LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 6 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Kommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant Behoort Bijblad IV». 12. BIMENLANDSCHE BEMGTEN. LEYDKN, 5 Junij. Gisteren werd het stoffelijk overschot' van den Heer A. Brown, sedert Ï833: Leeraar bij de Wed. Hervormde gemeente alhier, en op den lstcn dezer in bijna 60-jarigen ouderdom overledenop de begraafplaats Memento mori ter aarde besteld', behalve door de meeste betrekkingen, begeleid door den Breedten Kerkeraad', terwijl een- zeer talrijke menigte van allerlei rang en stand zich digi om het graf schaarde. De oudste Leeraar H;. Fangman, gedacht in hartelijke en welsprekende taal aan zijnen ambtgenoot, in wien bij tevens een oudengeliefden vriend verloor. Hij schetste het verlies voor de gemeente en de tranen die door vele zijn voormalige en tegenwoordige leerlingen gestort werden, waren voorzeker de ongeveinsde tolken der afgemeene droefheid. Na hem rigtte de Heer Mr. J. F. C. Hollzer zich in 'l bijzonder in ecne treffende toespraak tot den wees die in zijnen oom zijn' vaderlijken vriend en opvoeder verloor en wees hem er op, hoe bij de scherpe doornen die hij op zijnen weg reeds ontmoet had, Gods genade aller beste deel en troost is. Des overledenen schoonzoon Dr. F; W. B. van BellPredikant te Amsterdam, bedankte vrienden en gemeente voor de eere den ontslapene bij zijne laatste rustplaats bewezen. Ook hij herinnerde aan 's mans ijverige prediking van Christus e:i dien gekruistaan zijnen Christelijke» wandel in liefde als uit vloeisel van zijn geloof, en vermaande zijne talrijke leerlingen dien geest in zich te bewaren. Wij kunnen hier slechts met een woord iets van die toespraken rnede- declcn. De afgestorvene was bij alle vrijmoedigheid en vastheid van eigene overtuiging, een man des vredes, die de algemeene achting en toegenegen- beid genoot., op welke zijn geloof, dat in liefde werkzaam was., alle aan spraak had. De opiogt, gisteren avond door eenige Studenten gehouden ter viering vare het Cambrinus feestis, door het heerlijkste weder begunstigd, in goede orde afgeloopen onder toeloop van een zeer talrijk publiek. Daar er een programma van beslaat, zal 'tniet noodig zijn hier verder in bijzonderheden te trede®, te minder daar alle belangstellendendoor den uitgebreiden weg dien de op- logt nam, in de schoonste gelegenheid, geweest zijn, om de verschillende voorstellingen goed te zien. Er zijn die verhalendat die Cambrinus een Beijerseh Vorst was in de vroegere middeleeuwenen een groot vriend van bier. Verder beweren sommigen dat hij tevens op zijn manier een soort van geleerde zou geweest zijn, die de Latijnsche dichters las en vooral Horalius, in wiens woorden: vdulce est desipere in loco j' hij maglig veel schik zou hebben gehad. In de maand Mei zijn binnen deze Gemeente overleden 89 personen, als: 14 mannen, 20 vrouwen, 26 zoons en 29 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 107 kinderen, als: 53 zoons en 54 doch ters waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 40 huwelijken. Thans is openbaar gemaakt het voorloopig programma van de feesten die bij de onthulling van het standbeeld van Lourens Janszoon Coster op 15 en 16 Julij te Haarlem zullen plaats hebben. Op Dingsdag 15 Julij: Opening van eene Tentoonstelling van typogra- phische voorwerpenen des avonds watermuziek door de stad. Op Woensdag 16 Julij: Des morgens ten 9 ure, ontvangst van de ver schillende Typographisehe Vereenigingen door de Haarlemsche. Ten 10 ure bijeenkomst der Commissiën enz., aan het Paviljoen in den Hout. Regeling van den trein. Hulde aan de plaats, waar de drukkunst werd uitgevonden. Van daar optogt naar de Groote-Markt. Des namiddags ten c'én ure, aan bieding van het standbeeld aan het Gemeentebestuur, door de Hoofd-Com- inissie. Daarna onthaal van de Typographisehe Vereenigingen, op de groote zaal van het stadhuis. Ten 2 ure, feestelijke optogt der Typographisehe Vereenigingen door de stad. Muziek in den Hout. Ten 5 ure Diner, door het Gemeentebestuur aan de Commissiën voor de oprigiing van het stand beeld aangeboden. In den namiddag en vooravondbuitengewone volks feestente regelen door de Vereeniging: »Door Vermaak tot Nut" Mu ziek en illuminatie in den Hout en vuurwerk. Ingevolge de nieuwe bepalingen wordt ook van Katwijk aan de ha- ringvisscherij deel genomen en wel door twee bomschuiten van de reederij van D'. Taat en Comp.de Vrije Pekelharingvisscherij en de Wakkere Zeemanen drie van de reederij van Taat en Cazauxde Anna Helena de Elisabeth Cathanna en de Vier Gezusters. Later zullen er waarschijn lijk van de door den Heer Taat beheerde reederijen meer schuiten wor den afgezonden. Daar de haringvloot niet door eene rijksstoomboot zal worden verge- miniman inmiil|i m»i zeldzal de reederij te Vlaardingen als eersten haringjager een snelvarende stoomboot hurenten einde de haring puik en friseh aan te brengen. De zomer-vergadering der Prov. Commissie van Onderwijs in Zuidhol land is vastgesteld, op 14 Julij. Behalve de reeds opgegeven Predikanten, zullen nog als zoodanig naar Ned. Indië vertrekkende HH.: G. van Gerrevink. Pred. te Hellouw; If. van Ameyden van DuymPred. te KedichemJ. G. W. KrolPred. te Heukelom; B. Braams, Pred. te Nieuwe Schans en C. A. L. v. Troosten- burg de Bruynhulpprediker te Dordrecht. Bij Woudrichem is dezer dagen een steur gevangen, die de zwaarte had van ruim 125 Ned. ffi. De uilgever van het blad Asmodée, II. G. Mulder, is thans door de Arr.-Regtbank te Amsterdam, veroordeeld tol eene geldboete van ƒ100, wegens hoon tegen een magistraatspersoon gepleegd. Hel berigt door de Drentsehc Courant onlangs medegedeeld, omtrent de vergiftiging die een man aan zijne vrouw had willen doenmaar die zelf, door verruiling der etensborden, daarvan het slagtoffer was geworden, is onwaar bevonden. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld dat het water van de rivier de Waal eene ongekende hoogte heeft bereikt, tcekenende het op 3 Junij 3 Ned. ellen. De uiterwaarden zijn allen ondergeloopenzoodat de pachters, die zware huren moeten betalen, veel schade lijden. De tijdingen van boven hielden ook daar nog meerder aanwas in. Intusschen blijven de binnenvelden van water bevrijd door het werken van de stoommachine, hetgeen van geen ge ring helang is voor de laag gelegene landen. Ook van andere plaatsen wordt gemeld dat de stand der rivieren zorgwekkend is. Te Meppel is in de woning eener oude vrouw, die in het slads-ziekcn- huis werd verpleegden diezoowel als hare ouders en voorouders door de diaconie werd bedeeld, eene belangrijke som gelds, in een ouden pot ver borgen gevonden. Te Zevenaar is een smokkelaar, die per spoortrein over de grenzen was gekomen, aangehouden. Ilij had voor 800 aan gouden kettingen on der zijne kleederen verborgen; door dat hij op eene angstvallige wijze zich voortspoedde, viel de: argwaan der polieie op hem. Aan de algemeene Zwitsersche bank van het Crédit international mo- bilier et foneier is vergunning verleend tot den aanleg van een spoorweg van Vlissingen tot Venlo en Weert. Het is te verwachten dat deze weg, waardoor ons land in verbinding met Duilschland en Engeland wordt ge- bragt eene nieuwe ontwikkeling aan den handel zal geven. 's GRAVENIIAGE5 Junij. Z. M. heeft tot Ridder van de Orde van den Ned. Leeuw benoemd Dr. A. Retzius, Hoogleeraar in de Ontleedkunde en Physiologiete Stockholm. Door Z. M. is benoemd tot Burgemeester van de gemeente lloogezand, Mr. J. J. Bleeker. Tot Ontvangers zijn benoemd: te Rijswijk, de Heer Mr. J. Ileurnius van Galen, thans te Naaldwijk; en te Naaldwijk c. a.de Heer P. van der Tak, thans te Alblasserdam. Z. M. heeft de noodige bevelen gegeven voor de luisterrijke ontvangst van den Aartshertog Maximiliaan, bij zijne aankomst alhier en bij zijne reis naar bet Loo. Het verblijf van den Aartshertog in België moet eenige dagen verlengd zijn, zoodat zijne aankomst alhier nog niet met zekerheid kan bepaald worden. Den 19dcI1 dezer wordt alhier het muziekcorps van het Pruissisclie hu- zaren-regementwaarvan Z. M. de Koning Bevelhebber is, verwacht. Op den 20, 22 en 25stel> zullen zij zich voor de sociëteit in het Bosch doen hooren. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal er in het Bosch eene illuminatie plaats hebben. H. M. de Koningin heeft aan de Vereeniging tot werkverschaffing aan minvermogenden te Amsterdam twee smaakvolle moderaleurlampen geschon ken, en aan de Vereeniging tot weldadigheid van den allerheiligsten Verlosser twee prachtige vazen. Beide geschenken zijn bijdragen voor de ten behoeve van die inriglingen te houden loterijen. Maandag 11. hebben de Gezanten van Frankrijk, Engeland, Rusland, Oostenrijk, Pruissen en Turkye, aan den Minister van Builenl. Zaken ieder eene afzonderlijke nota overhandigd, betrekkelijk het in de zittingen van den 16aen April 11. van het Congres te Parijs, algemeen aangenomen stelsel van scheepvaart der neutrale Staten, in tijden van oorlog, in welke nota's de toetreding van de Nederl. Regering tot dat beginsel wordt verzocht. Vroeger was door sommige dagbladen gemeld, dat de Heer de Bel mont, Gezant van de Vereenigde Staten alhier, niet op zijn post zou lerug- keeren. Dit berigt is onjuist, wordende genoemde Heer over eenigen tijd weder alhier verwacht.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1