BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BEL£IË. BRUSSEL, 21 Julij. Heden nemen de feesten, ter viering van de 25-jarige regering van den Koning, een aanvang. 40,000 vreemdelingen zijn van alle kanten hier aan gekomen. De aangebragte versieringen in deze stad gaan alle beschrijving te boven. De Moniteur maakt den uitslag bekend van den wedstrijd die bij gele genheid van den 25ste0 verjaardag der troonsbeklimming van den Koning voor de Belgische dichters opengesteld is. Geen enkel van de Fransche dichtstukken, is den eersten of den tweeden prijs waardig gekeurd, maar twee daarvan slechts eene belooning. Onder de Vlaamsche dichtstukken zijn twee door de Commissie van beoordeelaars den hoogsten prijs waardig ge acht, weshalve de eerste en de tweede prijs onder hen verdeeld zullen wor den. De Heer J. van Beers, te Lier, is schrijver van het eene bekroonde ..stuk, terwijl die van het andere nog onbekend is, maar op de lijst onder n°. 75 voorkomt. Tc Antwerpen is eene inschrijving geopend tot oprigling aldaar van een ruiter-standbeeld voor den Koning; de kosten zijn geraamd op 100,000 fr. De eerste inschrijvingslijst bedraagt reeds meer dan 10,000 fr. In genoemde stad heeft een zware brand de rijstpellerij van de 11II. Storms en Bellemans vernield. EKGELAKO. LONDEN, 20 Julij. De London Gazette, een officieel regeringsblad, deelt mede dat het landschap Natal, in Zuid-Afrika, bij besluit der Koningin lot eene afzon derlijke kolonie is verklaard onder den naam van "kolonie van Natal," en dat de Heer John Seott benoemd is tot Luit.-Gouverneur van die kolonie. Volgens de Times zou de Amerikaansche Gezant, de Heer Dallaz, door zijne Regering gemagtigd zijn de navolgende puntenter regeling van de bestaande geschillenaan Engeland voor te stellen1°. dat San. Juan zal worden verklaard tot vrijhavenonder de opperheerschappij van Nica ragua; 2°. voorts dat de Mosquito-lndianen zullen worden zamengetrokken op een daartoe aan te wijzen grondgebied en hun opperhoofden gegeven zullen wordenjaarlijks te vervangen3°. wijders dat Engeland afstand zal doen van de Baai-eilanden ten behoeve van den Staat Honduras; 4°. ver volgens dat Belize zal blijven eene Britsche bezitting met dezelfde grenzen als. in 1850 zijn bepaald; 5°. eindelijk dat Centraal-Amerika de gemeen schap tusschen de twee Oceanen zal waarborgen. De .Regering heeft aan de Oost-Indische compagnie de 17 bodems ver kocht, die de divisie kanonneerbooten van het eskader der Roode vlag uit maakten, en die gebruikt werden bij de krijgsbedrijven in de Zwarte zee. De compagnie zal die schepen bezigén in de Chinesche en Indisch-Chinesche wateren iot uitroeijing van de zeeroovers. Onlangs is door bet Hoogerhuis eene Commissie benoemd, om te on derzoeken, welken indruk de openbare uitvoering der doodvonnissen op de misdadigers en op het publiek maakt. Zij heeft thans daarover verslag uit- gebragt, en zich tegen de openllijke voltrekking der doodstraf verklaart. In eene. vergadering van bankiers uit de City, waarin beraadslaagd werd over de aanneming van het tientallig stellig is besloten dat eene ver andering in het muntstelsel niet wenschelijk is. Voor het crimineel Hof te York is thans behandeld de zaak van den Heer W. Dove, te Leeds, beschuldigd van vergiftiging zijner echlgenoote. Dit regtsgeding heeft niet minder belangstelling verwekt dan dat van Palmer. HU is door de Jury schuldig verklaard en tot de doodstraf verwezen, maar tevens aan de genade van de Koningin aanbevolen. liet Nighlingaleffonds bedraagt thans eene som van 35,000 waar van 30,000 in lands fondsen is belegd. Mevr. Ida Pfeiffer maakt voortdurend toebereidselen voor hare reize naar Madagascar. Een hevige brand heeft de meelfabriek van de Heeren Pimm Rands alhier in de asch gelegd. De schade is zeer aanzienlijk. In het kamp van Aldershott heeft eene ernstige vechtpartij plaats ge had tusschen het Duilsche vreemden-legioen en het 41ste regement van linie. De twist ontstond over ecnige daar tegenwoordig zijnde vrouwen; de Duit- schers rukten den Engelschen soldaten de Krim-medaille van de borst en beleedigden hen grovelijk. Spoedig werd men handgemeen en men zoude hoogstwaarschijnlijk veel ongelukken te betreuren hebben gehad, wanneer niet tijdig ruiterij was verschenenaan welke het echter eerst na eene charge gelukte de strijdenden te scheiden aan beide zijden zijn verscheidene manschappen gekwetst, waaronder zelfs 6 zeer gevaarlijk. Dingsdag 11. had in de kolenmijnen te Cymner eene allervreesselijkste ontploffing plaats, waardoor 110 mannen en jongens het leven verloren. Het schip Earl of Sefton is in 80 dagen van Melbourne te Liverpool aangekomen met 170 passagiers en 49,000 oneen goud. Eerstdaags verwacht men ook het stoomschip Royal Charter met 120,000 oneen gond. De Bestuurders van de Verzekerings maatschappijen te New-York heb ben eene opgave openbaar gemaakt vaii de verliezendie de koopvaardij vloot der Ycreenigde Staten in hel afgeloopen halfjaar geleden heeft: zij bedragen gezamenlijk eene som van nagenoeg 3,200,000 men herinnerde zich geen tijdvak, waarin die verliezen zoo groot waren geweest. In het landschap Punjaub, in Indië, is eene schoolbelasting ingevoerd; alle nieuw ontgonnen wordende landen moeten 1 pCt. van hunne opbrengst betalen om, vermeerderd met eene ruime bijdrage uit de Indische schatkist, te strekken voor het oprigten en onderhouden van volksscholen. Deze be lasting wordt door de bevolking volgaarne opgebragt, en zonder eenige moeite geïnd. De opstand in China is in de omstreken van Canton grootendeels on derdrukt, maar in Ho Nan op nieuw uitgebarsten. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Julij. De Moniteur maakt een brief openbaar van den Keizer aan den Minister Rouherbetreffende de verwoestingen door de overslroomingen te weeg: gebragt, en de middelen ter verhoeding van dergelijke rampenbestaande voornamelijk in het stelsel van indijking, hetwelk op de kleinste rivieren zoude worden toegepast. Op de daarvoor door den Keizer aangekochte gronden alhier, is dezer dagen een aanvang gemaakt met het bouwen van woningen ten behoeve der arbeidende klassen. De Keizer wil, dat er, des noods voor zijne rekening,, goede woningen voor de arbeidende klasse voorhanden zijn. De Lord-Mayor van Londen heeft bij den Prefect der Seine eene vijfde storting van 100,000 fr. voor de overstroomden gedaan. In het geheel zijn tot nu toe voor dat doel 5,218,009 fr. ontvangen. De Deken der Theologische faculteit heeft het berigt der dagbladen volgens hetwelk Kardinaal Patrizi zou geweigerd hebben de faculteit te ont vangen, tegengesproken. De Kardinaal ontving-haar wel, en nog onlangs schreef de Paus haar een zeer vleijenden brief. Men verzekert dat de Heer Dupin de Oude, ten gevolge van den scherpen brief van den Hertog van Nemours, omtrent de verleende gelden aan de kinderen van wijlen Koning Lodewijk Philips, tot het Bonapartis- mus is overgegaan, en tot Procureur-Generaal bij het Hof van Cassatie zal benoemd worden. Volgens de Constitutionnel is de bekende Spaansche Maarschalk Nar- vaez van hier naar Bayonne vertrokken. Vele aanzienlijke Spanjaarden volgen zijn voorbeeld. De Regering heeft eenige troepen naar de Spaansche grenzen doen vertrekken. Volgens mededeeling van de Mexicaansche legatie aan de dagbladen alhier, is het geschil tusschen Mexico en Spanje op eene voor beide landen eervolle wijze geschikt. Twee werkliedendie onder hunnen arbeid zich op oneerbiedige wijze over den Keizer uitlieten, zijn veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en 10 jaren loezigt door de politie. De Heer L. Fould heeft aan de Academie van fraaije letteren voorge steld het uitloven van een prijs van 20,000 fr.op zijne kostenvoor den schrijver van het best te keuren Handboek der geschiedenis van de kunst en de industriële kunsten vóór Pericles. Een termijn van 3 jaren zou voor de beantwoording toegestaan worden. Te Lyon is dezer dagen eene Chinesche familie aangekomen, op weg naar Parijsom een thee-magazijn in de straat S'. Honoré te besturen. Zjj zijn voortdurend door de inwoners omringd, maar schijnen weinig om die nieuwsgierigheid, die somtijds in een luid gelach overgaat, te geven. In eene weverij te Rijssel is een droevig ongeval gebeurd. Eene vrouw is aan de machinerie blijven hakenwaardoor het hoofd geheel werd verbrijzeld. Van eene andere die haar nog wilde redden, zijn de beide armen verbrijzeld. De Onder-Koning van Egypte heeft vergunning verleend om te Man- sourah een klooster en eene kerk te bouwenten behoeve van de Fransche Lazaristen. SPANJE. MADRID16 Julij. De alhier plaats gehad hebbende gebeurtenissen kan men beschouwen als de uitvoering van een vroeger beraamd plan, een conpd'état, waarbij het Maarschalk O'Donnell gelukt is Espartero te verdringen en zich zelf op den voorgrond te plaatsen. De aanleiding wordt volgender wijze opgegeven In sommige provinciën waren er in den laatsten tijd onderscheidene op- loopen ontstaan, welke tot de grofste ongeregeldheden oversloegen. De Mi nister van Binnenl. Zaken vertrok in persoon naar die plaatsen om naar de geheimzinnige oorzaken onderzoek te doen en bij zijne terugkomst deeld'e hij als den uitslag van zijn onderzoek mede, dat die ongeregeldheden wer den veroorzaakt door de bemoeijingen van de reactionaire partij, waarmede hij de vrienden van O'Donnell bedoelde. De Minister wilde opentlijk die zaken afkeuren en bij een Koninklijk besluit, waarin openbaarheid aan een en ander werd gegeven, de Cortes bijeen roepen, om die te ontbinden, de Jesuiten uit Spanje verbannen en de constitutie afkondigen. Daarop ver klaarde O'Donnell, niet langer met den Minister van Binnenl. Zaken, den Heer Escosura, zitting te willen hebben, en het geheele Ministerie diende vervolgens zijn ontslag in. De Maarschalk Espartero trok partij voor den Minister van Binnenl. Zaken, zoodat O'Donnell nagenoeg alleen stond, en de Koningin dan ook het ontslag van allen aannam, met uilzondering van dat van O'Donnell, die met de vorming van het nieuwe Kabinet is belast geweest. Madrid is thans rustig en in Gallicië, Estramadura, Andaluzië, Grenada en Valencia wordt niet het geringste spoor van opstand bespeurd. Arragon blijft nog voortdurend de hoofdzetel der beroeringin Oud-Castilië bestond eenige gisting, en uit Navarre en Guipuzcoa is men zonder tijdingen. Te Barcelona hebben vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad, die echter na de ontbinding der nationale garde hebben opgehouden. Saragossa is het brandpunt van het oproer geworden. Aldaar heeft zich eene junta gevormd, die den Kapitein-Generaal van de provincie tot Voorzitter heeft, en zich tegen den Maarschalk O'Donnell heeft verklaard. Die junta heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij de ingezetenen tot opentlijk verzet worden opgeroepen. Over 't geheel genomen is de worsteling van den 15dcn en lGden zeer bloedig geweest. Beide partijen hebben dapper gestreden. De geheele bur gerwacht, slechts een bataillon uitgezonderd, had de zijde der opstandelin gen gekozen. De troepen moeten in deze beide dagen 250 dooden tellen. De Maarschalk O'Donnell had bevel gegeven, om zoo de nood het vorderde, geheele wijken van de stad te vernielen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2