engeland. frankrijk. Binnenkort worden weder eeuige bevorderingen bij het leger te ge- moet gezien. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is van den Minister van Marine ont vangen 3,490.30 j-, ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnoodzijnde deze som het bedrag der afgestane soldij door de beman ning van 's lands fregatten Palembang en Prins Frederik der Nederlanden de stoomschepen Vesuvius en Onrust en de schoonerbrikken Saparoea, Egmond en Pyladesin de Oost-lndiën. De neer Dr. P. M. Mess, badarLs te Seheveningendie zich thans te Edinbnrg bevindt, is aldaar in betrekking gekomen met den Hoogleeraar George Wilsondie hem heeft bekend gemaakt met zijn reeds tot uitvoe ring gekomen plan tot aanleg van een industrieel Museum voor Schotland. De Heer Mess is van oordeel dat het ook voor Nederland nuttig kan zijn der waarts stalenhetzij van grondarbeidhetzij van handenarbeid of anderzins te zenden, hetwelk ook aan genoemden Hooglecraar bijzonder aangenaam zoude zijn. Hel Museum kan de kosten van vervoer bestrijden. De Mi nister van Binnenl. Zaken heeft bij missive hierop de aandacht gevestigd van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnij verheid in Nederland. De rijke verzameling van kunst- en letterschatten van den Heer A. D. Schinkel alhier, sedert 1842 lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leydenis algemeen bekendalsmede hoe de achtingswaardige grijsaard door loffelijke zucht lot leLleren en kunsten gedreven die ook dienstbaar maakt voor anderen, door uilgaven op zijne kosten van belangrijke bijzonderheden, waartoe vooral behooren merkwaardigheden uit het leven van Constantijn llnygens. Zoo ontving men reeds vroeger van hemOpgave der handschriften van Constantijn en Chrisliaan Huygens; Bijdrage lot de kennis van hel ka rakter van Constantijn Huygens; bijzonderheden betrekkelijk hem en zijne familie, alsmede ecnige onuitgegeven dichtstukjes. Dezer dagen heeft hij weder een Tweede stuk uitgegevenzooals de beide vorige niet in den handel, maar ten getale van 125 exemplaren gedrukt, en tot geschenken aan zijne vele letterkundige vrienden bestemd, ontleend aan stukken en handschriftenin den laalsten tijd aangekocht. Daarin komen o. a. voor: Pelerschap van de stad Breda over Const. Huygens; Oordeel van Francois van Aerssen over Const. Huygens; Over zijn portret, door A. van Dyck; lets over Hofwyck; Const. Huygens en Anna Maria van Schurman; Oordeel van Christ. Huygens over de Gebroeders de Witt; Familiegraf. Het doel is het leveren van bouwstof voor eene levensbeschrijving van Const. Huygens. Een treffend bewijs van de werkzaamheid van Constantijn Huygens wordt bewaard in de Koninklijke Bibliotheek, te weten: een geschreven catalogus der boekerij van Prins Willem III, door Huygens vervaardigd. Met diens eigen keurig nette hand slaat, op de eerste bladzijde, een Latijnsch in schrift, hetwelk vertaald aldus luidt: »De boeken en handschriften onder verschillende Vorsten uit het Huis van Oranje Nassau, als: Willem I, Philips Willem, Maurits, Frederik Hendrik, Willem II en Willem Hendrik, gedurende bijna twee eeuwen bij- eengebragt en door elkander geplaatst, zijn uit de verschillende vertrekken en kasten genomen, en met de meeste zorg en ijver op nieuw geordend door Constantijn Huygens, Ridder, Heer van Zuilichem, Zeelhem, enz., thans Voorzitter van den Raad en Secretaris van zijn' zeer genadigen Vorst, Willem Hendrik, in het 60ste jaar van zijne onafgebroken dienst bij dit Hof, in het 90ste zijns levens. ciaiacLxxxvi." Een jaar daarna overleed hij. De Heer A. E. Maas, reeder te Seheveningen, zal dit jaar voor het eerst gebruik maken van de wettelijke bevoegdheid, om twee bomschuiten ter zoutharing visscherij uit te rusten, welke op 2 Junij aanst. zullen uit zeilen. Het is eene proeve, om vaartuigen van de kleine of versch-haring- en kuslvisscherij ook voor de groole of zoulharingvisscherij te doen strekken. UTRECHT, 28 Mei. Door Curatoren der Iloogcschool alhier is aanbesteed het verbouwen van de tegenwoordige zoogenaamde Kapel tot Bibliotheek, welk werk is aangenomen door den Heer S. C. v. Berkurn alhier voor eene som van ƒ9,988. Vrijdag II. is alhier het eeuwfeest gevierd der stichtingen der Vrij- vrouwe van Renswoude te Utrecht, Delft en 's Gravenhage, alwaar aan de jongelieden, die uil de Godshuizen in de Fundatie overgaan, eene meer dan gewone opleiding wordt gegeven in vakken van kunst en wetenschap, ten nutte des Vaderlands. Mannen van naam en wezenlijke bekwaamheid zijn dan ook uil de onderscheidene stichtingen in het verloop der eeuw voort gekomen. De Oud-Hoogleeraar, Mr. A. van Goudoever, Voorzitter van Re genten alhier, opende de vergadering met eene uitmuntende rede. Daarop gaven de Rentmeesters van 'sllage en Delft een verslag der bijzondere lot gevallen dezer stichtingen, en werd besloten, dal dit Jubile' even als 't vo rige door eene gedenkpenning zoude worden vereeuwigd, en een algemeen verslag zoude worden gedrukt. Verder werd dit feest door eenen maaltijd, in de schoone zaal der slichting besloten. BUiTENLANDSCHE BEltlGTEN. BELGIË. In de gemeente Bièvresonder Gedinnehad op den voorlaatsten Zondag eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats. Eenige lieden hadden zich op de straat van bet dorp vereenigd om te kegelen; het spel zoude juist beginnen, toen een der deelhebbers bemerkte dat er 10 cents aan den inleg ontbraken. Er ontstond daarop tusschen hem en den vermeenden dader van dit feit, eerst eene woordenwisseling en daarna eene worsteling, gedurende welke eerstgenoemde door den broeder van den laatstcn lafhartig met een stuk hout werd doodgeslagen. De dader is op de vlugt. De verslagene laat eene weduwe met 4 jonge kinderen na. LONDEN, 25 Mei. De Koningin en Prins Albert hebben eene som van 500 doen toeko men aan de Commissie voor den bouw der kerk te Konstantinopelter herinnering aan de gesneuvelden in den oorlog met Rusland. In eene onlangs gehouden zitting van het Lagerhuis heeft Lord Pal- merston zich over de Italiaansche zaken, o. a. aldus uitgelaten: «Rome is nooit beter geregeerd geworden dan gedurende den tijd toen Paus Pius IX door de revolutie verwijderd gehouden werd uit zijne hoofdstad, waarin hij zich sedert dien tijd niet anders kon slaande houden, dan met hulp van buitcnlandsche troepen." Dit gezegde wordt door het officiële blad van Rome woordelijk medegedeeld, naar men zegt, op uitdrukkelijk verlangen van den Paus, die alzoo met vertrouwen het oordeel van zijne onderdanen en van allen, welke in Rome onder het revolutionaire bewind geleefd heb ben, inroept. In het Lagerhuis is de bevordering van de gemeenschap met Britsch- Indië door middel van telegrafische draden of spoorwegen ter sprake geko men. De Minister voor de Indische zaken heeft daarop verklaard dat de Regering levendig belang stelt in ieder plan hetwelk ten doel heeft het ver keer met Indiö te bevorderen. Er zijn twee of drie daartoe strekkende plannen voorgeslagen. Het eene iseenen spoorweg tusschen Seleucia en eenig punt aan den Euphraal aan te leggenen met de scheepvaart op deze rivier in verband te brengen. Het tweede en grootste plan is, den spoor weg van Belgrad tot Konstantinopel door te trekkenverder dwars door Aziatisch Turkye eenen weg te banen en langs den Euphraat tot Bassorah af te dalen. Ook is er een voorstel gedaan om den eleelrischen telegraaf, welke tusschen Europa en Alexandrië aangelegd wordt, van daar naar de Roode zee en verder naar Indië door te trekkenof dezelfde linie over Seleucia naar den Euphraat en langs deze rivier naar Bassorah te brengen. Al deze plannen zullen echter aan een naauwkeurig onderzoek moeten wor den onderworpen. De Bisschop van Oxford heeft den 9Jen dezer in het Huis der Lords een voorstel gedaan om door eene Commissie te doen onderzoekenof het wel goed isdat de doodvonnissen ten aanschouwe van het publiek worden uitgevoerd. De genoemde kerkvoogd heeft bij die gelegenheid de gewiglige bedenkingen herhaald, welke reeds menigwerf tegen die wijze van straf oefening zijn ontwikkeld, en bijgebragt, dat sedert eenige jaren in de Ver- eenigde Staten van N.-Amerika en in Pruissen de doodvonnissen niet in het publiekmaar in tegenwoordigheid van daartoe aangewezen beambten wor den uitgevoerd, en wel met inachtneming van zoodanige bepalingendat ook het publiek de zekerheid bekomtdat de veroordeelde misdadiger wer kelijk zijn vonnis ondergaat. Hij voegde er hijdat deze wijze van straf oefening althans in Noord-Amerika zoo zeer aan het doel beantwoordt, dat ook de vroegere tegenstanders nu niet meer tot de openbare executie zou den willen terugkeeren, alsmede dat thans in Beijeren eene wet aanhangig is, om daar die verandering in te voeren. Eenige redenaars bestreden het voorstel, hoofdzakelijk daarom, dewijl bij geheime doodstraffen het publiek soms niet zou willen geloovendat zij voltrokken waren. Nadat de Mar kies van Lansdowne, van den kant der bewindslieden, zich echter niet on gunstig omtrent het voorstel verklaard had, is tot benoeming eener Com missie besloten. Het staken van de Zondags-muziek blijft voortdurend de gemoederen bezig houden. Talrijke vergaderingen worden gehouden om bij de Koningin en bij Lord Palmerslon op de wederinvoering aan te dringenen aan het volk op Zondag de vrijheid te laten zich naar de Kerk, naar het Museum of naar de Parken te begeven naarmate ieder daartoe geneigd is. De Ilongaarsche ex-Dictator Kossuth zet zijne voordragten over het Oostenrijkschc Concordaat voort. Te New-Caslle waren onlangs daarbij 10,000 toehoorders opgekomen. Sedert het sluiten van den vrede heeft de maatschappij voor landver huizing reeds 8 schepen met 2105 personen naar verschillende oorden der wereld afgezonden. Ook zijn 152 der godsdienstsckte van de mormonen, mannen, vrouwen en kinderen, naar Liverpool vertrokken, om zich daar, met nog andere dergelijke .gezelschappen uit verschillende oorden des lands, naar Noord-Amerika in te schepen. Volgens de Globe waren er op 16 dezer reeds 80,000 man van de verbonden krijgsmagt uit de Krim vertrokkennamelijk 55,000 Franschen 9000 Engelschen, 7000 Sardiniers en 10,000 Turken; terwijl er nog 85,000 Franschen, 40,000 Engelschen en 9000 Sardiniers waren. Het vredefeest zal op den 29ste0 dezer te Portsmouth luisterrijk gevierd worden. Een met de vlaggen van alle volken versierde wandelweg wordt aldaar aangelegdmet eene zegeboog aan het oostelijk einde. De Generaal- Majoor Breton zal eene wapenschouwing over de troepen houden, die daarna vreugdevuren zullen branden. Ten een ure zal de vloot te Spithead en in de haven van Portsmouth een algemeen salvo lossenterwijl al de schepen met vlaggen zullen getooid zijn. Des namiddags en des avonds zal de mu ziek der verschillende regementen en der mariniers op onderscheiden punten, alwaar volksspelen zullen gehouden worden, spelen, waarna de wandelweg en de zegeboog, alsmede de vloot te Spithead, even als tijdens het Ko ninklijk bezoek, geïllumineerd zullen worden. PARIJS25 Mei. De inleekening om de Keizerin en den Kroonprins een geschenk aan te bieden, heeft 80,000 fr. opgeleverd. Deze som is der Keizerin aangebo-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2