gaan. De verbindtenissen met kooplieden en leveranciers aangegaankunnen niet verbroken worden, want dit zoude mede cene groole ramp zijn. De gemeenteraad dezer stad heeft echter 100,000 fr. voor de noodlijdenden toegestaan. De Keizer heeft zeer prachtige altaar-versierselen aan de kerk van Notre Dame geschonkenten gebruike bij de doopplegtigheid. Die sieraden zullen het eigendom der kerk blijven. De Keizer is gisteren legen den avond van Orleans teruggekeerd en heeft zich met eigen oogen van de verwoestingen, door het water aange- rigt'kunnen overtuigendaar hij in een vaartuig de omstreken van Tours heeft bezocht. De laatste tijdingen vermelden dat het water regelmatig daalt; dat van de Loire zeer langzaam. Hoe meer beriglen men ontvangt, hoe meer men overtuigd wordt, niet overdreven te hebben, maar beneden de waarheid te zijn gebleven. De Keizer heeft op de laatste reis wederom 120,000 fr. aan de ongelukkigen geschonken. De bijzondere liefdadigheid doet mede zeer veel. Prins Jeröme heeft 10,000 fr. en Prins Napoleon 5000 fr. gezonden. Als tegemoetkoming is aan het bureau van policie voor de overstroomden reeds 740,027 fr. gestort. Van wege sommige spoorweg maatschappijen 200,000 fr. De bank heeft voor 100,000 fr. geteckendhet cre'dit mobilier ook voor 100,000 fr. De Senaat heeft 150,000 fr. gegeven; het Wetg. Ligchaam zou 100,000 geven. Van enkele dagbladen 142,322 fr. Niettegenstaande deze milddadigheid kan bet verlies nimmer vergoed wor den. In e'e'u arrondissement, dat van Arles, wordt alleen de schade op 12 millioen fr. begroot. Latere tijdingen melden dat het water van de Loire weder wassende is, hetgeen aller gemoederen met vrees vervuld. De overstrooming strekt zich lot in Savoye uit. De gemeenschap tus- schen Turyn en Lyon is gedurende een paar dagen afgebroken geweest. De spoorweg tusschen die plaatsen heeft mede schade geleden. De Keizer heeft van den Gemeenteraad van Lyon een dankadres ont vangenwaarin o. a. voorkomt: »Gij hebt de inwoners van Lyon thans gedwongen u lief te hebben. Gij hebt de koudste harten veroverd. Men kan geen voetstap in onze straten doen, zonder uwen naam te hooren zegenen, en zonder gevoelig te worden over de blijken van dankbaarheid die het hart der ongelukkigen vervuld. Die heilbeden zullen verhoord wor den en de Hemel zal n beloonen in het kind dat hij aan Frankrijk geschon ken heeft." De Aartsbisschop van Parijs heeft een brief aan de geestelijken van zijn diocese uitgevaardigd, welke hen gelast, om bij de godsdienstoefening op heden, eene inzameling ten behoeve der overstroomden te doen, waarvan de opbrengst aan de Regerings-commissie zal worden ter hand gesteld. Hij zelf heeft voor 2000 fr. geteekend. De Kardinaal-Aartsbisschop van Lyon heeft een mandement uitgevaar digd waarin hij de overstrooming beschouwt als een straf des hemels over de ontheiliging van den Zondag. Voor het Hof van Assises is de zaak behandeld van Bossard, letter zetter op de Keizerl. drukkerij en Lejolivet, Directeur van een correspon dentie-bureau wegens ongeoorloofde mededeeling van het vredestractaat van 30 Maart. Eerstgenoemde heeft bekend een proef van de drukkerij wegge nomen en aan laatstgenoemde te hebben overhandigd; die daarvan afschrif ten aan Le N~ord en Vind. Beige had gezonden. De eerste is veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en de laatste tot 3 jaren. De Graaf de Momy is op het punt naar Petersburg te vertrekken. Vier prachtige rijtuigen en 20 Engelsche paarden znllen hem vooruit gaan. Zijn gevolg zal uit 40 personen bestaan. Zijn verblijf te Petersburg zal niet langer dan 6 weken durenwaarvoor hem 1 millioen fr. is toegestaan. De tentoonstelling van landbouw wordt bij voortduring druk bezocht. Gisteren zijn 25,000 personen toegelaten. De Keizer heeft onderscheidene aankoopen, ten bedrage van 100,000 fr. gedaan. Aan Horace Vernet is de vervaardiging der portretten van de Maar schalken Ganrobert en Bosquet opgedragen. De bekende Generaal Williams is alhier aangekomen. De Kardinaal Palrizi is te Marseille aangekomen, en onder den toe vloed van eene menigte nieuwsgierigen aan land gestapt. Hij heeft den nacht te Lyon doorgebragt en is vervolgens naar de hoofdstad vertrokken. Volgens het Journal des Deb. is de Kardinaal een man van zachtmoedige inborst, maar van een vurigen godsdienstijver en onwrikbaar geloof. Hij heeft nog nimmer eenig aandeel genomen aan het Bestuur van den Kerke- lijken Staat. De beriglen uit Konstantinopel alhier aangebragt bevatten weinige bij zonderheden De Russen hebben te Kamiesch vele paarden van de bondge- noolen gekocht. De Maarschalk Pe'lissier zou den IS11611 Junij de Krim ver laten en vervangen worden door Generaal Mac-Mahon. 15,000 manonder bevel van Generaal Deville, waren ingescheept en zouden door 0000 man gevolgd worden. Er moeten nog 2500 Sardiniërs huiswaarts gebragt wor den. De Engelschen leden veel van de hitte. De toestand der Fransche hospitalen was veel verbeterd en eenigen er van had men kunnen opheffen. Sedert eenige dagen is op den Pont-Neuf de eerste, eleclrische lantaarn- klok geplaatst. Deze uurwerken, die den tijd overal gelijkmatig aanwijzen en ook des nachts dienen, zullen in de gansche stad worden ingevoerd, zoo als bereids te Marseille is geschied. ITALIË. De Paus zal bij de krooning van den Keizer van Rusland door Mgr. Matleuci, Directeur van Policie en Kamerheer van het Paleis, worden ver tegenwoordigd. De Kardinaal Patrizi, die zich thans op reis naar Parijs bevindt, is overbrenger van een cigenhandigen brief van den Paus aan Keizer Napoleon en aan de Keizerin Eugenie, daarenboven een met goud geborduurde cein tuur met het Pauselijk en Keizerlijk wapen in brillanlen, paarlen en ro bijnen eene Etruscische vaas met de roos; voor den Keizer een postament van lapis lazuli met het Pauselijk en Keizerlijk wapen; voor den doopeïing eene medaille met de ontvangenis, door twee engelen gedragen en in bril- lanten, robijnen en amethysteu gevat; alsmede verscheidene medailles voor hooggeplaatste personen. Eene Commissie, benoemd om de stedelijke finantien van Rome te onderzoeken, heeft daarin een tekort van 700,000 kroonen ontdekt. Het dagblad Risorgimento te Turyn, bevatte dezer dagen eene be schouwing van den toestand van Italië, en besloot die op de volgende wijze: Het gansche schiereiland is in gisting, van den Etna af lot aan de gren zen van ïessin. Alom geeft de Italiaansche natie teekenen van leven; en met het oog op die hoopvolle verschijnsels, roepen wij haar telkens weder toe: wees koen en kloek; laat het onophoudelijk blijken, dat gij niet dood zijt, maar gereed staat; door bestendig woelen moet gij, zonder aan uwe kerkermeesters voorwendsel tot nieuwe hardheden te gevenhunne waak zaamheid afmatten en hen overtuigen dat de anti-nationale regeringen geenen wapenstilstand van het Italiaansche volk te wachten hebben. Zoo zullen de protocollen van het Parijsche Congres, de beraadslagingen van het Sar- dinische en het Engelsche parlement vruchten dragen. De Generaal La Marmora is te Turyn aangekomen en met geestdrift ontvangen. Waarschijnlijk zal hij weder met de portefeuille van oorlog belast worden. Te Venetie moet het concordaat reeds in volle werking zijn, hoewel de Bisschoppelijke conferentiën te Wecnen nog niet zijn geëindigd. De Stedehouder Graaf Bissingen slaat op den besten voet met den Patriarch Mutli, en voert zijne bevelen sliptelijk uit. PltUISSEN. BERLIJN, 8 Junij. De Koning heeft aan Vorst Gortschakoff, dpi Russischen Minister van Binnenl. Zaken, de Orde van den Zwarten Adelaar geschonken. Gedurende het verblijf van Keizer Alexander zijn ook vele Russische decoratiën aan onze militairen verleend. In den gezondheids-toestand van de Keizerin-Weduwe van Rusland wordt verbetering waargenomen. Bij hel uitdiepen van het Berlijnsche scheepvaarts-kanaal heeft men het geraamte gevonden van een man, dien men aan de kleederen herkende voor den op 1 Maart 1854 verdwenen Professor Beueke. Ook de beurs met haren inhoud vond men in een zak van het vest. De aangelegenheid van den verkoop van domeinen in het Hertogdom Uolstein zal voor de Bondsvergadering te Frankfort worden gebragt. Men verzekert, dat de Deensche Regering in de laatste 2 jaren in Holstein meer domeinen verkocht heeft, dan dit sedert 200 jaren in de beide vereenigde Hertogdommen Sleeswijk Holstein het geval was. ©OSTEM1SIJ HL. WEENEN, 7 Junij. De reis des Keizers naar de Lombardische provinciën is tegen het einde van Julij bepaald. Uit hoofde de Aartsbisschop van Olmulz, sedert het bestaan van het concordaat reeds 14 personen in den kerkelijken ban heeft-gedaanheeft de Keizer zich, door tusschenkomst van den Graaf Colloredo, regtstreeks tot den Paus gewend, ten einde dezen te verzoeken, den Aartsbisschop te ge lasten, om van deze kerkelijke straf, welke slechts geschikt is om de ge moederen te verbitterenminder gebruik te maken. Men is voornemens in deze stad eene inrigting le vestigen voor de Israëlitische doofstommen van het gehcele rijk. De Heer van Kisseleff, Russisch Staatsman, die naar Rome gaat om de zaak der Poölsehe bisdommen te regelen, heeft deze stad verlaten, en begeeft zich nog eerst voor eenigen lijd naar Florence; met welk doel is onbekend. Tc Frankfort heeft in den nacht van 5 op 6 Junij mede een hevige storm gewoed, vergezeld van zwaren regen. TÜRK¥E. De ontruiming van het grondgebied door de vreemde troepenwordt met grooten ijver voortgezet. Het Engelsch-Turksch legioen is grootendeels in Turksche dienst overgegaan. Be Regering heeft 2000 paarden van de Engelschen gekocht, waardoor de ruiterij in een' uitmuntenden slaat komt, te meer, daar men voornemens is, ook een groot getal van het Fransche leger over te nemen. Er is eene Turkseh-Fraiische commissie benoemd, om tot dat einde de beste paarden uit te zoeken, terwijl de overige, naar men verzekert, publiek verkocht zullen worden. De Engelschen zijn daartoe reeds gedeeltelijk overgegaan, en hebben goede prijzen gemaakt. Daar elk paard ƒ360 kost, om het naar Frankrijk of Engeland terug te voeren, is dit ontwijfelbaar beter voor alle partijen; ook wordt het paardenras alhier er merkelijk door verbeterd. De Europeschc grondeigenaars alhier zullen voorlaan belasting betalen en 13,000 Christenen zullen tol de krijgsdienst worden opgeroepen. Pera, het Europeesch kwartier van Konstantinopel, wordt ieder oogen- blik in opschudding gebragt door diefstallen en moordenzelfs dan wanneer het overige gedeelte der Turksche hoofdstad de meest gewenschle rust geniet. Men schrijft dezen betreurenswaardigen stand van zaken toe aan de moeije- lijkheden, welke de vreemde Gezantschappen, die allen hunnen invloed wenschen te doen gelden aan de Turksche policie in den weg leggen. AKAMBEflfrVftlKBtWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE liOOOGSCHnot. Den 10d™ Junij de Heer F. J. van Harencarspel, van Nijmegen, in de Rcglenmet Theses. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE GOOOESCIIOOD. Den 5den Junij de Heer C. P. Lenshoek, in de Regtcn, met Theses.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3