LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 21 JULIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN19 Juli}. De Kolonel Jhr. C. D. P. Singendonck, Inspecteur-Generaal van het wa pen der artillerieheeft gedurende de laatste helft dezer week, eene inspectie gehouden over het reg. rijdende artillerie, alhier in bezetting. De persoondie onder een anderen naam te Arnhem wegens het ver- valschen van coupons in hechtenis was genomen, is gebleken te zijn J. Put ting, die in de maand Mei zoo behendig uit het huis van arrest alhier was ontvlugt. Het getal opgenomenen, in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 13 Julij 57 volwassenen, 17 kinderen, tezamen 74. 14 62 15 77. 15 64 15 79. 16 68 12 a 80. 17 70 15 85. 18 71 15 86. 19 66 a 14 ii 80. De doodstraf waartoe B. van Buurcn door het Prov. Kommandement van Noordholland was veroordeeld, wegens manslag en diefstal, is door Z. M. veranderd in 20-jarige tuchthuisstraf. Volgens de Amst. C. kan men het getal personen die van Amsterdam bijgelegenheid van de Costerfeesten naar Haarlem zijn vertrokken op 16,000 schatten. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn 9 schepen bevracht, als: voor Amsterdam 5, Rotterdam 2, en voor Middelburg en Schiedam ieder 1. Te Aalsmeer is er in den nacht van Woensdag op Donderdag brand ontstaan in de woning van den Heer Kloppenburg, handelaar in manufac turen, die zoo hevig toenam, dat in weinig tijds 4 huizen in de asch lagen. Donderdag 11. is bij het onweder dat in vele plaatsen van ons vader land heeft gewoedde bliksem geslagen in eene arbeiderswoningnabij Heerenveen, met het ongelukkig gevolg, dat niet alleen de woning zeer be schadigd, maar een kind, terwijl de moeder het zoogde, gedood en de moeder ook getroffen werd, die nog in zorgelijken toestand verkeert. De Gemeenteraad van Delft heeft besloten aan de Delftsche Akademie aldaar ten geschenke te geven het portret van den afgetreden Directeur dier akademie, thans Minister van Binnenl. Zaken, die daartoe zijne bewilliging had verleend. De lieer Witkamp, thans te Antwerpen, is met de vervaar diging belast. Volgens de Bred. Cour. is het berigt, dat de verschillende kwèeke- lingen der Kon. Akademie voor de zee- en landmagt, die tijdelijk bij de corpsen ingedeeld warenmet den aanvang van het nieuwe studiejaar weder op de Akademie zonden terngkeeren, geheel onjuist, aangezien de laatsten dier jongelieden reeds met het einde van Maart op de Akademie terugge keerd zijn. Te Nijmegen is Maandag 11. eene boefcdochter, die met kippen ter markt kwamdoor een stuk hardsteen dat van een dak afvielzoodanig getroffen dat zij voor dood werd weggedragen. Spoedige hulp heeft echter de levensgeesten opgewekt, maar zij blijft in hopeloozen toestand verkeeren. Ook de Prov. Staten van Friesland hebben besloten zich bij adres lot L. M. den Koning te wendenten einde den aanleg van spoorwegen in de noordelijke provinciën des rijks te bevorderen. Van wege de Prov. Staten van Groningen zal eene Commissie van 3 le den naar 's Hage vertrekkenom mede dit onderwerp met den Minister van Binnenl. Zaken te bespreken. Volgens de Enschedésche Cour. heeft de Regering vergnnning ver leend aan de I1H. de Brouwer de Hogendorp en Waring Frères te Brussel tot den aanleg van eenen spoorweg van Zevenaar over Enschedé naar Rheine. Te Tubbergen (Overijssel) is Zondag 11. de woning van H. Holsebosch, geheel afgebrand. Terwijl het gezin ter kerke was, heeft de dochter van genoemden landbouwer, 29 jaren oud, dien brand aangestoken; Men zegt dat zij niet wel bij het hoofd is, daar zij aan de toegesnelde buren te ken nen gaf dat zij het huis maar moesten laten branden. Zij is in verzekerde bewaring gesteld. In het hoofdkiesdislricht Maastricht is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkozen de Heer E. van Wintershoven met 731 van de 1213 geldig uiigebragle stemmen. 's GRAVENHAGE 19 Julij. Z. M. heeft op voorstel van den Minister van Binnenl. Zaken eene Com missie benoemd, belast met het onderzoek naar de behoeften van het onder- rigt in den landbouw, en het doen van voorstellen tot regeling van dit on derwerp. Tot leden dezer Commissie zijn aangesteld de H1I.Dr. A. H. van der Boon Mesch, Hoogl. te Leyden; 1. G. J. van den Bosch, Burgemeester van Kaltendijke; Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, Kantonregter te Rotter dam; Dr. H. C. van Hall, Iloogl. te Groningen; Mr. F. A. S. A. Baron van Itlersum, Kantonregter te EIburg; Dr. G. J. Mulder, Iloogl. te Utrecht; Dr. W. C. II. Staring, Grondeigenaar te Haarlem; Dr. J. Wttewaall, Grondeigenaar te Voorst, cn tot Secretaris Dr. N. W. P. Rauwenhoff, te Amsterdam. Aan deze Commissie zijn o. a. de navolgende punten ter overweging aan bevolen: 1°. Is het verkieslijk, dat er slechts écne landbouwschool in Ne derland besta, of zijn er meerdere noodig? 2°. Zoo men tot ééne school besluitwaar moet die dan gevestigdhoe moet zij ingerigt worden 3°. Zoo men meerdere scholen verkieslijk acht, meent men dan, dat eene splitsing wenschelijk is naar den maatschappelijken stand der leerlingen, of naar de behoefte van onderscheiden deelen des lands? 4°. Zoo men hierin tol een besluit gekomen is, hoedanig moeten dan die scholen worden inge rigt eh waar gevestigd? 5°. Is hel welligt wenschelijk, vooreerst, op kleinere schaal, cenige voorbereidende scholen te stichten, scholen, die voor eene latere algemeene school zouden wezen wat de gymnasien zijn voor de Hoogcscholen6°. Of is men van meenihg, dat de kleinere scholen, ook voor de naaste toekomst, kunnen voldoen aan de behoefte? 7». Hoe danig moeten die scholen ingerigt zijn, waarvoor men zich verklaart? De Kroonprinses van Zweden en Noorwegen is gisteren naar de bad plaats Ems vertrokken. De Heer Karei Enthoven, behoorende tot de firma, welke dezer da gen de standbeelden van Rembrandt en Coster heeft gegotenis door Z.M. den Keizer van Rusland met de gouden medaille van verdiensten vereerd. Bij resolutie van den Minister van Financien van 10 Junij is o. a. be paald dat aan personen, die in hoogst armoedige omstandigheden verkeeren cn dagelijks een klein penniiiksken trachten te verdienen omzieli voor broods gebrek te beveiligen door het venten met goederen van zeer geringe waarde, zooals pijpendoppen, lucifers, vischnetjes enz., en geacht worden daarmede zoo weinig te verdienen, dal een aanslag van de 12de kl. tarief B voor hen te bezwarend en builen alle evenredigheid met de verdiensten zoude zijn een vrij-consent lot venten door den Burgemeester geteekendkan worden afgegeven. ROTTERDAM, 17 Julij. Gisteren is alhier in de Zuiderkêrk de jaarlijksche Algemeene Vergadering van Bestuurders en Leden van het Nederl. Zendeling-Genootschap gehouden. De Voorzitter, Dr. J. J. Prins, van Leyden, opende die bijeenkomst met gebed cn toespraakwaarna de Director van het Zendelinghnis de Heer Hiebink, het verslag uitbragt over den staat ên de werkzaamheden van het Genootschap. Vervolgens sprak de Heer C. E. van Koetsveld, uit 's Gravenliage, eene belangrijke rede uil over de hooge waarde der Aposto lische overlevering. Nadat de redenaar den kansel verlaten had, sprak de Voorzitter de Zendelingen II. J. Tendeloo, A. van Ekris en J. J. Verhoeff Jr., die gereed staan naar Oost-Indië te vertrekken, met hoogen ernst en na druk toe. Op de gewone wijze ontvingen de vertrekkende broeders den Bijbel, waarna deze bijeenkomst met dankzegging werd gesloten. Heden zijn de werkzaamheden voortgezet en ten einde gebragt. Onder meer andere punten is het voorstel van de afdeelingen Leyden en Zwolle, om wegens de overvloedige werkzaamheden van den Director, hem eenen helper of sub-Director toe te voegenaangenomen. Bij de instelling voor Doofstommen-Onderwijsalhier gevestigd, heeft heden het jaarlijks openbaar examen plaats gehad. De afgelegde proeven in hel spreken hebben allezins voldaan. Veertien leerlingen gaven door het opzeggen van dichtregelen of het houden eener korte toespraak blijken hun ner vorderingen. De eenige leerling der hoogste klasse leverde inzonderheid in de vakken van geschied- en aardrijkskunde, bewijzen van vaardigheid en kennis, die hem en den onderwijzer allezins tot eer verstrekten. HAARLEM, 17 Julij. Het verslag der feestvieringen bij de onthulling van het Costerbeehl we der opvattende, daar, waar het vroeger door ons is afgebroken, moeten wij vooraf nog vermelden, dat het collation vanwege het Gemeentebestuur, vereerd is geworden met de tegenwoordigheid van Z. K. 11. Prins Hendrik en van de Ministers van Binnenl. Zaken, van Financiën en van Oorlog, de Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaalen de burgerlijke en militaire Overheden van de provincie enz. enz. Gedurende den tijd dat de verschillende Vereenigingen zich aan den maaltijd bevondenwas er voor eene behoorlijke uitspanning voor de mindere volksklasse gezorgd. Van wege de Vereeniging: jDoor Vermaak tol Nut, hadden er in den llont allerlei volksspelen plaatsbeslaande in harddraverijmastklimmencarrou- sclrijdcnin zakken loopenarlequinades enz.hetgeen opgeluisterd werd door de muziek van het 6dc reg. infanterie.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1