Heer Langenhove. Men verzekert, dat de komst van deze Heeren, in ver band staat met de oprigting van een Crédit Mobilier. Met dat doel zijn zij reeds in onderhandeling getreden met een aanzienlijk bankiershuis. Zij worden door een voornaam Advocaat hier ter slede bijgestaan. De St. Cour. berigl dat de tegenwoordige vergadering van de Stalen- Generaal zal worden gesloten op Zaturdag den 5den Julij, des namiddags ten 2 ure. Heden is de vergadering der Prov. Staten geopend. Onder de nieuw- benoemden waren uit Leyden tegenwoordig de Heeren Dr. v. Kaathoven en Mr. Sikkel Groos. Morgen zal men overgaan tot benoeming van drie leden der Gedep. Staten, en Dingsdag den 8slen lot benoeming van drie leden voor de Eerste Kamer. A3ISTERDAM30 Junij. Eergisteren heeft de Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Akadcmie van Wetenschappen hare gewone vergadering gehouden, waartoe zijn opgeko men de HH.van Hall, Stamkart, Harling, Schroedcr v. d. Kolk, Vrolik, Cl. Mulder, Bierens de Haan, Miquel, van Kerkwijk, Buys Ballot, G. Vro lik, Donders, iMatthes, van Rees, van Geuns, v. d. Hoeven, v. d. Boon Mesch, Delprat, Ilalbertsma, de Vriese, Oudemans en Dozy. De Secretaris heeft mededeeling van ingekomen brieven en boekgeschenken gedaan en voorgesteld een brief van den Heer Hasskarlin handen te stellen van de commissie van redactie voor de verslagen en mcdedeelingende brief bevatte opmerkingen over de plantenwereld in Indië. Eene missive van den Minister van Oorlog, over het plaatsen van afleiders op buskruid-magazijnen en forten, is in handen gesteld eener commissie, zamengesleld uit de HH. Delprat en van Rees. De Heer van der Boon Mesch las, ook namens de HH. van Hall, Miquel en G. Vrolik, een ontwerp-voorstel aan den Minister van Binnenl. Zaken voorbetreffende het verwaarloozen der houtcultuur in Nederland. De Heer Donders bragt rapport uit over het voorstel van den Ileer van der Boon Meschover de vervalsching van levensmiddelen en dranken. De con clusie strekte, om een voorstel in dien zin aan de Regering te zenden; de commissie verklaarde zich bereid het ontwerp daartoe aan de Akademie in te dienen. Na eenige woordenwisseling is dit aangenomen. Vervolgens is besloten tot het opnemen in de werken der Akademie van eene aangeboden verhandeling door den Heer Bierens de Haanover twee bijzondere integraal formules. De schrijver heeft, op verzoek der Afdeeling, zich bereid verklaard deze verhandeling in de Fransche taal over te bren gen. Daarna is het woord aan de bepaalde sprekers gegeven De Heer Buys Ballot droeg voor eenige algemeene beginselen in de natuur kunde, en meer bepaald over het beginsel, dat verschillende atomen, hetzij heterogeenhetzij homogeentegenover elkander in evenwigt zijn. De Heer W. Vrolik heeft eenige mededeelingen gedaan over de ontleding van een in den zoölogischen tuin alhier gestorven boomkengoeroeDendro- lagits inustushet eerst ontdekt door H. Schlegcl en S. Mulderlevende op Nieuw Guinea. Dit dier, beschreven in het op kosten der regering te Leyden, onder directie van den Heer Temminck uitgegeven werk over de Nederl. overzeesche bezittingen, was lot dusver nog niet ontleedkundig on derzocht. Hierover ontstond eene wetenschappelijke woordenwisseling tus- schen den Voorzitter, den Heer J. v. d. Hoeven, en den Heer Vrolik. De Heer van Hall stelt voor, om betreffende het wetenschappelijk pracht werk van den Heer Blitnie: Flora Jarae, waarvan de uitgave na den dood van wijlen Koning Willem II bij gebrek aan ondersteuning is gestaakt eene commissie te benoementen einde met den schrijver de middelen tot voortzetting van dit belangrijke werk te beramen en dan bij de regering om ondersteuning aanvraag te doen. Dit voorstel is in handen gesteld van de 1111. v. Hall, Dozy en de Vriese om rapport. Heden is, onder voorzitterschap van Mr. Faber van Riemsdijk, de alge meene jaarlijksche vergadering van de Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij gehouden. In die vergadering heeft de Heer Donker Curtius, Voorzitter van het bestuur, voor die betrekking bedankt. De aftredende Commissarissen zijn, op uitzondering van den Heer Godefroiherkozen, hetgeen van wege de Nederlandsche deelhebbers, tot eene warme woordenwisseling aanlei ding gaf. UTRECHT29 Junij. De Academische feesten van wege de Studenten Vereeniging Mutua-Fides zijn op Vrijdag en Zaturdag 11. afgeloopen. Vrijdag morgen had er eene matinee musicale door het muziek van het reg. Grenadiers en Jagers plaats en des avonds een Vauxhal in de sociëteit. Bij die gelegenheid is aan den Heer Dunkier, Kapelmeester van genoemd muziek-corpseen kostbare met zilver gemonteerde dirigeerstok vereerd, als een huldeblijk aan zijne ver diensten. Zaturdag avond had er wederom een Vauxhal plaats, dat met een prachtig vuurwerk werd besloten. Men verwacht na de vacanlie een contra-partij van wege dc ingezetenen. BljlTENLANDSCHK BËR1GTKN. ENGELAiV». LONDEN, 29 Junij. De Koningin zal in het najaar Ierland bezoeken. Prins Frcderik Willem van Pruisscn is gisteren, na een maand alhier vertoefd te hebbenvertrokken. Het tijdstip zijner echlvereeniging met de dochter van onze Koningin is echter nog niet bepaald. Men schrijft aan de Regering het voornemen toe om de krijgsmagt nog aanzienlijk te verminderen. Men begint thans hier te lande meer en meer te rekenen op het be houd der vreedzame betrekkingen met de Verecnigde Staten. Deze hoop steunt o. a. op het gewigt van het handelsverkeer lusschen de beide lan den blijkbaar uit eene dezer dagen van regeringswege aan het Parlement medegedeelde opgave. Volgens die opgave heeft dc uitvoer van ons land in 1855 (ongerekend specie en ongemunt metaal) eene gezamentlijke waarde van 116,701,045 bedragen, en de uitvoer van de Vercenigde Stalen in het met 30 Junij 1855 geëindigde jaar eene waarde van 57,324,343 waaronder 11,718,196 aan specie en ongemunt metaal. Naar de Ver- eenigde Staten heeft ons land in 1855 eene waarde van 18,064,763 (on gerekend specie en ongemunt metaal) uitgevoerd, dat is 15 pCt. van den geheelen uitvoerhandel. De Vereenigde Staten hebben in het met 30 Junij 1855 geëindigde jaar eene waarde van 29,081,847 4' (waaronder 9,970,419 aan specie en ongemunt metaal) naar Engeland uitgevoerd, dat is 50 pCt. van hun geheelen uitvoerhandel. De Lord-Major zal op 9 Julij een gastmaal geven ter eerc van den Generaal Williams, waarbij ook de Hertog van Cambridge zal tegenwoordig zijn. Aan den Generaal zal het eere-burgerschap dezer stad worden aange boden, benevens eene eere-degen, ter waarde van 1300. De Observer deelt mede dat de slaats-inkomsten in het laatste vieren- deeljaars met een half millioen en in hel geheele jaar met 4 millioen zijn vermeerderd. De Regering heeft het overbrengen der brievenmalen tusschen de Austra lische koloniën en het moederland aanbesteed. Dien ten gevolge zal, te be ginnen met het volgende jaar, maandelijks eene brievenmaal van Southamp ton over Suez, Ceylon en Kaap Leeuwin naar Melbourne gebragt worden, in den tijd van hoogstens 50 dagen. Het contract is voor 5 jaren aange gaan, tegen 185,000 'sjaars. De onlangs overleden Heer Samuel Gurney (van de firma Gurney en C°.) heeft 2,250,000 nagelaten, nadat hij eerst aan elke zijner 4 dochters 100,000 had gegeven. Behalve in deze hoofdstad worden ook in andere plaatsen des rijks aanzienlijke giften geschonken voor de noodlijdenden in Frankrijk. Te Li verpool is daartoe reeds 2500 ingezameld. 200 Duitschers van het vreemden-legioenhebben zich te Liverpool naar Canada ingescheept, waar hun door onze Regering grond tot be bouwing is gegeven. Te Southampton verwacht men de grootste bekende stoomboot, de van der Bilt uit New-York. Dit schip meet 5000 tonnen en is 60 Eng. voeten breed. Prins Napoleon is te Inverness in Schotland aangekomenna de Hoog landen bezocht te hebben. Hij zal spoedig vertrekken en hoopt tegen het einde der maand Ysland te bereiken. Van Singapore wordt dd. 16 Mei gemeld, dat de Hollanders eene ex peditie tegen de zeeroovers hebben ondernomen, welke met goed gevolg be kroond werd. FRANKRIJK. PARIJS29 Junij. Aan den Keizer is een verzoekschrift in verzen gezonden, inhoudende het verzoek om eene loterij van 12 millioen fr. te mogen houden, ten behoeve van de overstroomden. Men gelooft, dat dit verzoek zal worden toegestaan. Zij zal den naam dragen van Napoleon-loterij. De Kardinaal Patrizi heeft van den Keizer in last gekregenden Paus dringend uit te noodigen hem in het volgende jaar te Parijs te komen kroonen. De Prins-Regent van Baden heeft deze hoofdstad verlaten. Door de Prinsen van het huis Orleans is een protest ingeleverd tegen het wets-ontwerpwaarbij eene jaarlijksche rente van 200,000 fr. aan de dochters van wijlen Lodewijk Philips wordt toegekend, hetgeen op een waardigen toon is gesteld. Zij komen voornamelijk op tegen het gebezigde woord welwillendheidwaarvan volgens hen, geen sprake kan zijn, daar hunne aanspraken op het regt zijn gegrond. De welwillendheid, welke het regt ontkent, is een nieuwe aanval tegen de nagedachtenis van hunnen va der, die zij moeten afweren. Een brief van den Bisschop van Alrecht over den toestand van Italië, blijft hier de algemeene opmerkzaamheid lot zich trekken. Genoemde Pre laat heeft daarin den toestand van den Kerkelijken Slaat als zeer overheer lijk en benijdenswaardig voorgestelt, hetgeen lijnregt in strijd is met de klagten, welke Graaf Walewski, in naam des Keizers in het congres heeft aangehevenen met de verklaringdat hervormingen in het bestuur van de Pauselijke Staten dringend noodzakelijk zijn. De meeste dagbladen beijveren zich de verkeerde voorstellingen in den brief vervat aan de kaak te stellen, vooral die ten opzigte van het te Rome heerschende pauperisme. De Generaal Jomini, die zich thans weder alhier bevindt, zal zich on ledig houden met de bewerking eener Geschiedenis ran de Krim, waartoe hij in Rusland de bouwstoffen heeft verzameld. Er heerscht stremming in de betalingen ter beurze. Voortdurend ver neemt men van huizenof personendie hunne betalingen hebben gestaakt. Voor 'toverige is het geld zeer schaars. Men vreest, dat de verrekening van Junij met groote bezwaren zal gepaard gaan. De inkomende reglen hebben in de laatste 5 maanden eene aanzienlijke vermindering ondergaan, voornamelijk ten opzigte van de vreemde suikers. Ten opzigte van het wets-ontwerp omtrent de vondelingen en hunne overbrenging naar Algerië, verneemt men dat de rapporteurs hieromtrent slechts eene kleine proefneming hebben voorgesteld. Men zoude slechts 6000 vondelingen op 12-jarigen leeftijd naar Algerië overvoeren. Jaarlijks zoude men dit hernieuwen met 12 a 15,000 en hen over de landbouw-ko- lonien verspreiden. De tabaksoogst in Algerie wordt voor 1856 begroot op 5,200,000 kil. De Regering zal daarvan 4,500,000 kil. aankoopen. Op het eiland Bourbon zijn goud bevattende gronden ontdekt. SPANJE. MADRID, 24 Junij. De Kapitein-Generaal Xavier Ulloa, oudste Hoofd-Oflicier van de Spaan- sche marineis dezer dagen in den ouderdom van 84 jaren overleden. Hjj was de laatste overgebleven strijder van den slag bij Trafalgar in 1805, tus schen Spanje met Frankrijk en Engeland.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2