In de nabijheid van Baylen is de postwagen door 6 welgewapende jongelieden aangehouden. Zij hadden zich in een olijfbosch verscholen en toen de wagen voorbij kwam, losten zij allen hunne met dubbele schoten geladen geweren. De twee reizigers stapten af. Aan een hunner, de En- gelsche Kolonel Campbellhebben zij 5000 realen en een kostbaar horologie ontnomen. Op de Kaap-Verdische eilanden heeft het gedurende 2 jaren niet ge regend; alle bronnen en waterputten zijn daar opgedroogd en de ongeluk kige eilandbewoners worden van water voorzien door schepen die dat uit Spanje en Portugal aanvoeren. ITALIË. De Kardinaal Patrizzi, die den Paus bij den doop des Franschen Kroon prinsen moet vertegenwoordigen, zal den 4den Juni) naar Frankrijk vertrek ken. De waardigheid van Legaat a latere zal hem door een breve en niet in een consistorie opgedragen worden, zoo als men vroeger gemeld had. Te Rome zal in de maand September cene tentoonstelling worden ge houden van voortbrengselen van inlandsche nijverheid, namelijk van gewe ven wollen sloffen en ruwe zijde. De werkzaamheden aan het gedenkleeken van de Onbevlekte Ontvan genis worden ijverig voortgezet; maar naar men verzekert zal het stuk weinig kunstwaarde bezitten. Padua heeft veel door overstrooming geleden. De schoone brug Bo- retta is bijna geheel vernield. Men meldt thans als zeker dat de Groothertog van Toscane tot de sluiting van een concordaat is overgegaan en dat dit voorbeeld door den Koning van Napels zal gevolgd worden. PRÜISgEN. BERLIJN, 1 Junij. De Keizer van Rusland is alhier onder het gejuich der bevolking aange komen. De Koning was hem tot Furstenwalde te gemoet gereisd. Hier verwelkomde hij zijnen doorluchtigen bloedverwant; de ontmoeting was har telijk. De Keizer was vergezeld van den Grootvorst Michael, den Groot hertog van Saksen-Weimar, den Kroonprins en Prinses van Wurtemberg en Prins Fr. van Hessen. Des avonds is de stoet naar Potsdamvertrokken. Het is niet te ontveinzen dat aan dit bezoek een staatkundig doel moet worden toegeschreven. Daags na den aankomst van den Keizer heeft er ter zijner eer eene groote wapenschouwing plaats gehad. De toestand van de Keizerin-Weduwe van Rusland is steeds zorgwek kend. Zij is zeer zwak en moet elke inspanning vermijden. Men hoopt dat het gebruik der baden hierin eene gunstige verandering zal brengen. Onophoudelijk komen alhier Russische familiën aan, die door den oorlog in de laatste jaren zijn weerhouden het buitenland te bezoeken. In de laatste dagen hebben ruim 100 familiën in onderscheidene hotels hun intrek genomen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de groote Scandinavische studen ten-vergadering, in dezen zomer te Upsala te houden, zal bezocht worden door 240 studenten van de Kopenhaagsche hoogeschool, 230 Noorweegschc en 120 studenten van Lund, in Zweden. OOSTENRIJK. WEENEN, 31 Mei. Volgens de Wien. Eörs. Zeit. zijn de klagten der Protestanten, we gens de beletselen die men aan hunne begrafenissen in den weg wil leggen, ter kennis van den Keizer gekomen en hebben krachtige maatregelen ten gevolge gehad. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bevel gegeven, om eiken maatregel, geschikt om de Protestanten te krenken, te vermijden en vooral te doen begrijpen, dat de Regering zoodanige kwellingen niet goed keurt. De Keizer wil dat elk zijner onderdanen het regt heeft, om in 'tge loof, dat hij beleed in zijn leven, ook na den dood te worden geëerbiedigd en dat er dus geen beletsel mag worden gebragt in de bcgrafenis-plegtig- heden, door de wel veroorloofd. De Regering houdt zich ijverig bezig met het invoeren van bezuini gingen. Op de begrooting van oorlog is thans eene vermindering van 20 millioen gulden tot stand gekomen. De Kolumbaczer muggen zijn in ontzettend groote zwermen over den Donau getrokken en hebben in sommige weiden menig stuk vee gedood; bjj Karansebes alleen vielen op een avond een buffelsticr, omstreeks 40 os sen en onderscheidene zwynen en schapen. RUSLAND. De Regering heeft aan hare Gezanten buiten 's lands eene circulaire ge zonden waarin hun 's Keizers besluit wordt kenbaar gemaaktdat alle vlugtelingen, onverschillig of zij uit Polen of de aangrenzende provinciën afkomstig zijn, kunnen terugkeeren, zonder aan eenige vervolging te zijn blootgesteld. Zij zullen mede in het genot van hunne burgerlijke regtcn hersteld worden. Van deze beschikking zijn alleen zij uitgeslotendie door hun gedrag eene onverbeterlijke vijandschap tegen de Keizerlijke Regering hebben doen blijkenen daarin volharden. Voor het vertrek des Keizers naar Berlijn heeft hij te Warschau on derscheidene hospitalen bezocht; in een heeft hij van al de spijzen genuttigd. De maatregelen om het leger, de corpsen van de garde en de grena diers daaronder begrepenweder op den voet van vrede te brengenworden krachtdadig voortgezet. Wekelijks zijn er verkoopingen aangekondigd van de paarden der artillerie, welke overbodig zijn bevonden. De uitvoer van producten naar Engelandbedraagt reeds gedurende 3 maandenhet dubbel van dien gedurende dit tijdvak in het vorig jaar. TURKÏE. Te Serajewo, hoofdstad van Bosnië, heeft vrij wat gisting onder de bevolking geheerscht, ten gevolge van het bouwen van eencn toren op een Christen kerkgebouw, maar de orde is door den bevelhebber der Turksche troepenspoedig gehandhaafd. De Israëliten te Belgrado hebben zich tot de Servische Regering ge wend met de bede om hersteld te worden in hunne vroegere regtenkrach tens welke het hun geoorloofd was grondeigendom te bezittenhunne kin deren handwerken te laten leeren, en alom magazijnen voor allerlei koop waren op te rigten. Zij zijn mede voornemens zich tot dat einde tot de Turksche Regering te wenden. OOST-INDIE. BATAVIA12 April. Op den 7Jen dezer is een Kon. besluit afgekondigd, waarbij het uit'slands kas bezoldigd personeel der in Ned. Indië dienstdoende R. K. geestelijken wordt bepaald op tien, verdeeld in twee rangen; tot den eersten rang be hoort de Kerkvoogd van het Vicariaat van Batavia, die als zoodanig eene jaarwedde van ƒ6000 geniet; tot den tweeden rang behooren de overige dienstdoende geestelijken van voornoemd vicariaat, die elk eene jaarwedde van ƒ4200 genieten. Hierboven zullen zij vrije woning of bij gebreke daar van schadeloosstelling genieten. Na 5 jaren dienst hebben zij aanspraak op verhooging van hunne bezoldiging, en na volbragte 10-jarige diensttijd aan spraak op pensioen en vrijen terugtogt naar Nederland. Te Soerabaya is op 1 Maart in de hoofdplaats Grisse'e door onvoor- zigtigheid brand uitgebarsten, waardoor 388 woningen, waaronder 58 van steen, zijn in den asch gelegd. De schade wordt op ƒ40,000 begroot. Over Samarang heeft op 12 Maart een zwaar onweder gewoed. In de dessa Karang Toerie waren dientengevolge 3 Javanen door den bliksem ge troffen, waarvan een doodelijk. Ook uit Tjilatjap schrijft men van een hevig onweder. Aldaar was een ter reede liggend schip van de Handelmaatschappij door den bliksem getroffen. Te Bagelen zijn op 12 Maart door een zwaren valwind3 gebouwen tot kazernes en ambachtszaal van hel corps pupillen dienende, ingestort. 1 Europeesch sergeant en 4 pupillen zijn daarbij gedood; terwijl nog daar enboven 11 pupillen gewond zijn, waarvan 3 in eencn bedenkelijken toe stand verkeeren. Te Ampenan, op het eiland Lombok, is mede op 6 Febr. een zware brand uitgebarsten, die door den wind aangewakkerd in 2 uren tijds bijna de geheele plaats vernielde. Deze brand was begonnen in eene loods, digt bij de bergplaats van de Heeren J. P. Freyss Comp., daarna verspreidde hij zich verder door de bergplaatsen van eenige pachters der in- en uitgaande regten, en door de Boegienesche kampongs. Het was niet mogelijk iels te bergen. De schade wordt begroot op 100,000 Spaanschc matlen u ƒ2.50). De HH. Freyss hebben een verlies geleden van ongeveer ƒ00,000. Menschen waren er niet bij omgekomen. De Radja had dadelijk aan de behoefiigcn rjjst doen uitdeelen. Van Amboina wordt berigt, dat door een boschbrand 340 nagelboo- men, in de negorjj Mamala, zijn verbrand; alsmede door onvoorzigtigheid nog 214 in den ouden nageltuin te Aboroop het eiland Haroeko. Op Banda, Ternale en Menado zijn op 11 en 19 Januarij schokken van aardbeving gevoeld. STAD» BEKICTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 5dCB Junij 1856, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van 2 leden voor de commissie bij de loting voor de Schutterij. 2°. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangers voor de commissie van onderzoek voor de Schutterij. 3". Benoeming van een Commissaris voor de Gaz-fabrick. 4». Voorwaarden van verpachting van 2 partijen vischwalcr. 5". Voorwaarden van tiendverpachting. 0°. Voordragt omtrent de marktgelden. 7». Request van L. llugues en van U. Vcefkind llz., omtrent het ter bc- teling uitgeven van een stukje gemeentegrond. 8°. Request van den gewezen portier N. Verboog, om schadeloosstelling. 9". Rekening van de Bank van Leening over 1855. 10°. Rekening van de dienstdoende Schutterij over 1855. 11". Rekening van Vrouwen-Kraammoeders over 1855. De BÜRGEMEESTER van LEYDEN, In aanmerking nemende dat meermalen voor brieven of adressenaan het Gemeentebestuur gerigt, de verzending door middel van het Postkantoor gebezigd wordt, waardoor deze, als met port bezwaard, om de PORT worden geweigerd. Doet te wetendat dagelijksuitgezonderd de Zon- en Feestdagentot de ontvangst van alle brieven of adressen aan het Gemeentebestuur gerigt, de Secretarie geopend is des morgens van 10 tot 4 uur en des namiddags van 6 tot 8 uur, terwijl builen dien tijd de gelegenheid daartoe bij den Concierge van het Raadhuis bestaat en de belanghebbenden het aan zich zclven te wij ten hebben, wanneer hunne brieven of adressen, elders bezorgd, buiten beschikking blijven. De Burgemeester voornoemd Leyden, 31 Mei 1856. VAN LIMBURG STIRUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Biense Rienks, Kopergieterwonende alhier, waarbij deze vergunning vraagt tot het hebben van een Fournuis in het huis op de Lange- brug, geteekend Wijk IV. N". 371, Kadaster Sectie G, N°. 452. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31s,eB Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der information de Commodo et Incom- rnododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 9den Junij aanstaande, des voormiddags ten 11 nre; zuHende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden, zich tegen de inwilliging van dat verzoek niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 3 Junij 1856, VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3