denmaar de Keker heeft te kennen gegeven dat hij wcnschtedat voor deze som eene inrigting wierd opgerigt ter opvoeding van weezen van werk lieden. Hij zou dan nog bij die som jaarlijks 30,000 fr. uit zijn bijzonder vermogen voegen. Graaf Orloff is thans weder hersteld en heeft een afscheidsgehoor bij den Keizer gehad. De tentoonstelling van landbouw zal Zaturdag 31 dezer geopend worden de toegang is dan bepaald op 2 fr. de persoon. Op de dagen Van 12 en 3 Junij kost de toegang slechts 1 fr. en den 4de0 is die geheel vrij. De plegtige uitreiking van de prijzenten getale van 200 en ter waarde van 100,000 fr.is bepaald op 4 Junij, ten 2 ure. In de vorige week overleed alhier de beroemde geschiedschrijver en lid van de Akademie van wetenschappen en schoone kunsten Augustin Thierry, in den ouderdom van 61 jaren. Hij was sedert 30 jaren blind en aan eene zijde lam. Sedert 20 jaren behaalde hij ieder jaar den prijs, door den Ba ron Gobert voor liet beste geschiedkundige werk uitgeloofd. Zijn hoofdwerk is zijne in 1825 in het licht verschenen Jlistoire de la conquête d'Angleterre par les NormandsZijne latere werken waren Dix ans d'études historiques; Résumé de l'histoire d'Ecosse; Récits des temps MérovingiensLettres et nouvelles Lettres sur Vhistoire de France, al welke werken zoowel door naauwkeurige opsporing der bronnen als leven dige voordragt groote verdiensten hebben. Het dezer dagen te Havre binnengeloopen schip Manuel heeft 76 kis ten met oudheden uit Niniveh aan boord, welke het van Bassora afgehaald heeft. De belangrijkste is eene groepeen genius en een slier voorstellende. Vele der overige stukken zijn zoo groot, dat men de scheepsluiken wijder heeft moeten makenom ze te kunnen laden. Er is hier thans een synode van Rabbijnen vergaderd, welke zich, naar men zegt, onledig houdt met de vraag, of de Sabbath niet op den Zondag zou kunnen gevierd worden. De 5-jarige volkstelling wordt ijverig voortgezet. Parijs zal naar men verzekert, stellig 1,100,000 inwoners tellen. Volgens officiële opgave is het getal leden der Prolestanlsche gemeente te Havre in de laatste 20 jaren van 500 tot 3000 geklommen. De sommen die jaarlijks voor wrerken van liefdadigheid worden ingezameld, zijn mede van 1800 tot 30,000 fr. geklommen. De tegenwoordige kerk die 1000 toe hoorders kan bevatten is te klein gewordenmen is voornemens eene andere met 2000 zitplaatsen, te bouwen. Er worden bij voortduring troepen naar Algerie gezondenzoodat het gerucht van de expeditie naar Kabylie, blijft stand houden. Ten gevolge van de overstroomingen is een gedeelte van den spoorweg van hier op Nantes ingezakt; twee spoorwegen zijn onbruikbaar. In de vallei van Yonne is mede alles onder water gezet, zoodat de schoone koren landen en wijngaarden zijn vernield. De T/iabor heeft van Konstantinopel de volgende berigten uit de Krim aangebragt: De Maarschalk Pe'lissier zou eerstdaags vertrekken, om bij de doopplegtigheid tegenwoordig te zijn. De godsdienstige feesten in het klooster van St. George hadden vele Russen lot zich getrokken. De in scheping der troepen ging geregeld voort. Het geheele Turkschc grondge bied zal 30 September ontruimd zijn. Men verhaalt dat de Maarschalk Bosquet eenige dagen geleden aan den Keizer op S'. Cloud twee soldalen heeft voorgesteld. De een was een Arabier, van groote gestalte, geheel zwart, die in de loopgraven voor Sebaslopol eene bom ziende vallen, zich daarop wierp en die met beide handen ophief om ze over de borstwering te werpenmaar de bom sprong en nam zijne beide armen weg. Hij is wegens deze daad ridder geworden en verlangt thans naar zijnen volksstam terug te kecren. Zijn makker is een klein soldaat uit Brelanjezonder nabestaandendie zich vrijwillig als be diende aan hem heeft verbonden, zoo men die benaming hier mag bezigen. Hij verzorgt hem als een kindkleed hemgeeft hem te eten en verlaat hem nooit. Hij wil met hem naar Arabië vertrekken om zijne taak voort durend te vervullen, belovende als liet vaderland op nieuw soldaten noodig heeft, op zijn post te zijn. De Keizer heeft beiden met belangstelling ont vangen en hen ook aan de Keizerin voorgestelddie over deze op het slag veld ontstane broederschap getroffen was. Het is onnoodig te zeggen dat beiden hun wensch hebben verkregen en niet zijn vertrokken zonder blijken van milddadigheid des Keizers te hebben ontvangen. ITALIË. De Paus heeft het plan tot droogmaking van het moeras bij Ostia goed gekeurd. Het Fransche blad le Siècle deelt de navolgende daadzaak mede, die ons een blik doet werpen in den treurigen toestand van Italië, en de nood zakelijkheid van hervormingen aldaar ten duidelijkste aantoont: Een Israëliet te Verona had een dochtertje dat toen het 2 jaar oud was door de kinder meid was gedoopt, zonder dat aan de ouders hiervan iets bekend was, en was dus Katholiek; daar nu de Oostenrijksche wellen verbieden dat een Israëliet een Katholiek kind bij zich houdt, is de vader opgcëischt zijne dochter over te leveren en zich voor immer van haar te scheiden. De na tuur verzet zich legen zulke wreedheden. Na veel smeekingenook van den kant der meerderheid van Verona's bevolking, heeft de Bisschop dier stad zich laien vermurwenen aan den vader werd vergunning verleend al zijne bezittingen te verkoopen en met zijne dochter over de grenzen te trekken. De omslreken van Padua zijn op den 16dc" door een orkaan geteisterd. Duizende boomen zijn ontworteld en veel koren werd door den hagel vernield. Te Genua hebben bij de feestviering ter herinnering aan de invoering der Grondwet ongeregeldheden plaats gehad. Overigens heerscht er door geheel Italië eene gisting die zich voor als nog niet luide durft openbaren. De bevelhebber van de bezetting van Nizza heeft maatregelen genomen tegen het verspreiden van godsdienstige boeken onder de soldaten. Geen geschrift mag voortaan gelezen worden dan dat afgegeven is door de gees telijkheid en met goedkeuring van den bevelhebber. In Toskane leeft wederom een slagtoffer der onverdraagzaamheid. Een jong mensch, Giovanni Ruggero, le San Pietro, werd ten tweede male ge vangen genomen, omdat hij den Bijbel las. De eerste maal kwam hij, na 8 maanden gevangenschap, vrij. Verleden zomer werd hij, met een vriend den Bijbel lezende, overvallen, en wederom gevangen gezet. Reeds 9 maan den zucht hij in de gevangenis en zijne zaak is nog niet voor de regtbank gebragt. De Groothertog heeft strenge bevelen aan de Priesters gegeven om naauwkeurig over hunne kudde le waken, daar de Regering gegronde reden heeft te gelooven, dat het Protestantism us in Toskane veld wint. Te Cliambe'ry is een schok van aardbeving gevoeld. PRVISSEN. BERLIJN, 25 Mei. Aan den Franschen Generaal Callier is de Orde van den Rooden Adelaar 2de kl. geschonken. De Keizerin-moeder van Rusland is den 22sl™vergezeld door onzen Koning, die haar tot Gumbinnen te gemoet was gereisd, te Koningsberg aangekomen. Zij worden elk oogenblik op Sans-Souci verwacht. De inschrijvingen voor het gezin van den lieer von Hinekeldey bedra gen 20,000 thaler, welke som op rente zal gezet worden. De Koning zou voor den overledene een gedenkteeken willen doen oprigten. Het gerucht eener nieuwe Russische leening is hier algemeen verspreid. Het huis Stieglitz zou met de onderhandelingen belast zijn en daaromtrent reeds met andere bankiers in overleg zijn gelreden. De volkstelling in December 1855 heeft doen zien dat Pruissen toen telde 17,202,013 inwoners, waaronder 211,731 militairen, legen 16,754.869 inwoners, waaronder 180,551 militairen, in December 1852. Van 1852 tot 1855 is de bevolking dus met 1.57 pCt. toegenomenwelke toeneming veel geringer is dan van 1849 lot 1852, toen zij 3.3 pCt. bedroeg. De stad Berlijn lelde in Dec. 1852 419,755, en in Dee. 1855 426,602 inwoners. Te Hamburg zijn de bezitters van sloombooten, wier getal gedurende den oorlog aanzienlijk was vermeerderd, zeer verlegen om deze thans op eene winstgevende wijze te bezigen. De vrachten zijn thans daar ter plaalse zeer gedrukt. -1 OOSTENRIJK, WEENEN24 Mei. De Keizer is door den Sultan met de Orde van de Medjidie' begiftigd. De Vertegenwoordigers van Rusland en Turkye alhier, hebben het eerste bezoek bij elkander afgelegd. De oudste der Oostenrijksche kerkvoogden, levens een der geleerdste Katholieke godgeleerden van Oostenrijk, Johann Bernhard Galura, Vorst- Bisschop van Brixen, is den 17dcn dezer in 93-jarigen ouderdom overleden. RUSLAND. De Keizer is den 22stcn des avonds ten 11 ure le Warschau aangekomen. De stad was schillerend verlicht, en de geestdrift algemeen. Den volgenden dag heeft Z. M. de hoofdkerk bezocht, alwaar de Aartsbisschop hem onder den aposlolischen zegen brood en zout aanbood. Van Regeringswege is eene Commissie benoemdom de puinhoopen van Sebaslopol op te nemen en de gronden af te bakenen, die aan den Staal of aan bijzondere personen hebben behoord. Men meende, dat Se baslopol volgens een nieuw plan zal worden herbouwd, en dal de Keizer het grootste gedeelte van die herbouwing zal bekostigen. De rijke Poolsche Graaf Michael Myccclsky, die onlangs zijne rcgtcr- lijke loopbaan in Pruissen heeft vaarwel gezegd, bevindt zich thans te Rome, waar hij zich in de Jcsuilen-ordc wil doen opnemen. De Tartaren in de Krim woonachtig, verlaten die streek met geheele stammen. In het door Rusland onlangs afgestane gedeelte van Bessarabie, be vinden zich bloeijende Duilsche koloniën, le zamen ten minste 15000 zielen sterk. Naar men uit Odessa verzekert, zouden deze een smeekschrift aan den Keizer gerigt hebben, met het verzoek dat hun elders in het Russische rijk landerijen ter kolonisatie moglen worden aangewezen. Daar de eigen lijke Russische ingezetenen mede dit gewest willen verlatenzoo zal het weldra geheel ontvolkt en onbebouwd zijn. TURKYE. De deputatie der Circassiers, die onlangs te Konstantinopel was aange komen, zal weder onverrigter zake vertrekken. De Regering weigert, met het oog op de verdragen van Parijs, de onafhankelijkheid van deze berg bewoners te erkennen. Sommigen der leden willen zich thans naar Parijs begevenmaar aldaar zullen zij niet beter slagen. Naar Palestina is eene commissie gezonden om onderzoek te doen naar de oorzaken van de laatste onlusten. Strenge bevelen zijn aan al de Pacha's in Syrië gezonden. De Regering is ijverig bedacht om de gevangenissen in het rijk le ver beteren. Een aantal nieuwe gevangenisseningerigt naar het beste in Europa aangenomen stelsel, zal bijgebouwd worden. Zooals men weet zijn de Mohammedanen in twee groote secten ver deeld, die der Sunniten, welke in Turkye, en die der Schillen, welke in Perzië heerscht. Deze verdeeldheid breekt de kracht van het Islamismus. Het dagblad van Teheran, liet officiële blad van de Perzische Regering, be helsde onlangs een opmerkelijk artikel, gerigt aan de Muzelmannen van Turkye en van Perzië, hen aansporende om zich onderling tot een groot Mohammedaansch volk te vereenigen. Dit artikel heeft te Konstantinopel weinig bijval verworven.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3