»Gjj hebt uwe aandacht met bijzondere inspanning gevestigd op andere belangrijke wetsontwerpen. Het onderzoek, hoewel thans gestaakt, zal niet vruchteloos wezen. «Uwe beschouwingen, vooral over de voorgedragen wet op het Lager ■Onderwijs, zullen de Regering van nut zijn, bij hare nadere overwegingen. De Koning, immers, getroffen door de gemoedsbezwaren van vele zijner onderdanen tegen het ontwerpverlangt dat een middel gezocht worde om deze gewigtige zaak in dier voege te regelendat niemands geweten worde gekwetst, zonder af te wijken van het beginsel der gemengde school, waaraan sedert 1806 de Natie gehecht is. »De edele bezorgdheid des Konings om de algemeenc en bijzondere vrij heid en de regten van allen te beschermenmaakt het voor de Raadslieden der Kroon nog te meer lot een duren pligt de godsdienstige overtuiging van ieder te eerbiedigende regten van allen te handhavenen daardoor de eensgezindheid te bevorderen. Zij hebben geene andere bedoeling. Voor uitgang geen teruggangwenschen zij op de baan van godsdienstige en staat kundige ontwikkeling. In naam des Konings verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal gesloten." Door Z. M. den Koning is aan twee leerlingen van de school Wil lem III te Apeldoorn het voorregt verleend om voor zijne rekening tot ge weermakers te worden opgeleid. Drie anderen zullenmede voor rekening van Z. M.zich eerstdaags naar de landhuishoudkundige school te Gronin gen begeven. 's Lands fregat Doggersbank isnaar men zegtbestemd om Z. K. H. Prins Frederik naar Petersburg over te brengen, ten einde tegenwoordig te zijn bij de aanstaande krooningsplegtigheid van den Keizer van Rusland. De Heer Simons, Administrateur van Buitenl. Zaken en President van de Regering in Luxemburg, is ten gehoore bij den Koning toegelaten. Dingsdag aanst. zal H. SI. de Koningin-SIoeder zich naar Soestdijk begeven. Heden wordt op de gebruikelijke wijze de verjaardag van H. K. H. Prinses Slaria, tweede dochter van Prins en Prinses Frederik gevierd. Te gen den middag was er receptie der Kon. familie, op het buitenverblijf het Huis de Pauw. Z. Exc. de Pruissische Slinister-President von Slanleuffel is alhier aan gekomen. Thans wordt wederom verzekerddat tol de betrekking van Minister van Slarine in aanmerking zou komende Heer J. F. A. CoertzenSchout bij-Nacht en Hoofd-Inspecteur over het loodswezen. In 1844 werd door Koning Willem II eene som van ƒ600 'sjaars uit eigene middelen toegestaan ten behoeve der openbare gemeenteschool te Ter Heyde, in de gemeente Monster. Sedert 12 April jl. was de school vacant, door het afsterven van den onderwijzer W. van Luyk. Men was niet zon der vrees of de Hooge Erfgenamen wel op nieuw die som zouden toestaan. Thans is het verblijdend berigt bij Burgemeester en Wethouders aldaar ont vangen, dat zij verder voor de uitbetaling van bovengenoemde som zullen zorg dragen. De Heer DunkierKapelmeester van het regement grenadiers en ja gers heeft eene feestmarsch gecomponeerd ter gelegenheid der plegtige ont hulling van het standbeeld van Lourens Jansz. Coster. BU1TKNLANDSCHE BER1GTEN. BËLGIE. BRUSSEL, 4 Julij Yoor de wedstrijd van Fransche dichtkunstbij gelegenheid van de viering van de 25-jarige Regering des Konings zijn 156 dichtstukken in gezonden. Men verneemt dat de Cercle artistiquelittéraire et scientifiquete Antwerpen, voornemens is eenen Afgevaardigde naar Haarlem te zenden, om zich bij de onthulling van het standbeeld van Lourens Coster te doen vertegenwoordigen. Men verzekert dat de vestingwerken van Namen zullen geslecht worden. E Ni SC Ij A Ni SS LONDEN, 3 Julij. De Koning van Belgie, wiens komst door ongesteldheid cenigzins was vertraagd, is met twee zijner kinderen, de Graaf van Vlaanderen en Prinses Charlotte, op het paleis van Buckingham aangekomen. De handelstand alhier is zeer ingenomen met de maatregelen door de Regering onlangs genomen, om de gemeenschap tusschen Engeland en de Australische koloniën te bevorderen, in weerwil dat de schatkist zich daar toe eene aanzienlijke opoffering moet getroosten. Mevr. Jenny Goldschmidt Lind heeft onlangs alhier haar afscheids concert gegeven. Men verzekert dat hare kunstreis hier te lande, haar 40,000 heeft opgebragt. Door de inwoners van Glasgowis aan Generaal Campbell het ecre- burgerschap der stad alsmede eene cere-sabel aangeboden. Te Manchesier is op eene vergadering ten behoeve van de slagtoffere der jongste overstroomingen in Frankrijk ingeleekend voor een bedrag van ongeveer 1100 Prins Napoleon heeft hij zijn verblijf in Schotland verschillende weten schappelijke personen in dienst genomen, om hem op zijnen verderen togt naar Ysland te vergezellen. FRANKRIJK. PARIJS3 Julij. De Keizer is te Plombières aangekomen. Tusschen die plaats en de hoofd stad is eene telegraafdienst ingerigt, zoodat de Keizer ieder oogenblik be- rigten van hier kan ontvangen. De Momteur berigt dat de Koning der Belgen 20,000 fr. heeft geschon ken ten behoeve van de slagtoffere der jongste overslroomingen. De Herto gin-Regentes van Parma heeft 15,000 fr. lot hetzelfde doel geschonken. Ook de Gemeenteraad alhier heeft daartoe 100,000 fr. bestemd. De giften, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, zullen spoedig het cijfer van 4 millioen fr. bereikt hebben. Prinses Cle'mentine van Saxen-Coburg heeft als dochter van wijlen Koning Lodewijk Philips, ook namens haren echtgenoot, verklaard de gel den die men haar uit welwillendheid wil schenkenniet te zullen aanne men. Zij wil de teruggave harer goederen slechts beschouwd hebben als een gevolg van de erkentenis van haar regt. De zitting van het Wetgevend Ligchaam is geslotenna ook het wets ontwerp op de pensioenen van hooge Staals-Ambtenaren te hebben aangenomen. Lord Lyons, vroeger Bevelhebber van de Engelsche Zwarte zeevloot, bevindt zich alhier. De Minister van Openbaar Onderwijs, is voornemens jaarlijksche prij zen van 3000 fr. elk in te stellen, voor de beste werken in de Grieksche en Latijnsche talen geschreven. De Indische Prins Coovergie Roslowji Nidji is, vergezeld van zijne 4 zonen en gevolg, van Bombay alhier aangekomen. De kleeding dezer personen wekt in niet geringe mate de nieuwsgierigheid op. Er hebben op nieuw in hechtenisnemingen plaats gehad, wegens het verspreiden van oproerige geschriften. Er is bepaald, dat de terugkomst van het leger uit de Krim en de dag van S'. Napoléon te gelijkertijd op den 15den Augustus zullen worden gevierdhet feest zal een geheel militair aanzien hebben en bepaald aan de troepen gewijd zijn. Eerstdaags zal de onderzeesche kabel worden gelegdwelke de tele grafische gemeenschap tusschen Frankrijk en Algerie zal tot stand brengen. De waarde der huizen is hier al meer en meer toenemende. Onlangs werd een huis in de wijk der Chaussée d'Antindat op eene waarde van 350,000 francs geschat wasin openbare veiling voor de som van 505,000 francs verkocht. Men spreekt van de oprigting eener uitgebreide omnibusdienst, die van 'smorgens 5 tot 'savonds 7 ure zal rijden, om de werklieden die alhier hun arbeid moeten verrigten, en echter in nabijgelegen dorpen wonen, over te voeren. De groote papierfabriek te Saint-Sulpice-les-Doullens nabij Amiensis geheel afgebrand. De ontruiming van de Krim gaat voorspoedig voort. De Franschen kunnen zich met redenaldus laat zich de Times uitberoemen op den merkwaardigen spoed waarmede hunne legermagt uit het Oosten terugge voerd wordt; op den 15dcn Augustus zal er geen man noch kanon van dat groote leger meer in Turkye te vinden zijnen dit wordt aangemerkt als een nieuw blijk van de groote vorderingen welke de Fransche marine in de laatste 3 jaren gemaakt heeft. SPANJE. MADRID, 30 Junij. De Regering is voornemens nog 8 oorlogsschepen met landingstroepen van Havannah naar Mexico te zenden, indien het bestuur van dat land weigert aan hare eischen te voldoen. In deze stad en omstreken zijn omstreeks 13,000 man troepen bijeen getrokken. Ook worden nog meerdere voorzorgsmaatregelen genomenzoo dat de volksleidersdie op andere plaatsen des lands het zaad des oproers hebben gestrooidhet niet zullen wagen alhier een aanslag tegen de be staande orde van zaken te beproeven. De dagbladen van de onderscheiden staatspartijen hier te lande, geven elkander wederkeerig de schuld van al de beroeringen van den laatslen tijd. De Krijgsraden gaan voort, veroordeelingen uit te spreken tegen de oproerlingen van Valladolid en naburige steden. Maar te oordeelen naar het algemeen gerucht, zouden alleen de werktuigen van de misdaad en niet de ware schuldigen worden getroffen. Moord, plundering en brandstichting, die thans ons land hebben geteisterd, doen wel aan eenen oorlog tegen den eigendom gelooven, maar daaronder is de hand van oprujjers, ten voor- deele eener staatkundige partij verborgen. Ten gevolge van het verbranden der fabrieken te Valladolid zijn meer dan 600 menschen zonder werk; 27,000 arrobas meel en 6000 arrobas ze melen (een arroba 10 Ned. ffi) zijn door de vlammen verteerd. De bedoe ling der brandstichters was, al de 131 fabrieken, die van Valladolid totAIar langs het kanaal staan, in de asch te leggen. Door middel van den hon gersnood hoopten de muitelingen de bevolking van Kaslilië en Katalonië tot opstand te brengen en de omwenteling te doen slagen. ITALIË. De Generaal Farina, MinisLer van Oorlog in den Kerkelijkcn Staat heeft van den Keizer der Franschen het Grootkruis van het Legioen van Eer ontvangen, voor zijne ijverige bemoeijingen in de versterking der Pauselijke krijgsraagt. Te Rome verzekert mendat de Paus eene algemeene amnestie voor alle staatsmisdaden gereed maakt. Deze amnestie zou bij gelegenheid van het feest van St. Pieler afgekondigd worden. Te gelijker tijd zou de af kondiging plaats hebben van de hervormingendie de bevolking van den Kerkelijken Slaat zoo vurig wenscht. Met de zijdeteelt in Lombardye, waarin de rijkdom des lands bestaat is het treurig gesteld. Er heerschl eene ziekte onder de wormenen dat juist op het oogenblik dat zij beginnen de poppen te vormen. In weinig tijds zijn zij vermagerd, worden zwart en vallen bij honderden dood. De inzameling der zijde zal thans slechts een derde van de gewone opleveren die gemeenlijk eene waarde van 50 millioen gulden heeft. Het verlies van dit jaar zal de prijzen tot eene fabelachtige hoogte opvoeren, waarvan de fabrieken te Lyon de terugwerking zullen gevoelen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2