welsprekende wijze vergeleek met de afschaffing van sterken dranken aantoonde, dat de laatste nog dringender was, omdat een slaaf van den jenever veel ongelukkiger was dan de negerslaaf, en daarom aan de toehoor ders vroeg om hun werk (door woord en schrift) hun geld (ter verspreiding van geschriften) en hun gebed. Ten 4°. sprak I>. C. Busken Iluet, van Haarlemover Jcrcmiahoe dezetoen Jerusalem door Ncbukadnezar stond belegerd le worden, de Rekabicten aan de Joden als voorstanders van de leer eencr volstrekte matigheid, omdat zjj nooit geen wjjn dronken, ten voorbeeld stelde in die bange dagen. lieden is de vergadering voortgezet door de behandeling van de punten in den beschrijvingsbrief aan de orde gesteld. BUIT KNL AN DS1I HITBËRG T K N ItlüLGlË. BRUSSEL, 11 Juli}. De Koning is van ztjn uitstapje naar Engeland alhier teruggekeerd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan den Koning voorgesteld, eenc Commissie te benoemen, ten einde de middelen op te sporen en aan te wjjzendienstig om de Ylaamschc letterkunde meer en meer te ontwikke len en het gebruik van die taal in de onderscheidene dcelcn van het open bare bestuur te regelen. De Jury belast met de beoordecling der Fransche gedichten die, in gevolge de uitgeschreven wedstrijd, zijn ingezonden bij gelegenheid van de 25-jarige regering des Konings, heeft zich met die laak bezig gehouden. Men zegt dat, ten gevolge van de middelmatigheid der stukken, noch de eerste, noch de tweede prijs-zullen toegekend worden. Een vreemdeling die zich onlangs alhier als handelaar in zijden sloffen had gevestigd, is plotseling verdwenen. Hij heeft een bcdricgclijk bankroet gemaakt en een le kort van 80,000 fr. nagelaten. In de laatste dagen ver kocht hij al zijne goederen verre beneden fabrieksprijzen. Men schrijft uit Antwerpen, dat men bij menschcn geheugen in de maand Julij zulk een koude en zulke stortregens niet heeft gehad, als in de eerste 10 dagen dier maand. Op den 10'1™ brak er 's morgens ten 4 nre een zoo hevig onwedcr uit, dat de huizen van de donderslagen dreunden, en viel er gedurende 3 uren weder een hevige stortregen. Aan boord van het Engclsch schip Elisa Pickering is een matroos getroffenwicn al zijn kleè- ren tol zijne schoenen toe, van 'tljjf zijn geslagen. Hij is in weerwil van alle pogingen der geneeskundigen uil de stad, tot liet oogenblik van dit bcrigt, bewusteloos gebleven. In het arrondissement Wavre is de cchtgenoole van een rijk grondbe zitter overleden. Daar zijn vermogen op 2 millioen fr. werd geschat, zou hjj 40,000 fr. aan successie-reglen moeten betalen. Dit maakte den man zoo wanhopig, dat hij een einde aan zijn leven maakte. EmCELAmD. LONDEN, 10 Julij. De aangekondigde wapenschouwing door de Koningin over de in het kamp van Aldcrshott vcreenigde troepen is door het ongunstige weder mis lukt. De Opper BevelhebberLord llardinghe, is bij die gelegenheid door het omvallen ccner tafel, waarop hij leunde, aan het heen gekwetst geraakt. Uil de bij het Parlement overgelegde opgaven betrekkelijk de heffing en inning der incomelax over 1855 blijktdat onder een aantal van 262,000 personen, die inkomsten uit beroepen, bedrijven of ambten hebben, niet meer dan 44,000 zijn, die erkennen daaraan meer dan 300 per jaar te betalen. De Times maakt hieruit op, dat die belasting door een groot ge deelte van degenen, welke daaraan door de wet onderworpen zijn, geheel often decle ontdoken wordt, en dat de administratie, bedrog en leugen oogluikend toelaat. De Prins en Prinses van Pruissen zijn alhier aangekomen. De garde heeft gisteren haren inlogt in deze hoofdstad gedaan. Hoe wel het weder regenachtig was, had zich echter eene groote menigte op den weg geplaatst langs welken zij trok. Overal ontving zij de ondub- bclzinnigste blijken van vreugde en geestvervoering. De straten waren vol en alle vensters bezet. Tegen elf ure helderde het weder op. De troepen defileerden voor de Koningin, die elke rij, door het wuiven met haar zak doek begroette, terwijl de soldaten daaraan beantwoordden door de shakos op de geweren te plaatsen. Van de 850 man der garde, die b(j het begin van den oorlog naar de Kriin vertrokken, zijn niet meer dan 112 terugge komen en hunne gelaatstrekken zyn zoodanig veranderd, dat men hen ter naauwernood herkent. De voormalige Koning van Oude, uit Indïödie alhier verwacht wordt, heet Wajid-Ali Shahtelt thans 30 jaren en is over 8 jaren zijn vader in de regering opgevolgd, llij wordt vergezeld van een 12-tal zijner vrouwen, hoewel hij er meer dan 150 in zijn harem heeft. In zijn gevolg bevinden zich ook 12 van de voornaamste personen zijner hofhoudingdie mede ieder naar hunnen rang, ccnige vrouwen en bedienden met zich voeren. Dit gezelschap is daardoor zoo talrijk geworden, dal een schip van de Oost- Indische Compagnie te klein was om het te bevatten. Het getal der inboor lingen van het rijk.die den Koning volgen, kan men op 500 a 600 bepalen. Ook twee Europeanen bevinden zich daarbjjnamelijk de Majoor Wilbcr- forcc, voormalig Officier van hel leger van de Oost-Indische Compagnie en de Heer Mcnzics, koopman te Meizaporc aan de Ganges. De zoon van een rijken bierbrouwer te Hornchurch, in het graafschap Essex, is lot 36,000 schadevergoeding veroordeeld, te betalen aan eene Julfer, aan welke hij huwelijksbeloften had gedaan en die naderhand door hem is verlaten. De Heer Smith O'Brien is na 7 jaren in Australië in ballingschap te hebben doorgebragt, te Dublin teruggekeerd. De oudste Hoofd-Officier van de Amcrikaansche zeemagt, de Admiraal Morris, is dezer dagen te Washington, in den ouderdom van 99 jaren, over leden. Hij had den bevrijdings-oorlog bijgewoond, staande bij het verccnigde cscader onder de bevelen van den Graaf d'Estaing. Hij maakte zich in 1778,, na een moorddadig gevecht, meester van het fregat la Guerrière en onder scheidde zich later bij de beschieting van Tunis. Hij had 55 jaren dienst. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Julij. De overleden Minister Fortoul laat geen vermogen na. De Keizer heeft aan zijne weduwe geschreven om haar gerust te stellen omtrent het lot van haar gezin. Het lijk is heden alhier aangebragt. Het vertrek van den Graaf de Morny naar Petersburg is op nieuw uitgesteld. Voor de noodlijdenden door de overstrooming is door de Hertogin van Orleans 15,000 fr. gezonden. Van den Lord-Maijor van Londen is voor de vierde maal 100,000 fr. ontvangen. De inschrijvingen aldaar beloopen reeds meer dan 600,000 fr. Ook uit Amsterdam zijn aanzienlijke giften ingekomen. Vele personen verlaten, in de verwachting vooreerst geen vrucht van hunne overstroomde gronden le zullen trekkenhet land. Sommigen be geven zich naar Amerika, anderen naar Italië en weer anderen naar AI- gerië. De Regering verleent hun een vrijen overlogt. -— Het octrooi aan den Heer Bouchcrie verleend, voor zijne uitvinding om hout voor bederf te bewarenis weder voor 5 jaren vernieuwd. Genoemde lieer doordringt het hout met eene oplossing van sulphas cupri, hetgeen door al de houtvezels wordt opgenomen. De spoorhouten op de Noordcr spoor- wegbaan, door den Ileer Boucherie op die wijze bereid, zijn thans nog geheel in denzelfden slaat bevonden, en zoo goed bewaard dat zy nog oneindig langen lijd zullen kunnen dienen; en het gebruik van dervvjjze bereid hout lot telegraafpalen wordt gerekend aan de schatkist eenc bespa ring van verscheiden millioencn fr. te hebben aangebragt. liet genootschap, 'twclk zich beijvert om onwettige zamenwoning in een wettig huwelijk te doen overgaan, heeft in 'tafgeloopcn jaar 544 paar in den echt doen treden en daardoor 336 kinderen gewettigd, 't Getal is echter nog altijd klein, als men bedenkt, dat hier 40,000 paren op onwet tige wijze zamenwonen. Te Rijsscl wordt aan de woning van de bakkers, die door de correc tionele rcglbank schuldig zijn verklaard aan het verkoopen van te ligt of slecht brood, een groot billet aangeplakt; met de woorden is een bedrieger." Deze aanplakking heeft reeds goede vruchten gedragen. Te Avignon heeft een groote aap eene vrouw aangerand, een jonge ling die haar wilde ontzetten is hevig door den aap gebeten, en zou door hem verscheurd zijnindien niet een groote hond van een buurman als door instinct gedreven, hem had ontzet, door den aap naar den keel te vliegen en hem te worgen. SPANJE. De staat van 's lands geldmiddelen is gunstig. Na de betaling van de uitgaven der maand Junrj zijn nog 100 millioen realen in de schatkist ge bleven. Tusschen de onderscheidene Ministers bljjft de beste verstandhou ding hcerschcn. Het huwelijk van Prins Adalbert van Bejjeren met de Infante Dona Amalia zal in Augustus plaats hebben. Het berigt omtrent de onlangs te Santander plaats gehad hebbende onlusten is zeer overdreven. De Cères is te Nantes met de gcheele lading meel aangekomen. Echter wordt in Castilie het onderzoek gestreng voort gezet, zonder veel licht over de zaken te verspreiden. Men blijft over 't algemeen de hooge geestelijkheid beschuldigen dat zjj iu de laatste ge beurtenissen de hand zou hebben gehad. ITA LIE. Men verzekert thans dat in de gehouden bijeenkomst tusschen den Paus en den Koning van Napels, besloten is, dat beiden zich zullen verzetten legen hetgeen zij de aanrandende staatkunde der Wcstersche Mogendheden noemen. De Huivers zegt te dier zake, dat er tusschen de Italiaansche Souvcreincndie door de revolutie bedreigd wordeneene eenstemmigheid beslaat, welke de beste waarborg is legen liet gelukken van de aanslagen der revolutionaire partij. De Brusselsche Emancipationeen voornaam orgaan van de Katho lieke partjj in België, verzekert dat het denkbeeld om Jeruzalem, in plaats van Rometot den zetel van den Pauselijken Stoel te makendoor het collegic der Kardinalen in ernstige overweging is genomen. In Parma blijft de toestand nog altijd dezelfde. De Engelschc Gezant te Florence heeft bevel van zijne Regering ontvangen, om derwaarts te gaan en den slaat van zaken naauwkeurig te onderzoeken. Te Florence is dezer dagen door het criminele hof uitspraak gedaan in eene zaakvergrijp tegen de godsdienst betreffende. Een persoonaan geklaagd en in hechtenis genomen omdat hij de Staatskerk verlaten en het Protcslanlsehe geloof omhelsd had, is vrijgesproken; zijn Advocaat beweerde en overtuigde het hof, dal de burgerlijke wetgeving van Toskane geenc be paling voor dat geval behelst, en dat alzoo de afval van 'slands godsdienst, hoe strafbaar ook naar de voorschriften der Kerk, niet vatbaar was om voor eene burgerlijke reglbank behandeld te worden. Uit Turyn wordt gemeld dat eene Oostenrijksche commissie le Massa meer dan 70 Italianen aan slaalsmisdaden heeft schuldig verklaard en ver oordeeld. 9 van hen zijn tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld, en van dezen zijn 3 grondeigenaren en een kunstenaar, allen hoofden van een huis gezin. Onder de veroordeelden is ook een onderdaan van Piemont, die in het hertogdom Modena verblijf hield, en door de Oostenrijkershoewel zij eigenlijk geenc regtsmagt in Modena hebbentot 20 jaren kerkerstraf is veroordeeld. PRVI§SEN. BERLIJN, 10 July. De beeldhouwer, Professor Rauch, heeft in zijne werkplaats ten toon gesteld het model eener groepvoorstellende Mozesbiddende en door Attron en Hur ondersteund.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2