LEYDSCIIE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. VRIJDAG 11 JULIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. binnenlandsche rerigten. LEYDEN 10 Julij. Gisteren tegen den middag is de doodstraf alhier voltrokken aan Adria- nus Blom, waartoe hij door het Provinciaal Geregtshof van Zuidholland was veroordeeldwegens moord door hem op een meisje onder llazerswoude gepleegd. Bes morgens len 8 ure was hij uit 'sGravenhage in het Huis van Arrest alhier overgebragt, begeleid door den Geestelijke die hem aldaar in de laatste dagen had bezocht. De Procureur-Generaaltwee Raadshee- ren en den Griffier van het Geregtshof waren mede overgekomen, om de tereglstelling bij te wonen. Had hij in de laatste dagen reeds meermalen berouw getoond over de door hem gepleegde misdaad, de Wel-Ecrw. Heer A. C. Quant, Pastoor bij de St. Pelruskerk alhier, aan wien de laak was opgedragen hem in de laatste ure bij te staanwist door krachtige taal hem nog dieper in het harte te treffenen hel hooge gewigl van het oogenblik te doen gevoelen. Hieraan mag men het ook toeschrijven, dat hij, naar wij van goederhand vernemen, weinige oogenblikken voor zijnen dood nog de bekentenis aflegde eener bijzonderheid, door hem tol hiertoe verzwegen en die niemand verwacht had, namelijk: dat hij met het voor nemen tot moord naar de woning van zijn slagtoffer was gegaan en dus daarbij met voorbedachten rade had gehandeld, geen werktuig daartoe mede nemende, als zeker zijnde in de woning wel iets te zullen vinden, dat tot zijn oogmerk dienstig wasmaar alleen voorzien van zandom des noods zijne tegenstanders te kunnen verblinden. Deze bekentenis doet ons zien tot welk eene laagte deze ongelukkige was gevallen. Toen eindelijk liet uur daar was dat hij voor den Hemelschen Regler zoude verschijnen, be klom hij met vasten tred en schijnbare koelbloedigheid het schavot, zeg gende: dat hij hoopte de. laatste te zijn, die zich aan eene zoo gruwe lijke euveldaad schuldig maakte. Eene groole menigte woonde de tereglstelling bij en hel is niet te veel gezegd, dat over het algemeen deze gebeurtenis op de gemoederen een ernsli- gen indruk schijnt gemaakt te hebbenwaartoe ook bet indrukwekkende aanzien van hel schavot, als zijnde in rouwfloers gehuld, heeft bijgedragen. Moge onze stad nimmermeer een dusdanig schouwspel binnen bare mu ren zien. 's Lands stoomschip Merapi is den 5d™ dezer te Christiania aangeko men. Z. K. H. de Prins van Oranje geniet de beste gezondheid, en zal later IJsland en eenige havens van Schotland bezoeken. (A. C.) Omtrent het huldeblijk van Haarlems ingezetenen aan het Neder- landsche volk, bij gelegenheid van de onthulling van liet standbeeld van Coster deelt de Ilaarl. Cour. het volgende mede: Het huldeblijk zal de ziglbare voorstelling zijn van de gedachte: uit Haarlems bloemhof ging het licht op over de aarde. Om dit schoon en véél omvattende denkbeeld met. dezelfde stoutheid weèr te geven waarmede liet ontworpen werd, zal, de bol, die de aarde voorstelt, niet minder dan 8 Nederl. ellen middellijn en het geheelc monument, met inbegrip van de zon, die den wereldbol bestraalt, eene hoogte van 21 Nederl. ellen hebben. Voorts zal de aardkloot, zoowel aan de afbeelding der verschillende landen en zeeendie haar bedekken, als aan den dierenriem, die haar als een hemelblaauwen gordel omsluit, schijnen te zweven boven een grootschen bloemhof, zamengcsleld uit weel derige heester- en bloemgewassendie bijeengebragt en geschikt zijn op een achtzijdig voetstuk, voorzien van toepasselijke opschriften en zinnebeelden, waar langs zij in kwistigen overvloed afdalen tot op de twee brcede trap pen, die het voetstuk omgeven, en eene oppervlakte beslaan van 225 Nederl. ellen. Het geheel is ontworpen door den Heer L. P. Zocher te Haarlem en zal door hem en den Heer C. Lieste worden opgerigt. Op den avond van den lC,l,n zal dit huldeblijk door Bengaalsch vuur ver licht worden. De Courr. de la Mcuse bevat een brief van den Heer P. Bloemarts, Advocaat te Maastricht, die zich aan de kiezers in het district Maastricht mede aanbeveelt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Den 2dcn Junij is te S'. George d'Elmina overleden de Heer M. C. A. Matlhijssen, Resident-Commandant van Axim (Westkust van Afrika). Bij het te Delft plaats gehad hebbende examen voor Oost-Indische Ambtenaren van de 2dc klasse, zijn van de 21 gcëxaminccrden slechts 7 toegelaten. Door de Hollandsche Maatschappij van landbouw zal van Woensdag den 24s,cnlot en met Zondag den 28slen Sepember aanst.te Delft eene algemeene tentoonstelling worden gehouden van vee en voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw. Ieder, die voor deze tentoonstelling iets zou willen inzenden, wordt verzocht, daarvan vóór den lstco September opgave te doen aan den Secretaris der Afdeeling, waartoe hij behoort, ter wijl degenen, die builen Zuid- en Noordholland woonachtig zijn, worden uitgenoodigd, de opgave schriftelijk en vrachtvrij regtslrecks in te zenden, mede vóór den lslen September, aan Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, Se cretaris der Holl. Maatschappij van Landbouw, te Rotterdam. Mevr. Ida Pfeiffer is van Rotterdam, na aldaar het merkwaardigste te hebben bezigtigdaan boord eener stoomboot naar Londen vertrokken om van daar de reis naar Java aan te nemen. Jhr. M. Salvador is te Haarlem op nieuw in hechtenis genomen en naar Amsterdam overgebragt om de hem opgelegde gevangenisstraf te ondergaan. Door Curatoren van bet Luthersch Seminarium te Amsterdam zijn, naar men verneemt, ter vervulling van het Hooglecraarsambtdoor de ver plaatsing van ür. Millies naar Utrechtopengevallen, voorgedragen de 1111.: Lonian, Lublink Weddik en Viehoff, Predd. te Deventer, Harlingen en Utrecht. Te 1 Jsselstcin zijn thans alle plaatselijke en directe belastingen opgeheven. Dezer dagen is te Purmerend aangekomen de Groenlandsvaarder Martha, varende voor rekening van de lleeren Brantjes en Smit, medebrengende 3400 robben. Een tweede schip, met 0000 stuks is mede te Texel binnen gekomen. Uit het verslag door Ged. Staten van Gelderland aan de Provinciale Staten gedaan, blijkt, dat de schade, welke dc watervloed van Maart 1855 in Gelderland heeft veroorzaaktbegroot wordt op eene som van/1.078,020.14. Onder dit bedrag behoort eene som van 853,005.581voor schade toege- bragt aan zaken, behoorende tol het gebied van het openbaar nut, terwijl de overige som, ten bedrage van 824,930.55}de door bijzondere personen gcledcne schade uitmaakt. De schade, geleden door personen, die haar niet te boven konden komen, wordt daarin begroot op 470,561.89)waarvan uit de opbrengst der algemeene collecte de aanzienlijke som van 404.950 is vergoed. Tot de meest geteisterde gemeenten behoorde Ede, waaraan de overstrooming een nadeel van ƒ190,719 heeft toegebragt. Uit Zall-Bommel wordt gemeld dal er in die streken een begin is ge maakt met het rooijen der aardappelen. Men mag zich in eene goede op brengst van uitmuntende hoedanigheid verheugen. In de vorige week is te JV ij kerk een daggelder, nabij die gemeente woonachtig, gevangen genomen. Men vermoedt dat hij nu drie maanden geleden zijne huisvrouw door verwurging van helleven zou hebben beroofd, en zulks om inel eene andere vrouw te trouwenwaartoe bij thans huwe lijksaangifte had gedaan. Hij was onlangs, na op grond van dezelfde ver moedens gedurende een viertal weken in hechtenis te hebben gezetenop vrije voelen gesteld. Door wijlen Vrouwe S. C. Huyghens, weduwe C. Baron de Vos van Sleenwijk, zijn ten behoeve der armen de navolgende aanzienlijke legaten gemaakt: Aan het armbestuur der llcrv. gemeente te Zwolle 2,000aan de armbesturen der R. K., Luthersche en Israëlitische gemeenten ieder ƒ500; aan de vrouwen-vereeniging te Zwolle ƒ500 en aan de armen der gemeente de Wijk de som van ƒ3 000. Door de Prov. Staten van Drenthe is besloten om voor rekening van de provincie, de gronden der zoogenaamde Tumuli aan te koopen zoodat die overblijfselen der oudheid niet zullen vernietigd worden. Door de Hooge Regering is aan den Heer E. J. H. Dull vergunning verleend tot den aanleg van een spoorweg1°. Van de haven van Harlingen over LeeuwardenBeesterzwaag naar Groningen2°. van Beesterzwaag over Meppel, Zwolle, Raalte naar Deventer; 3°. van Deventer over Zutphen naar Arnhem; 4". van Raalte over Almelo lot de grenzen in dc riglingvan liheine. Ei' heeft dil voorjaar aan de Noordwestkust van Europa, eene buiten gewone droogte geheerseht. Dit gemis aan regen beeft zich vooral doen gevoelen op de westkust van Schotland, op de Oreaden en bovenal aan de Westkust van Noorwegen. Van den 3dcn Maart lot den 15del> Mei heeft het in de omstreken van Bergen maar 4 maal geregend. Het weder was helder, er woei een noordenwind en de nachten waren buitengewoon koud. In de tweede helft van Mei veranderde de koude luchtgesteldheid echter, om voor eene gevoelige hitte plaats te maken. De beriglen van de Oreaden (28 Mei) spreken bij voortduring van de buitengewone droogte, die daar nog heerschle. Een aantal bronnen waren uitgedroogd en de boeren verpligt meer dan een mijl ver te gaan, om water voor hun vee te halen. In het zuiden van Europa heeft zoo als men weet, eene geheel tegenovergestelde weêrsgesleld- heid geheerseht. (IV. R. C.) —- Vervolg onzer mededeelingen uit het Verslag van Ged. Stalen aan dc Staten onzer Provincie (zie ons vorig nommer). Hoofdstuk IV. Medische Policie. a. Algemeene gezondheidstoestand van menschen en van vee. Deze was minder gunstig. De Cholera Asialica welke in December 1854 ten einde liepopenbaarde zich ook nu weder op nieuw in 40 gemeenten, doch heeft minder slagtoffers gemaakt dar. in het

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1