LEYDSCHE (3 W COURANT. m N\ 72Ï 185G, MAANDAG 16 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERWTEN. LEYDEN14 Junij. Be 36s,c verjaardag van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden is gis teren herdacht. Tot bijwoning der Vergadering van den Gemeenteraad van heden, ter behandeling van de Algcmeene Politie-Verordening, waren slechts 11 leden opgekomen, zoodat er geene beraadslagingen mogten plaats hebben en de Vergadering door den Voorzitter is gesloten. Wij vernemen dat de loterij voor het geslicht voor verwaarloosde en verlatene kinderen Talitha Kiimina aftrek van alle onkosten, ruim ƒ800 heeft opgebragt. Hel getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 8 Junij 58 volwassenen19 kinderen, te zanten 77. 9 64 21 85. 10 66 19 85. 11 69 m 18 87. 12 71 19 90. 13 73 19 n 92. 14 68 18 ii ii 86. Be haringvloot zal dit jaar beslaan uit 80 schepen. Van Vlaardingen 52, waarvan 4 in den jaagtijd lol jagers zullen gebruikt worden, terwijl van de overige havens, zooals Maassluis, MiddelharnisZwarlewaal, Bells- haven. Amsterdam, Enkhuizen en de Rijp, 28 schepen zullen uitzeilen. Voor 4 jaren, beliep het getal nog 04 schepen, zoodat in dit tijdsverloop de vloot met 14 schepen, is verminderd. Een gedeelte dezer vloot is reeds in zee gestokenterwijl de overigen Maandag zullen volgen. Boor de pink de Jonge Jannetje, toebehoorende aan de reeders A. Mos en J. Vrolijk, te Scheveningendie zoo als gemeld is, met anderen, van de nieuwe bepalingen omtrent de visseherij hebben gebruik gemaakt, en met het begin der maand zijn uitgevaren, is aldaar de eerste nieuwe haring aangebragt, Be lading bestond uit 6 ton en de hoedanigheid is voortreffelijk. Omtrent de Noordhollandsche bloembollen-veilingen wordt het vol gende medegedeeld: In April II. werden gehouden 16 veilingen, 14 van hyacinthen en 2 van tulpen; op sommige der hyacinthen-veilingen werden ook ccnige bijgewassen verkocht, liet gehcelc bedrag der opbrengst be loopt ƒ122,139.15. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat door de koopers 10 pCt. opgeld wordt betaald, zoo is voor bloembollen in veiling besleed de belangrijke som van omstreeks 134,000. Buitendien zijn er nog eenige partijen uit de hand verkocht. Woensdag 11. heeft er een doorbraak plaats gehad in den Maasdijk over Andel, nabij Gortnchem, waardoor 150 bunders land zijn onderge- loopen. Men had met honderden arbeiders nacht en dag den dijk bewaakt, maar wegens den val van het water, had men ze op 8 na, ontslagen, liet water had den dijk echter ondermijnden toen gezegde arbeiders het van onderen zagen doorwellen en toeschoten om het te stoppenstortte de kruin in en werden zij met het water een eind weegs hel land opgewor pen. Men berekent de schade op ruim ƒ40,000. Te Enschedé is eene vergadering gehouden van belanghebbenden, lot den aanleg van een spoorweg van Westervoorl naar Rheine in Pruisscn. Bit ontwerp heeft veel kans te zullen slagen, daar er voor het benoodigde kapitaal van 4 millioen, dadelijk 235,000 werd ingeschreven. Aan den Gemeenteraad van Beventer is door Curatoren van het Athe naeum aangevraagd eene verhooging van ƒ300 voor het Ioopende, en van ƒ500 voor het volgende jaar, van de som, door de gemeente aan het Athe naeum verstrekt, ten gevolge van de daaraan gegeven uitbreiding. Te Nuis (prov. Groningen) is voor de oudheidkundige wetenschap eene belangrijke vond gedaan. Men heeft er, 7 voeten onder den grond, het gewei van een rendier, een menschenschedel en andere menschenbeen- ■deren aangetroffenen men onderstelt dat er nog meerdere voorwerpen zullen gevonden worden. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld, dat men aldaar een oogst aan schouwt, dien de oudsten van jaren zich niet herinneren ooit zoo gezien te hebbenop de zware zandgrondenvooral onder de naburige gemeente Wouw, heeft de rogge eene lengte van ruim 2 Ned. ellen met buitenge woon groote aren. 'sGRAVENIIAGE, 14 Junij. Z. M. de Koning is Bonderdag avond met een builengewonen trein van het Loo alhier teruggekeerden heeft zich den volgenden morgen naar het huis ten Bosch begeven, om een bezoek aan de Koningin te brengen. Volgens het Dagbl. van 's Gr. zou het gerucht als of de aanslaande begrooiing voor het Bep. van Oorlog, aanleiding zon gegeven hebben tot het besluit van den Minister van Buitcnl. Zaken, om zijn ontslag aan te bieden, onwaar zijn. Het ontslag van Baron van Hall, reeds vóór eenige maanden gevraagd, doch alstoenmet het oog op de builenlandsche poli tiek, voorloopig ingetrokken, zou thans op nieuw gevraagd zijn, op grond van gevorderden leeftijd en behoefte aan rust. Volgens andere berigtcn is het gevraagde ontslag wel degelijk liet gevolg van verschil van meening tusschen den Minister van Buitenl. Zaken en dien van Oorlog. Het is echter bij alle deze uiteenloopende geruchten, voorzigtig nog ecnigen tijd te wachten, om over de ware beweegredenen oordeel te vellen. Gisteren is de Minister van Justitie, de Ileer B. Bonker Curlius, bij Z. M. ten gchoore toegelaten. Men houdt het voor zeker, dat het ontslag van den lieer van Hall zal worden aangenomenen dal meerdere Ministers het hunne zullen aanbieden, bepaaldelijk de Minister van Justitie, zoo hij dit niet reeds gedaan heeft. Hiermede in verhand gebragt de onbepaalde verdaging der Tweede Kamer, die tegen den 17de" was bijeengeroepen, dan bevestigt een en ander het berigt dat de aftreding van den Minister van Buitenl. Zaken geen op zich zelf staande zaak was. Bij Kon. besluit is Jhr. E. M. A. Martini, Gezant bij hel hof van Zweden en Noorwegen, eervol teruggeroepenen de Heer C. M. E. G. Graaf van Bylandt, Minister-Resident hij het hof van Benemarkenbenoemd tot buitengewoon Gezant en gevolmagligd Minister bij eerstgenoemd hof. Aan den Heer G. Wassink, Chef over de geneeskundige dienst van het leger in Oost-I ndiö, thans met verlof, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van Commandeur der Saksische Huisorde der Waakzaamheid of van den Willen Valk, hem door den Groot- llertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Boor het stedelijk Bestuur worden in het Bosch groote loehercidselen gemaakt om den aanstaanden verjaardag van II. M. de Koningin luisterrijk te vieren. Niet minder dan 10,000 lampions zullen aldaar worden ontsto ken en op verschillende punten muziek corpsen worden geplaatst. Ook zal door den Directeur der gaz-fabriek, den Heer Goldschmidt, naar men ver wacht, eene sierlijke gaz-illuminatie worden aangebragt. Wanneer men dat alles te zamen voegt, dan is het te voorzien, dat bijna het geheele Bosch zal geïllumineerd worden. De noodige voorzorgen zijn genomen, om de bruggen te versterken en nieuwe leuningen aan te brengenten einde ongelukken te voorkomen. Alles voorspeltdus, bij gunstig weder, een heerlijken avond. De Minister van Oorlog heeft toegestaan, dat hel muziekcorps van het regement grenadiers en jagers, op den 16de» Julij aanst.te Haarlem dienst zal doenom de feestenbij gelegenheid van de onthulling van liet stand beeld van Coster, door zijne musicale uitvoeringen op te luisteren. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald dat de herstemmingen, ter benoeming van leden voor de Tweede Kamer der Statcn-Generaalzul len plaats hebben op den 24slcn Junij. Bij den Minister van Financiën zijn ten behoeve van 's Rijks schat kist ontvangen 3 coupons, te zamen groot ƒ6.185-, van een onbekende, onder het postmerk lieerde, tol voldoening van te weinig betaald snecessie- regt, en een coupon, groot ƒ2.97, door een onbekende, onder het postmerk Arnhem. Z. K. K. II. de Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk heeft ook ZaandamBroek en andere plaatsen bezocht. Gisteren morgen heeft Z. K. K. H. Amsterdam verlaten en is naar Arnhem vertrokken. De beroemde taalkundige Prof. Hoffmann van Fallersleben is alhier aangekomen; hij zal zijn verblijf aan letterkundige nasporingen wijden. Eergisteren heeft de onthulling van het gedenkleeken voor wijlen den gewezen Vice-Admiraal, Gouv.-Generaal van West-lndië en Minister van Marine, J. C. Rijk, op het kerkhof Eik en Duinen, plaats gehad, waarbij de Heer Withuys, lid der commissie, op treffende wijze het woord heeft gevoerd, liet is een fraai bewerkt arduinen graftceken van Romcinschen stijl. De schacht rust op een drietal plinten, bevat in eene nis eene wit marmeren buste van den ontslapene, van sprekende gelijkenis, en draagt aan de eene zijde den naam van Rijk, aan de andere de datums van ge boorte en overlijden, en aan den achterkant de woorden van toeëigening: Aan den Vriend en Broeder. Het is vervaardigd door den rijkbegaafden beeldhouwer Donkers, van 's Hertogenbosch. Zich wendende tol de familie stelde de spreker in naam van allendie tot deze vereering van Rijk heb ben bijgedragen, aan diens diep getroffen broeder, den Heer Rijk, van Rotterdam, als tot de overname door Mevrouw de Wed. Rijk gemagligd, voor IIEd. in een kistje de bewijzen ter hand, dat het gedcnkleeken en graf, waarboven 't is geplaatst, HEd. in eigendom behooren.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1