H. M. de Koningin heeft ƒ200 geschonken aan het Bestuur der Maat schappij van Moederlijke Liefdadigheid te Utrecht. Alhier is tot lid van de Prov. Stalen verkozen Jhr. Mr. W. A. C. de Jonge en te Delft ftlr. A. van der Goes van Nalers. liet te bouwen wasch- en badhuis achter de Groote Kerk alhier is aangenomen voor de som van ƒ23.000. AMSTERDAM, 28 Mei. Gisteren zijn alhier de zittingen geopend van hel Tweede Ncderlandsche Congres over het armwezen, in het gebouw der Maatschappij Felix Merilis. De Burgemeester onzer stad opende deze bijeenkomst met eene toespraak waarin hij den aard en het doel van het tegenwoordig Congres schelste en stilstond bij de talrijke oorzaken van het pauperisme. Opheffing der ar moede zal wel niet dan in dichterlijke verbeelding worden gezien, maar het zoeken naar gepaste middelen Lot bestrijding van het pauperisme, eene verstandige keuze uit die middelen om ten deze nuttig te zijn dat eischl het gebod der liefde en het belang van den Staat. Hij deed opmerken dat men ten deze geen overspannen verwachtingen mogt koeslerenmaar drukte de hoop en de verwachting uit, dal het gemeenschappelijk overleg in deze bijeenkomstenhet besprekenhet kennen en raadplegen over de beste mid delen lol hel te keer gaan der armoede, niet vruchteloos zon zijn. Bij acclamatie werden benoemd: tot Voorzitter: Mr. J. II. Koenen, tot Vice President Dr. S. Sarphati en tot Secretarissen de Heeren Mr. J. Heems kerk Az. en Mr. A. Philips. Aan de orde was het eerste punt van het programma, strekkende de doelmatigheid na te gaan van de oprigling van plaatselijke commission van armbestuur, zamengesteld uit leden van wege liet gemeentebestuur en van wege kerkelijke en particuliere instellingen van wel dadigheid daartoe aangewezen, en van bureaux van informatie, waar men omtrent de behoeften van eiken bedeelde en de wijze waarop daarin door instellingen van weldadigheid voorzien wordt, inlichting kan bekomen. Hierover hadden uitvoerige beraadslagingen plaats, en zijn beide voorstel len met eene groote meerderheid goedgekeurd. Vervolgens hebben onderscheidene sprekers belangrijke bijzonderheden omtrent het armwezen medegedeeld; o. a. de lloogleeraar Vissering, eene armcn-statisliek van de stad Leyden. De toestand van die gemeente was onder de werking der wet van 28 Junij 1854 niet verbeterd. Zoo was de sterftedie op uit. Dec. 18541 op 34in 1855 tot 1 op 24 geklommen. Spr. haalde o. a. twee uitgaven aan, die in een treurige verhouding lot elkander slaan, zijnde de publ. werken en armen. Het eerste had in 1854, 19 pCt.in 1855 15 pCt. bedragen, en zijn voor 1850 op 13 pCt. van de geheele begrooting geraamd. De uitgave armwezen bedroeg in 1854 30 pCt. in 1855 34 pCt.en is voor 1856 op 35 pCt. geraamd. Gedurende 1855 heeft de verzorging van 11,000 armen, zijnde 8,800 huiszittende en 2,200 in godshuizen, eene som van ƒ171,000 bedragen. Door de 1111. Egeling en de Sitters werd gesproken over de regeling der armverzorging te Gro ningen. Uit dit alles bleek dat de tegenwoordige armenwet, wat betreft het domicilie van onderstandvoor de plattelands gemeenten allerongunstigst werkt. Ten slotte werd de Heer de Sitters van Groningen uitgenoodigd, mededeeling te doen van de overeenkomst die tusschen het burgerlijk en kerkelijk armbestuur aldaar getroffen is, en proefondervindelijk gebleken is voor beider belangen heilzaam te werken. Heden zijn de werkzaamheden van het Congres voortgezet; en zijn de navolgende punten behandeld: Verdient het aanbeveling dat in groote gemeenten bezoldigde armbezoe kers worden aangesteld, om verslag te geven van den toestand der bchoef- tigen die onderstand verzoeken. Hierover werd uitvoerig beraadslaagd, maar ten slotte is dit punt verworpen. Vervolgens is men overgegaan lot het onderzoek van de wcnschelijkhcid om bij de wet te voorzien in de geneeskundige hulp aan armen. Hierop hebben de Heeren Tijdeman en Schneevoogt amendementen voorgesteld waarna omtrent dit punt het volgende is aangenomenBij de onvolledig heid der wetgeving in Nederland omtrent het verleenen van geneeskundige hulp aan armenacht het congres het hoogst wenschelijkdat voor zoo verre het belang der openbare orde zulks medebrengt, hierin bij wettelijk voorschrift worde voorzien." Daarna kwam de wenschelijkhcid van de instelling van gezondheidsraden in behandeling. Bij dit punt hebben onderscheidene sprekers het woord ge voerd over de arbeiderswoningen en de voedingsmiddelenwaarna ook dit voorstel, uitgenomen het 2dc lid, is aangenomen. Hierop is nog besproken de aanwending van middelen om de arbeidslieden te bewegen van hun zomcrloon in de spaarkassen te brengen voor de behoeften in den winter, waaromtrent door de leden als hoofdmiddelen werden aangewezen: Goed voorbeeld en overtuiging. Ten slotte is tot hel houden cener avondzitting beslotenom dc nog ove rige punten te behandelen. Dc stad Utrecht is tot de plaats eener volgende bijeenkomst aangewezen. Zaturdag aanst. zal de Wis- en Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen eene vergadering houden. Sprekers zullen zijn de H1I. Delprat, Donders en Staring. BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. RELCia BRUSSEL, 28 Mei. De Gemeenteraad alhier heeft lot dekking van het tekort in de begroo ting van openbare werkenbesloten eene nieuwe leening van 6,600,000 fr. te sluiten. De Indép. vermeldt het volgende aandoenlijke voorval: LI. Maandag nacht ten 11 uren viel zekere van Dyck door dronkenschap in het kanaal bij dc Pont aux Barques. Verscheidene personen waren reeds op de been om reddingmiddelen te halen, toen een smidsgezel, van Sanlem genaamd, aankwam in weerwil der duisternis in 't water sprong en den beschon ken werkman weldra aan wal bragt, die spoedig bijkwam. Maar inmid dels was dc edelmoedige redder, 't zij door kramp of andere oorzaak, ge zonken en werd na een uur zoekens dood opgehaald. Zoo verloor een uitstekend mensch en werkmanvoor wien zijn patroon twee jaren geleden een plaatsvervanger bij de militie kocht, om hem te behouden, zijn leven. Den volgenden dag zou hij zich in 't huwelijk begeven en had dien dag zijn trouwgewaad gekocht. Wat bittere droefheid voor de bruid, wat vreeselijk naberouw voor den geredde. Te Gcnd is een vreedzaam weerloos burger, door drie dronken soldaten aangerand en zwaar gewond. ENGELANS. LONDEN27 Mei. De Prins Regent van Baden is alhier aangekomen. Het Parlement van Canada heeft de Koningin geluk gewenscht met het herstel van den vredeen haar tevens uitgenoodigd om hare overzeesche bezittingen te komen bezoeken. De opheffing der Zondagsmuziek houdt niet op dc gemoederen bezig te houden. Zondag 11. zoude er weder eene groote bijeenkomst op Prirae- roseliill worden gehouden, maar hevige regenbuijen hebben de talrijke al daar vergaderde menigte groolendecls uiteengejaagd. In Hydepark en Vic- loriapark heeft zich muziek doen lioorcndie door bijzondere personen werd bekostigd en waartegen de policie zich niet heeft verzet. Hoewel in het laatste park stellig 80,000 mcnschen bijeen warenis alles rustig afgcloopen. Victor Hugo zal zich voor goed op Guernsey vestigen, llij heeft al daar een ruim huis aangekocht. Dc beruchte giftmenger Palmer, wiens zaak de regtbank gedurende verscheidene dagen heeft bezig gehouden, is schuldig verklaard en tol de straf des doods verwezen. Volgens de Mom. Post heeft dc Amerikaansche Secretaris van Slaat voor Buitcnl. Zakende Heer Marcygeweigerd instrnclien te geven betref fende het al of niet betalen van den Sondlol, latende hij liet aan elk koopvaardij-Kapitcin over, dien al of niet te betalen. Dc Ingenieur Stephenson heeft voorgesteld een spoorweg aan te leggen van Londen naar Calcutta, die slechts te Dover en aan den Bosporus zou afgebroken worden. Hij berekent dit werk in 10 jaren te kunnen volbren gen, en dc kosten op 10,000 per Engelsche mijl. Zaturdag 11. heeft te Carnawon in Glanmorganshire in een steenkolen mijn eene gazontplolfing plaats gehad, waardoor 12 personen gedood en verscheidene gekwetst werden. Uit N.-Amerika wordt gemelddat door de maatschappij van onder- zcesehe nasporingen te Boston, pogingen zijn aangewend in de baai van Chayuaramasom de overblijfselen op te sporen van de Spaansche vloot, die in 1797 aldaar, uit vrees van in handen der Engelschen te vallen, werd in brand gestoken. Onder dc leiding van Kapt. Clarke heeft men 90 stuk ken geschut opgehaald, waaronder 2 zesponders die 770 wogen en van dc jaartallen 1776 en 1777 waren voorzien. Onder de overige voorwerpen waren ook balken in gaven toestand, die dus 59 jaren lang het zeewater hadden getrotseerd. FRANKRIJK. PARIJS27 Mei. Heden heeft de Keizer op het Veld van Mars eene wapenschouwing ge houden over de Keizerlijke garde en het leger van Parijs, welke troepen onder het bevel stonden van den Maarschalk Magnanterwijl de Maarschal ken Bosquet en Canrobert, als Staf-Officieren den Keizer vergezelden. Het balkon van liet Pavilion de 1'Horloge was voor de Keizerin ingerigt. Prins Oscar van Zweden en den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk woonden dit militaire feest bij. De Keizer heeft met den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk het Keizerlijk Observatorium bezocht, en over al de bijzondere deelen dezer schoone inrigting zijne tevredenheid betuigd. De Aartshertog heeft ook met Prins Oscar van Zweden Fontainebleau bezocht. Op hel stadhuis worden groote toebereidselen gemaakt tot de ontvangst van den Keizer en de Keizerin na afloop der doopplcgtighcid. Een diner van 300 couverts zal aldaar worden gehouden en de voorgevel van het ge bouw luisterrijk verlicht zijn. Zaturdag II. is er bij gelegenheid van den verjaardag van Koningin Victoria een grooL diner gehouden bij den Engelschen Gezant, hetwelk ook door Graaf Orloff werd bijgewoond. De Commissie uit het Wetgevend Ligehaambelast met het onder zoek der tweede begrooting voor de dienst van 1856, het supplementair credict bevallende, heeft haren arbeid voltooid. De geheele som van dat crediet beloopt niet minder dan 1500 millioen fr.waaronder 1200 milliocn wegens den oorlog in het Oosten. Behalve de Reine Ifortense, waarmede Prins Napoleon zijne reis naar het Noorden zal doen, zijn nog twee schepen ter zijner beschikking gesteld. Eenigc alhier verblijf houdende Polen hebben aan Graaf Walewski een protest ingeleverd, over het vergelen van hun land op de laatst gehouden conferenticn. Voor het eerst wordt gebruik gemaakt van de opbrengst der verkochte goederen van het huis Orleans. In het bosch van Visinet, nabjj Saint- Gcrmain, zal een gasthuis worden gebouwd, dat een oppervlakte van 31 bunders beslaan, 300 bedden bevatten en 1,300,000 fr. kosten zal. De nieuw gebouwde hippodrome zal op 1 Junij worden geopend en 10,000 personen kunnen bevallen. Tc Lyon is eene nieuwe soort van restauratie lot stand gekomen, een uitgebreid rijtuig namelijkwaarin zich een keuken en eene eetzaal bevin den; deze restauratie rijdt op bepaalde uren naar den omtrek van fabrie ken. die een groot aantal werklieden bezigen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2