De Heer Staring heeft de aandacht van de vergadering gevestigd op een werk, dat dezer dagen in het licht zal verschijnen, namelijk de geologische kaart van Nederland en aangrenzende landendoor het topografisch bureau van het Dep. van Oorlog uit te gevenen over de toepassing van den kleu rendruk op soortgelijke werken. De lieer de Vriese heeft ook nog eene mededeeling gedaan over een cybi- tus labnrno-purpureus. De Heer v. d. Boon Mesch heeft in deze zitting nog een voorstel gedaan strekkende dat door de Afdccling eene Commissie worde benoemd om te onder zoeken, of de Nederlandschc wetgeving (van 1819) op de vervalsching der voedingsmiddelen met het oog op de vordering der natuurkundige welen- schappen voldoende kan worden geacht om die vervalsching tegen te gaan en de ingezetenen tegen de nadeelige gevolgen daarvan te waarschuwen, en om zoo dit noodig wordt geachtzoodanige voorstellen te doendie aan de Regering kunnen worden opgezonden. Dit voorstel is ten fine van onder zoek in handen gesteld van eene Commissie, bestaande uit de Ileeren van der Boon Mesch, van Geuns, Donders, van Hasselt en G. J. Muller. De Heer 11. G. Mulder, uilgever van bet blad Asmodée, wegens hoon en laster van den Heer Myer vroeger door de Arr.-Regtbank alhier tot 3 geldboeten van 100 veroordeeldis thans door het Prov. Geregtshof van Noordholland vrijgesproken. Alhier is eene brochure verschenengetiteldStatuten cener op te rigten onderlinge Handel- Waarborg-Maatschappijontworpen en toegelicht door Mr. J. W. Tijdeman en J. C. Reesse J\ De opstellers vermeenen dat eene zoodanige inrigting, die buiten 'slands zoo gunstig werkt, ook voor Nederland heilzaam zou zijn. De H1I. Tijdeman en Reesse hebben zich be reid verklaard omzoodra zich een genoegzaam aantal personen ter deel name heeft aangeboden, eene algemcene vergadering bijeen te roepen, ten einde men in de gelegenheid zij zich onderling te verstaan. Nadat die Com missie hare taak zal hebben volbragt, kiezen de deelgenooten bestuurders en commissarissenen deze bepalenna goedkeuring der ontworpen statuten en onderteekening der notariële akte van deelneming, den tijd en de wijze waarop de maatschappij zal beginnen te werken. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIB. BRUSSEL, 2 Junij. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk is alhier over Doornik, Brugge en Gent aangekomen. Ter zijner eer wordt er heden eene groote wapen schouwing gehouden. Zijn vertrek is op Woensdag bepaald. Alhier zijn Engelsche banknooten ontdekt, die zeer naauwkeurig zijn nagemaakt. Eene huismoeder alhier had dezer dagen het ongeluk, bij het aanleg gen van vuur in de kagchel, in brand te geraken, zoodat zij geheel in vlammen stond. Niet wetende wat te doen, wierp zij zich op het bed, waaraan zij den brand mededeelde. Op haar angstgeschrci kwam haren echtgenoot aansnellen, die haar buiten de deur droeg, alwaar men spoedig de vlam meester was. Haar ligchaam was slechts eene brandwonde en stervende is zij naar het gasthuis vervoerd. Haar echtgenoot is mede aan armen en handen ernstig gebrand. Te Gent hebben onlangs bij gelegenheid van eene processie ongere geldheden plaats gehad. Eenige studenten waren, terwijl de stoet voorbij trok, rustig voor een koffijhuis een partijtje blijven spelen. Spoedig daarop werden door een aantal lieden de speeltafeltjes omvergeworpen en sommige studenten mishandeld. De policie heeft echter de orde weten te herstellen. De zaak van den Hooglecraar Brasseur, moet, hoewel reeds lang geleden, aanleiding tot deze aanranding hebben gegeven. De dagbladen geven de volgende beschrijving van een wonderkind, zoon van den jagtopziener van Maison-Bois, nabij Verviers. Alexis G. oud 3 jaren en 10 maanden, is niet minder dan 1,15 el lang; zijne ge zetheid is aan de lengte evenredig; de omtrek van zijn midden is 1,16 el, de omtrek van zijn vuist 21 duim; die van zijn hoofd 60 duim. Zijn ge- wigt was op het einde van September 11. 63 Ned. ffi. Op hetzelfde tijdstip was hij 1 el lang. Deze toekomstig reus ziet er flink en blozend uit en de talrijke bezoeken, welke hij ontvangt, schijnen hem te slreelen; zijne ver standsontwikkeling heeft door zulk eene buitengewone ligchamelijkc ont wikkeling niet in het minste geleden. ENGELAND. LONDEN, 1 Jnnij. De broeder van den ter dood veroordeelden Palmer, zal een verzoek om gratie bij de Koningin indienen, dat door de verklaringen van een aan tal Geneeshecren ondersteund zal worden, volgens wier oordeel de lijk schouwing van Cook geene voldoende bewijzen der aanwezigheid van doodend vergift heeft opgeleverd. Den dag en nacht voor de uitspraak van het vonnis zijn de gezworenen 12 uren lang opgesloten geweest, zonder met iemand anders ruggespraak te mogen houden. Een hunner heeft te vergeefs verlof gevraagd om zijne vrouw, die bevallen was, te gaan zien. Aan den Gouverneur der gevangenis is echter kennis gegevendat Palmer op 14 Junij zal worden opgehangen. De galg zal op het dak van den ker ker, waarin hij is opgesloten, worden opgerigt. Niet alleen in de hoofdstad, maar ook in meer andere plaatsen des lands, zoo als te Liverpool, Dublin, Glasgow, Manchester en Birmingham is het vrede feest met luister gevierd. Hoewel de viering van het vredefeest hier gunstig is afgeloopenverneemt men echter dal een persoon door het springen van een vuurpijl is gedood, dat een van het gezigt is beroofd en dat nog meer anderen zijn ge kwetst. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Junij. De tentoonstelling van landbouw is thans geheel geregeld. De catalogus bevat 5 a 6000 nommers. Deze tentoonstelling, welks wederga nog niet gezien iszal door den Keizer worden bezocht. Volgens een dagblad van Marseille is de reis des Keizers naar Algerië thans stellig vastgesteld. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk heeft voor zijn vertrek van St. Cloud 20,000 fr. aan de hofbedienden geschonken en een prachtige doekspeld aan den opziener van het kasteel. De dagbladen der Departementen gewagen alom van de schromelijke verwoestingen door de overstrooming der rivieren. Te Lyon is in een dijk een gat geslagen van 150 el. 1100 soldaten die aan het versterken van den dijk bezig waren, zijn afgesneden en door de pontons der genie gered. De voorsteden Guillolière en Chrapeuse, het plein Bellecour en verscheidene straten staan blank. Twee sterkten, la Vitriolerie en les Brolteaux en de kwartieren Villeurbanne en de Tête d'Orstaan mede onder water. Ook te Valence is een groot deel der stad ondergeloopen en de spoorweg bij Vienne op twee plaatsen weggeslagen. De stad Gisors is mede onder water gezet. Omtrent de Loire en de Saöneverneemt men dat het water steeds wassende is. De Maarschalk Castellane heeft het mogelijke gedaan om de ongelukkigen te hulp te komen. De Keizer is, vergezeld van den Generaal Fleury, naar Lyon vertrokken, alwaar hij alles met eigen oogen opnemen en in de behoeften wil voorzien. De laatste beriglen omtrent het water van de Rhóne luiden zeer onrustbarend. De Heer Lejolivet, twee zijner ondergeschikten en een zetter der Kei zerlijke drukkerij zullen op 6 Junij voor het Hof van Assises verschijnen, ter zake van de openbaarmaking van het vredesverdrag van 30 Maart. De Regering heeft bepaald, dat de ingekomen giften voor het leger in de Krim, door middel eener loterij zullen worden gecapitaliseerd. Deze loterij zal bestaan uit 400,000 loten a 1 fr. per lot. Bij de begrooting voor 1857 moeten de ontvangsten geraamd zijn op 1708 millioenen en de uitgaven op 1698 millioencn, zijnde dit beloop der uitgaven 100 mill, meer dan bij de raming voor 1856; maar men moet in aanmerking nemendat ten gevolge van den gevoerden oorlog jaarlijks 72 millioenen rente meer betaald moeten worden. Graaf Orloff is thans vertrokken. Hij heeft voor zijn vertrek de ster van het Legioen van Eer in brillanten van den Keizer ontvangen. De Graaf moet echter niet zeer te vreden zijn over het in de laatste dagen aan hem te beurt gevallen onthaal. De sluiting van het afzonderlijk verdrag van 15 April, buiten Rusland, zal wel de hoofdzaak zijn. Het huis Place is door ongelukkige speculation gefailleerd. Het pas sief moet lusschen de 15 en 18 millioen bedragen. Deze gebeurtenis heeft veel opzien verwektdaar dit huis juist te Konslantinopel een Cre'dit Mo- bilier wilde oprigten. Velen zullen zich nog het ongeluk herinneren te Moret op den spoor weg tusschen Parijs en Lyon in October des vorigen jaars voorgevallen, dat aan 20 personen het leven heeft gekost. Sommigen der nabestaanden hebben schadeloosstelling van het bestuur geëischt. De regtbank van de Seine heeft die toegewezen, zoodat drie familien 40,000 30,000 en 20,000 fr. zullen ontvangen. Een der Geneesheeren te Lyon werd dezer dagen geroepen om hulp te verleenen aan een huisgezin, dat zich voedde met eigen gebakken brood. De moeder en twee kinderen waren ernstig ongesteld, ten gevolge van het gebruik van bedorven koren. De aanvoer van granen uit Napels in de havens van de Middellandsche zee begint belangrijk te worden. 15 schepen komende van Barleta, heb ben te Marseille ongeveer 32,000 mudden aangebragt. Men ziet nog vele groote aanvoeren te gemoet. Te Scutari is in het hospitaal overleden Mej. Esparbié, die zich onder den naam van zuster Mélanie, aan de zorg der gewonden had toegewijd. Reeds in 1848bij de onlusten alhiertjjdens de Aartsbisschop Affre op de barricaden als slagtoffer zijner edelmoedigheid viel, had zij zich mede gunstig onderscheiden, daar bij die gelegenheid hare muts door een kogel werd weggenomen. Bij den laatsten oorlog had zij alle mogelijke moeite gedaan om naar het leger in het Oosten te mogen vertrekkenofschoon zij zeide, dat zij van daar niet meer zoude terugkeeren. SPANJE. MADRID, 29 Mei. De Koningin, uitgelokt door de goede ontvangst aan den Maarschalk Espartcro overal te beurt gevallen, is voornemens mede de onderscheidene provinciën des rijks te bezoeken. Die reis zal plaats hebben na de afkon diging van de Grondwet. De Regeringen van Valladolid, Burgos, Pampe- luna en Saragossa zijn reeds daarvan verwittigd. Aan de Gouverneurs der provinciën is de volgende circulaire gezon den: II. M. heeft met smartelijke verbazing gelezen eene depêche van den Minister van Gratie en Justitie, waarin wordt medegedeeld, dat hem door den Eerw. Bisschop van Cartagena kennis is gegeven van de in beslag neming van twee Protestantsche brochures, welke heimelijk in zijn gebied werden verspreid. H. M. heeft mij bevolen u te zeggen dat gij zorgvuldig en wel onder uwe strengste verantwoordelijkheid zult waken, om de in voering en verspreiding te beletten van zoodanige boeken." Er is eene nieuwe Ridderorde ingesteldde orde der Liefdadigheid ge naamd, bestemd tot belooning van daden van zelfopoffering, zoo als bij watersnood, brand, schipbreuk, enz. De openbare inschrijving voor de nieuwe geldleening, waartoe de Re gering onlangs heeft beslotenis volkomen gelnkt. De gedane aanbiedingen zijn nog voordeeliger voor de schatkist dan men had durven verwachten.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2