LEYDSCIIE COURANT. 1850. VRIJDAG 9 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN8 Mei. Bij liet ter perse gaan dezer, ontvangen wij het hoogst belangrijk voor- loopig verslag van de Commissie der Tweede Kamer, bestaande uit de 11II. Thorbecke, Blaupot ten Cate, Bosscha, v. d. Poel en Heemskerk, over het wets-ontwcrp op het Lager Onderwijs, bedragende 80 bladzijden in folio. Alleen de algemeene beschouwingen beslaan daarvan een vijfde gedeelte. Zoo veel onze ruimte gedoogt, zullen wij in volgende nommers daarvan eenige beknopte mededeeiing doen. De Regering stelt zich voor, dat zij met het antwoord bij het hervatten der zittingen van de Tweede Kamer, in het begin van Junijgereed zal zijn, en als het dan tot geen nieuw onderzoek in de afdeelingen aanleiding geeft, dat er dan spoedig met de beraadslagingen een aanvang zal kunnen worden gemaakt. In de maand April zijn binnen deze Gemeente overleden 78 personen, als: 10 mannen, 19 vrouwen, 25 zoons en 24 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 100 kinderen, als: 44 zoons en 50 doch ters waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 27 huwelijken Vervolg van het jaarlijksch verslag gedaan door Burgemeester en "Wethouders aan den Gemeenteraad van Leyden. Zie ons nommer van den 2den dezer. Hoofdstuk IX. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, net getal scho len is als volgt: openbare 4; bijzondere der ls,c kl. 7; bijz. der 2de kl. voor jongens 4; bijz. der 2de kl. voor jongens en meisjes 6; bijz. der 2de kl. voor meisjes 7te zamen 28 scholen. Het getal Onderwijzers op die scholen bedroeg2dc rang 204d(! rang 1 en 59 Ondermeesters. Het getal kinderen op de 7 bewaarscholen bedroeg van 140016G3. Het subsidie uit de gemeentekas tot onderhoud der Onderwijzers en der schoollocalenwaaronder die voor de beide slads-bewaarscholen begrepen zijnbeliep dit jaar ƒ9700. De bijzondere scholen worden onderhouden of door de gestichten waarin zij zijn gevestigd, of door de vereentgingen die haar hebben opgerigt, of door de schoolhonders zelve. Het stedelijk Gymnasium bevatte 41 leerlingen. De schoollocalen wor den in goeden staat onderhoudenterwijl jaarlijks eenige gelden beschik baar worden gesteld tot uitbreiding der schoolbibliotheekdie aanvankelijk werd bijeengebragt door geschenken en ook dit jaar weder op die wijs zoowel als door eenige aankoopen is vermeerderd. De Maatschappij lot Nut van 'l Algemeen telde van 242 contribuerende en 5 honoraire ledenalsmede 8 donatrices en 3 donateurs. Hare instel lingen verkeeren over 't algemeen in gunsligen toestand. De sinds het jaar 17CC alhier gevestigde Maatschappij der Nederl. Letter kunde met een getal van ongeveer 400 leden en belangrijke steeds toene mende boekerijverkeert mede in bloeijenden staat. De Afdeeling der llollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en We tenschappen telde 52 leden. De Tcckcn-Academieonder de zinspreuk: Ars Aemnla Naturae, verloor door den dood als mede-Directeur den lieer Mr. G. P. van Oulercn. Zijne plaats werd vervuld door den Heer D. C. F. Linckers. Het Genootschap Mathesis Scienliarum Genitrix voorziet in eene behoefte, die zich elders meer en meer schijnt te doen gevoelen, door het geven van onderwijs in alle vakkenwelke gerekend kunnen worden te behooren tot eene teeken-, bouwkundige- en industrie-school. Het lelt thans 182 leden. Het getal leerlingen was 158. De gehoudene examina getuigendat het onderwijs goede vruchten draagt. Het Bestuur blijft niet in gebreke om te letten op de behoeften aan verbetering en tracht, naar mate de haar ter beschikking gestelde middelen zulks toelatendaaraan te gemoet te komen. Deze inrigting geniet geene ondersleuning uit openbare kassen. De Ge meente zorgt voor het onderhoud der localendie zij kosteloos gebruikt en de Maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem geeft eene jaarlijksche toelage van ƒ150, ter tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs in de wis- en natuurkunde. Z. M. de Koning betoonde zijne be langstelling als Beschermheer door het geschenk van zijn gegraveerd por trait, terwijl de Ilooge Regering jaarlijks eenige medailles ter uitreiking aan de meest bekwame leerlingen beschikbaar stelt. Voorts werd hier opgerigt eene kweekschool, ter opleiding van scheeps jongens en ligle matrozen voor 's Rijks Zeemagt. Door welwillende be schikking der Ilooge Regering, werd daartoe herwaarts gezonden en in kosteloos gebruik afgestaan een Rijks kanonneerboot, en later bij besluit van den Gemeenteraad, het gebruik van een locaal aan de Gemeente loe- behoorende, bij de Wittepoort en uitkomende aan het Galgewater. In het volgend verslag zijn hieromtrent nadere opgaven te wachlen. De Leydsche Maatschappij van Toonkunst telde 139 leerlingen. Onze Iloogeschool verloor door den dood den Hoogleeraar A. Niermeyer, wien het slechts korten lijd vergund werd zijne algemeen erkende buiten gewone kundigheden ten dienste van het onderwijs in de Godgeleerdheid te besteden. In zijne plaats trad op Dr. J. J. Prins, Hervormd Predikant te Rotterdam, en werd tot gewoon Hoogleeraar benoemd, den buitenge woon Hoogleeraar Dr. A. Kuenen. Nog trof de Iloogeschool liet verlies van den verdienstelijken Ilorlulanus J. Schunrmans Stekhoven, tot wiens op volger benoemd werd II. Witte, reeds sedert ecnigen tijd onder hem werk zaam. Overigens werd als Adjutor-Interpres bij 't Warneriaansch legaat benoemd de Heer P. de Jong, Theol. Stud., en Dr. J. Hoffmann, Japansch Translateur der Regering van Ned.-Indiëden titel van Hooglceraar verleend. Vervolg hierna. In April zijn op den lloll. spoorweg vervoerd 78,750 personen en is ontvangen ƒ84.005.85;op den Rijnspoorweg vervoerd 58,199 personen cn ontvangen ƒ94,238.72. De algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging lot afschaffing van sterken drank, zal dit jaar gehouden worden te 's Hertogenboseh, op Woensdag en Donderdag den 9üe" en 10dc" J ui ij Eergisteren is van hel Nieuwe Diep uitgezeild het Nederl. koopvaardij schip Elisa, Kapt. W. Visser, bestemd naar Suriname, aan boord heb bende een detachement suppletie-troepen, sterk 50 Onder-Officieren en man schappen onder het geleide van den gepens. 2deQ Lt. van het reg. jagers n0. 27W. Stollzbestemd voor het leger in W.-Indie. De Luit. ter Zee lstc kl. Ridder llnyze van Kattendyke, zal een kor vet met schrocfstoomvcrmogeii't welk thans op eene particuliere werf voor rekening van de Japansche Regering gebouwd wordt, nog in den loop van dit jaar naar Japan overbrengen. (Utr. C. Honderd een-en-veertig builders hooiland, toebehoorende aan de ge meente Genemniden, zijn dezer dagen voor 3 jaren verhuurd voor ƒ14,000 per jaar om eenmaal te hooijenterwijl de naweide er niet onder begrepen is. lil 1853 is het verhuurd geweest voor ƒ8931, cn 25 jaren vroeger bragt dit zelfde land op ƒ2100. Voorzeker wel een bewijs hoe het land- bezit in waarde nog steeds rijst. De laagste prijs van het hooi was in dit tijdvak ƒ5, het hoogst 26 de 500 Ned. ffi. Men meldt van de Kaapstaddat vooral in de llollandsche gemeenten de collecte voor den watersnoodwelke in het voorjaar 1855 Nederland heeft geteisterdhet meest heeft opgebragt. Zoo heeft de gemeente Cal- vinia, eene plaats van nog geen 1800 zielen, ruim 35 opgebragt; daar is N. J. Hofmeyr Predikant cn J. Punt onderwijzer. Te Malmesburg (Zwart- land), waar de bevolking weinig grooter is, 42.10 Aldaar is J. C. Le BËL£IG. BRUSSEL, 6 Mei. De Koning heeft den Keizer van Rusland benoemd lot Ridder Grootkruis der Leopolds-Orde, ten einde, gelijk in het besluit gezegd wordt, «aan Z. M. een schitterend blijk van levendige vriendschap te geven." Bij een ander besluit des Konings is de Prins Henri de Ligne met eene buitenge wone zending bij den Keizer van Rusland belast. Voorts is het Grootkruis van de Leopolds-Orde verleend aan den Graaf van Nesselrode, den Graaf Orloll' en den Vorst Dolgorukow. In de zitting der Kamer van gisteren, zijn door den Minister van Fi nancien twee belangrijke wetten voorgedragen. De eerste magtigl de Rege ring om 1° de leening van 26 millioen fr. 5 pCts. schuld, aangegaan krachtens de wet van 20 December 1851te verwisselen in 4j pCts. schuld2° eene nieuwe geldleening van 35 millioenrentende 4,} pCt.te sluiten3° de 4000 aandeelen in de Rhijnsche spoorweg-onderneming, die in het bezit van den Staat zijnte vervreemden. De tweede verleent aan het Departement van Openbare Werken een buitengewoon crediet van 21 millioen fr.te verdeelen over verscheiden dienstjarenen bestemd om het materieel van 9 den staats-spoorweg aan te vullen, de stations-gebouwen te voltooijen, een Febre Moorrees Predikant en A. Strobos (van Hasselt in Overijssel) onder wijzer. Eene tweede bezending gelden is door den Heer O. J. Truler reeds verzonden of zal bij de eerste gelegenheid verzonden worden. 'sGRAVENHAGE, 8 Mei. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie, tot lslen Luitenant de 2de Luitenants B. de Jong en P. L. Berail, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in O.-lndiü; bij het lste regement vesting-artillerie, lot lsteo Luitenant den 2dcn Luit. 11. W. A. Oltkamp, van het 2dc regement. De Minister van Marine zal morgen geen gehoor verlcenen. BU1TENLANDSC1IE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzon derlij he Nommers worden tegen 10 Cente?i afgegeven

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1