LEYDSCHE 0 - COURANT. 1856. WOENSDAG 18 JUNIJ. N°. 73. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is 12 in het jaar Je afzonderlijke Piommers worden tegeu 10 Centen afgegeven Bij <|eze Courant behoort Bijblad X». 14. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Junij. De verjaardag van II. M. de Koningin is lieden alhier op de gewone wijze gevierd. Ten half een nrc had er op hel Rui'ne-plein eene luister rijke parade van de bezetting plaats, waarbij ook de schutterij door het Corps Officieren werd vertegenwoordigd. De Maatschappij der Ncd. Letterkunde alhier, zal Donderdag den 19dc" dezer, hare jaarlijksche vergadering houden. Door den Minister van Rinnenl. Zaken zijn 11 leerlingen voor de telegraphie toegelaten, o. a. uit deze stad J. A. van Toorn. Gisteren middag viel een jongeling, tusschen de 10 en 12 jaar oud, in het water, door de leuning der brug aan de Janvossensteeg iu hel mid den der Oude Vest, op het hulpgeschreeuw snelden er verscheiden om heen, maar niemand bezat de stoutmoedigheid hem na te springen; ijlings vliegt M. Lafeber, oud 19 jaar, den kuiperswinkel zijns vaders uit, en springt den reeds in zinkenden staat zijnde jongeling na, met dat gelukkig gevolg dat hij hem nog levend aan wal bragt. De Officier van Justitie alhier heeft berigt, dat, volgens gedane aan gifte, uit een' brief, den 3den Junij jl. des voormiddags van Dordrecht af gezonden en eerst den volgenden morgen, in schijnbaar ongeschonden staat, alhier bezorgd, jwerden vermist: 3 baukb. als: 1 groot GO, n°. 309, en 2 ieder groot ƒ40, Nos. 721 en 374. De Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Dr. F. C. J. van Goens, Pred. bij de Waalsehe gemeente alhier, is door de Waalsche Commissie benoemd tot Af gevaardigde bij de Hervormde Synode voor het ziltinajaar 1856. Den 5den de?cr heeft het. bestuur der Afdeeling Leydep van hel Patro naat, verbonden aan het Prot, Landbouwk. gesticht voor verwaarloosde kinderen te Monlfoort, het jaarlijkseh verslag gedaan, waaruit wij het vol gende ontkenen Het bestuur herinnert in de eerste plaats dat liet enkel heeft het beheer der geldmiddelen dezer Afdeeling en het toezigl over de kinderen, doch dat het gansche beheer der inrigting tot het uitsluitend regl van den Directeur behoort. Omtrent den staat der Afdeeling wordt gemelddat zjj sedert het vorig verslag, 10 leden door opzegging en 5 door overlijden had verloren. Dat het geheele getal leden 44 bedraagt, en 12 begunstigers door giften in eens van hunne belangstelling hebben doen blijken. F.r worden thans op kosten der Afdeeling, te Monlfoort 4 kinderen ver pleegd, omtrent welker gedrag de Directeur, over 't algemeen tevreden is; maar die nog eenigen lijd in hel gesticht zullen moeten verblijven, om als zelfstandige leden in de maatschappij te kunnen optreden. Volgens den slaat der rekening en verantwoording bleek hel, dat de ontvangsten der Afdeeling in het afgeloopen boekj mr hebben bedragen ƒ873.78; en de uilgaven ƒ435.12;, sluitende alzoo met een batig saldo van 438.66. Hierbij moet men echter opmerkendat bij de verpleging van 4 kinderen, de gewone conlributien een jaarlijks tekort van ƒ139.00 op leveren hetgeen gedekt wordt uit de in de spaarbank gedeponeerde over schotten van vroegere jaren. Aan het slot van het verslag deelde het bestuur mede, dat van wege 13 ouders aanzoek was gedaan, ter plaatsing hunner kinderen in het ge sticht, maar uithoofde van de bekrompen middelen waarover de Afdeeling te beschikken had, was dit verzoek geweigerd. Het bestuur bejammert dit, omdat de redenen die de ouders tot aandrang van hun verzoek bij— bragten, een zonden-register uilmaken, dat eene waardige plaats in de boekerij eener gevangenis zou beslaan en hoopt, dat de vereenigde po gingen van velen mogen verhoedendat deze jeugdige personen niet voor de gevangenis opgroeijep en een eindeloos verderf ten prooi worden. Hel bestuur der Afdeeling wenscht op het ingeslagen spoor voort te gaan, en steeds haar loon te vinden in de bewustheid van iets goeds te hebben ver- rigt, dat, onder 's Heercn zegen, goede vruchten zal opleveren. Te Haarlem heeft de tweede vergadering van Bestuurders der Typo- graphische Vcreenigingen plaats gehad, ten einde het programma van de feesten bij de onthulling van Costers standbeeld, voor zoo ver haar betreft, vast te stellen. Er zullen bijna 400 leden dier Vereenigingen opkomen iedere afdeeling met zijne Banier en zijn' Ceremoniemeester. Er zullen drie optogten plaats hebbenbij welke eene drukpers zal werken. Des middags zal door de Typographische Vereenigingen een groot diner worden gehou den in den Stads Doelen. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen, over de vijf eerste maanden van 1856, waaruit blijkt, dat dje be dragen hebben ƒ22,705,007.40, zijnde ƒ907,852.89; meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht 27 schepen, als: voor Amsterdam 14; voor Rotterdam 6; voor Dordrecht 1; voor Middelburg 4, en voor Schiedam 2. De aanvoer van nieuwe aardappelen uit het Westland is te Rotterdam buitengemeen groot. Behalve die aldaar verkocht wordenzijn er nog in twee dagen tijds 3000 halve mudden naar Engeland verzonden. De algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevor dering der Pharmacie, zal dit jaar gehouden worden op Maandag den 30slcn dezer, in het gebouw de Eensgezindheid, te Amsterdam. Behalve de vroeger reeds gemelde, zjjn nog op de tentoonstelling van Landbouw te Parijs, de volgende prijzen aan Nederlandsche inzenders toe gekend koeijen van J. van der Welbenevens den 7dcn prijseene eer volle vermelding; van G. Groot, eervolle vermelding; ooijen van C. de Goede, ls,c prijs; J. Noome, 2de prijs, en J. llerrewijn, 3dc prijs. Pluim gedierte: J. llerrewijn, 3Je prijs, en J. Noome, 4dc prijs. Voortbrengselen: B. W. Wttewaall, zilveren medaille voor granen en gewassen uil den Haar lemmermeer; A. J. van Hoylemaidem, voor gedroogde groenten; P. H. Six, idem, voor boekweit; J. Noome, bronzen medaille, voor kaas. Aan C. de Goede is voor zijnen stier niet de lste, maar de 4de prijs toegekend. Op den 24ste" dezer zal van Harderwijk naar Rotterdam vertrekken, om aldaar den volgenden dag over te gaan aan boord van het schip Vooruit, met bestemming naar Oost-Indië, eene afdeeling troepen, sterk 120 Onderofficieren en manschappenonder geleide van den van verlof te- rugkeerendc Betaalmeester der lste kl. J. C. van Oosterom en de 2dc Luite nants U. Spoelder en W. G. Munters. De belangrijke versterkingenin den laalsten tijd door de genie zoo in als rondom het stadje Muiden ondernomenzijn thans zoo goed als vol tooid en hervormen die plaats in eene vrij sterke vesting, die vooral door de nieuw gebouwde sluiswerken en zoogenaamde stecnen bcerenwelke aan Vecht- en zeezijde het water behcerschcnin tijd van gevaar voor den vijand te duchten is. Niet alleen is de stad zelve thans geheel door hooge aarden wallen omzoomd, maar ook liet beroemde slot, door Graaf FlorisV gebouwd en door den drossaard Hooft vereeuwigd, is omsloten door nieuwe sterk gebouwde afsluitingen; in de nabijheid daarvan, tegenover het bomvrjj fort, is de beer, welke het zeewater keert, met schietgaten en sluisdeuren voorzien, die, zoowel als de groole zee- en Vechlslttizengeheel den om trek kunnen onder water zetten. Alleen de bouwing van dit belangrijk werk vorderde eene som. van 66,000. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld dat de polderdijk aan den Maaskant van het Monnikenland is bezwekenwaardoor 400 bunders land zijn onder water gezet. Men weet, dat de geschiedenis van Wilhelm Teil, den bevrijder van Zwitserlanddoor velen slechts als eene sage wordt beschouwdwaarvoor geen historische grond is te vinden. Onlangs is een zeer oud bewijsstuk voor de waarheid van de gebeurtenis ontdekt. De Archivaris Meijer von Kronau uit Zurich, heeft in het archief van Oberwalden eene kronijk der drie oudste kantons, het zoogenaamde »alteste wcisse Buch" gevonden. Deze kronijk, die uit de XVde eenw afkomstig is, spreekt ook van Teil en zijne daden. De Duitsche geschiedkundige Ludwig Hauser heeft nog voor cenige jaren eene monographie over de Teil-sage geschrevendoch kon ook destijds geene historische bewijzen voor het werkelijk beslaan van den held bijbrengen. A.K.enl 'sGRAVENIIAGE, 17 Junij. Z. M. de Koning heeft aan den Minister van Builenlandsche Zaken, Baron van Hall, het door hem verzochte ontslag uit die betrekking verleend. Gisteren morgen heeft de Koning den aftredenden Minister van Buitcnl. Zaken, den Heer van Hall, zoo als gewoonlijk des Maandags, ten gehoore ontvangen. Intusschen kan het, naar men verzekert, nog eenige dagen duren voor dat zijn lijdelijke of definitive opvolger zal zijn benoemd. Of het echter bij de aftreding van een Minister zal blijven, valt te be twijfelen. Immers nog altijd blijven de geruchten aanhouden, dat de Heer Donker Curtius en welligt meer Ministers reeds het voorbeeld van hun ambt genoot hebben gevolgd. Hoe lang deze ministeriele crisis duren zalis moeijelijk te voorzien en men kan ook vooralsnog niet met de minste zeker heid zeggen, welke er de uitslag van zijn zal. Gisteren werd er een buitengewone Ministers-raad gehouden. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den Heer Jhr. Mr. D. M. van Dusseldorp de Superville, als Regler in de Arr.-Regtbank te Middel burg; alsmede aan den Majoor J. C. Bross van het 6dc reg. infanterie en

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1