LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 30 MEI. 1856, Be Courant wordt MaandagWoensdag en 'Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Pt ijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINKENLAHDSGHS BERIftTEN. LEYDEN29 Mei. PROCESVERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid der Staten van de provincie Zuidholland den 27sten Mei) 1856 zijn ingeleverd. Op lieden den 28sten Mei 1856 in de Gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofd kiesdistrict Leyden, is door het bureau van Stemopneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genoöien, des mohgens te negen ure. Het. bureau is zarnengesleld uit den Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stiruin, Burgemeester. Voorzitter, en de Heeren Mr. P. du Rieu Jr. en M. A. .Kluit, Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel eene Stembus, bij hem den 27sten Mei 1856 overgebragt uit de Gemeente Leyden. De zegels van de bus worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden vier honderd vijf en tachtig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. v Het Bureau heeft van onwaarde verklaard vijf stembriefjes, waarvan drie niet ingevuld zijn eri twee voor niet geschreven gehouden^ Het getal der geldige uitgebragtc stemmen is mitsdien geweest vier honderd tachtig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren: 1 Mr. N. Sikkel G roos 270 en Mr. S. Tak 210 stemmen. Heeft alzQO de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, de Heer Mr. N. Sikkel Groos. i. is derhalve verkoken tot Lid van de Stalen der próvincie Zuidholland, de Heer: M'\ NICOLAAS SIKKEL GROOS, Advocaat en Lid van derj Gemeenteraad alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de. zaal aanwezige Kiezers gecne bezwaren ingebragt. i - Én is na afloop van dit een en ander Proces-Verhaal opgemaakt,, in tegenwoor digheid van allen die ticb in'de zaal bevonden. Gedaan tc Leyden den 28sten Mei 1856. VAN JJWURG STIRUM, Voorzitter P. dü RIEU JC, 1 c, m KLUIT Memopnemers. ~-ï Ir 1 De muziek die le voren des Donderdags op het Ruïneplein werd gegeven, zal dezen zomer op het Plantsoen worden uitgevoerd. In het kiesdistrict Leyderdorp is lot lid der Prov. Staten van Zuid holland herkozen, de Heer A. E. Roest van Limburg., met 162 stemmen, tegen Mr. YV. Wynaendts, die er 116 heeft verkregen. Door den Hoogen Raad der Nederlanden is gisteren behandeld het heroep in cassatie van A. Blomtegen het arrest van het Hof van Zuid- holiand. De Raadsheer Ysselstein heeft in die zaak rapport uitgebragt en de Procureur-Generaal heeft lot verwerping geconcludeerd. De uitspraak is bepaald op 11 Junij. De V. R. C. van gisteren bevat een request van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Enschedé aan Z. M. den Koningvan den 3Ist™ Oct. II. waarbij het wenschelijke eener afschaffing van de patentwet wordt verzocht; of dat bij wijziging dier wet, hare hij dit adres aangewezen gebreken in aanmerking mogen worden genomen. Volgens dat adres is de grondslag dier belasting min of meer 2 ten hon derd van de winst van ieders bedrijf. Die belasting staat dus gelijk met een hoofdelijken omslag van 2 pCt.alleen voor de werkende leden der maatschappijwaarbij de. inkomsten van hen die van eigen vermogen leven worden vrijgesteld. Derhalve die werkt moet betalen', die werkeloos leeft en dus toont dat hij zoo veel bezit, dat hij zonder werken aan de kost kan komen, is vrij. Dat strijdt tegen de billijkheid, tegen eene goede staats huishoudkunde. De patentbelasting is dan ook door onderscheidene bevoegde beoordeelaars, zoo als Gogel, v. Rosse en anderen bestreden, en de tegen woordige Minister van Financiëndie zich tegen een belasting op de inkom sten verklaard heeft, kan onmogelijk een verdediger van de Patentwet zijn. Verder wordt op de groote gebreken dier wet gewezen. Zij staat in ver band met den loestand der maatschappij tijdens hare invoering in 1819. Sedert is er zooveel veranderd, dat de wel noodwendig ongelijk moet druk ken. De maatstaf van het aantal werklieden, is mede zeer verkeerd, en drukt op de vrije werkverschaffing, ln 1823 werd de opbrengst 1/3 ver minderd; maar in 1832 om de oorlogskosten weder 75 ten honderd verhoogd. Voor die verhooging beslaat de reden niet meer. Dat de wet slecht is, ge tuigen de herhaalde pogingen tot herziening. Men had er reeds eene op 'toog in 1825, maar gedurig is het gebleken dat dc moeijelijkheid in den onregtvaardigen grondslag is gelegen, die het onmogelijk maakt om er iets goeds van te maken. Dit 's Hage wordt aan de Utr. Courant geschrevenHet doet ons waarlijk genoegen te kunnen vermeldendat er eindelijk eene volledige rekening en verantwoording zal worden openbaar gemaakt van de gelden welke voor de hehoeftigen voor den watersnood van 1855 zijn bijeengehragt. Wel heeft men in der lijd van eene gelijkmatige uitkeering gehoord, doch na de inbreng van nog zoovele duizenden heeft men niet meer vernomen, dat een enkele van de hehoeftigen daarvan iets heeft genoten. De Gemeenteraad van Gouda heeft tot de herstelling der kermis be sloten, met bepaling dat zij zal gehouden worden jaarlijks op den eersten Maandag in de maand Augustus, en in geen geval langer dan één dag zal duren. liet stoomjagt de Leemcligt le Ilcllevoetslnis gereed, om den Aarts hertog Maxirniliaan van Oostenrijk naar de verschillende zeehavens des Rijks te brengen. Uit Bovencarspel (N.-holland) wordt het volgende geschreven: De wel stand, dien onze landlieden, vooral die, welke op eigen erven zitten, on dervinden, is zoo buitengewoon, dat die der vermelding dubbel waardig is. De hooge prijzen, die voor alle producten reeds sedert eenige jaren besleed zijnhebben ménigen landbouwer sommen doen opleggenof landerijen doen aankoopenwaardoor dan ook de waarden der gronden tot het dub bele gestegen zijn. Bouwen, verbouwen, versierselen aanbrengen en kost bare versierselen aankoopen, ziet men onder den boerenstand dagelijks, en die lust tot geldverspreiding werkt zeer voordeelig op den stadbewoner en den handelaar aldaar. Zilver- en goudsmeden en handelaren in zoodanige versierselen, of in edele gesteenten, gevoelen den invloed van dien huilen wonen welstand. Zoo ziet men dan ook in de steden van onze provincie niets dan bouwen en verbouwen, en zoo voortgaande zal men weldra in de vroeger zoo vervallen steden, behalve Enkhuizen, geen oud liuis meer vinden. [Ilbl.) Te Utrecht is II. Maandag brand ontstaan in de cokeovens van den Rijnspoorwegdie men echter spoedig meester waseen der werklieden is door het vuur deerlijk gekwetst en naar het stads ziekenhuis gebragt; de wonden zijn van zoodanig ernstigen aard, dat men voor het behoud van zijn leven beducht is. Op Vrijdag 6 Junij zal aan het locaal van het provinciaal bestuur te Leeuwarden aanbesteed worden het aanleggen eener telegraaflijn van Leeuwar den naar Sneek. In de omstreken van Enkhuizen staan thans ongeveer 5000 korven met bijen, uit de streken van Staphorst (Overijssel) derwaarts vervoerd. Daarenboven zijn velen met hunne bijen naar Friesland en Groningen ver trokken. De arbeiders in de veenderijen onder Steenwijk hebben den arbeid her vat, nadat hun eenige verhooging van daggeld was toegestaan. t Naar men verneemt zal de internationale Commissie voor de doorgra ving der landengte van Suezwaarvan de Heer F. W. Conrad Voorzitter is den 15den Junij e. k. weder te Parijs bijeenkomen. AmstC.) De lleer Conrad zou voornemens zijn zich eerstdaags weder naar Egypte te begeven. 's GRAVENI1AGE 29 Mei. Bij Kon. besluit is aan de onderstaande personen vergunning verleend tot het aannemen en dragen van vreemde Ridderorden: Aan den lleer Mr. F. A. Baron van Hall, Minister van Builenl. Zaken, voor het Grootkruis der Leopolds orde, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken; aan den Heer J. D. B. A. Baron van Heeckeren van Beverwaard, Ned. Gezant te Weenenvoor de Ridderorde van de IJzeren Kroon, hem door den Kei zer van Oostenrijk geschonken; aan Dr. 1'. O. van der Chijs, Iloogleeraar te Leyden, voor de Frederiks-orde, hem door den Koning van Wurtemberg geschonken; aan den Heer Dr. A. Yrolik, Minister van Finantienvoor het Grootkruis der Orde van de IJzeren Kroon, en aan den Heer Mr. Boeye, Hoofdadministrateur hij het Dep. van Finantienvoor de Orde van de IJze ren Kroon 2de kl.aan heiden door den Keizer van Oostenrijk geschonken. Tot Ontvanger te Roosteren is benoemd de Heer A. G. Reighart, thans lloofd-Commies der rijks-belastingen te Maastricht. Z. M. de Koning heeft het Beschermheerschap aangenomen van de Algemeene Koninklijke Vereeniging van Landbouw. De Aartshertog Maximiliaain van Oostenrijk heeft het aanbod van Z. M. den Koning aangenomen, om eenige kamers van het paleis in het Noordeinde te betrekken. Dezer dagen heeft het Z. M. den Koning behaagd aan de bemanning van de gezonken Scheveningsche pi rik de Jonge Hendrik David een onder stand le schenken van ƒ100, terwijl IIII. KK. IIII. Prins Hendrik en Prins Frederik der Nederlanden almede milde giften aan de visschers hebben doen toekomen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1