liedertafel Gruno zal ten haren behoeve een eoncerl worden gegeven, welk voornemen aanvankelijk reeds veel bijval vindt. Dingsdag laatstl. is alhier binnengebragt de nieuw gebouwde schooner Baron ran Hall, groot 184 ton, gevoerd door Kapitein K. J. Schol- tens, van Wildervank. liet vorige door dien Kapitein bevaren schip, ge naamd llehobohodtwerd, als verdacht van de blokkade der Russische havens geschonden te hebben door de Engelsche opgebragl en prijs ver klaard; doch daar dit ten onregle geschiedde, is door de bemoeijingen van den Minister van Bnitenl. Zaken aan den Kapitein de vergoeding voor de waarde van zijn schip van wege Engeland uitbetaald. Uit erkentelijkheid voor deze dienst heeft nu de Kapitein aan Z. Exe. den naam van zijn nieuw schip opgedragen, hetwelk bij eigenhandig schrijven van den Minister is aangenomen, lililTKNL ANDSCIIK HERIGTC\ n KliGI H. BRUSSEL, G Junij. De Koningin Maria Amelia, Gravin van Neuilly is, vergezeld van den Hertog en de Hertogin van Nemours, op het kasteel van Laeken aangeko men. De Graaf van Vlaanderen was hen tot Verviers te gemoet gereisd. De schrijnwerkers en timmerlieden te Korlrijk hebben den arbeid ge staakt; zij eischen hooger loon van hunne meesters. ENGELANH. LONDEN, 5 Junij. Het Lagerhuis is in eene der laatste zittingen, zonder hoofdelijke stem ming, overgegaan tot de tweede lezing der van Regeringswege voorgedra gen wet betrekkelijk het lager schoolwezen in Schotland: zij strekt, gelijk men weet, om de kerspelseholen daar te lande van secte-scholen tot alge- ineene volksscholen te maken, onder toezigl van de llooge Regering. Prins Frederik Willem van Pruissen en de Prins-Regent van Baden zijn door de lloogeschool te Oxford, honoris causa, tot lit. hum. et phil. Doctores benoemd. Aan de Times wordt uit Parijs geschrevendat de Fransche Rege ring, zoo niet officieel, althans onder 'shands zijne goede diensten lot ver effening van het geschil lusschen Engeland en de Verecnigde Staten aange boden heeft. Een der verdedigers van Palmer blijft onvermoeid werkzaam om de uitvoering van het vonnis te doen schorsenen zoo mogelijk eene herziening van het proces te verkrijgen. Tot nog toe blijft de dag van den 14den voor de uitvoering bepaald. De veroordeelde moet veel van zijne gerustheid heb ben verloren. De democratische vereeniging der Polen alhier, heeft in de dagbladen geprotesteerd tegen de door den Keizer van Rusland verleende amnestie, op grond dat zij onmogelijk de plannen voor de onafhankelijkheid van hun vaderland kunnen vaarwel zeggenen niet als begenadigde misdadigers wil len terugkeeren. Te Hull is II. Zaturdag de schroefstoomboot North Sea uit Petersburg teruggekeerd. Dit vaartuig is het eerste dat eene reis derwaarts heeft ge daan. Toen hel te Kroonstadt aankwam was het door honderde toeschou wers met gejuich begroet, en allen betoonden zich even gereed om de be trekkingen met hen die onlangs hunne vijanden waren te hernieuwen. Uil Lissabon is berigt ontvangen dat de Porlugesche stoomboot Lynx, die als wachtschip bij Kaap S'. Mary lag, den 20stcn Mei op de Engelsche schooner William geschoten heeft. Die stoomboot lag op anderhalf mijl afstands van de kost, en scheen op alle voorbijvarende schepen te schieten, in stede van er heen te sloomen cn de van smokkelhandel verdachte aan te houden. De schooner bleef onbeschadigd, maar eene brik, insgelijks onder Engelsche vlag, werd door een kogel gei rotten, waarvan den Engelschen Consul kennis gegeven was, die een naauwkeurig onderzoek zou instellen. Volgens berigt van de Kaapverdische eilandenverkeert de bevolking aldaar, wegens langdurig gebrek aan water, in de grootste ellende, ster vende letterlijk van honger; men heeft berekend, dat ten minste de helft der bevolking (die 30.000 zielen telt) door gebrek zal omkomen. Te New-York zijn verscheidene voorwerpen aangebragt die tot de ex peditie van Sir Franklin hebben behoord, o. a. een stuk van een sneeuw- schoenmet den naam van den Heer Stanley gemerkt. FRANKRIJK. PARIJS5 Junij. De Keizer is heden uit Lyon teruggekeerd en zal morgen weder naar Orleans vertrekken. Daar de Keizer al de Bisschoppen uitgenoodigd heeft tot bijwoning van de doopplcgligheidzoo zullen er, indien zij allen daaraan voldoen, 83 bij tegenwoordig zijn. De Keizerin heeft met haar gevolg op nieuw de tentoonstelling van landbouw bezocht. De lieer Cayton Kroll, uit Tyrol, heeft bij die gele genheid aan H. M. twee der door hem tentoongestelde koeijen, voor den Keizerlijken Prins, geschonken. Ten gevolge van de hitte zijn verscheidene der tentoongestelde dieren gestorven. De Keizer heeft te Lyon een besluit gcleekend, volgens hetwelk de vervaltijd van het handelspapier te Avignon en andere steden in het depar tement Vaucluse, ten gevolge van de overstroomingen met 10 dagen ver lengd wordt. De bevolking van Lyon is zeer ingenomen met hel gedrag van den Keizer aldaar. Overal waar hij zich vertoonde, werd hij met geestdrift begroet. Zijn Adjudant, de Generaal Niel, droeg een zak met goud geld, waaruit Z. M. onophoudelijk putte, om aan de ongelukkigen ondersleuning te schenken. Hij heeft op die wijze aanzienlijke sommen uitgedeeld. Hoewel het water op vele plaatsen dalende is, blijven echter de berigten van de overstroomde streken zeer bedroevend. Zijn de verwoestingen door het water van de Rhóne verschrikkelijk geweest, die door de Loire ver oorzaakt zijn het niel minder. Het is waarschijnlijk dat de Keizer ook dis streken zal bezoeken. Even hoven St. Germain is een brug weggeslagen, die meer dan 2 millioen fr. heeft gekost. Te Orleans zijn publieke gebou wen tot stallen voor het vee ingerigt, en heeft de Maire uitdeelingen van brood aan de noodlijdenden moeten doen. De overstrooming is gelijk aan die van 1711, die tot nu toe de ergste was geweest. De Loire en de Loiret hebben zich verecnigd en vormen slechts een meer. De Keizer heeft de plaatsen tusschcn Valence en Arles bezocht. Avignon staat grootendeels onder water en de Keizer heeft om in die stad te komen van een schuit moeten gebruik maken. Overal heeft hij rijkelijk gcldeljj- ken bijstand verleend. Van Arles is Z. M. naar Lyon teruggekeerd. De Keizer moet op zijnen togt gansch niet te vrede zijn geweest, over I de vroeger uitgevoerde maatregelen ter voorkoming van overslrooming en heeft bevelen uiigevaardigd om daarin nader te voorzien. Daar de regen nog steeds met stroomen vielvreesde men voor meerdere rampen. De neer- slagtigheid is groot. De Keizer heeft op nieuw een crediet-wet van 10 millioen bij het Welgevend Ligchaam ter aanneming gezonden. De inschrij vingen nemen goed op. De Baron James Rothschild heeft 40,000 fr. ge zonden. De Keizerin heeft voor 20,000 fr. en uit naam van haren zoon voor 10,000 fr. ingeschreven. De Heer de Morny, Voorzitter van het Wetg. Ligchaam voor 5000 fr. De Ministers en den Voorzitter van den Staatsraad ieder voor 1500 fr. De onheilen zijn zoo ontzaggelijk groot, dat het on doenlijk is om er zelfs een overzigt van te geven. Men berekent nu reeds de schade op 100 millioen. Te Plombières worden toebereidselen gemaakt om den Keizer te ont vangen. Voor hem is aldaar eene woning gehuurd voor 10,000 fr. De Generaal Lawoestine heeft onder de nationale gardes alhier eene inschrijving geopend, ten behoeve van de inwoners der overstroomde streken. Prins Napoleon zal den 15dcn zijne reis naar het Noorden aanvaarden. Men verhaalt, dat de aanzienlijkste sehuldeischers van den Heer Place de andere schadeloos gesteld en voor zich zeiven van alle vervolging afge zien hebben; dien ten gevolge zou de faillietverklaring worden ingetrokken, De schilder A. Schetter moet ook in dit faillissement zijn betrokken. HjJ heeft twee schilderijen in de massa, eene kopy van Francesca di Rimini en een ander, waarvoor hem wissels, ten bedrage van 60,000 fr. zijn gegeven. Een rijk liefhebber wilde de schilderijen voor zich overnemen, maar Schef- fer heeft verklaarddat hij de kansen der andere sehuldeischers wilde dec- len. Eenige jaren gelegen was Place nog zelf zeeschilder Dezer dagen werd nog een zijner stukken, in 't openbaar verkocht, cn bragt 1500 fr. op. De Maarschalk Pelissier, wiens komst voor de doopplegligheid was aangekondigdzal nog zoo spoedig de Krim niet verlaten. Hij zal niet ver trekken voor dat de eerste afdeeling der troepen is ingescheept. De Courtier du Harre van gisteren meldt dat Prins Oscar van Zwe den in groot levensgevaar heeft verkeerd op den dijk bij Cherbourg. Met zijn Aide-de-camp in een open rijtuig gezeten, om naar de Prefectuur van het zeewezen te rijden, stootte het rijtuig zoo geweldig tegen een grenspaal, dat de koetsier van de bok sloeg en zich erg in het gelaat bezeerde. Op 't zelfde oogenblik sprongen de Prins en zijn Aide-de-camp uit het rijtuig, dat door de wild geworden paarden werd mcdegesleept. De Prins is er met ligte kwetsuren afgekomenmaar de Aide-de-camp viel zijn schouder uit het lid. Het met schrikkelijke snelheid voortgesleepte rijtuig was in weinige oogenblikken geheel vernield. Plaats gehad hebbende gevangennemingen hebben het vermoeden doen ontstaan, dat er een nieuw geheim genootschap is ontdekt. Huiszoekingen op verschillende plaatsen zouden tot de inbeslagneming van revolutionnaire zinnebeeldenportretten van KossuthMazzini en anderen hebben geleid. Een regenmeter te Colmar heeft aangetoond, dat van 27 April tot 31 Meidus in een tijdverloop van eene maand en eenige dagen190 streep water is gevallendat is het derde ongeveer van hetgeen gemiddeld per jaar valt. SPANJE. MADRID, 2 Junij. De geldleening van 200 millioen realen is door de Regering met die kapitalisten gesloten die de voordeeligsle aanbiedingen hebben gedaan. De Cortes zal hare bijzondere tevredenheid over deze finantiële handeling aan het bestuur betuigen. Algemeen is men over dezen goeden uitslag zeer te vreden. De Priester Morgaez, die het leerstuk der Vlekkelooze Ontvangenis bestreden had en deswege sedert eenigen tijd zonder regterlijk vonnis in hechtenis werd gehouden, moet, naar men verneemt, thans weder op vrije voeten gesteld zijn, daar de Maarschalk Espartero het grondwettige beginsel der persoonlijke vrijheid daarmede gemoeid achtte. ITALIË. Men blijft op goede gronden de sluiting van een concordaat lusschen Rome en Toscane betwijfelen. De Kamer van Afgevaardigden in Sardinië heeft eenparig besloten om aan den Generaal La Marmora, die het bevel over de troepen in de Krim heeft gevoerd, een blijk van nationale erkentelijkheid te geven. Hem zal een stuk gronds, gelegen in de nieuwe stadswijk, die op het terrein der nu gesloopte citadel van Turyn aangelegd wordt, worden aangeboden. Het plan is, door eene nationale inschrijving, gelden bijeen te brengen voor het bouwen van een woonhuis op dien grond. Naar men verzekert zou Mazzini voornemens zijn de staatkunde vaar wel te zeggen en zich in Amerika te vestigen. PRUIS S EN. BERLIJN, 5 Junij. De Keizer van Rusland heeft aan den Minister-President v. Manteuflèl de Orde van St. Andreas geschonken. De Keizerin-Weduwe van Rusland zal langer bij ons Hof vertoeven dan aanvankelijk gedacht was. De onlangs door den Keizer uitgevaardigde amnestie wordt aan hare voorspraak toegeschrevencn zalnaar men ver-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2