Hel oproer te Valladolid moet van ernstiger) aard geweest zijn. Onder scheidene brandstichtingen hebben plaats gehad en met groote moeite is de orde hersteld. De misdadigers worden echter thans strenger gestraftwaar door men met meer grond op eene verbetering van den voortdurenden staat van spanning mag rekenen. Drie der brandstichters zijn reeds doodgescho ten en eene commissie is werkzaamom met kracht legen de schuldigen te handelen. Te Badajoz hebben ook onlusten plaats gehad. Men heeft aldaar het renperk voor de stierengevechten bestemd, verbrand. Te Segovia is een Franschman gevangen binnen gebragt, bij wien men belangrijke papieren heeft gevonden. Hij moet zoodanige ophelderingen hebben gegeven, die doen gelooven dat de ontdekte papieren in verband staan met eene Carlistische zamenzwering, waarvan de vertakkingen zich in al de aangrenzende provinciën uitstrekten. ITALIË. De onlangs opgerigte broederschap der Sacconiof verspiedersheeft thans van hare nuttigheid doen blijken. De Graaf Masturi en eenige andere voorname lieden hadden zich naar het eilandje van S'. Clement begeven om aldaar een feest te vieren. Daar het Vrijdag was, hadden de verspieders hieruit argwaan opgevaten wisten te ontdekken dat er ook vleeschspijzen waren genuttigd. Hiervan werd aan Bisschop Antonuci, Legaat in de pro vincie van Ancona kennis gegevendie de overtreders ieder tot eene boete van 5 kroonen en 5 dagen gevangenisstraf veroordeelde. De Graaf Masturi bragt in dat het vleesch voor de Israëlilen, bij het feest tegenwoordig, was bestemd, maar dit mogt niet baten. Zij moesten allen hun straf onder gaan, en de Graaf eene driedubbele, voor hem, zijne vrouw en zijne dochter. Het officiële blad van Milaan deelt een berigt uit Parma mede, waarin verklaard wordt dat in het Hertogdom alles rustig is, dat de ge vangen genomen personen zijn ontslagen en dat de staat van beleg, naar men hoopt, spoedig zal worden opgeheven. PRCISSEII. BERLIJN, 29 Junij. De Heer A. von Humboldt heeft weder twee Ridderorden ontvangen, die van Alexander Newsky, van den Keizer van Rusland, en het eere- Groolkruis met de Gouden Kroon der Huis- en Verdienste-Orde van Hertog Peter Frederik Lodewijk, van den Groothertog van Oldenburg. Graaf Orloff bevindt zich thans alhier. De Vorstin Therese v. Turn und Taxis is tot de Protestantsche gods dienst overgegaan en in het huwelijk getreden met den Heer v. Pursche, Secretaris der Pruissische legatie te Napels. Door tusschenkomst van Rusland, is er weder eene voorloopige over eenkomst tusschen Denemarken en Noord-Amerika gesloten, waarbij de laatste zich verbindt, nog voor één jaar den Sondtol te betalen. Denemar ken heeft zich zijnerzijds verbonden, billijke voorstellen tot afkoop te doen en die door de overige handeldrijvende Mogendheden te doen aannemen. De toevloed van vreemdelingen in Zwitserland is in dit jaar bijzonder groot. Volgens eene te Hamburg openbaar gemaakte slatistike opgave, zijn aldaar, gedurende het jaar 1855, aangekomen 4593 schepen. Daarvan wa ren 379 Nederl. (waaronder 86 reizen van stoombooten). OOSTENRIJK. WEENEN28 Junij. De Keizer heeft 10,000 fl. bestemd, als een geschenk aan de armen, bij de aanstaande bevalling zijner gemalin. De Commissie belast met de militaire zaken van den Duitschen Bond, heeft tot de uitbreiding en versterking van de vesting Rastalt beslotenten «inde het zuidwesten van Duitschland tegen alle mogelijke aanvallen te dekken. Hiertoe is liet benoodigde geld3 mill. 11., voorhanden. Pruissen heeft zich tegen dit besluit met kracht verzet. Prins Gortschakoff is naar Petersburg vertrokken. Men bepaalt het verkeer van personen tusschen Weenen en Praag vóór den aanleg der spoorwegengedurende drie dagen op 36sedert dien aanleg is dit getal tot 1000 geklommen. De Donau-schcepvaart-maatschappij is voornemens, ten einde het ge vaarlijke vaarwater van de zoogenaamde IJzeren Poort te vermijden, op den Servischen oever een kanaal te laten graven. De onkosten worden op 2,800,000 11. geraamd. Te Homburg is het getal badgasten reeds tot 2000 geklommen. In Hongarije worden in verscheidene plaatsen scholen opgerigt, bestemd voor het onderwijs van kinderen van zoogenaamde Heidenen of Zigeuners, welke daar te lande nog in vrij grooten getale schijnen te worden gevonden. Eene gemeente in Beijeren heeft onlangs eene andere gemeente in de nabuurschap voor de regtbank gedaagdomdat zijbij de nadering van on- weder, met zwaar geschut doet schieten, waardoor de buijen naar andere gemeenten konden worden gedreven. TURKTE. De Koning van Sardinië heeft 5 Grootkruisen van de Maurits- en La zarus-orde overgezonden, voor de Ministers van den Sultan en Omer-Pacha. Eene Engelsche maatschappij is hier opgerigt tot den aanleg van een spoorweg door Syrië naar Bagdad. GRIEKENLAND. De Engelsche bladen hebben dezer dagen een brief medegedeeld van een Grieken-vriend, de bekende Smith O'Brien, die verklaarde dat hij dat land zonder geleide tot in de afgelegenste oorden doorreisd, en nergens eenige aanranding ondergaan of eenig blijk van onveiligheid opgemerkt had; waarom hjj, van zijne reis terugkomende, zich verpligt achtte onverwijld en opent- ljjk daarvan getuigenis te geven. Het verschil tusschen deze verklaring en zoo vele andere berigten uil Griekenland bevreemdde hel publiek, te meer daar de goede trouw van den Heer O'Brien door niemand in twijfel getrokken werd. Thans leest men in een oppositieblad van Athene, en in de Times, een vertrouwelijk schrijven van den Griekschen Minister van Binnen!. Zaken aan de Provinciale Gouverneursvan dezen inhoudDe Heer Smith O'Brien, een Engelsch onderdaan van aanzien, is voornemens alle deelen des lands te bezoeken. Deze Heer verdient met alle mogelijke onderschei ding behandeld te worden; en daarom reken ik er op, dat hij op zijne reis in uwe provincie eene goede bejegening en alle tegemoetkoming vinden zal niet alleen van uwe zijde, maar ook van alle plaatselijke besturen, die onder u staan. «Daar het noodig is dat hij op zijne reis niet verontrust worde, terwijl hij volstrekt weigert zich door militairen Ie laten vergezellen, moet gij zonder dat hij daarvan iets ontware, zorg dragen dat alle onveilige plaat sen in uwe provincie, die aan zijnen reisweg liggen, door de gewapende magt bezet worden, ten einde onheilen voor te komen." De Engelsche dagbladen trekken hieruit het besluit dat de Grieksche re gering, wanneer zij den ernsligen wil heeft om de veiligheid van personen en goederen te verzekeren, daartoe wel in staat schijnt te zijn. De Regering ontkent de echtheid van dat stuken heeft tegen het dag blad, waardoor het openbaar gemaakt was, eene regtsvervolging ingesteld. De stoutmoedigheid der roovers vermindert nog niet. Onlangs is de Kolonel Campbell, die te Athene bevel voert, met nog eenige Officieren op een wandelrid nabij de stad, door hen overvallen. Met groote moeite zijn zij aan hunne vervolging ontkomen. OOST-INBIE. BATAVIA10 Mei. De Javasche Couranten van de laatste dagen van April deelen o. a. de volgende berigten mede Java. In April had in het kampement te Kedongkebo, ter hoofdplaats Poerworedjo der residentie Bagelenbet navolgende onheil plaats. In dat kampement was, nevens den staf en de regter helft des 4dc" ba- taillons infanterieook het corps pupillen gestationneerd. De gebou wen waren hoewel tijdelijk, in afwachting van den bouw van een blijvend kampement, maar toch rustende op gemetselde pilaren, zoo deugdelijk ge bouwd, als met den aard van een tijdelijk kampement bestaanbaar is; het gesticht der pupillenwas nog niet lang geleden geheel vernieuwd en zou als het hechtste van het kampement, tot logies van het 4dc bataillon blijven dienen. Eene Z. O. stormwind, die menschen opligtte en voortslingerde boomen ontwortelde en gebouwen deed instorten, vernielde in een oogen- blik de beide ruime kazernen en de gymnastiezaaljuist toen de pupillen, p. m. 200 hoofden sterk, uit het schoolgebouw, dat gespaard gebleven is, zich in hunne vertrekken begeven hadden; zoodat er 6 bij zijn omgeko men, 2 zwaar en 8 ligt gekwetst zijn. De weinigen, die nabij de deuren waren, hebben zich naar buiten gered; de overigen vonden grootendeels hun behoud, door zich onder hunne ijzeren kribben en onder de tafels te bergen. De omgekomenen zijn de sergeant Vogelzang, de pupillen Boesch, Oostziek, van Gent, Stook en Linde zwaar gekwetsten de pupillen Kla ring en Hulscher, en de ligt gewonden de pupillen Eldijk, Flament, Be rends, Mauer, Wilkens, Corbet, de Sornie en van Haeften. Sumatra (Oostkust). Te Palembang heeft den 3dcn April de beruchte muiteling Radja Tiang Alam zich op lijfsgenade aan het bestuur te Tebing Tingie overgegeven. Hij had zich sedert 1851 met grooten aanhang en stout heid legen ons bestuur verzet. Aan den ijver en het overleg van den Adsis- tent-Resident te Tebing Tingie, J. TValland, en de trouwe bemiddeling van den Raloe van Tandjong Agong, is het hoofdzakelijk te danken, dat de muiteling zich eindelijk heeft overgegeven. Bij die overgave was hij slechts vergezeld van eene zijner vrouwen en twee volgelingen. Hij zal bij de eerste scheepsgelegenheid naar Batavia worden overgevoerd. Borneo. Ter Wester-kust was men in de afdeeling Sambas, in de Chi- nesche districtenin de afdeeling Mampawa en te Ponlianak bezig met het verbreeden der bestaande wegen. De rijstoogst was gunstig. Celebes. Sedert de invoering eener premie op het dooden van krokodil len, waren te Maros in den tijd van 9 dagen geleverd: 7 groote krokodillen, 4 kleine dito en 725 eijeren; terwijl op de hoofdplaats Macassar gedurende de maand Maart waren aangebragt 1 groote krokodil, 1 kleine dito en 42 eijeren. Volgens mededeeling van den Gezaghebber Pielaat, waren twee tegen de zeeroovers uitgezondene kruisbootenden 21ste° Maart in straat Boeton door 12 rooversvaarluigen overvallenvan des morgens 6 tot in den namiddag 3 ure hadden de kruisbooten tegen de rooverspraauwen gevochten, met het gevolg, dat een rooversvaartuig in den grond was gescholen en een ander verbrand. De overige 10 hadden daarop de vlugt genomen op de reven, alwaar de kruisbooten hen niet konden volgen. Aan onze zijde was geen verlies geleden. Volgens berigten der opvaren den waren in die wateren meer dan 50 rooversvaarluigen gezien. Het getal brieven thans naar Europa verzonden, bedraagt 8590, te weten: via Marseille 3173, via Triest 5045, via Southampton 372 stuks. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 3den Julij 1856, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1». Verzoek van Jhr. Mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede, om een stukje gemeentegrond ter bebouwing. 2°. Verzoek van Mr. H. Cockom een strookje gemeentegrond ter bebouwing. 3°. Verzoek van Curatoren van 's Rijks Iloogeschooltot den afstand der kleine Ruïne ter bebouwing, met opgave van daarop te stellen gebouw c. a, 4°. Verordeningen van instellingen van Weldadigheid. 5". Rekening van Stads-Bank van Leening1855.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3