LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 23 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RUYIVKIVLANDSCI1F: RERIGTEN. LEYDEN22 Julij. liet Verslag van de Zitting van den Gemeenteraad van gisterenzal bij dat van de volgende zitting, tegen Donderdag aanst. aangekondigd, wor den gevoegd. De Koning wenscbcnde bij gelegenheid der viering van hel herinnerings feest ter eere van den uitvinder der boekdrukkunst een blijk te geven van den boogen prijs, waarop door hem de weldaden geschat worden aan de menschheid door die uitvinding bewezenen uit aanmerking daarvan voor ditmaal genade willende doen wedervaren aan het van de drukpers gemaakt misbruikheeft aan Jhr. SI. Salvador gratie verleend van hel nog overig gedeelte der gevangenisstraf van 14 dagen waartoe hij door het Prov. Ge- reglshof in Noordholland was veroordeeld. Op den 15dc" dezer en de twee volgende dagen is te Haarlem de Al- gemecnc Vergadering van de Ned. Maatschappij ter Bevordering van Nijver heid gehouden. Het getal der leden was op nieuw vermeerderden de bc- rigtenzoowel betreffende het tijdschrift, als het onderwijs op de industrie scholen waren allergunstigst. Van de ingekomen stukken en voorwerpen zijn de 8 monsters van pias- sava-borstcls met de tweede gouden medaille, de verhandeling van den Heer T. Borgesius te Oude Pekel Aover de vervanging der aardappelen in nieuw ontgonnen gronden, met de eerste gouden medaille, het inlandsch bereid handschoenleder van den Heer A. van Berkel te Delft met de eerste gouden medaillede inzender van de handschoenen uit hier te lande bereide vellen met de zilverenen de inzender der 4 proeven van boekdruk met kleuren insgelijks met de zilveren medaille bekroond. De gewijzigde wet, die cene nieuwe ontwikkeling en vooruitgang aan de maatschappij belooft, is met bijna algemeene stemmen aangenomen, en zij zaleven als de nieuwe prijsvragen over landbouw en fabriekwezenspoedig worden openbaar gemaakt. Tot Voorzitter der maatschappij is verkozen de Hooglecraar van der Boon Mescli. De maaltijd werd bijgewoond door de Ilceren Ministers van Financiën en van Binnenl. Zaken. (II. C.) Te Delft heeft Zaturdag 11. op Stads Doelende aangekondigde wed strijd der Nedcrlandsche scherpschutterijen plaats gehad. De eerste prijs is behaald door het genootschap Claudius Civilis van Amsterdam. De Haarl. C. meldt dat er een geregtelijk onderzoek is aangevangen betreffende het instorten der getimmerten voor de toeschouwers bij het vuur werk, waarmede het Costersfeest is besloten. Van het Kralingsehe veer wordt gemeld dat de zalmvisscherij steeds toenemende was. Gisteren waren ruim 500 stuks aangebragt, die voor goede prijzen werden verkochtom naar Engeland en Duitschland verzon den te worden. Onder de bij den Gemeenteraad van Rotterdam ingekomen bezwaar schriften betrekkelijk de toepassing van de nieuwe directe belasting aldaar, bevinden zich een van den Heer Burgemeester zeiven en een van den Heer Wethouder A. T. Prins. Ter vervulling van de betrekking van Commissaris des Konings in Limburgwordt genoemd Jhr. Mr. von GeusauRaadsheer in het geregtshof te Maastricht. Gisteren middag is er te Amsterdam een zware brand uitgebarsten in het Werkhuis in de Kerkstraat, waaromtrent nog geene uitvoerige berigten worden medegedeeld. Te Portengen (prov. Utrecht), heeft op 5 Julij cene stemming plaats gehad ter verkiezing van zeven leden van den Raad der gemeente. Die ge meente lelt 5 kiezers, van welke 5 kiezers 3 het bureau van stemopneming uitmaakten. Door die kiezers zijn stembriefjes ingeleverd, waartoe liet stembureau zitting hield van 's morgens 9 lot 's namiddags 5 r.rc. Bij de opening der stembus op den volgenden dag waren het allen blanco briefjes. De Ilarlinger Groenlandsvaarder Dirkje Ademci, is in die haven be houden aangekomenmet eene vangst van omstreeks 25Ö0 robben. Op 1 Augustus zal de bekende zaak van den Uitgever der Amersf. Cour. en den Heer Mr. Luyben, voor den Hoogen Raad worden behandeld. De Midd. Cour. berigt, dat het waarborg kapitaal van ƒ1,500,000, ten behoeve van den Zeeuwschen spoorweg, bij den Kassier van 's Rijks schatkist te Amsterdam is gestort. Op de treinen van den Rijnspoorweg is, bij het passeren der Pruis- sisehe grenzen, weder bij herhaling geschoten. Aan de directie der marine te Vlissingen is dezer dagen, door den Belgischen Consulop eene milde wijze getuigenis gegeven van de erkente lijkheid der assuradeurs van Antwerpenjegens den Luit. ter Zee 2dc klasse G. F. Servatius, bevel gevoerd hebbende over de kanoneerboot N°. 34, be nevens den Kwartiermeester F. Rijnberg en de verdere bemanning dier boot, wegens verleende vaardige hulp in Dec. 1855 aan het Spaansche koopvaardij- brikschip Allessandroen het redden van 9 man der bemanning. Gemelde assuradeurs hebben een fraai bewerkt gouden horologic met toepasselijk op schrift den voorzegden Luit. ter Zee aangebodenbenevens eene som van ƒ250 voor den Kwartiermeester Rijnberg en ƒ150 voor de bemanning van de boot. N™. 34. In de fabrieken van wollen manufacturen te Tilburg is bet in dit jaar zeer druk, ei; vooral in de laatste maanden, zoodanig dat op sommige der- zelve dag en nacht onafgebroken doorgewerkt wordt. De najaarsverzending van duffel en baai, zoowel voor Holland als het buitenland, beeft sedert eeiiigc dagen een aanvang genomen. Te St. Geertruide, nabij Maastricht, is een arbeider, in een kiezel- kuil werkzaam, door den instorten der bovengrond, daarin geslikt. Ook op den Aken-Maaslrichtschen spoorweg, is een wagen met aarde geladen zoodanig door de locomotief getroffen, dal een der daarop zijnde werklie den is gedood. 's GRAVENIIAGE 22 Julij. I. M. beeft tot Broeder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd den Ileer P. K. Görlitz, onderwijzer te Rotterdam. Genoemde Heer is gedu rende 50 jaren in die betrekking aldaar werkzaam geweest. Tot Kanlonregler te Oostburg is benoemd Mr. F. J. Hennequin, thans Griffier bij het Kanlongeregt te Zierikzee. Door Z. M. zijn bevorderd tot Kapiteins ter zee de Kapitein-Luitenants ter zee C. J. Berghuis en B. G. Escher. Aan den Heer Mr. A. Kikkert SchotborghGouvernements Secretaris van de kolonie Surinameis op verzoekeervol ontslag verleend. 11. K. 11. Prinses Frederik zal in den loop der week mede naar Ems vertrekken. Alhier is aangekomen de Heer L. A. Lightenvelt, Ned. Gezant te Parijs. Morgen geeft de Oostenrijksche Gezant een prachtig gastmaal, ter eere van den Aartshertog Albrecht. Aan de Amst. Cour. wordt van hier geschreven: »Tot op heden is er nog geen Minister van Marine benoemd. Zijn echter mijne information juist, dan zou er bij de Regering het plan bestaan om in de gegeven om standigheden een Directeur van Marine aan te stellen en er onderhandelin gen te dier zake geopend zijn met den Kapt.-Luit. Escher. De verant woordelijkheid van het Ministerie van Marine zou dan bij een der overige Ministers gevoegd worden. Eene soortgelijke combinatie zou ook welligt met het vacante Ministerie voor de II. K. Eeredienst plaats hebben." De uitvoering van dit plan is echter vertraagd, doordien de Minister van Buitenl. Zaken, op wien voor bedoelde verantwoordelijkheid hel. oog was gevestigdzich daartoe niet geneigd moet hebben getoond." De Minister van Oorlog begeeft zich voor eene maand naar Aken, om er de baden te gebruiken. De Provinciale Staten dezer provincie hebben een aanvang gemaakt met de behandeling van het Ontwerp-Algemeen-Reglemcnt voor de polders in Zuidholland. Art. 1 en 2 aangenomen. Op morgen voortzetting der beraadslagingen. ROTTERDAM, 21 Julij. Zaturdag 11. heeft alhier de jaarlijksche wedstrijd plaats gehad van de Kon. Nederl. Yachtclub. Z. K. II. Prins Hendrik vereerde dit feest met zijne tegenwoordigheid. Eene groote menigte toeschouwers was ook thans weder opgekomen, echter minder dan gewoonlijk hetgeen aan hel ongunstige weder is toe te schrijven. Regts en links van het Yachtclubgebouw had den gelijktijdig volksspelen plaats, die door de muziek van de schutterij werden opgeluisterd. Alles is in de beste orde afgeloopen. Aan den Heer P. 11. Tromp, die, na 10 jaren de betrekking van Vice- Yoorzitter te hebben bekleed, aftrad, is door de leden een geschenk aange boden bestaande uit een zilveren monument op zwart marmeren voetstuk. Uit dit voetstuk verheffen zich prachtige leliën en andere waterplanten, dragende cene schoon gevormde bloemenvaas met een fraaijen schelprand gekroond, waarop twee geniën rusten, wier hoofden met lotusbladcn zijn omkransd en wier zinnebeeldige beteekenis wordt aangeduid door een anker en kompas, een pagajer en eene wind- en stoomkaart van Maury. Het stuk doet den vervaardiger, de Heer Lucardie, eer aan. Het ijzeren kruis, een kunststuk van smeedwerk uit eene vroegere eeuw, hetwelk tot 1650 op den groolen S'. Laurenslorcn alhier heeft ge staan, aldaar lot 1855 is bewaard gebleven, en alsloen tegen taxatie door het bestuur dezer stad werd afgestaanis geplaatst geworden op de R. K. Sl. Laurenskerk, in den Houttuin alhier, en is nu weder een sieraad voor die kerk en deze stad.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1