LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 7 MEI. I De geruchten, dat ook andere Ministers voornemens waren hun ontslag 1 aan te bieden of dit reeds gedaan hadden zijn, naar men verzekert, ongegrond. I In dc vorige maand is alhier in eene der Herv. kerken een dubbeltal S Predikanten, welke bij de benoeming van Predikant in Ned.-Indië wenschcn in aanmerking te komenonderzochtwat hunne begaafdheid voor den kan sel betreft, ten overslaan van de commissie voor de zaken van de llerv. Eeredienst in de Indien. Binnen korten tijd verwacht men de benoeming van 9 personen welke dan in den loop van dezen zomer naar het oord hunner bestemming moeten vertrekken. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSGHE BBRIfiTEN. LEY DEN, G Mei. In den Haarlemmermeer-polder zal men weldra eene predikantswoning houwen, uit daartoe verzamelde giften. Voor liet oprigten van eene bede- j luiis voor de Hervormden aldaar, vraagt men dringend ondersteuning. Die j opgewektheid gevoelt om tot de verwezenlijking van dat zoo nuttig werk iets bij te dragen, vindt daartoe, o. a., gelegenheid bij Prof. Kist, of bij de Predikanten Tickler en Rutgers van der Loeff. lil eene vergadering van den Gemeenteraad te Alkmaar, op 2 dezer gehouden, is in plaats van den Heer J. Verlicydie lol Directeur over de publieke werken te Amsterdam is benoemd, tol gemeente-architect en rooi meester, bij meerderheid van stemmen, benoemd de Deer YV. F. du Croix, thans opziener der gemeentewerken alhier. Op den 30slc" April is bij het bestuur der stad Schoonhoven ontvan gen, eene missive van Gedrp Staten der prov. Zuidhollandwaarbij aan hel bestuur dier stad aangeboden wordt, eene som van ƒ20,000, tol schadever goeding van de aldaar voor eenige maanden weggebroken buiten-of Leksluis, onder voorwaarden echter, dat hel bestuur der stad, de bereids aangevan- gene procedure zal staken. Te Zuid-Schalkwijk niet verre van Halfweg Amsterdam en Haarlem, is eene rolbrtig aanbesteed over de ringvaart van- den Haarlemmermeer-pol der, welke door den Heer v. Berkum voor 12.300 is aangenomen. liet 5dc Nederl. Taal- en Letterkundig. Congres zal dit jaar te Ant werpen gehouden worden, en wel op den 15dcn, 10dcn en 17den Augustus. De Commissie voor dit Congres verzoekt vóór 1° Junij kennis te mogen dragen van de onderwerpen, welke men ter verhandeling mogt willen voor dragen. Men adresseer zich te dien einde bij de Heeren F. H. Merlens en J. van Rijswijk, te Antwerpen. Onder de menigvuldige kerkel. vacatures welke er in Zuid Afrika besten dig. zijnen soms jaren achtereen onvervuld blijven, is er thans kans tot dg vervulling van eene dier plaatsen. Althans de Eerw. Heer Servaajs llofnieijer, die, na zijne aanstaande terugkomst uit Schotland, te Utrecht lol Doctor in de Theologie denkt te promoveren, heeft twee beroepen die ZEd., wach ten. Het eene is naar Colesberg in de Kaap-Kolonie, in plaats van Ds. Th. Beid, thans in de Kaapstad, het andere naar Winburg in dep Oranje- Vrijstaat, in plaals van Ds. van Velden, thans te Ladysmilh, mede in die kolonie. Het dagblad Univers beklaagt zich bitterlijkdat noch Frankrijk, noch Oostenrijkde twee groole Katholieke Mogendhedeneen woord heb- Jien geantwoord op de aanvallen van Engeland tegen liet wereldlijk gezag van den Paus, en beweert dat de Koning van Napels als onafhankelijk en oppermagtig Souverein in zijne Slaten geene raadgevingen heeft aan te hoo- ren, veelmin te volgen, ter bevordering van vrijheid en verlichting onder zijn volk, zoo als die welke hem worden opgedrongen. Daarentegen vindt hetzelfde blad, verder van België sprekende, liet zeer regtvaardig en zeer natuurlijk, dat het congres zich in de regeringszaken van dat land wil mengenter beperking van de vrijheid der drukpers al daar. De Independencedie dit mededeelt, beweert dat 1'Univers daar door den schijn op zich laadt van met tweëerlei weegschalen te wegen. Dit schijnt echter maar zoo; het blijft zich zelf gelijk. De mannen van 1'Univers willen in Italië vooral geen meerdere vrijheid hebben toegestaan, uit vrees voor 't licht, dat daardoor zou worden ontstoken, en zien met leede oogendat men in België den domper er niet wil opzettenzij wen- schen zoo vurig dat Oostenrijk en Frankrijk als gehoorzame zonen hunner partijzich met de meeste gedweeheid lieten leiden tot al wat de duis ternis, waar die aanwezig is, kan bestendigen, tot al wat hel licht, waar het schijnt, zoo mogelijk zou uitdooverigeen wonder dus, dat het hun innig smart, als zij ontwaren dat hun invloed niet zelden op de staatkunde afstuit; doch zich builen male verheugen, wanneer zij zien dat die hen in de hand zou werken en de meest tegen overgestelde maatregelen hunnen bijval verwerven, als zij ze bevorderlijk achtten tot het groole boven alles door hen nagejaagde doel: handhaving en bevordering van de slavernij des gecstes. 's GRAVENHAGE6 Mei. Z. M. heeft vergund aan Jhr. Mr. F. L. NV. de Koek, Directeur van 'sKonings Kabinet, het aannemen der onderscheidingsteekenen van GrooG kruis der Frcderiks-ordehem door Z. M. den Koning van Wurtemberg geschonken. Bij Kon. besluiten van 1 dezer zijn benoemd: tot Ontvanger der regis tratie van de burgerlijke akten en der successieregtcn te Middelburg, de Heer NY. L. van Sonsbeeek, thans Ontvanger der registratie van de geregtelijke en administrative reglcn aldaar; en in diens plaats de Heer C. D. Iloëll, thans Ontvanger der registratie en domeinen te Oud-Beijerland; en in diens plaals de Heer A. NV. van Boventhans Ontvanger der registratie en do meinen te Lemmer; cn in diens plaats de Heer Mr. J. F. d'Aumerie, sur numerair. Tot Ontvanger der registratie van de geregtelijke akten te Utrecht, de Heer J. J. Hubrecht, thans Ontvanger der registratie en domeinen te Noordwijk; en in diens plaats de Heer II. II. Schotanus a Sleringa Lemke, thans te Maarssen; en aldaar de lieer II. van Meurs, thans te Ommen; en aldaar de Heer J. Roldanus, thans surnumerair. Tot Ontvangers der directe belastingen en accijnsen, te Beek c. a. (Limburg), de Heer Wemaus, thans te Thorn; en aldaar de Heer van NVintershovcnthans te Venray, te Zaan dijk c. a.dc lieer J. J Tomsonthans te Pijnacker c. a.te Ileerewaarden de Heer P. E. H. Leendertz, te Apeldoorn, en te Breukelen de Heer H. G. H. Jordens, thans te Ysselslein. Men verneemt, dat ook Z. K. II. Prins Hendrik aan hel bestuur van het XIde Landhuishoudkundig Congres eene geldelijke bijdrage van/GO heeft doen geworden tot het verstrekken van premiën voor de veetentoonstelling. 11. K. 11. de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen (dochter van IIH. KK. UH. Prins en Prinses Frederik), zal den 2dc" Junij aanst.in de f residentie aankomen en aldaar tot den 13dc" verblijven; zullende II. K. II. zich alsdan naar eene Duilsehe badplaats begeven. f Het bevestigt zich, dat de Minister van Marine hel door hem aange- I boden ontslag, heeft ingetrokken. Eerste Kamer der Staf en-Generaal. Zitting van Maandag 5 Mei. In deze zitting zijn onderscheidene der aanhangige wetsontwerpen aange nomen waaronder die lot amortisatie van 10 millioenlot goedkeuring van het tractaat met Oostenrijk, en betredende de wees- en momboirkamers. Tegen morgen is de behandeling van alle overige ontwerpen aan de orde gesteld. Zitting van Dingsdag 6 Mei. In deze zitting zijn al dc aanhangige wetsontwerpen met algemeene stem men aangenomen.De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Ticeede Kamer der SI at en-Generaal. Ter voldoening aan het bepaalde bij de wet van 5 Augustus 1850, is een uittreksel uit de notulen van het verhandelde in de zittingen der Tweede Kamer van den 30s,c" April en den 2den Mei 1856 in de Staats-Ct. geplaatst, hoofdzakelijk van dc volgende inhoud Volgens besluit in de zitting' van 20 April jl.is de beslissing aan de orde wegens de zamenstelling der commissie van onderzoek (enquête) om trent de uitvoering van de vergunning lot landaanwinning en uitdieping van het vaarwater in liet Zwolsche Diep. De Voorzitter stelt voor om de commissie van onderzoek uit vijf leden te doen bestaanom te bepalendat minstens een getal van drie leden tot het afnemen der verhooren wordt vereischt, en om den termijn, binnen welken het onderzoek zal zijn afgeloopenop 31 December 185G vast te stellen. Deze voorstellen worden aangenomen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de Heeren.- Mr. J. Heemskerk Bz. I. P. Delprat, Jhr. C. M. Storm van 's GravesandeMr. W. Wintgens en Mr. J. K. Baron van Gollstein. BUITENLANDSCI1E BKRIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 5 Mei. In het Hoogerhuis is den 2dc0 dezer een afschrift medegedeeld van eene overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en Oostenrijk, ter aanvulling van het vredes-verdrag, luidende, na eene korte inleiding, uit de Engelschc I overzetting vertaald, aldus: Art. 1. De hooge contraherende partijen waarborgen, gezamentlijk en afzonderlijkde onafhankelijkheid en onschendbaarheid van hgt Turkschc rijk, uitgedrukt in liet te Parijs gesloten vredes-verdrag. Art. 2. Elke inbreuk op de bepalingen van het evengemeldc verdrag zal door de Mogendhedenwelke het tegenwoordige verdrag onderteekenen als eene reden van oorlog aangemerkt worden. Zij zullen zich met de Verheven Porte verstaan over de daardoor noodzakelijk geworden maat regelen, en zullen onverwijld onderling bepalingen maken nopens dc aan- wending barer land- en zeemagt.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1