LEYDSCHE COURANT. 1856. Np 83. WOENSDAG 16 JULIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant ïs ƒ12 in het jaar de afzonderlijke ISummers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 Julij. Tol het doen ecner nieuwe keuze voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn van de 1021 kiesgeregtigden opgekomen ïO t kiezers. De Amst. C. maakt zich zonder reden schrikkelijk boos over hetgeen zij cene brutale bewering van de Leydsche C. ten opzigte van het verkiezings- werk, noemt. Waren wij, gelijk zij, met eene missive van den Heer van Rcenen begunstigd geworden, wij zouden die hebben medegedeeld, maar nu ons van de eene zijde de overname van het stuk uit de A. C. was ver zocht, en te geljjker tijd van den anderen kant de plaatsing van het tweede stukje, de tegenspraak daarvan behelzende, door iemand, die van de waar heid ten volle kon onderrigt zijn, en aan wiens verzekering wij geen oogen- blik aarzelden geloof te schenken, scheen het ons het veiligst toe en 't meest in overeenstemming met de onpartijdigheiddie wjj steeds tusschen partijen als eenen duren pligt wenschen in acht te nemenheide berigten onder elkander te plaatsen, aan een ieder overlatende te oordeelenwat de beste lezing niogt zijn. Wij vermeenden op die wijze geen dupe te zijn noch van de eene noch van de andere partijen ook niet van medepligtigheid te kunnen worden beschuldigd aan handelingenwaarvan wij niet minder dan de A. C. een afkeer hebben. Gisteren avond is door de hoornmtiziek van het alhier in bezetting liggende balt. jagers bij fakkellicht eene serenade gebragt, aan den nieuw benoemden Commandant van dal corps. Zoowel van hier als van 'sUage, Rotterdam, en andere plaatsen be geven zich een groot aantal personen naar Haarlemten einde op morgen de onthulling van het standbeeld van Coster bij Ie wonen. Morgen ochtend vertrekken met den eersten trein de leden der Typographische Vereeniging alhier mede derwaarts. De Heer Elion, graveur te Amsterdam, heeft op zich genomen, voor eigen rekening, tot eene blijvende herinnering aan het Coslersfeesteen gedenkpenning te vervaardigen. Het Hoofdbestuur van de Commissie ter feestregeling heeft hem de voorstelling en de opschriften geleverd. Op den dag der feestviering zullen reeds exemplaren van die gedenkpenning te Haar lem verkrijgbaar zijn. Namens de feest-commissie der vereeniging het Metalen Kruis is door de HH. E. XV. van Dam van Isselt en J. II. Burlage bekend gemaakt dat de 25-jarige feestviering te Amsterdam, ter herinnering aan den volksgeest van 1830 en 1831, is bepaald op 26, 27 en 28 Augustus e. k. Het feest zal den 25stcn Aug. geopend worden en de onthulling van het gedenkleeken den 273t™ dier maand, in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, plaats hebben. De leden van de voormalige Flankeur-compagnie Groninger en Frane- ker Studentenzullen op den 12Jcn Augustus te Groningen het 25 jarig herinneringsfeest vieren. Door den Gemeenteraad van Delft is in de laatst gehoudenc Vergade ring, hel voorstel eener Raadscommissie, belast met het onderzoek der be- grooling van het parochiaal armbestuur R. K. over 1856, strekkende tot goedkeuring der aangevraagde subsidie over 1856 van 9000verworpen en het voorstel van Burg. en Weth.om slechts ƒ6000 te verleenen, aan genomen. Daarbij is tevens door Burg. en Weth. voorgesteld om over 1857 en volgende jaren geene subsidie meer uit stads kas aan Armbesturen te verleenenwelk voorstel ter inzage is gelegd lot eene volgende vergadering. Naar men verneemt, zullen de Kadetien van de Kon. Militaire Aka- demie voor de land- en zeemagl, te Breda, die ten vorigen jare, ten ge volge van de aldaar plaats gehad hebbende ongeregeldhedendisciplinair gestraft zijn geworden, en waarvan sommigen bij regementen werden inge deeld, nu, na afloop der vacantie, weder op de akademie worden toegelaten. De Vriend van armen en rijken deelt o. a. het volgende mede om trent de werkzaamheden van het Nederl. Bijbelgenootschap: Door dit ge nootschap is gedurende een tijdvak van 40 jaren afgeleverd een getal van 585,624 Bijbels, Oude en Nieuwe Testamenten, waaronder 381,968 afdruk ken van het Nieuwe Testament. Het uitreiken van N. Test. is van 1816 tot 1855 telkens in eene verhoogde verhouding toegenomen; van 1816, het eerste jaar der vestiging van het genootschap, tot 1823 werden uitgereikt 31,871 exemplaren; in het laatste 7 lal jaren, van 1848 tot 1855, bedroeg het aan tal 176,692 exemplarendat is 5maal zoo veel als in het eerste 7-tal jaren. Buitendien werd door het Britsch en Buitenl. Bijbelgenootschap een groot aantal Bijbels, O. en N. Test.door middel van colportage afgeleverd. De Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne Ovcrzeesche be zittingen zal op den 25slcn dezer te Utrecht eene algemeene vergadering houden. Aan boord van een Amerikaansch fregatschip, van Rotterdam vertrok ken, heeft de Opperstuurman den tweeden Stuurman ter hoogte van Vlissin- gen met een ijzeren marlpriem op het hoofd geslagenzoodat men voor het behoud van zijn leven vreest; de dader wordt te Uellevoelsluis in verzekerde bewaring gelfondcn. Van andere stuurlieden voorzien, zal het schip van de eerste gunstige gelegenheid gebruik maken om de reis voort te zetten. De Prov. Staten van Drenthe zijn voornemens ernstige vertoogen bij de Regering in te leverenten einde die provincie moge opgenomen wor den in de spoorweglinie, waartoe aan de Heereu Dull c. s. onlangs vergun ning is verleend. Eene Commissie zal voor deze zaak naar 's Gravcuhage vertrekken. De maatschappij tot Nut van 't Algemeenzal hare jaarlijkschc alge meene vergadering houden te Amsterdam in de kerk der Doopsgezinde ge meente, onder voorzitterschap van den Hoogleeraar J. van Gilsc. Te Maastricht heeft zich nog als Candidaat voor hel lidmaatschap van de Tweede Kamer aanbevolen, de fleer Kerens van Wolfrath. Door het in de vorige week gewoed hebbende onweêr is te Udcn (Noordhrabant) een arbeider door den bliksem gedood. Hetzelfde gebeurde in eene aan die gemeente grenzende plaats. In de gemeente Rijp is mede een man getroffen, die vermoedelijk blind zal zijn. Men verneemt, dat er in de aanstaande maand Augustus gelegenheid voor jongens en meisjes van 12 tot 17 jaren uit den mingegoeden stand be staat, om, op voordeelige voorwaarden en vrije nilrusting, enz., naar de Kaap de Goede Hoop overgebragt en aldaar in dienstbaren stand geplaatst te worden - Vervolg onzer mededeelingen uit het Verslag van Ged. Staten aan de Stalen onzer Provincie (zie ons voorlaatst nommer). Hoofdstuk VII. Onderwijs, kunsten en wetenschappen, a. Scholen van lager onderwijs. In 1855 is het getal der openbare scholen hetzelfde ge bleven als in 1854, te weten, 257; zijnde er geene nieuwe scholen opge- rigl of bestaande opgeheven. In twee werd echter geen onderwijs gegeven de school, namelijk aan den Rijndijk onder Ilazerswoude, bleef voortdu rend gesloten, ten gevolge van een verschil ter zake der benoeming van een' Onderwijzer; terwijl in de gemeente de Mijl geen onderwijs gegeven werd, wegens gemis van een locaal, daar de vroegere school aan den in 1854 overleden Onderwijzer in eigendom toebehoorde. Het getal bijzondere scholen der eerste klasse, dat in 1854 beliep 67, is in 1855 tol 70 geklom men, zijnde 5 nieuwe opgerigt en 2 bestaande opgeheven. Het getal bij zondere scholen der tweede klasse,- dat in 1854 bedroeg 149, is zoo ge bleven. 4 zijn vervallenmaar ook 4 nieuw opgerigt. Hel gezamentlijk getal der hierboven bedoelde scholen beliep in het jaar 1855, 476. Op al deze scholen te zamen genomen, was het getal leerlin gen waaronder ook begrepen de kinderenwelke van de dag- en avond scholen levens, en die, welke enkel van de avondscholen gebruik maakten, op den 15de" Januarij 65,365, waarvan 36,746 jongens en 28,619 meisjes en op den 15lic" Julij 58,792, waarvan 31,801 jongens en 26,991 meisjes; terwijl het onderwijzend personeel op die scholen, bedroeg 1346, waarvan 1212 van het mannelijk en 134 van het vrouwelijk geslacht. Het lager onderwijs wordt meer en meer een onderwerp van belangstel ling bij de gemeentebesturendie de voordeelen daarvan inzien enwaar het noodig is, zich opofferingen daarvoor getroosten, nogtans worden van het onderwijs niet overal die gunstige gevolgen genotendie men zou kun nen verwachten, indien niet ten platten lande op vele plaatsen het onaf gebroken schoolgaan veel te wenschen overliet. De bezoldiging der openbare Onderwijzers in groote gemeenten, en die, waar schoolfondsen bestaanwordt over het algemeen voldoende geacht doch waar zoodanige fondsen niet aanwezig zijn, ondervonden de Onder wijzers ten platte lande veel nadeel in hunne inkomstenzoo door wanbe taling, als door het ongeregeld schoolgaan en de mindere opkomst van kin deren, hetgeen gedeeltelijk door de duurte der levensmiddelengedeeltelijk door langdurige strenge koude en heerschende ziekten is veroorzaakt. Op daartoe gedane aanvragen, is aan de onderwijzers in enkele gemeen ten eene gratificatie uit de Provinciale fondsenter te gcmoclkoming in hunne drukkende omstandigheden, verleend. Het bestaande Onderwijzers weduwen- en nagelalen kinderenfondsblijft steeds in een' gunsligeu slaat, vooral ook door de belangrijke ondersteu ning van de Provincie. Elk nieuw optredend openbaar Onderwijzer lot de deelneming vcrpligt zijnde, neemt het aantal leden steeds toe. In het afgeloopen jaar is weder veel tot verbetering van schoollocalcn en onderwijzerswoningen gedaan. Zoo werd, met behulp der in 1854 verleende subsidiën in de gemeente Alphen een nieuw schoollocaal gesticht; te Zevenhoven de verbouwing en

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1