In den aanhef wijst Dr. S. op het groote belang dat voor het vaderland gelegen is, in de uilvoering van het door de Vereeniging voor volksvlijt ge vormde plan tot oprigting van een gebouw voor nationalealgemeene en doorloopende tentoonstellingen van nijverheid, landbouw en koophandel, dat tevens zalen zal bevatten ter dienste van andere openbare inrigtingen voor kunsten en wetenschappen. Daarna betoogt de schrijver dat de kosten betrekkelijk zeer weinig zijn. De voornaamste uitgaven bestaan inonder houd van het gebouw, administratie, toezigt enz. Het gebouw zal, indien de ontwerpers door ruime deelneming daartoe worden in staat gesteldeen met glas overdekt plein zijngrooter dan het Damplein. Dit deel van het gebouw zal dus reeds alles overtreffen wat van dien aard in ons land bestaat, en een even leerzaam als aangenaam verblijf opleveren. De in en om dit gedeelte van het gebouw aan te brengen wan delingen buffelsfonteinen enz.zullen niet weinig tot het genot bijdragen en lot een gestadig bezoek aansporen. Bovendien zal er gelegenheid zijn de tentoongestelde werktuigen door stoomkracht in beweging te brengen. Be halve dit overdekte plein, zal een ander deel van het gebouw bestemd zijn voor verschillende blijvende inrigtingen. Daartoe behoort in de eerste plaats het onder medewerking van de Hooge Regering en van de Ncdel. llandelm. op te rigten Museum van koloniale producten. Ook zullen daar worden ge plaatst de verzamelingen van bouwmaterialen, werktuigen enz., alsmede eene bibliotheek van geschriftendie met de volksvlijt in verband staan. Het op te rigten paleis zal dus dienen, deels tot een blijvend museum, meer of min overeenkomende met het Conservatoire des arts et métiers te Parijshet Polytechnical institution te Londenhet Musée de l'industrie te Brussel. Het doel dezer vereeniging is, om het op te rigten Paleis voor Volksvlijt, met de eerste nationale nijverheids-tentoonstelling, welke in de hoofdstad zal worden gehoudenop eene waardige wijze te openen en te voorkomen het opzetten van een tijdelijk gebouw, waarvan de kosten verloren gaan. Het lot stand brengen dezer zoo grootsche, veelomvattende zaak vereischt een millioen gulden. Engeland besteedde in vijf jaren tijds meer dan achttien millioen gulden voor de tentoonstellingen. Voor het Crystal Palace gaf de natie bijna een millioen ten geschenke. Een enkel burgerSamuel Morton Petostelde daarvoor zesmaal honderd duizend gulden beschikbaaren een inwoner van Dublin, William Dargante regt een van Ierlands beste burgers ge noemd, schonk alleen voor de tentoonstelling in zijne stad bijna een mil lioen. Frankrijk heeft voor zijne laatste wereldtentoonstelling meer dan tien millioen gulden uitgegeven. Reeds hebben eenige algemeen geachte en aanzienlijke personen het lid maatschap van den Raad van toezigt aanvaard. Het zijn, behalve Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden als eere-Voorzitter, in alphabetische orde, de Heeren Jhr. Mr. C. Backer, Commissaris des Konings in de provincie Overijssel; Mr. C. H. B. Boot, Burgemeester van Amsterdam; W. D. A. M. Baron van Brienen, te 's GravcnhageII. Croockewit, Directeur der Ned. Bank, te Amsterdam; C. P. van Eeghen, lid van den Raad van bestuur der Koninklijke academie van beeldende kunsten te Amsterdam; Mr. D. J. van Ewyck van de Bildt, Minister van Staat, te Utrecht; E. Fuld, Bankier, te Amsterdam; H. B. Goldschmidt, te Amsterdam; Mr. R. J. Schimmelpen- ninck, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam; Jhr. G. R. G. van Swin- deren, lid van de Eerste Kamer, op Rijs, gemeente Gaaslerland, in Fries land; N. Trakranen, Directeur der Ned. Handelmaatschappij, te Amster dam; B. F. Baron van Verscheer, lid der Prov. Staten van Gelderland, te Arnhem; Paul van Vlissingen, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam; H. van Beeck Vollenhoven, lid van de Eerste Kamer, te Amsterdam; I. Warnsinck, Wethouder. Het kapitaal is vastgesteld op hoogstens één millioen, is verdeeld in aan deden van ƒ200. Jaailijks worden honderd nummers uitgeloot en legen betaling van 250 ingetrokken. De stortingen geschieden ten kantore der Nederl. Bank, in vijf termijnen, met lusschenruimlen van minstens twee maanden. De eerste storting geschiedt met 32 per aandeelwordende er eene korting van 4 pCt. over het ingeschreven kapitaal toegestaanter ver goeding van rente tot aan de opening van het Paleis. De overige stortingen zijn elk groot 40. De aandeden geven regt op: a.) eene voorloopige uit- deeling der winst van 8 (4 pCt.)jaarlijks na 1 Januarij te ontvangen, of toegang-bewijzen ter waarde van ƒ10. Deze laalsten blijven elk jaar voortdurend beschikbaar ook na de aflossing der aandeden (art. 12)b.) aan deel in de extra-dividenden (art. 23); c.) de jaarlijks bij loling toe te wij zen winst-premiën van ƒ25,000, ƒ15,000, 10,000, 2000 en ƒ500 (art. 21); d.) den toegang bij de plegtige opening van het Paleis. Makelaars en Com missionairs in effecten genieten pCt. courtage, bij de eerste storting af te trekken. Maandag, Dingsdag en Woensdag, 7, 8 en 9 Julij e. k.zal de inschrij ving voor de geldleening zijn opengesteld ten Kantore van de Heeren Uzu- ret, Mercker Zoon en Wertheim Gompertz alhier. De Nederl. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, heeft eergis teren alhier hare jaarlijksche vergadering gehouden. Het genootschap door Oefening grooter, alhier, zal dit jaar, bij de viering van haar 20-jarig bestaan, een wedstrijd uitschrijven tusschen al de rederijkerskamers en genootschappen van uiterlijke welsprekendheid in ons land, en daartoe twee belangrijke prijzen uilloven. BUITENLAXDSCliB HERIG EX BKLUitS. BRUSSEL, 2 Julij. De Minister van Binnenl. Zaken heeft het programma vastgesteld van de plegtigheden en feestenwaarmede de 25slc verjaring der Troonsbeklimming van Koning Leopold den 2122 en 23slc" dezer maand alhier zal gevierd worden. Op het stadhuis te Luik heeft men, bij het doen van eenige herstel lingen, eene muurschildering ontdekt, voorstellende Salomo's reglspleglng. Het is goed bewaard gebleven en de uitvoering mag uiterst schoon genoemd worden. Het dagleekent waarschijnlijk van het jaar 1718, als wanneer het stadhuis gebouwd is. ElVG-EIiAK®. LONDEN, 1 Julij. Heden heeft in het Lagerhuis de Heer Moore een motie voorgesteld, strekkende tot afkeuring van het gedrag der Regering in de zaak van de werving in de Vereenigde Staten. Het Bewind werd bij deze gelegenheid door verscheidene sprekers hevig aangevallen. Een voorstel tot verdaging door het Ministerie bestreden, is met 220 tegen 110 stemmen verworpen. Lord Palmerston, heeft echter toegestemd, om niet dadelijk tot de behan deling over te gaan. In de avondzitting is deze aangelegenheid afgehandeld en is de motie met 274 tegen 80 stemmen verworpenzoodat de Regering hierin eene meerder heid van 194 stemmen heeft gehad. Het uit de Krim teruggekeerd balaillon der Coldslreamgarde heeftna van Portsmouth af eene soort van zegetogt gemaakt te hebbenhet kamp te Aldersholt betrokken. De dappere krijgslieden droegen in de trompen hunner geweren, de bouquetten van rozen, welke hun door de Dames ver eerd waren. Ook merkte men op dat velen van hen Russische honden, Turksche geiten, enz. hadden medegebragt; ook zag men een hond, die de veldslagen van Alma en Balaklava bijwoonde en te Iukcrmann aan de poot gekwetst is, maar nogtans het regement overal was gevolgd. Het hoofdbestuur der Oost-Indische Compagnie heeft beslolen liet aan leggen van werken van algemeen nut in Indië met kracht door te zetten en daarvoor in het volgende dienstjaar 1856—57, eene som van nagenoeg 2 millioen te besleden. Volgens de Times is een gedeelte van het Engelsch-Italiaansche legioen hetwelk op Malta verblijf houdt en eerlang afgedankt zal worden, door zendelingen van Mazzini in dienst genomen, om, na hunnen terugkeer in Italië, tot het ondersteunen van oproerige aanslagen in Italië gebezigd te worden. De Gemeenteraad van Lincoln heeft besloten een gedenktceken voor Sir Franklin en zijne reisgenooten op te rigten. Volgens berigt uit N.-Amerika is het van Cork naar Quebec bestemde schip Pallas nabij Kaap Breton in de branding geraakt en verbrijzeld, waarbij 72 personen door het omslaan der booten verdronken; den vol genden morgen werden de overige passagiers gered. De werkzaamheden tot den aanleg van een spoorweg tusschen Bombay en Baroda zijn op 1 Mei aangevangen. Beriglen uit China, loopende tot het midden van Mei, zeggen dat de omwenteling daar te lande weder vorderingen scheen te maken. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Julij. De Keizer is heden naar Plombières vertrokken, alwaar hij morgen zal aankomen. De Kardinaal Patrizi verlaat mede deze stad. De Ministers volgen dit voorbeeld. Sommigen gaan naar Ems, anderen naar Homburg. De staatkunde treedt de groote vacantie in. De Keizer heeft den Paus eene rijke versierde doopvont van Sèvres- porselein ten geschenke gezonden. De geruchten omtrent eene zamenkomsl van den Keizer met die van Oostenrijk blijven stand houden. Alleen omtrent de plaats waar die ont moeting zal plaats hebbenis men het nog niet eens. De Keizer der Birmannen, een der stalen van Indie, alwaar een Franschman eerste Minister is, heeft de Maarschalken Canrobert, Pélissier en Bosquet, alsmede de Engelsche Generaals Simpson en Codringlon en de Russische Generaal Totileben, benoemd tot leden der Orde van de zijden en gouden Zonnescherm (eene groote onderscheiding in hel Oosten). Tot nu toe waren slechts 7 vreemdelingen met die Orde bekleed. Het Wetgevend Ligchaam heeft het wetsontwerp op de commanditaire maatschappijen met 221 tegen 12 stemmen aangenomen, en het bekende wets ontwerp betrekkelijk eene uilkeering van 600,000 fr. rente aan de Prinsessen van Orleans, zonder eenige beraadslaging. De gemeenteraad van Marseille heeft de som van 45,000 fr. bestemd om Maarschalk Pélissier bij zijne terugkomst uit de Krim feestelijk te ontvangen. Uit de Krim worden alleen die paarden herwaarts leruggebragt welke meer dan 600 fr. hebben gekost, daar de transportkosten dezelfde som be dragen. Al de paarden van mindere waarde worden op de best mogelijke wijze in de Krim, Turkye of elders verkocht. Bij de laatste overstroomingenheeft het water hier en daar zulke diepe gaten in den grond gemaakt, dat daardoor verschillende overblijfselen van vroegeren tijd, van welker bestaan men onbewust was, aan den dag zijn gekomen. Zoo heeft men aan de oevers der Loire de overblijfselen van eene oude Gallo-Romeinsehe stad ontdekt. Uit alle oorden des lands luiden de berigten omtrent den oogst zeer gunstighetgeen op de meeste markten eene daling der prijzen veroorzaakt. gl'ASJE. MADRID, 28 Junij. Bij besluit van de Koningin is de Minister van Binnen!. Zaken gelast zich naar Caslilie te begeventen einde de noodige maatregelen te nemen om de openbare orde te bevestigen en over de plaats gehad hebbende ge beurtenissen zoo veel mogelijk licht te verspreiden. Intusschen heeft de Maarschalk O'Donncll in de Cortes verklaard, dat de voorgevallen onlusten eene socialistische strekking hadden. Het is dienstig openlijk te verkondigen, zeide hij, dat de invloed der socialistische begrippen bij al die bewegingen onmiskenbaar is. Vroeger waren die on zalige denkbeelden in Spanje onbekend; maar thans is men bezig ze onder de volksmenigte hier te lande te verbreiden, en het gevolg daarvan zijn

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2