tuig zou slechts 10 cents kosten. De Keizer steil groot belang in het nieuwe werktuig en heeft gelast, (lal eerlang in het groot proeven met hetzelve zullen worden genomen. Van Rotterdam zijn in deze week een 100-tal mandjes met kersen, uit Duilschland aangebragt, naar Londen ingescheept. Deze vrucht zal in dit jaar hier te lande een middelmatig gewas opleveren. Dingsdag morgen, na het voorbijgaan van den lstcn trein naar Rotter dam, is halfweg Haarlem door een volgenden trein een wachter, op eene jammerlijke wijze overreden, zoo dat het hoofd van het ligchaam werd ge scheiden. Men vermoedt dat hij zich niet haastig genoeg uit het spoor ver wijderd heeftwaarover de trein passeren moest. De ongelukkige was gehuwd 65 jaren oud en reeds gedurende 15 jaren in dienst der spoorweg-maatschappij. De Amst. Cour. ontleent het volgende aan een bijzonderen brief uit 's Hage »In een der nieuwsbladen is onlangs een onjuist berigt geplaatst, betrekkelijk den toestand waarin de Ned. Amblenaren en Officieren op Decima zouden verkeeren. Uit een particulier schrijven uit Japanvan een der zich aldaar bevindende Officieren, van welk schrijven men mij welwil lend inzage heeft gegeven, blijkt ten duidelijkste dat, wel verre van er, zooals men verdigt heeft, in eene soort van gevangenschap te leven, de zich daar bevindende Nederlanders bijzonder tevreden schijnen te zijn met de bejegening en de welwillendheid van de Japansche Regering en de volko- menc vrijheid die zij genieten. Wij zouden (zoo las ik onder andere woor delijk in dien brief) in geene stad in Europa meer vrijheid kuunen hebben dan die welke ons hier wordt toegestaan te midden der bevolking van Nagasaki." Het elfde Landhuishoudkundig Congres zal op den 25slc" dezer te Maastricht worden gehouden en 5 dagen duren. Bij die gelegenheid zal aldaar eene tentoonstelling van vee plaats hebben. Vele beschikkingen worden genomen om het verblijf in die stad voor de leden van het Congres te veraangenamen. Te Lobith lag dezer dagen een stoomboot aan, om aan de wettelijke bepalingen te voldoen. Terwijl de policie bezig was de paspoorten van ecnige grasmaaijers na te zienwaren sommigen aan land gegaan om le vensbehoeften te koopen en hunne fleschjes te vullen. Een hunner te laat terug komende, wilde nog bij het afvaren op de boot springen, maar stortte in het water en verdronk. Men verneemt dat dezer dagen de aanbesteding heeft plaats gehad van het ijzerwerk voor de brug, die te Keulen over den Rijn zal worden ge legd zoodat aan dit reuzenwerk spoedig de hand zal worden gelegd. Hoe zeer de aanleg dezer brug ons met regtmatige bezorgdheid voor de belan gen der scheepvaart vervult, zoo hebben wij te dezer gelegenheid evenwel tevens op een feit te wijzen, dat men met genoegen zal vernemen. De levering namenlijk van de kolossale hoeveelheid ijzerwerk voor die brug be- noodigd, ten bedrage van meer dan 11 millioen ponden, eene waarde van meer dan 1 millioen gulden vertegenwoordigende, is gegund aan de ijzer fabriek die grootendeels door Nederlandsche kapitalistennamelijk door de Heercn van Braam c. s.te Steinhausen is opgerigt. ArnhC.) 's GRAVENHAGE12 Junij. De Minister van Buitenl. Zaken, Baron van Hall, heeft zijn ontslag aan den Koning aangeboden, op grond, zoo men zegt, van verschil van gevoelendat zich sedert cenigen tijd over onderscheidene belangrijke quaestien in den boezem van het Kabinet had vertoond, vooral met betrek king tot het volgend budget van Oorlog. Men spreekt er tevens vandat dit ontslag geen op zich zelf staand geval is, maar dat dit voorbeeld door nog andere zijner ambtgenooten zou worden gevolgd, waaruit, zoo zich dit laatste bevestigd, eerlang eene ministeriele crisis zou geboren worden. Bij Kon. besluit is de orde van den Nederl. Leeuw verleend aan den Heer Mr. P. Brunsveld van Huiten, Procureur-Generaal bij het llooggeregts- hof van Nederl. Indië; en is de Oost-Indische ambtenaar R. C. van Prehri, vroeger Adsistent-Residenl van Sambas, thans Adsislent-Resident van Ledolc, wegens zijne uitstekende diensten, in het jaar 1850 in de Wester afdeeling van Borneo bewezenbenoemd tot Ridder van de Milit. Willems orde 4de kl. Aan de llceren J. P. C. Ruloffs, Staatsraad in buitengewone dienst, Vice-President van den Raad van Nederl. Indië, en P. J. B. de Perez, lid van genoemden Raad, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen van Kommandenr der Leopoldsorde, hun door den Koning van België geschonken. Reeds is gemeld dat Z. M. de Koning Z. K. K. H. den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk heeft begiftigd met het Grootkruis der Orde van den Ned. Leeuw. Thans verneemt men dat Z. M. den Oostenrijkschen Generaal Graaf v. MensdorH Pouilly mede het Grootkruis dier Orde heeft geschonkendat de Graaf van lladikKamerheer van Z. K. K. II. is benoemd tot Kommandeur der Orde van de Eikenkroon met de Ster; de Baron de Pont. Secretaris, en de Ordonnans-Officier Coopmans lot Ridders der Orde van den Ned. Leeuw; en de Staatsraad Sebis Scherlzenlechner en de Geneesheer Troqher tot Ridders der Orde van de Eikenkroon. Tot Substituut-Officier bij de Arr.-Regtbank te Amsterdam is benoemd Jhr. Mr. C. H. Backer, thans Regter-Plaatsvervanger aldaar. Tot Directeur van het Postkantoor te Delfzijl is benoemd de Heer W. J. P. van Goor, aldaar woonachtig. De Koningin-Weduwe is, naar luid der berigten uit Petersburg, ge heel hersteld, en heeft de terugreis reeds aangenomen. Tegen het einde der maand wordt zij alhier verwacht. Z. K. K. H. de Aartshertog van Oostenrijk is Dingsdag avond ten 7 ure te Amsterdam aangekomen en aan het Kon. paleis afgestapt. Hij zal aldaar de verschillende merkwaardigheden bezigtigen. Hoewel de Vorst in cognito reist, hadden vele ingezetenen vlaggen uitgestoken. Volgens de laatste opgave van de giften bij het Dep. van Koloniën inge komen voor de noodlijdenden op Banda en Ternate bedroegen die ƒ18,584.07, titans is nog ontvangen van den Commissaris des Koningsin Groningen ƒ42.15 en van den Heer C. W. Mieling alhierhet saldo der opbrengst van de door hem gehouden loterij4,496.71 zoodat het totaal der giften thans bedraagt ƒ23,122.93j. Bij het Ministerie van Binncnl. Zaken is aanbesteed het verdiepen en het opruimen van ingevloeide baggerspecie uit eenige vaarten en togten in den Haarlemmermeer-polder. Het eerste perceel van dit werk is aangeno men voor 5687; het tweede voor ƒ12,376; het derde voor ƒ16,387; het vierde voor ƒ22,480. verdwenen, hier en daar zijn kolken van meer dan 6 el diepte ontslaan. Landerijen die lot 2,000 het bunder golden, zijn met zand, slijk en steenen overdekt, terwijl de dierlijke en plantaardige stollen die er op ver spreid zijn, met de warmte een pestlucht uilwasemen. Overigens luiden de berigten omtrent de overstrooming gunstiger. Overal is het water dalendemaar daarentegen kan men nu eerst regt de uitgestrekt heid van het onheil overzien. Bij Lyon worden door de genie grachten gegraven om den afloop van het water te bevorderen; vele lijken zijn thans aldaar gevonden. Door het gehecle rijk gaan de ingezetenen voort met blijken te geven van hunne gezindheid om de ongelukkigen te ondersteunenzoodat de sommen tot dat einde bijcengebragt, zeer aanzienlijk worden. De Minister van Binncnl. Zaken heeft de Prefecten van de overstroomde departementen uitgenoodigd om de namen op te geven van die personen, die zich bij de laatste gebeurtenissen door zelfopoffering hebben onderscheiden zullende hij die ter kennis van den Keizer brengen. De Keizer had bij zijne reize naar Lyon 1000 fr. geschonken aan de het bestuur van den spoorweg, om onder die personen te verdeelen, die de dienst op zijnen trein hadden verrigt. Die lieden hebben eenparig bestoten deze som aan de noodlijdenden door de overstrooming te schenken, Uit de noordelijke departementen, welke van de overslroomingen niet hebben geleden, meldt men, dat alles uitzigt geeft op een uitmuntenden oogst. De Paus heeft ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood ƒ15,000 fr. geschonken. Te Montevrault heeft een hoos groote verwoestingen aangerigt. De hagel heeft de te velde staande gewassen vernield; ook te Morannes heeft de ha gelslag alles vernield. De hagelkorrels, waaronder er zoo groot waren als eijerenlagen op sommige plaatsen eene halve el hoog. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. ENCtELAAD, LONDEN10 Junij. Volgens de verklaring van Lord Clarendon in het Hoogcrhuis, heeft de Asia brieven van den Heer Crampton medegebragt van den 27"CI> Mei, waarin van het ontvangen van zijn paspoort geen melding wordt gemaakt. Over het algemeen gelooft men noch hier noch in de Vereenigde Stalen aan een vredebreuk. Zondag 11. heeft er weder voor bijzondere rekening muziekuitvoering in de parken plaats gehad. De Regering verzet zich hier niet tegen en de geestelijkheid schijnt met de afschaffing der militaire muziek genoegen te nemen. In de beide parken waren ongeveer 200,000 personen vereenigd, maar de orde is door niets gestoord. De Portugeschc Minister bij ons Hof is naar Lissabon ontbodenom een nieuw Ministerie te vormen. Het Ministerie Saldanha is afgetreden, omdat de voorgedragen finantiële plannen de goedkeuring der Kamers niet konden verwerven. Onze dagbladen behelzen telkens berigten van de gruwelijke behande ling die Poërio en andere politieke veroordeelden in de Napelsche gevange nissen ook nu nog zouden ondervinden. Zoo leest men in cenen bij de Times ontvangen brief uit Napels van 29 Mei, dat zekere Alfonso Zeuli aan eene in den kerker opgedane longtering bezwijkende, met het sacrament der stervenden bedeeld is, zonder dat zijne ketenen verligt of losser ge maakt waren. De gouddelving in de omstreken van Victoria (Australië) is in de eerste maanden dezes jaars zoodanig toegenomen, dat men wekelijks 50,000 a 60,000 oneen verkreeg. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Junij. Tot verdeeling der giften, welke voor de slagtoffers der overstrooming inkomen, heeft de Keizer eene commissie van leden onder het voorzitter schap van den heer Baroche benoemd. De Keizer heeft Maandag morgen op nieuw deze stad verlaten, om de overstroomde streken in den omtrek van Angers en Nantes te bezoeken. Bij zijne vorige reize kon hij niet verder gaan dan Tours, omdat de ge meenschap met den spoorweg lusschen die stad en Angers was afgebroken. De Keizer was toen voornemens geweest met een stoomboot die streken te bezoekenmaar niemand had den moed den goeden uitslag van dien togt te waarborgen. Z. M. heeft zich terstond naar de leigroeven van Tre'laze begeven, heeft toen de lage kwartieren der stad bezocht, en is den 10dcn met den Prefect in een postchais naar Nantes gereden. Onbeschrijfelijk moet het geweld zijn waarmede hel water in die 100 voet diepe leigroeven stortte. Het was een geluid als dat van hevigen donder en de grond dreunde. Een rots spleet van onder lot boven, dreigde ecnige oogenblikken en stortte te midden van hel instroomend water in de diepte. 10,000 arbeiders zijn thans zonder werk en maanden zullen er noodig zijn om die groeven weer voor de werklieden toegankelijk te maken. Te Jargeau een stadje van 3000 inwoners aan de Loiret zijn 100 huizen ingestort, behalve die welke dreigen te vallen. Ten platte lande zijn we gen en grondeigendommen onkenbaar, grenspalen, heggen, sloten, alles is

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2