouverture llaydéeoule SecretAuber); 3. Polka- Mazurka; 4. Choeur de l'opéra Nabuchodonosor (Verdi), 5. Grande Ouver ture par Souppe (lc Execution)6. Inckermann-Galop par Buggenhont. In den vroegen morgen van Vrijdag II. overleed binnen deze stad de Heer Bartholomeus van den Broeck, in den ouderdom van 96 jaren en drie maanden. In hem verloor het sedert den ja re 1785 hier ter slede gevestigde Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrixden eenigen nog over gebleven mede-oprigter, wien hel vergund was de grondslagen te helpen leggen van eene inrigtingwelke aanvankelijk ten doel had, wat zich in onze dagen meer krachtig begint te ontwikkelen, de opleiding namelijk, van jonge lieden uil deze stad tot de builenlandsche zeevaart; maar welk doel reeds spoedig na de vestiging zich verder uitbreidde en hel volksonder wijs in de wis-, natuur-, bouw-, werktuig- en handteekenkunde in het algemeen omvatte. Van den aanvang der oprigting met het onderwijs in de handteekenkunde belast, vervulde hij die taak gedurende meer dan zestig jaren, zonder daarbij te letten op hetgeen een betamelijk eigenbelang mogt medebrengen; want naarmate de handleekcnschool in een tal van leerlingen toenam, verminderde ook daardoor de bijzondere voordeden die hij als Teekenmeesler kon genieten. Zijne ijverige zorg voor de instelling, die hij had in hel leven helpen roepen en instandhouden, bleef hein tot in hoogen leeftijd bij en was voorheeldeloos. Z. M. Koning Willem I begiftigde hem bij de viering van het 50-jarig bestaan des Genoolschaps, met het broederlinl der Orde van den Nericrl. Leeuw. Vlug van oordeel en rondborstig van karakter, was hij ook nog tol in hooggeklommen jaren een achtenswaardig lid van hel Bestuur, dat hem op menigerlei wijze gaarne ondubbelzinnige blijken gaf, hoe het den eerbied- waardigen grijsaard hoogachtte en eerde, 't Was eene deels droevigedeels aangename taaktot welker vervulling het Bestuur zich aanboodom door eene Commissie van vier leden, het dierbaar overschot van den overledene te helpen geleiden naar zijne laatste rustplaats, waar een woord van erken telijkheid en hulde uit haar midden zich liet hooren. Die taak was toch aangenaamomdat de overledene was gestorven gelijk hij geleefd hadmet bewustheid waar hij heen ging, met erkentelijkheid dat hij nu eerst daar heen ging, en met eene onbedriegelijke hoop, dat daar waar hij heen ging vrede, rust en zaligheid zijn deel zoude wezen, gelijk hij nog eenige uren voor zijn dood, de groote voordeelen van een godzaligen ouderdom geroemd en aan de zijnen aangeprezen had. Zijne nagedachtenis zal in zegening blijven bij zijne dierbare betrekkingen en bij zijne talrijke leerlingenmaar vooral zal het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix een voortdurend getuigenis zijndal Bartholomeus ■van den Broeck voor meer dan één geslacht nuttig is geweest en nog leeft nadat hij gestorven is. Ingez. Van goederhand vernemen wij thans, dat de Kapitein ter zee, B. G. 'Escher, met 1 Augustus aanstaande werkelijk benoemd is tot Direcleur- iGeneraal van Marine. De Minister van Koloniën zal alsdan te gelijkertijd met de verantwoordelijkheid van zijn Ministerie, die van het departement van marine op zich nemen. De Heer Escher, tot nu toe Kommandant van 's lands stoomkorvet Princes Ameliazal als zoodanig vervangen worden Hoor den Kapt.-Luit. ter zee W. H. A. Wessclink. li. C.) Het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland heeft eene circulaire gerigt aan alle be langstellendenom op 4 Augustus, des voormiddags te 11 ure, te 'sHage, eene vergadering in het lokaal het Groot Keizershof, bij te wonen, ten einde aldaar over te gaan lot het bespreken van de middelen welke zullen kunnen leidenom de belangen van Nederland te doen vertegenwoordigen op hel congres, op 22 23 en 24 September te Brussel belegd, door de Association Beige pour la reforme douanière. Te Utrecht is Vrijdag 11. de elfde vergadering gehouden van de Ver- leniging voor de Flora van Nederland en zijne Overzeesche bezittingen. Hel verhandelde heeft aangetoonddat de plantenkunde door deze Vereeniging in dit jaar zeer is bevorderd. De volgende vergadering zal te Zwolle worden gehouden. Tot eerc-Voorzitter is benoemd Dr. S. P. Kros. Onder de gemeente Kerkwijk (Gelderland) is Vrijdag 11. de persoon van D. van den Oever in het veld door den bliksem gelroilenzoodat bij onmiddellijk dood nederviel. De ongelukkige laat eene vrouw met 8 kin deren in behoeftige omstandigheden achter. Eeuige lleeren te Nijmegen hebben hunne mede-ingezetenen opgeroe pen, ter teekening van een adres aan Z. M. den Koning, waarbij verzocht wordt, dat die stad niet langer als vesting zal worden behouden. Door de Prov. Staten van Friesland is het door eene Commissie ont worpen adres aan den Koning, ter bevordering van den aanleg van spoor wegen in de noordelijke provinciën des rijks, aangenomen. Daarin wordt verzocht, dat van rijkswege daartoe hulp worde verleend, door gehecle of gedeeltelijke waarborging der renten van de kapitalen die zoodanige on dernemingen vereiste hen. Te 's 11 age is dezer dagen ook uil Noordbrabant eene Commissie aange komen met het doel om den aanleg eener spoorweglinie in die provincie bij den Minister van llinnenl. Zaken aan te bevelen. Naar men verzekert is de Minister wel gezind den aanleg van onder scheidene hoofd.inien aan te moedigen en te begunstigen, maar wil hij overigens deze belangrijke zaak aan de bijzondere nijverheid overlaten. Men verneemt, dat eene builenlandsche inrigtinggenaamd Crédit mo- bilierzich bij de Ilegering moet hebben bereid verklaard, om zich te belasten met de uilvoering van zoodanige groote werken, die hier tol dus ver, noch door de Regering, noch door bijzondere vcrccnigingen of perso nen waren ondernomen of tot wier uitvoering geene bepaalde plannen moglen bestaan, en zulks zonder geldelijke waarborg van regeringswege. Dit voorstel zou bij de Regering geen gunstig onthaal hebben ontvangen. De Prov. F. C. deelt mede dat er in den nacht lusschen Maandag en Dingsdag jl. in eene weide nabij Leeuwarden eene onmenschelijke daad is gepleegd. Men heeft aldaar namelijk een schaap geslagt. of liever vermoord, eu alleen het vel er uilgenomen, vindende men des morgens, naast de mis vormde overblijfselen, een nog levend jong, waarvan het dier door de onver laten even ontijdig als wreedaardig verlost was. Van een anderen eigenaar is denzelfden nacht een schaap van zijn wol beroofd door die uit de huid te trekken. Men kan begrijpen in welk een ellendigen toestand het zoo zeer gepijnigde dier, waarvan de poolen aaneen waren gebonden, door den eigenaar gevonden werd. Te wenschen is het dat de policie deze boos wichten in handen krijge, opdat zij door eenige jaren tucht voor hunne wreedheid kunnen boeten. Even buiten Breda viel Zondag 11. een jongeling in het water. Een lieer die het ongeluk zag en als een goed zwemmer bekend stond, snelde hem ter hulp, maar verdvveen in de diepte. Na eenige oogenblikken zijn beiden met haken en touwen uit het water gehaald. De jongeling gaf nog leekenen van leven maar hij die gepoogd had hem te reddenwas een lijk. Vervolg onzer mcdedeelingen uit het Verslag van Ged. Staten aan de Stalen onzer Provincie (zie ons nommer van Vrijdag 11.) Verveeningen. In Rijnland vindt men nog alleen onder Reeuwijk en onder Ter Aar piasveenderijen, op beide plaatsen, zoo als trouwens wen- sehelijk is, van weinig beleekenis. In de Meeslouvver- en Iluiszitter-droogmakerij onder Stompwijk, wordt nog in het drooge gevcend; in andere droogmakerijen wordt mede hier en daar turf gestoken. Bij Koninklijk besluit van den 7Jcn Februari] 1855, is aan J. Rotte veel c. s.te Lisse, onder de in dal besluit vermelde voorwaarden, ver gunning verleend tot verveening van hunne gronden in hel achtergedeelte van den Lisserbroekpoldergelegen aan gene zijde van den ringdijk van het Haarlemmermeer. Die polders sedert tol de provincie Noordholland overgegaan zijnde, zijn van deze verveening geene bijzonderheden meer bekend. De Middelburgsche veenderij is in gunsligen toestand. De verveening in de veenderij onder Zwammcrdam en Reeuwijk is onbe duidend; die in de Broekvelden en Vcttebroek vooruitgaande. De verveening in de Rietveldsche veenderij is gering. Er is nog maar zeer weinig veenland in den Kleinen Ileiligengeestpolder. De ingelanden zijn daarom bereid tot droogmaking; zijnde de bedijking, op eenige verzwaring na, gereed en de tijd der vollooijing op handen. Het fonds van droogmaking zal denkelijk toereikende wezen, om de kosten daarvan te bestrijden. Eindelijk de jongste veenderij in Rijnland, zijnde de Kleine Westeindsche veenderij heeft eenigen vermeerderden aftrek van den gemaakten turf ver kregen en de verveening gaat vrij goed vooruit. De veenderijen in Schieland kunnen als afgeloopen worden beschouwd. Al-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1