LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 28 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ui dag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers u-orden tegen 10 Centen afgegeven. BINXENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 Mei. Bij de herstemming lot verkiezing vau ée'n lid der Provinciale Staten van Zuidhollandzijn van de 1019 kiesgeregligden opgekomen 485 kiezers. De Zondags-Editie van 't Ilandelsbl. bevat een mededeeling van eenc nieuwe methode voor liet letterzetten door Benvenuti. liet hoofddenkbeeld is om zoo veel mogelijk door aaneengegoten letters er twee te gelijk te zetten. Voorts geeft de uilvinder een bok (stelling voor de letterkassen) op van ronden vormzoodat de zetter gelijk gemeld wordt voortdurend in de rondte loopt. Tol nadere toelichting wordt er eenige regels verder bijge voegd dat de vorm van dien bok er toe bijdraagt dat alles onder het he reik van den zetter is; al hetwelk op ecne uitgestrektheid ligt, welke ge makkelijk en goed overzien kan wordenterwijl de arm van den zetter oreral kan komen, zonder dat hij zijne plaats behoeft te verlaten, dewijl hij slechts te halverwege regis cn links op zijne hielen behoeft te draaijen naarmate hij de kasten noodig heeft. Eer echter de drukkerijen het genot van zulke rondloopcnde zetters, die hunne plaats niet behoeven te verlatenzal kunnen te beurt vallenmoeten op alle gieterijen de nieuwe matrijzen of letlerstempels worden gesneden voor die dubbele letters, wier aantal bij de groole verscheidenheid van de naaste buurvrouw in wier gezelschap zich iedere letter kan bevindennog al zeer aanmerkelijk zal wezenen de drukkers een gedeelte enkele letters op nonactiviteit stellen om dubbelen aan te schaffen; ten einde na de groole onkosten die daartoe onvermijdelijk benoodigd zouden zijn, te kunnen be proeven of hunne zetters, door dubbele in plaats van enkele letters te zetten, (na afLrek altijd van ecnen gcruimen oefentijd, waarin bel zetten van de dubbele letterwel meer dan dubbelde tijd van de enkele zal kosten) vlugger cn dus voordeeliger kunnen werken. Verschillende dagbladen deelen mede, dat eenc vereeniging van Fransehe, Engels'hc en Amerikaansche kapitalisten, vertegenwoordigd door den Graaf d'Avigdor en den Graaf Mancel de Valdoucr, van onze Regering heeft ver zocht magliging om in Nederland, onder den naam van llollandsch Crédit Mobilier, cene naamlooze vennootschap op te rigLe.n met een kapitaal van 100 millioen francs, verdeeld in 200,000 aandeelen van 500 fr. ieder. Het doel zou zijn bevordering van werken van openbaar nut, als: kanalen, spoorwegen, vergrooting en uitlegging van sleden, ontginning van gronden, en al wat verder bijdragen kan lot uitbreiding van nijverheid, landbouw en koophandel, en verbetering van het lot. der arbeiders. De eerste reeks zou geplaatst worden te Londen en te Parijs. Voor de beurzen van Amsterdam en Rotterdam zon echter bestemd blijven zoodanig getal aandeelen, als door de llollandsche huizen, die aan den zetel der maatschappij geaccrediteerd zijn, vooraf verlangd mogteu worden. De Vtr. Cour. treedt in haar nommer van 20 dezer in eene cenigzins uit voerige beschouwing van die Maatschappij Crédit Mobilier, en onderzoekt ten dien einde, wat de Fransehe Model-Inrigting in 1852 lot een kapitaal van 00 millioen fr. opgerigt, wier aandeelen gedurende dien lijd van G30 lot 1785 fr. in beursprijs verschilden, verrigt en wat haar doel is, cn ziet in die zucht naar uitbreiding en verbinding met het buitenland slechts een bewijs van de zwakheid der Fransehe instelling, die steeds naar uitge breider veld voor haar erediet moet zoekenzal zij zich kunnen staande houden, cn die, bij gebreke daarvan, moet instorten en alle met haar vereenigde inrigtingen en personen in haren val zal moeten medeslepen. Omtrent het vaartuig dat, zooals onlangs is gemeld, hier te lande voor rekening van de Japansche Regering wordt gebouwdwordt aan de Mmst. C. uit 's Hage nog het volgende geschreven Het vaartuig is een schroefschooner, het is zijne voltooijing nabij en zal in September naar zijne bestemming vertrekken met den Luit. ter Zee l5le kl. Ridder W. J. C. Huyssen van kallendijke, die te Japan gedurende twee jaren zal verblijven, en aldaar den Kapt.-Luil. ter Zee Pels Rijeken, ver vangen die met de Luits. ter Zee 2dc kl. Ecg en 's Graauwcn van de Soembing en Gedeh in der tijd aldaar zijn achtergebleven en eene com missie uilmaken, op aanzoek van de Japansche Regering, lol instructie in zaken de marine betreffende. Te Haarlem is een valschen gulden ontvangen met de beeldtenis van Z. M. Koning Willem II, het jaartal 1840 en het gewone randschrift, het stuk had een hlaauwe lint, doch kwam overigens met een echten vrij goed overeen. Door den Gemeenteraad van Amsterdam is besloten aan het nationaal tooneel het gebruik van den schouwburg te vergunnen en aan deze instel ling ecne toelage van ƒ9000 te verleenen. Naar men verneeml zal er dit jaar geen stoomschip met de haring vloot medegaan, om als eerste jager te dienen, maar zal deze vloot begeleid worden door 's lands schooner Atalantewelke in hel begin der maand Junij, en door 's lands schooner Macasser, die niet voor den lsleQ Julij naar zee zal gaan. U. Ct.) Volgens de Leeuw. C. zijn aldaar uil Dokkum reeds nieuwe aard appelen aangehragt. Het Prov. Geregtshof in Drenthe heeft uitspraak gedaan in de zaak van den uitgever der Prov. Drenthsche cn Asser Courant, wegens laster jegens den Heer J. F. Zylkcr. liet ilof heeft het vonnis van de ltcglbank, wat de qualificalic aangaat, bevestigd, doch wat de toepassing der straf betreft verbeterd, en den beklaagde alleen veroordeeld lot ƒ100 boete cn de kosten. Te Middelburg heefl men in het huis van verzekering ontdekt, dat een persoondie als verdacht van poging tol moord van een marechaussee aldaar in voorloopige bewaring was. pogingen tot uitbreken aanwendde. Hij werd overvallen, terwijl hij met het doorbreken van ecnen op de bin nenplaats uilkomenden muur bezig was, welken arbeid hij bijna voleindigd had. Men vond hem in het bezit van een mes cn breekijzer. Te Vlissingen heeft Zaturdag II. bij het optuigen van de sloomkorvct Prinses Almalia een treurig ongeluk plaats gehad. Een oppassend jonge ling, A. Pichal genaamd, welke voor zijne moeder, eene behoeftige we duwe met 3 nog jeugdige weezen, het brood verdiende, en als lakeiaar bij de marine werkzaam wasviel uil den mast op hel dek neder en gaf geen leeken van leven meer. De ongelukkige wordt door het gezinmet bittere smart betreurd, 's GRAVEN1IAGE, 27 Mei. Z. M. de Koning heeft benoemd lot Ridder van de Eikenkroon Dr. F. II. Iieiche, gepens, Chirurgijn-Majoor, oud-Geneesheer van Z. M. hofhouding op het Loo. Aan den benoemden Gouvcrneur-Gener. van Nederl. Indie Chs. F. Pahud, is vergunning verleend lot hel aannemen en dragen van de Ridderorde van de IJzeren Kroon lst= kl.alsmede aan den Heer L. W. C. Keuchenius, Secretaris-Gen. bij het Ministerie van Koloniën, lot het aannemen cn dragen van de ondcrscheidingstcckenen van Kommandeur der Orde van Frans Joseph. Deze Orden zijn aan beiden door Z. M. den Keizer van Oostenrijk ge schonken. Tot Commissaris van Policie te Zulphcn is benoemd de Heer W. Hoog vliet, thans Commissaris van Policie te Zaandam. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning, aan den Heer J. F. Dtt- carmé, Stuurman van de Fransehe logger VAH.ceenc zilveren medaille toe gekend, ter belooning van zijne zelfopoffering, bij gelegenheid van het redden der bemanning van de pink de Jonge Hendrik David, van den reeder van Duyn, te Schevcningenwelke pink den 17Jcn Maart door de Alix was overzeild. Heden heeft alhier in de Golhische zaal van het paleis van wijlen Koning Willem II de bijeenkomst plaats van de algemcene Koninklijke Vereeniging van Landbouw, ouder voorzitting van Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, Van wege den Koning zal aan de leden een dejcuncr- dinatoir worden aangeboden. Volgens bcriglen uit Petersburg moet de Koningin-Moeder nog lijdende zijn aan koorts, veroorzaakt door de plotselinge verandering van het weder. Men hoopt, echter op spoedige herstelling. Prins Frederik is heden morgen, vergezeld van zijn Adjudant en Secretaris, naar Berlijn vertrokken. Z. K. II. wordt met zijne gemalin cn dochter, de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen in het begin der vol gende maand terug verwacht. De Kroonprinses zal I cl buitengoed Bakkers hagen, aan den Leydschen straatweg gelegen, betrekken. De Keizerin-Moeder van Rusland zal bij Prins en Prinses Frederik, op het kasteel te Muskau, een bezoek brengen en aldaar cenigen tijd verblijven. Z. K. II. Prins Frederik heefl 100 geschonken aan de vereeniging lot opleiding en uitrusting van behoeftige knapen en meisjes te Hinlópen bepaaldelijk om te dienen tot uitrusting van jongelingen voor de koop vaardijvloot. liet heeft Prins Frederik behaagd aan de Ileeren llutschenruyter en Dunkier, die tol de feestviering van het Groot Oosten, muziekale bijdragen hadden geleverd, zeer prachtige met kostbare edelgesteenten omzette ringen ten geschenke toe te zenden. Het Groot Oosten heeft bovendien den lieer llutschenruyter een afdruk in zilver aangeboden van den fraaijen voor die gelegenheid vervaardigden gedenkpenning. Ook de lieer S. Samcthini te Amsterdam, heeft van Z. K. H. een diamanten doekspeld ontvangen, voor de vervaardiging van ecnen marscli, die hij bij dc feestviering van den Grootmeester aan hem had opgedragen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1