die allen door de voornaamste personen uit hunnen tijd waren omgeven. Het zinnebeeldige gedeelte was niet minder treffende. Niet alles kunnende noemen, zij het genoeg te vermelden, dat de bijzondere optogl van de pro vincie Luik, zoo voor de mijnwerken, als voor de wapensmeden en andere bedrijven door 14,000 personen is vergezeld geworden, De optogt is be sloten met den zegewagen van den vrede. Na den afloop hiervan hebben er schoone concerten in den Kon. schouw burg en in den Zoölogischen tuin plaats gehad, terwijl in de onderschei dene schouwburgen gratis-voorstellingen zijn gegeven. Aller aandacht was gevestigd op het kunstvuurwerkdat aan den avond van den dag zou afgestoken worden. Meer dan 100,000 aanschouwers wa ren op de bepaalde plaats bijeengekomen. Men moet echter erkennen, dat het vuurwerk zich in niets van vroegere heeft onderscheiden en dus veel teleurstelling verwekte, vooral daar men in deze omstandigheden iels schoons en verrassends had verwacht. De plaats gehad hebbende feesten zijn nog opgeluisterd door eene schoone bloemententoonstelling en door een wedstrijd op het water, die heden zoo als gewoonlijk tot sluiting van de kermis heeft plaats gehad. Van 27 tot 29 dezer zullen te Brugge mede luisterrijke feesten plaats hebben, bij gelegenheid van de pleglige onthulling van het standbeeld van Jan van Eyk, uitvinder der schilderkunst in olieverw. Even buiten de poort die naar Ninove leidt, heeft dezer dagen eene daad van barbaarschheid plaats gehad. Eene arme vrouw, in lompen ge kleed had ecnige aardappelen van een land weggenomen en in een doek verborgen. De eigenaar dit merkende, kwam woedend, met een hooivork gewapendaanloopen en sloeg haar zoodanig dat een barer armen en ook een been gebroken zijn. Op het punt zijnde haar nog een laatsten slag, onder den uitroep van sterf! toe te brengen, werd hij gelukkig door twee jongelieden daarin verhinderd. Deze laatsten hebben voor de vrouw de noodige zorg gedragen en de zaak bij de justitie bekend gemaakt. ENCELAAD. LONDEN, 24 Julij. Lord Granville is benoemd tot Gezant van wege Groot-Brittannië bij het Hof te Petersburg. Zijn Secretaris, Sir R. Peel, zal zich reeds spoedig derwaarts begeven. Lord Wodehouse, die zich thans reeds in Rusland be vindt, heeft slechts in last ons land bij de krooning van den Keizer te vertegenwoordigen. In de fabriek van de HIf. Horrocks en Millner te Preston is de stoom ketel gesprongen, waardoor twee werklieden zijn gedood; ook zal daardoor de fabriek, waarin 750 menschen arbeid vinden, eenige dagen moeten stilstaan. Berigten uit Alexandrië van den 12dc" meldendat 6 kisten met brie ven van de Indische maal, welke den 26st<in Junij alhier werd ingepakt, zijn achter gebleven, doordien een kameel, welke daarmede beladen was, gedurende 24 uren was zoek geraakt. Deze kisten waren bestemdeen naar Calcutta, twee naar Madras, een naar Bombay, een naar Mauritius en een naar Bourbon. FRANKRIJK. PARIJS24 Julij. De Keizergetroffen door de armoede van de in den omtrek van Plom- bières gelegen gemeentenheeft aan elk der onderscheidene Maires 10,000 fr. doen toekomen, tot stichting van een ondersteunings-fonds. De Maarschalk Pélissier zal waarschijnlijk op 10 Aug. alhier aankomen. De nieuwe Russische Gezant wordt eerst tegen September alhier verwacht. Het eerste graan van den tegenwoordigen oogst is reeds ter markt gebragt. In weèrwil van tegenovergestelde berigten kan men als zeker aanne men dat er tot de vestiging van een kamp van 25,000 man op de Spaansehe grenzen is besloten. Veel opspraak maakt onder de geestelijkheid zeker pas uitgekomen boekgetiteldV Univers ju-gé par lui mêmeon Ilecueil dc documents sur le journal V Univers de 1845 a 1855. De schrijver heeft ten doel om te bewijzen dat het Dagblad 1'Univers van den Heer Veuillot alles heeft ondersteund en geprezen, wat het heden aanvalt, en zoo omgekeerd. Men zegt dat dit boek onder de bescherming van verscheidene prelaten is ge schreven. De Kardinalen bisschoppen van Bourges en Bordeaux verklaren zich vooral zeer krachtig tegen V Univers. SPANJE. MADRID, 20 Julij. Te Barcelona is het aan delroepen gelukt de door de opstandelingen inge nomen stellingen le beraagtigen. In deze laatste stad is de strijd veel hevi ger geweest, dan vroegere berigten hebben doen voorkomen. De Generaal Zapatero heeft gedurende 4 dagen al zijne geestkracht noodig gehad om de oulusten meester le wordenechter blijft de ontevredenheid aldaar zeer groot. Ook Murcia heeft zich tegen de nieuwe Regering verklaard, en een bataillon van de bezetting van Pampeluna, dat op weg was naar Soria, heeft mede dit besluit genomen en is naar Saragossa getrokken. Het is echter te voorzien dat Ü'Donnell over al deze moeijelijkliedcn zal zegevieren. Wel verre dat de opstand te Saragossa gedempt is, verneemt men dat de Generaal Falcon aldaar eene wapenschouwing over 1G,000 man heeft gehouden, en dat 15,000 boeren in aantogl zijn om zich bij hem te voe gen, behalve een bataillon van Tudela en het corps der grensbewakers, die zich reeds aan den opstand hebben aangesloten. De regering zou des noods de stad belegerenwaartoe reeds een aanzienlijk gedeelte krijgsbe- noodigdheden derwaarts op weg is. Overigens begint men meer vertrouwen in het nieuwe bewind te stellen; het schijnt geene gewelddadige reactie te beoogen, maar over het algemeen de beginselen van het vorige Kabinet te zullen volgen. De beurs komt dan ook weder in eene vaster stemming. Men is verzekerd, dat de Regering jegens de deelnemers aan den bedwongen opstand zachtheid zal betoonen, en alleen diegenenwelke tevens moord of brandstichting gepleegd hebben de doodstraf zal doen ondergaan. De Maarschalk Narvaez heeft den Gezantschaps-post le Parijs geweigerd. Espartero heeft Madrid nog niet verlatenmaar is bij de moeder van Gene raal Gurrea gehuisvest. Hij zou een paspoort hebben verlangd, welke hem geweigerd was. De Regering heeft van haar voornemen afgezien, om den Heer Lucan, Oud-Minister, te vervolgen. De Generaal Serrano is benoemd tot Kapitein-Generaal des legers, een rang die gelijk staat met die van Maarschalk in Frankrijk. Het is treurig te zien hoevele gebouwen door het geschutvuur hebben ge leden. Aanzienlijke hotels, waaronder dat van de Gravin van Monlijo, zijn op het punt van in te storten. Het huwelijk van Prins Adalbert van Beijeren met de Infante Amalia is op 1 Augustus bepaald. Vóór de onlusten hebben alhier cholera gevallen plaats gehad. Thans niet meer. De Geneesheeren gelooven dat de kruiddamp de Incht heeft gezuiverd. ITALIË. Bij besluit des Konings van Sardinië is gelast, dat de jonge lieden van de tweede ligting van 1855, die lot nog toe te huis waren gelalen, op daar toe bepaalde plaatsen tot oefening in den wapenhandel zullen worden bij eengeroepen. Volgens het dagblad van Milaan heeft de Jezuit SecchiDirecteur van het observatorium te Rome, daguerrcotype-proeven van de Maan genomen en aan de Akademie eene photographie van den krater Copernicus gezonden. Deze krater op de Maan vertoont zich met bergen omringd. In alle deelen des lands vermeerderen steeds de rooverbendenook in Lombardye beginnen zulke benden zich te vertoonen. De Oostcnrijksche krijgsmagt in onderscheidene streken van Italië, die een paar maanden geleden slechts 90,000 man sterk was, bedraagt thans reeds bijna 120,000 man. De Oostenrijkschc Generaal Crenneville is met verhooging van rang uit Parma teruggeroepen. Hij wordt vervangen door Generaal von Baum- garten, die thans te Mainz bevel voert. NAPELS. De Napelsche policie is op 13 Julij zeer verontrust, door het vinden van eene groote menigte aanplakbilletten in de straat Toledo. Hierin wer den de inwoners tot geduld aangemaandmet de verzekering dat het tijd stip van geregtigheid en wettigheid niet meer verre af was. Het stuk was in een zeer gematigden stijl geschreven. Bij eene processie te Tarente heeft het volgende plaats gehad. De stuurman van een aldaar voor anker liggend schipeen Amerikaan en Pro testant had zich bij de kerk geplaatstom de processie goed te zien voor bijtrekken. Hij bleef, zelfs toen de Aartsbisschop hem voorbijging, overeind en met bedekt hoofd staan. Oogenblikkelijk klonk de kreet: den hoed af! en te gelijkertijd werd de man op den grond gerukt en de menigte liep over hem heen en trad hem met voeten; de policie verroerde zich niet, maar de Aartsbisschop, door het rumoer opmerkzaam gemaakt, liet den optogt stil houden, trad door de woelige menigte en beval aan de policiedienaarsden verwonde naar zijn paleis te dragen en hem aldaar onverwijld geneeskun dige hulp te doen geworden. PRUISSEN. BERLIJN, 24 Julij. In de beroemde fabriek van Borsig alhier, zijn in dit jaar reeds 108 Ioco- moliven besteld, waarvan bij het einde van Junij reeds 52 gereed waren. Volgens berigt uit Maagdenburg is de Heer von Rochowbekend door zijn tweegevecht met den Heer von Hinckeldey, dezer dagen op de citadel i aldaar overgebragt, ten einde de 5-jarige vestingstraf te ondergaan, waartoe hij wegens dat tweegevecht door den krijgsraad veroordeeld is. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Julij. Nadat men onlangs eene proef had genomen met het aanleggen van straatwegen op de Hollandsche wijze door middel van klinkers, die allezins voldaan heeft, zullen ten gevolge van een Regerings besluit in die deelen van het rijk zoodanige straatwegen aangelegd wordenalwaar gebrek aan bruikbare steen voor het bestraten heerscht. In Hongarye en de Banaat, heeft men reeds een begin gemaakt met den aanleg van zulke straatwegen. In Moravie zijn de veldgewassen grootendeels door den hagelslag ver nield. Er zijn streken waar zelfs de boeren-huizen daaronder zijn bezweken. De oprigting der Zigeuner of Heiden-scholen in Hongarye wordt met goed gevolg beproefd. Eene zoodanige school te Poro telt reeds 40 leerlin gen, die onderwijs ontvangen in het lezen, schrijven en de godsdienstleer. Zij maken goede vorderingen. TDRKTE. Te Konstantinopel is in de voorstad Pera een gehecle straat afgebrand. Het verlies is aanzienlijk, maar er zijn geen menschen bij omgekomen. Volgens de Presse d' Orient zal er op 15 Augustus niet een Fransch soldaat meer op Turksch grondgebied le vinden zijn. In Bulgarije bedraagt het getal der uit de Krim aangekomen Tar- taarsche landverhuizers reeds meer dan 10,000 zielen. Er worden ten hun nen behoeve nieuwe dorpen aangelegden behalve andere voorregtenzijn zij gedurende eene reeks van jaren vrij van belastingen. KERKNIEUW». Door Z. M. zijn goedgekeurd de beroepingen van Predikanten, uitgebragt door de Kerkeraden der navolgende Herv. gemeenten, als: van Voorthui zen, op J. H. Verkouw, Cand.van Nieuw-Loosdrecht, op J. G. Verhoeff, Pred. te Elspeet; van Varsseveld, op B. J. B. Homan, Cand. KAMPEN, 24 Julij. Wegens het bedanken van Dr. Laurillard, voor het beroep van de Herv. gemeente alhier, is het vroegere 12-tal aangevuld met Ds. Scheffer, te Enschede'; en het 6-tal met Ds. Brouwer, te Oudkerk. Ds. M. M. Schim van der Loeff, te 's Hertogenbosch, is door de Synode der Ned. Herv. kerk benoemd tot Lid der Synodale Commissie.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2