COURANT. LEYDSCHE De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. MAANDAG 23 JUNIJ. SSij de/.e Courant I>cIsoort ÏEijblajl W". 15. KINNEN!,AADNCliF HKli IG'I'EN. LEYDEN, 21 Junij. He Ncdcrlandsehe Entomologische Vereeniging zal op Zalurdag den 5dcn .Titlij alhier hare jaarlijksche vergadering houden. Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 15 Junij 57 volwassenen, 16 kinderen, te zanten 73. 16 66 15 ii ii 81. 17 ii 64 a 16 i) ii 80. 18 ii 68 ii 19 ii ii 87. 19 ii 69 ii 19 ii n 88. 20 ii 70 ii 21 ii a 91. 21 a 64 ii 21 ii a 85. Hit onderscheidene oorden des lands luiden de berigten betrekkelijk de vooruitzigten op den aanstaanden oogst, zeer gunstig. Tarwe, rogge en gerst laten niets te wensehen over. De aardappelennog vrij van ziekte groeijen welig. Ook de gras- en hooilanden staan voortreffelijk. Overeenkomstig 's Konings magtiging is de zeildag der schoenerbrik Makassarbestemd om met de reeds vertrokken schoener Atalanie in dit jaar de haringvloot te beschermen, bepaald op den lsten Julij aanst. Te Rotterdam is van Londen aangebragt eene aanzienlijke hoeveelheid gebruikte militaire kleedingstukkenherkomstig uit de Krim. Tot eene ge ringe waarde voor de regten op den invoer aangegevenhebben de ambte naren die benaderd, doch bij transactie zijn zij wederom aan de eigenaars overgegevenen naar Amsterdam vervoerd. Uit bijna alle kleedingstukken ontbrak de voering. Dezer dagen is eene nieuwe industrie ontdekt, welke aan lien, die met de onderscheidene kenmerken der muntbiljetten niet bekend zijn, groot nadeel kan berokkenen. Er is namelijk een muntbiljet uitgegeven, dat oorspronkelijk tien gulden groot was, waarop men over het woord tien een stukje papier heeft geplakt, op hetwelk gedrukt honderden van onde ren over de cijfers 10 almede stukjes papier met de cijfers 100, terwijl men 1er plaatse van het watermerk tien een smeervlak heeft aangebragt om dat inerk onduidelijk te maken. {A. C.) In de zitting van den Gemeenteraad van Haarlem op Woensdag 11. is door Burgemeester en Wethouders o. a eene suppleloire begrooting van ƒ5000, voor het Costerfeest, over de loopende dienst ingediend. (II. C.) In het gehucht den Oudenmolen, nabij de Willemstad, is üingsdagll. een hevige brand uitgebarsten in een houten schuur, die benevens 3 woon huizen is afgebrand. Terwijl de brandspuiten werkzaam waren is een der slangen door eene misdadige hand doorgesneden. De dader is niet kunnen ontdekt worden. Te Harlingen is uitgevoerd: per Harlingen, 11 Junij, 3864/4 boter, 74 last haver169 hammen500 Edammer kazen383 balen chicorei6 koeijen, 42 kalveren, 193 schapen, 4 lammeren; per Lion14 Junij, 2884/4 boter, 19 runderen, 78 kalveren, 13 varkens, 535 schapen, 227 last haver, 14 zakken aliekruiken1124 Edammer kazen, 50 Gouda dito. Naar men verzekert heeft de Heer Mr. J. R. Thorbecke verklaard zit ting in de Tweede Kamer te zullen nemen voor het kiesdistrict Deventer, zoodat te Maastricht eene nieuwe keuze zal moeten gedaan worden. Uil Kamerik wordt het volgende treffende ongeluk gemeldDe Heer v. M. kwam, terwijl hij van Wilnis naar Oudewater reed, een boerenknaap tegen met een jong paardde onervaren knaap haaltin weerwil der waar schuwingen van den Heer v. M.den verkeerden kant uit; naast het rijtuig gekomen, kan hij zijn paard niet langer besturen, waardoor dat van ge noemden lieer achteruit loopt, en met 4 personen in het water stort. De echtgenootc van den Heer v. M. is overleden doch de anderen zijn slechts met ligte verwondingen vrij gekomen. Te Zttidwolde (Drenthe) wordt eene dienstmaagd beschuldigd, het huis alwaar zij dienstbaar wasmoedwillig in brand gesloken te hebbenten gevolge waarvan een groot boerenhuis, drie groote schuren, benevens den ganschen inboedel en levende have, bestaande uit ongeveer 20 runderbeesten, eene groote kudde schapenonderscheiden varkens enz. door de vlammen zijn verteerd;'hetwelk op eene schade van ƒ10,000 wordt berekend. Naar men verzekert, zijn er nu reeds drie onderscheiden woningen verbrand, alwaar deze dienstmeid werkzaam was; of zij ook daarvan de moedwillige daderes is geweest, zal zekerlijk nu wel onderzocht, en naar men hopen magontdekt worden. KATWIJK, 21 Junij. Gisteren morgen is alhier aangekomen de bomschuit Anna Helena, schip per W. van Beelen Lzn., van den reeder D. Taat, aanbrengende omstreeks 6 ton nieuwe maatjes haring van uitmuntende qualiteit, die voor ruim ƒ850 de ton des avonds bij afslag is verkocht; en werd door de bomschuit de wakkere Zeemanschipper K. van der Flas van dezelfde rcederij heden ruim 20 ton haring aangebragt, nog grooter en vetter dan eerstgenoemden. 's GRAVEN!! AGE 21 Junij. De gepens. Colonel van het Indische leger, de Ileer P. Oosthont, is benoemd tot Commandeur der Orde van den Eikenkroon. Door Z. M. is benoemd tot Kapitein en Directeur van het Afrikaansche werfdepot te St. George d'Elmina, den Kapitein titulair, Militairen Com mandant der vaste bezetting op de Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, A. Munnikhuizen. Aan den met verlof bier te lande aanwezigen Kapitein der infanterie van het Indische leger, .1. Ratelband, is op verzoek eervol ontslag verleend. Volgens alhier algemeen verspreide geruchten zou, ter vervanging van den lieer van Reenentot Minister van Binnenl. Zaken worden benoemd de Heer Dr. G. Simons, Directeur der Kon. Academie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs enz. te Delft; tot Minister van Buitenl. Zaken dc lieer Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, Voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, en lot Minister van Justitie de Heer Mr. J. J. L. van der Brugghen, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en President van de Arr.-Regtbank te Nijmegen. Ook de Heer Mutsaers, Mi nister voor de zaken der R. K. Eeredienst zou, naar men zegt, aftreden en door Baron L. Gerieke van Ilerwijnen, Gezant te Brussel, vervangen worden. Men ziet de officiële openbaarmaking der benoemingen in de Staats-Courant spoedig, welligl heden of Maandag avond, te gemoet. De Koning van Wunemberg heeft den Minister van Justitie, Mr. D. Donker Curtius, benoemd tot Ridder-Grootkruis der Frederiks-ordc. H. M. de Koningin-Bloeder wordt Maandag avond van hare buiten- landsche reis alhier terug verwacht. De Hertog van Saksen-Weimar heeft met zijne dochter eene buiten- landsche reis ondernomen. Gisteren heeft de bevestiging plaats gehad van Predikanten en een 3-tal zendelingen voor de Nederlandsche koloniën. De namen der eerslgemelden zijn de volgende: G. van Gerrevink, te Heilouw; C. G. S. Regemann, te Noordzijpe; J. BI. Verff, te Boskoop; J. G. W. Krol, te HeukelomII. van Ameyden van Duymte Kedichem; F. J. N. Brouwer, te Cillaarshoek; B. Braams, te Nieuwesehans; al deze Heeren zijn Predikanten; J. H. Z. Bruinier, Candidaat bij het Provinciaal Kerkbestuur van Noordholland, en C. A. L. van Troostenburg de BruynCandidaat bij het Prov. Kerkbestuur van Gelderland. De Heer Timmers Verhoeven, die de leiding der plegligheid had op zich genomen, plotseling ongesteld geworden zijnde, trad de Oud-lloogleeraar van Hengel in zijne plaats op, en hoewel slechts weinige oogenblikken vóór het beklimmen van den kansel daar op voorbereid, toonde de wakkere grijsaard, dat de groote gaven, hem geschonken, in zijnen ouderdom niet van hem waren geweken. In eene korte maar kernachtige rede sprak hij de nieuw benoemden moed inbij de moeijelijke taak welke zij gingen ondernemen en spoorde hen tot naauwgezette pligtsvervulling aan. Vóór de plegtige inzegening werd door de gemeente staande gezongen Psalm 118, vers 12 en daarna Gez. 148, vers 4. De plegtigheid werd bij gewoond door de Ministers van Herv. Eeredienst en van Koloniën. lil iI TEN LA I) SC IIE lil. 111GTE tï K C. 1 E. BRUSSEL, 20 Junij. De statuten van het Crédit Mohilier zijn geteekend. Het kapitaal be draagt 30 millioenwaarvan 6 millioen voor het publiek beschikbaar zal zijn. De HH. Rolhschild nemen voor 8 en de Heer Bischoffsheim voor 7 millioen deel. De Koninklijke goedkeuring is echter nog niet verleend. Te Aelst zal op 6 Julij hel standbeeld opgerigl worden van DirkMaer- tens, den eersten boekdrukker hier te lande. De Koning zal daarbij te genwoordig zijn. Dezer dagen zijn te Maastricht twee personen gevangen genomen, die zich schuldig gemaakt hebben aan een' zeer stouten diefstalbij den Heer Staad alhier. Biel behulp van een' ladder, zijn zij het huis binnen ge klommen, en hebben eerst het buffet en de eetkamer nagezien. Na de eetbare waar en een goed glas wijn te hebben genuttigd en een sigaar te hebben opgestokenhebben zij de deur der slaapkamer versperdwaarna zij op hun gemak alles hebben opengebroken en onderzocht; wat van hunne gading was, namen zij mede, het overige werd weder op de behoorlijke plaats gelegd. De geheele waarde van het gestolene beloopt 3000 fr. In de diergaarde te Antwerpen heeft een der fraaije Boa slangen den 17rlen dezer in 4 uren tijds 8 eijeren gelegd, wit en langwerpig Ier grootte

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1