COURANT. LEYDSCHE MAANDAG 9 JUNIJ. De Prijs der Courant is f 11 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNlSNLANnSGHK BEKIGTKN. LEYDEN7 Junij. AVij vernemen dat de lieer M. Kluit, die bij gelegenheid van de serenade aan het Muziekgezelschap Sempre Crescendo, namens de ingezetenen hel woord heeft gevoerd, door de leden van dat Muziekgezelschap tot eerelid is benoemd, len blijke hunner ingenomenheid met bovengemeld openlijk blijk van hulde. Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Mei 1855 en 185G, alsmede van die opbrengst over de 5 eerste maanden dier heide jaren. MIDDELEN. Geslagl(by opcenten enitmoer) liinuenl. Gedistilleerd (idem) iiuitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) AVijn, Fruit- en Kunslwijn(/«! Zuivere opbrengst over de maand Mei. Zuivere opbrengst over de 5 eerste maanden. 1855 1906.74 3752 30.v 141.55 j 8709.01] 1371 80' 1850 1855 1000.24] 3998.73 124.98 0 08 5297.87 1221.07] 9220 23t 15099.58 935.39 39555 11 5672 50 ƒ15881.47;'ƒ12302.98 70482.81] 1850 8019.40: 14110.37: 461.09 18.33 23868.57 5043.97 ƒ52121.81. - liet getal opgenomenen week is geweest als volgt: in het werkhuis gedurende de afgeloopen 1 Junij 61 volwassenen 2 09 3 71 4 67 5 08 6 68 7 65 21 kinderen', 20 21 19 19 19 21 te zanten 82. 89. 92. 86. 87. 87. 80. liet bestuur der Idiotenschool te 's Graveuhage, heeft eene uitnoodiging gedaan aan allen die het nut dier instelling beseffen om daartoe geldelijk bij te dragen. Onze schoolzegt het bestuur in die uitnoodiging, die da gelijks in getal van verpleegden toeneemt, is het beste bewijs, hoezeer de behoefte aan een verpleeghuis voor ongelukkigen, wier verstandelijke vermo gens verdoofd of verkeerd ontwikkeld zijn, zich dagelijks meer doel gevoe len. Ongeveer 3000 zulke rampzalige wezens leven in ons midden, liet eerste maar ook eenige geneesmiddel kan nu beproefd worden tot herstel. Tot hiertoe vroegen wij rentelooze voorschotten van ƒ250 of giften van minstens 100. Met aandrang blijven wij ook nu die vragen. Maar nog meer vestigen wij: onze hoop op zoo velen, voor wien zulk een offer te zwaar valt, en die: toch zoo gaarne zouden medewerken'. Elke gift, hoe gering ook., zal ons- welkom zijn en kan mede strekken lot bereiking van ons- doel"' Behalve de leden van het bestuur hebben eenige Heeren in andere plaatsen zich bereid verklaardgiften daartoe te ontvangen. In onze stad de Hoog- leeraar J. van der Hoeven. In Mei zijn op den Uoll. spoorweg vervoerd 109,569 personen en is ontvangen ƒ107,619; op den Rijnspoorweg vervoerd 77,130 personen en ontvangen ƒ116,694.95. De Algemeene Synodale Commissie der Nederl. Hervormde Kerkgelet hebbende op de voordragt van gecommitteerden tot eene nieuwe Nederd. vertaling van het Oude Testament, heeft in de vorige week ook D1'. J. P. Miiller, Doopsgezind Predikant te Mensingewecruilgenoodigd tot deze ver- laling mede te werken. Te Schiedam had een man een paard afgemaakt, dat den kwaden droes had en daarbij de smetstof gekregen in eene opene wonde aan een zijner vingers. Hij heeft dit aanvankelijk niet geteld of het gevaar niet in gezien doch eindelijk is de besmetting door het geheele ligchaam gedron gen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Iïi genoemde stad zijn in eene vergadering van deelhebbers de statuten vastgesteld eener stoombootmaatschappijmet het doel om van daar stoom- booten op Londen te doen varenvermoedelijk zal er reeds over 14 dagen eene boot in de vaart gebragt kunnen worden. Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuidholl. Maatschappij lot redding van schipbreukelingen hebben in hunne jongste vergadering besloten te doen uitreiken de groote zilveren medaille en loffelijk getuigschrift aan Kapitein Weiland, voerende het Hamburger schoonerschip Augusta Kauff- matinvoor op 20 October II. bij stormweder, krachtdadig verleende hulp en onderstand aan de bemanning van het op de South Sands in de Straat Malacca, gestrande Nederl. fregatschip MenadoKapt. David Dunlop Jr. te Rotterdam te huis behoorende; door gen. Kapt. Weiland met zeemans hartelijkheid verzorgd en veilig te Malacca aan wal gebragt. Tevens is aan onderscheidene weduwen van in zee verongelukte zeelieden uit het fonds van Mejuf. de Raath onderstand verleend. Te Kampen is met goed gevolg eene schroefstoomboot te water gela ten bestemd voor de vaart lusschen Dokktun en Leeuwarden. Uil onderscheidene plaatsen van Gelderland blijven de berigten om trent den waterstand nog onrustbarend. Onder AVaardenburg en Neerijnen zijn 200 bunders beste uiterwaarden, loebehoorende aan den Baron van Aylva van Pallandt, in weerwil der krachtigste pogingen, onder water ge zet. Een dezer waarden werd op de laatste verpachting om te hooijen voor ruim ƒ1300 gegund, l'il Wijk bij Duurstede wordt gemeld, dat een groot aantal werklieden dag en nacht bezig was om de zomerkaden te verster ken tot behoud der uiterwaarden. De Rijswijksehe polder, benevens een gedeelte des polders beneden AVijk bij Duurstede zijn ingeloopen, de overige zijn nog behouden. Aan den Gelderschen kant zijn echter vele welig slaande uiterwaarden overstroomden daardoor reeds aanzienlijke schade veroor zaakt. Ook het land tusschen Maas en Waal wordt met overstrooming bedreigd. Te 's Herlogenbosch is Woensdag 11. de doodstraf voltrokken aan de personen van C. de Jong en A. de Klerk, daartoe veroordeeld wegens dief stal met verzwarende omstandigheden. Tot het laatste oogenblik hebben zij hun onschuld volgehoudenen noch de toespraken van- den Proc.-Generaal noch die van hunnen verdedigervermogten iels op hun verstokt gemoed. Daags te voren hadden zij nog verlangd eens regt smakelijk te eten en om aardappelen met gebraden vleesch verzocht, hetgeen hun werd toegestaan en 's morgens daarop ieder nog drie boterhammen tot ontbijt gebruikt. A'er- gezeld van twee R. K. geestelijken hebben zij, althans een hunner, hel schavot beklommen en daarbij een moed aan den dag gelegdeener betere zaak waardig. Als een bewijs hoe ver de verstoktheid dezer booswichten en die hunner kinderen gaat, wordt nog vermeld, dal een zoon van C. de Jong. een jon geling van 19 jaren, bij Breda is gevangen genomen, verdacht van inbraak bij nacht, gepleegd in den nacht van 1 op 2 dezer, en dat terwijl zijn vader op het punt stond zijn leven op hel schavot te eindigen. 's GRAVENHAGE, 7 Junij. II. M. de Koningin heeft AAYiensdag II. de Koninklijke grafkelder te Delft bezocht. Het verblijf van den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk hier te lande zal slechts van korten duur zijn, omdat hij bij de bevalling zijner zuster, de Keizerin van Oostenrijk, wil tegenwoordig zijn. Z. K. II. zal echter Amsterdam en Rotterdam bezoeken. Z. K. II. de Aartshertog wordt Maandag alhier verwacht. Alsdan zal er op het huis ten Bosch een groot diner plaats hebben. Een detachement van het bat. Jagers zal naar Rotterdam vertrekken, om als eerewacht te dienen. Naar men verneemt is dezer dagen tusschen onze Regering en die der Arereenigde Staten van Noord-Amerika eene overeenkomst gesloten tot wedcr- keerige uitlevering van boosdoeners. De leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zijn bijeengeroe pen tegen Dingsdag den 17dcn dezer. AMSTERDAM, 6 Junij. De letterkundige afdeeling van de Kon. Academie van AVetenschappcn zal op aanst. Maandag eene gewone vergadering honden. Dezer dagen is in de werkplaats van de Heeren Bonebakker en Zoon een geschenk in zilver afgewerkt, bestemd om door de ingezetenen van de residentie Pasoeroean (eiland Java), tot een aandenken te worden aangebo den aan den afgetreden Resident, den Wei-Edel Gestr. Heer D. A. Ararke- visser, Ridder van den Nederl. Leeuw, als een blijk van hunne genegenheid en dankbaarheid, voor zijn 9-jarig bestuur in genoemde residentie. Dit ge schenk bestaat in een groot plateau waarop eene vaas met een toepasselijk opschrift prijkt, benevens vier vruchtenschalen, munt uit door eene keurige uitvoering en levert een nieuw bewijs, dat deze tak van nijverheid in ons vaderland eene aanzienlijke hoogte bereikt heeft. GRONINGEN, 5 Mei. Sedert eenigen tijd wordt onze stad vrij sterk door den typhus bezocht, die vooral onder de lagere volksklasse heerscht. Er heeft zich eene com missie gevormd, die zich zoowel met de verzorging en verpleging der zieken, als met de inzameling van gelden en kleedingslukken belast heeft, om eenig- zins in den zwaarsten nood der behoeftige huisgezinnen te kunnen voorzien. Aanzienlijke giften zijn haar reeds geworden en door de zoo gunstig bekende

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1