LEYDSCHE COURANT. 4856. MimmAWSCHE BEDIGTKN. »Mijse Heeren MAANDAG 7 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. LEY DE IV5 Jul ij. Heden is de 15"10 verjaardag van II. K. II. Prinses Maria, tweede dochter van fill. KK. 1111. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, op de ge- j bruikelijke wijze gevierd. Dezer dagen is uit llellevoetsluis naar zee gezeild, 's lands stoomschip Merapiaan welks boord zich bevindt Z. K. II. de Prins van Oranje, met zijnen Gouverneur Jhr. de Caseinbroot. De Prins is voornemens een bezoek bij de Noordsche Hoven af te leggen. Bij eene beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is bepaald, dat vermits Jhr. M1'. D. T. Gevers van Endegeest zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer in het Kiesdistrict Leyden niet heeft aangenomen, op Dingsdng den dezer in het kisdislriet Leyden de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zal plaats hebben. In de maand Junij zijn binnen deze Gemeente overleden 59 personen, als: G mannen, 17 vrouwen, 22 zoons en 14 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 6. Geboren 91 kinderen, als: 40 zoons en 51 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 22 huwelijken Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 29 Junij 59 volwassenen18 kinderen, tezamen 77. 80 72 19 91. 1 Julij G9 19 88. 2 72 19 91. 3 G8 19 87. 4 69 19 n 88. 5 04 19 83. De Staats-Cour. van gisteren bevat een Kon. besluit waarbij de Sta tuten der Vereeniging Talitha Kümide verzorging van verwaarloosde meisjes ten doel hebbendeen gevestigd onder de gemeente Zeilenbij Wageningcnworden goedgekeurd en die vereeniging als reglspersoon wordt erkend, onder voorwaarde, dat harerzijds zullen worden in acht genomen de ten aanzien van het lager onderwijs bestaande of toekomstige verordeningen, -De werkzaamheden voor de aanslaande onthulling van het standbeeld van IiOurens Jz. Coster te Haarlem, worden aldaar ijverig voortgezet; de Commissie met de regeling belast, ontvangt vele blijken van belangstel ling, en zal spoedig het Programma openbaar maken. Prins Hendrik is voornemens het feest met zijne tegenwoordigheid te vereeren en ook de Ministers van Binnenl. Zaken, Oorlog en Finanlien zullen de plegligheid bijwonen. Van wege het Min. van Marine zijn een aantal vlaggen ter be schikking van de Commissie gesteld. Ook zal zich op den dag der onthul ling een detachement artillerie naar Haarlem begevenom het feest met 21 1 kanonschoten te openen en zulks bij de onthulling te herhalen. Op den dag na de onthulling zal de muziek van de grenadiers en jagers een concert op Zomerzorg bij Bloemcndaal geven en aan den avond van dien dag zal er een orgel-concert in de Groote Kerk plaats hebbendoor den Heer Bastiaans van Amsterdam. Omtrent de te houden tentoonstellingen koestert men de beste verwachting. De Gemeenteraad van Oegstgccsl. heeft besloten tot hel weder instel len van de afgeschafte kermis. -Tc Katwijk heeft de bom De vrije pekelharing van den Heer D. Taat aangebraat 4 ton haring. De prijs was ƒ200 per ton. De tweede haringjager heeft te Vlaardingen aangebragt 270 ton haring. In Junij zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 110,471 personen en is ontvangen ƒ106,190.81; op den Rijnspoorweg vervoerd 94,245 personen en ontvangen ƒ144,180.141. Uit Delft wordt gemeld dat het plan tol oprigling van eene kweek school voor Onderwijzers zeer veel bijval vindt. Men heeft zeer aanzienlijke bijdragen ontvangen, zoodal aan de verwezenlijking daarvan geen twijfel bestaat. In de vergadering van het bestuur van den Haarlemmermeer-Polder van den 2dcn dezer is tot Penningmeester benoemd de Heer Mr. M. S. F. de Moraaz Imans, en is medegedeeld, dat door Dijkgraaf en Heemraden tot Hoofd-Opzigter van den polder is aangesteld A. van Egmond, Opzigter bij den Holl. Belg. spoorweg te Breda. De overname van den polder heeftingevolge eene overeenkomst met het Rijk, in hel begin der vorige maand plaals gehad, terwijl de herstelling aan de Lijnden en de verdiepingswerken der waterleidingen nog voor Rijks reke ning worden uitgevoerd. Verder houdt het polderbestuur zich onledig met het ontwerpen van verordeningen op het inwendig bestuur, waarvan er reeds ir. druk verkrijgbaar zijn gesteld, en met de begrooting en het kohier der polderlastenzoodat het beheer over deze uitgebreide droogmakerij meer en meer op vaste grondslagen wordt gevestigd. De Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst heeft Woensdag 11. eene algemeene vergadering te Amsterdam gehouden. Een bij de maat schappij ingekomen antwoord op de prijsvraagEene uitgebreide boerderij voor veebouw en zuivelbereiding, is bekroond met den 2dcn prijs. Vervaar diger bleek te zijn de Heer II. W. Veth, te Dordrecht. Aan den Heer N. Redeker, te Amsterdam is eervolle vermelding te beurt gevallen wegens de inzending van zijn ontwerp voor arbeiderswoningen. Be toestand der maatschappij is zeer bloeijendedaar zij 812 leden telt. De Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zal de 79ste jaarlijksche algemeene vergadering houden te Haarlem op den 15Jcn dezer. De gunstig bekende geleerde Dr. Lefèvre Portalis; van Parjjs, heeft de sleden 's GravenhageUtrecht en Dordrecht bezocht, ten einde in dc archivcn bouwstoffen te verzamelen voor eene door hem te bewerken Le vensbeschrijving van de Gebroeders de Witt. Het schip Urania, in de Mannheimer beurt varende, is voor Vrees wijk door eene stoomboot van de Kculsche en Dusseldorpsche maatschappij in den grond gevaren en gezonken. De aan boord zijnde personen hebben zich met moeite kunnen redden. De lading moet eene waarde van onge veer 3 ton hebben. 11e Heer Thorbecke heeft in een brief aan dc kiezers te Maastricht verklaard, dat dc tegenwoordige omstandigheden hem nopen voor liet dis trict Deventer op te treden, maar dal hij steeds de belangen van Limburg in overeenstemming met het algemeen belang, zal blijven behartigen. In de afgeloopen week zijn per stoomboot uit Ilarlingen uitgevoerd: 7091 vierendeelsvalen boter, 3335 Edammer kazen, 550 k. kazen, 248 las ten haver, 16 lasten garst, 48 koeijen, 307 kalveren, 372 schapen, 192 varkens, 108 lammeren en 22 zakken aliekruiken. Bij het Instituut voor doofstommen te Groningen is eene nieuwe wet aangenomen, waarvan men voor die inrigling de heilrijkste gevolgen verwacht. Uit Aardenburg (Zeeland) wordt het volgende gemeld: Een arbeider was 11. Maandag morgen vroegtijdig uitgegaanom eenig droog hout uil de hoornen eener hofstede te hakken. Naauwelijks was hij echter in oenen boom geklommen of hjj viel naar benedenen gaf na het uiten van eenige klagten den geest. Het hakmes dat, naar gewoonte, in een ijzeren haak om zijn midden was gegord, was hem in de lenden gedrongen, zoodat de ingewanden uitgestort waren. Hij was bijna letterlijk half door midden en daarbij beide armen gebroken. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld dat op de hofstede van den land bouwer H. de Jonge, onder Zaamslag, (Zeeland) onlangs een kieken is voortgebragt met 4 poolen, dal thans nog gezond en vlug ter been is. Te Bergen-op-Zoom is een boerenknecht gevankelijk binnengebragt beschuldigd de toppen van tarwe te hebben afgesneden, op een veld van zijn gewezen meester, uit wiens dienst hij onlangs was ontslagen; daar de tarwe nog niet rijp is, vermoedt men dat hij dit heeft gedaan om zich te wreken. Uit Roozendaal wordt van den lslen Julij gemeld, dal het boekweit- gewas in die streken, vooral op de hoog gelegen landen, nog al schade heeft geleden door de vorst, hoewel niet in die mate dal het gewas daar door als mislukt is te beschouwen. 's GRAVENHAGE, 5 Julij. Door Z. M. is benoemd lot Ridder der Órde van de Eikenkroon de lieer P. Schmitz, Opzigter bij 'srijks artillerie-, stapel- en constructie-maga zijnen te Delft. Bij Kon. besluiten zijn benoemd tol Burgemeesters; te Zijbecarspel en Nibbixwoud, L. G. van Staveren; en te SlochlerenG. Dijkhuizen. Voorts tot Griffier bij het Kantongeregt te Amersfoort, Jhr. Mp. J. B. Strick van Linschotenthans in die betrekking te Loer,enen tot Griffier bij het Kantongeregt te Loenen, M1'. P. II. Berkhout, Advocaat, plaatsvervangend Kantonregter en Candidaal-Nolaris te Leyden. Heden is dc Vereenigde Zitting der beide Kamers, namens Z. M., dooi den Minister van Binnenl. Zaken gesloten met de volgende aanspraak Deze zittingdie vroeger dan naar gewoonte reeds heden zal gesloten worden, is evenwel, dank uwen ijver, niet onvruchtbaar geweest. De Regering heeft uwe medewerking ondervonden in het vaststellen der algemeene begrooting over het loopende jaar, en van verdere uitgaven voor 's Rijks dienst benoodigd. »De ruimte der geldmiddelen heeft gelegenheid gegeven om met uwe hulp op nieuw een deel onzer schuld te delgen. De noodige goedkeuring is door u verleend aan een verdrag met Oosten rijk gesloten. Na gemeen overleg is de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen geregeld. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden te oen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1