LEYDSCIIE COURANT. me). WOENSDAG 11 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers u-orden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIÏE BERIGTEN. LEY DEN10 Junij. Voor de verkiezing van e'én lid der Tweede Kamer van de Stalen Gene raal zijn van de 1021 kiesbevoegden ingekomen 131 stembriefjes. lieden morgen ten 11 ure kwam Z. K. K. 11. de Aartshertog Maximi- liaan van Oostenrijk met gevolg alhier aan. De Vorst is door Z. K. 11. den Prins van Oranje, verzeld van den Heer Jhr. de Casembroot, benevens den Heer Burgemeester Grave van Limburg Slirum, aan het station van den spoorweg afgehaald, en afgestapt ten huize van Z. K. H. Vervolgens heeft Z. K. K. 11. vergezeld van den Prins van Oranje en gevolg, 's Rijks Museum van Nat. Historie en het Museum van Oudbeden bezigtigd en daarna ten huize van Z. K. II. een dejeuner gebruikt. Van wege den weinigen tijd dien Z. K. K. H. voor zijne reisplannen be schikbaar had, zou hij bier slechts kort vertoeven; maar met Z. K. H. den Prins v. Oranje en bovengenoemde Heeren naar de Leeghwaler ver trekken en van daar zich naar 't station Vecncnburg begeven en naar Haar- I lem doorreizen. Lezer dagen is bet plan voor bet Academisch gebouw op het kleine Rapenburger plein alhier te stichten van wege het collegie van 1111. Cura toren bij hel gemeentebestuur ingekomen, ten einde den formelen afstand van bel reeds vroeger toegezegd terrein te bekomen; welke afstand later nog de bekrachtiging van IIII. Gedep. Stalen behoeft. Wij hadden gemeend dien tijd te moeten afwachten, eer wij omtrent deze zaak eenig berigt gaven, doch wij zien ons nu gereglvaardigd tot liet geven van eetiige ophelderingen dienaangaande, omdat reeds in andere bla den van deze zaak melding is gemaakt, en dc gegevene berigten min naauw- keurig zijn. liet gebouw, 'twelk met eene frontfacade ter breedte van 21 ramen prijken zal en twee verdiepingen met ruime bovenzolder, hoog zal zijnmoet aan drie hoofdbedoelingen voldoen. Hel zal ingerigt worden ten nutte van liet onderwijs in de Ontleed-, Schei-en Natuurkunde, welke wetenschappen tot hiertoe in drie verschillende en van elkander verwijderde localen werden onderwezen. Het eerste maakte een gedeelte uit van het ItiblioLheekgebouw op het Rapenburg, welk gedeelte nu bij de voortdurende aangroeijing der boekerij, tot het behoorlijk plaatsen en verzorgen van IISS. en boeken hoogst benoodigd is. Het thans bestaande locaal voor de Natuurkundige lessen en rijke verzameling van Instrumenten, te vinden in liet gebouw van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie, leverde thans :i geene voldoende ruimte op, noch geschikte gelegenheid voor bet onderwijs, noch tot uitbreiding der verzamelingen; terwijl de aanwinst dezer ruimte voor genoemd Museum mede van groot belang te achten is. Het derde locaal, voor het onderwijs in de Scheikunde bestemd, in een gedeelte van het voormalig St. Calharina Gasthuis, was sedert lang in velerlei opziglen ongenoegzaam voor de beoefening dezer wetenschap. Eene inrigting op breedere schaal was ook voor haar eene zeer dringende behoefte geworden. Het gebouw, met dit drieledig doel voornamelijk ontworpen, en 't geen ook voor de landbouwkundige verzamelingen zal kunnen dienstbaar zijn, zal niet alleen aan eene lang gevoelde behoefte voldoen, maar bij liet wetenschappelijk nut, voor onze Hoogeschool hiervan te plukken, te vens een bouwkundig sieraad voor onze stad worden. Het zal gewis een krachtig middel tot bevestiging van den bloei der wetenschappen aan 's Lands oudste Hoogeschool verschaffenen een duurzaam bewijs opleveren van de ijverige zorg van HH. Curatoren, om zoo veel mogelijk te voorzien, in al hetgeen de ontwikkeling der wetenschappen nuttig cn noodzakelijk doet zijn. Reeds heeft men hier en daar op het plein den aard van den grond onder zocht, en, zoodra de linale afstand van het terrein door de welwillendheid der stedelijke Regering zal geregeld zijn, zullen de voorbereidende werk zaamheden nog in dezen zomer begonnen worden, om, in het volgend jaar bet gebouw geheel op te trekkenin 1858 te voltooijen cn lot het houden der lessen in gereedheid te brengen. Van een' uitgebreiden tuin aan dit gebouw te voegen, kan er, bij den fraaijen Hortus onzer Hooge school wel geene sprake zijn. Donderdag avond, ten half 8 ure, zal bij gunstig weder, de eerste muziek-uitvoering op het groole Plantsoen plaats hebbenen zullen alsdan door hel muziek-corps der Schutterijde volgende stukken ten gehoore ge- bragl worden: N". 1. Grande Marehe (J. C. Schroder)2. Ouverture Zampa (Herold); 3. GeskngePolka (W. Wijsman); 4. Fantaisie sur des motifs de Pré aux Clercs (Bender); 5°. Les Fashionables, grande Valse (Labitzky); 6. Pas redouble. Naar wij met zekerheid vernemen, moet de Regering van plan zijn, een wets ontwerp bij dc Kamers in te dienen om dc opcenten voor het zege len der dagbladen af te schaffen. Het ware te wenschen, dat zulks zich bevestigde, daar men iu vele opzigten hiermede eenigzins den druk, op de wetenschap gelegdzoude wegnemen. (Nbl. v. 's Grav.) De Heer J. A. C. Oudcnians, tot nu toe Observator aan onze Hooge school, zal de betrekking van Buitengewoon Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde bij dc Hoogeschool te Utrecht, op den IS11™ dezer aldaar aan vaarden met het houden van eene redevoering in de Hollandsche taal. Te Haarlem is het steenen standbeeld van Lourens Janszoon Coster, 't welk in 1723 door het Collegium Medicum ter eere van den uitvinder der boekdrukkunst is opgerigt, en 't welk in bel jaar 1801 uit den Hortus Medicus naar de Groote-markt is overgebragt en geplaatst tegenover liet huis, waarin dc uitvinder omstreeks het jaar 1440 heeft gewoond, aan dit collegie teruggegeven, om, zoo als bekend is, door een nieuw standbeeld te worden vervangen. Naar men verneemt zullen al de adelborsten, die zich op de militaire Academie te Breda bevinden, ten getale van 56, op den 13d™ dezer aau boord van 's lands instrucliebrik Zeehond, die thans aan den Moerdijk ligt, overgaanten einde een kruistogt van 6 weken te makenhet plan is eerst in de Noordzee op de hoogte van de Doggersbauk te kruisen, daarna Ler wick en Edimburg te bezoeken en zich vervolgens eenigen tijd in het En- gelsch kanaal op te houden. Onder de geruchten behoort, dat er plan zonde bestaan, om nadat de cursus dit jaar zal zijn geëindigd, de overblij vende 35 adelborsten niet weder naar Breda terug te zendenmaar hen te plaatsen op hel instructieschip te Nieuwediep, om er hunne verdere op leiding te genieten. UC.) Er is sprake van een zonderling proces. Bij de voorwaarden van in- teckening op de eerste uitgave in 1839 van van der Aa's Geografisch woor denboek, bij den lieer Noorduyn, wordt eene aanzienlijke premie uitgeloofd voor hem, die binnen den tijd van 25 jaren een exemplaar zou kunnen tooncn, dat in den handel voor minderen prijs verkocht was dan voor den oorspronkelijkcn prijs van ƒ146.50. De uitgever Noothoven van Goor, eige naar van het werk geworden zijnde, heeft hel voor ƒ26 verkrijgbaar gesteld, en nu wil men dat door bezitters van de oorspronkelijke uitgave eene actie tegen den eersten uitgever zal worden ingesteld lot het uitbetalen der premie bij de voorwaarden van intcekening uitgeloofd. De Algemeene Vergadering van dc Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, zal, zoo als wij vroeger reeds hebben gemeld, op 9 cn 10 J ui ij te 's Herlogenbosch worden gehouden. Des Woensdags avonds zal zij geopend worden door eene openbare bijeenkomst in het Casino gebouw, waarin onderscheidene sprekers het woord zullen voeren. Tot deze bijeen komst en lot de vergadering op den volgenden dag zullen alle leden der vereeniging, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, als hoorders worden toegelaten. Aan genoemde Vereeniging is bij Kon. besluit vrijstelling van briefport verleend voor de briefwisseling tot haren gewonen werkkring behoorende, onder de gewone voorwaarden van kruisbanden en eigenhandig conlreseign gevoerd wordende tusschen het hoofdbestuur dier Vereeniging ter eenre, en de afdeelingenmitsgaders de correspondentschappen dier Vereeniging ter andere zijde. Omtrent de typhus-ziekte die in de stad Groningen heerseht, wordt berigt, dat er van 6 Mei tot en met 4 dezer door de Doctoren de hulp der typhus-commissie is ingeroepen bij 259 herstellende of nog lijdende typhus- palienlen, verdeeld over 104 huisgezinnen. Van den 25sl™ Mei tot den 6dcn dezer bedroeg het aantal 58 personen, verdeeld over 35 gezinnen. Deze cijfers geven alleen het aantal behoeftige lijders aan; diegene, voor wie bij de commissie geen hulp is aangevraagd, zijn daaronder niet begrepen. De tegenwoordig zoo gevaarlijke luciferszullen weldra door anderen wor den vervangen. Uit de lucifersfabriek van Drechslcr te Neurenberg zijn er thans in den handel gebragtdie aan nietszelfs niet aan eene warme kagchel aan te steken zijn, dan alleen aan het bij elk doosje gevoegde wrijfsluk. Door een algemeen gebruik van deze soort van lucifers zullen vele ongeluk ken vooral door kinderenvoorkomen worden. Het llbl. verzekert, dat Mevr. Ida Pleiffer plan heeft, om alvorens hare groole reis te ondernemen, ook ons land te bezoeken. Zij bevindt zich thans nog te Berlijnvan waar zij zich naar Hamburg en vervolgens naar Amsterdam zal begeven. 's GRAVENIIAGE10 Junij. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijkbroeder van den regeren- den Keizer, is Zaturdag 11. met bet stoomjagt de Leeuw te Vlissingen aan gekomen ten einde een vlugtig bezoek aan ons land te brengen. Ten 9 ure kwam de Prins met zijn gevolg aldaar aan wal, en werd door den Com missaris des Konings, den Schout-bij-Nacht Ferguson en verdere Officieren ontvangen. Hij bezigligde het stadhuis, de maritime werven en het stand-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1