AMSTERDAM, 2 Mei. In den vergadering van den Gemeenteraad van eergisteren is medegedeeld, dat voor de anticipatie-billetten was ingeschreven voor een bedrag van ƒ1,264,000, en dat, daar de inschrijving was geopend voor 500,000aan de inschrijvers ongeveer 40 pCt. van het ingeschreven bedrag zal worden afgegeven. Voorts dat was ingekomen een meer uitvoerig bewerkt plan van den Heer Galman, tot uitbreiding der stad aan de zijde van het IJ en tot het leggen van ecne brug over het IJhetwelk zal gesteld worden in handen van den Stads-Ingenieur. Een Adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeenteverklarende zich te vereenigen met den inhoudwat de hoofdzaak betreft, van het werkje van Ds. van Limburg Brouwer, Opmer kingen over armverzorgingnaar aanleiding van Dr. Jleijes geschrift: Eene levensvraag enz. Verder o. a. een Adres der Ileercn K. F. Zimmer c. s., met verzoek om vergunning tot oprigting eener gas-fabriek, en een van de Heeren P. R. van der Made c. s.tol hetzelfde einde. Beide adressen worden in handen ge steld van B. en W. Een rapport van B. en W. op het adres der Heeren von Baunihauer en Stumpff, houdende verzoek om vergunning tot oprigting eener gas-fabriek, waarop door B. en W. gunstig is geadviseerd. Deze zaak gaf aanleiding lot uitvoerige beraadslaging. Een lid wees op Parijs, daar bestonden 6 gas-maatsehappijende Regering heeft ze allen vereenigden daardoor is aanmerkelijke prijsvermindering ontstaan. Bovendien laat de stad voor het leggen der pijpen betalen, en ontvangt daarvoor 200,000 fr. zij heeft eene belasting op het gas, die haar 600,000 fr. opbrengt. Het ver zoek is ten slotte toegestaan met 28 tegen 3 stemmen. BUI T EN LAN DSC IIE BEU Hi T EN ENSELANB. LONDEN, 1 Mei. Volgens brieven uit de Krim is lussclien eenige dronken Engelsche sol daten en een Franschcn wachtpost eene bloedige vechtpartij voorgevallen. Ilct Clipperschip Varoon van 800 ton is volgens berigt uit Sydney in N. Holland van den 15 Febr.op reis van Manillc naar Sydney, met een lading koloniale warentusschen Kaap Northumberland en de Baai van Rivoli met man en muis vergaan. FRANKRIJK. PARIJS, I Mei. Maandag 11. heeft de Minister Fould in den Senaat en het Wetgevend Ligchaam mededeeling gedaan van het vredesverdrag van 30 Maart met de bijlagen. Dat staatssluk luidt als volgt: In naam van den almagtigen God! 1IH. MM. de Keizer aller Russen, de Keizer der Franschen, de Koningin van Groot-Brittanje en Ierlandde Koning van Sardiniëen de Keizer der Otlomannen, bezield met de begeerte, om een einde te maken aan de jam meren des oorlogs en den terugkeer der verwikkelingen, welke dien oorlog hebben doen ontstaanwillende voorkomenhebben besloten zich met den Keizer van Oostenrijk te verstaan omtrent de grondslagen aan de herstelling en aan de bevestiging van den vrede te gevendaarbij door voldoende en wederkeerige waarborgen de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van het Turksche rijk waarborgende. Tol dat einde hebben HH. MM. tot hunne gcvolmagtigden benoemd, enz. Die zich te Parijs in congres hebben vereenigd. Daar de eensgezindheid gelukkig tusschen hen is vastgesteld, hebben IIII. MM. oordcelende, dat in een Europecsch belang Z. M. de Koning van Pruis- sen als medeonderlcekcnaar van de overeenkomst van 13 Julij 1841moest geroepen wordenom deel te nemen aan de nieuwe te maken schikkingen en de waarde inziende, welke de medewerking van genoemde Maj. aan een arbeid van algemeene bevrediging zou aanbrengen, hebben hem uitgenoodigd gcvolmagtigden op het congres te zenden. Ilicn ten gevolge heeft Z. M. de Koning van Pruissen benoemdenz. De gevolmagligdcn, na hunne volmagten te hebben gewisseld, die in goede orde bevonden zijn. zijn overeengekomen omtrent de volgende artikelen: Art. 1. Van den dag der uitwisseling van de ratificatiën van het tegen woordig vredestractaat, zal er vrede en vriendschap zijn tusschen Z. M. den Keizer der Franschen, II. M. de Koningin van Grool-Brillanje en Ierland, Z. M. den Koning van Sardinië, Z. K. M. den Sultan, van de eene zijde, Z. M. den Keizer aller Russen, van de andere zijde, zoowel als tusschen hunne erfgenamen en opvolgers, limine Stalen en onderdanen, ten eeuwigen dage (a perpet ai té). Art. 2. De vrede tusschen gezegde IIH. MM. gelukkig hersteld zijnde, zal hel gedurende den oorlog door hunne legers veroverde of bezette grondgebied van weerszijden worden ontruimd. Bijzondere beschikkingen zullen de wijze van ontruiming regelen, welke zoo spoedig doenlijk zal moeten plaatshebben. Art. 3. Z. M. de Keizer aller Russen verbindt zich, aan Z. M. den Sultan de stad en de citadel Kars terug te gevenzoowel als de andere gedeelten van liet Oltomaiinisch gebied, welke de Russische troepen in bezit hebben. Art. 4. 1IH. MM. de Keizer der Franschen, de Koningin van Groot- Brillanje en Ierland, de Koning van Sardinië en de Sultan verbinden zich, om aan Z. M. de Keizer aller Russen terug te geven de sleden en havens van Scbastopol, Balaklava, Kamiesch. Eupatoria, Kerlsch, Jenikaléh, Kin- boern en al het overige grondgebieddoor de troepen der bondgenooton bezet. Art. 5. IIII. MM. de Keizer der Fransehen, de Koningin van Groot-Brit tanje en Ierland, de Keizer aller Russen, de Koning van Sardinië en de Sultan verleenen volkomcne kwijtschelding aan diegene hunner onderdanen, die door eenigerlei deelneming aan de oorlogsbedrijven ter gunste van de vijandelijke zaak, zich hebben vergrepen. Het is bepaaldelijk bedoeld), dat deze kwijtschelding zich uitstrekt over alle onderdanen van de strijdvoerende partijen, die gedurende den oorlog bij voortduring zijn gebezigd in dienst van een der slrijdmagtcn. Art. C. De krijgsgevangenen zullen beiderzijds onmiddellijk in vrijheid gesteld worden. Art. 7. Bovengenoemde partijen verklaren ieder voor zichdat Turkye toegelaten wordt omgelijkelijk met het overige Europate deelen in de voordeden van het Europeesch volkenregt en gemeen overleg. 1111. MM. ver binden zich ieder van zijne zijde om de onafhankelijkheid en onschendbaar heid van het Turksche grondgebied en zijn regt op het behoud van al zijn grondgebied te eerbiedigenwaarborgen gemeenschappelijk de stipste nako ming van deze verbiudtenis en zullenalzoo iedere handeling die er inbreuk op zou kunnen makenals punt van algemeen belang beschouwen. Art. 8. Indien er tusschen de Porte en eene of meer der onderleekenende Mogendhedeneen geschil ontstonddat de instandhouding dier vriendschap pelijke betrekkingen bedreigde, zullen de Porte en iedere dier Mogendheden eer zij tot de wapenen de loevlugt nemen, de andere partijen in staat stel len, dit uiterste door hare bemiddelende tusschenkomst te voorkomen. Art. 9. Z. K. M. de Sultan, in zijne voortdurende zorg voor het welzijn zijner onderdanen, een firman uitgevaardigd hebbende, die ter verbetering van hun lot, zonder onderscheid van godsdienst of geslacht, zijne edelmoe dige bedoelingen jegens de Christenbevolking van zijn Rijk bevestigt, een nieuw bewijs zijner gevoelens te dien opziglc willende geven, heeft besloten, aan de Mogendheden mededeeling te doen van gezegden firman, geheel van zijn Souvereinen wil uitgegaan. De Mogendheden erkennen de groote waarde van deze mededeeling. Het spreekt van zelf, dat die in geen geval aan de Mogendheden regt kan gevenzichhetzij gezamenllijkhetzij ieder op zich zelve, in de betrekking van Z. M. den Sultan met zijne onderda nen, noch in het binnen!, beheer van zijn rijk te mengen. Art. 10. De overeenkomst van den 13den Julij 1841, waarbij de oude regel van het Otlomanisehe rijk, betrekkelijk de sluiting van den Bosporus en de Dardanellen, gehandhaafd wordt, is met gemeen overleg herzien. De akte, te dien einde en overeenkomstig dit beginsel, tusschen de liooge partijen gesloten, is aan het tegenwoordig verdrag gehecht, en zal dezelfde kracht en waarde hebben, alsof zij er een wezentlijk deel van uitmaakte. Art. 11. De Zwarte zee wordt onzijdig verklaard; voor de koopvaardij vloten van alle natiën geopend, zijn hare wateren en havens slellig en voor altijd gesloten voor de oorlogsvlag, hetzij van de Mogendheden aan de kus ten hetzij van elke andere Mogendheidbehoudens de uilzonderingenver meld in de artt. 14 en 19 van dit traclaal. Art. 12. De handel in de havens en in de wateren der Zwarte zee zal vrij van alle belemmering alleen onderworpen zijn aan verordeningen in het belang der gezondheid, aan tolrcgten en politie, vervat in eenen voor de ontwikkeling der handels-bedrijvigheid, gunstigen geest. Om aan de han dels- en zeevaartbelangen van alle natiën de verlangde zekerheid te geven, zullen Rusland en de Verhevene Porte Consuls in hunne havens op de kust der Zwarte zee toelatenovereenkomstig de beginselen van het internationale regt. Art. 13. De Zwarte zee, ingevolge art. 11, onzijdig zijnde, wordt het behoud of de vestiging op hare kustvan tuighuizen voor zee-oorlog niet meer noodzakelijk en doelloos. Z. M. de Keizer aller Russen en Z. K. M. de Sultan verbinden zichdien ten gevolgeop die kust er geen op te rigten of te behouden. Art. 14. HH. MM. de Keizer aller Russen en de Sultan, eene overeen komst gesloten hebbende, met het doel, om de sterkte en het getal te be palen van de ligte vaartuigen, voor de dienst hunner kusten benoodigd, en welke zij zich voorbehouden in de Zwarte zee te onderhoudenzoo is deze overeenkomst aan het tegenwoordig tractaat gehecht, en zal zij dezelfde kracht en waarde hebbenals of zij er een wezentlijk deel van uitmaakte. Zij kan zonder de toestemming der Mogendheden, onderteekenaars van het tegenwoordig verdrag, noch vernietigd, nocli gewijzigd worden. Art. 15. Daar de akte van het Wcencr-Congrcs de beginselen gevestigd heeftbestemd om de vaart op de rivierenwelke onderscheidene Staten scheiden of doorstroomente regelenkomen de Mogendheden onderling overeen, dat die beginselen voorlaan evenzeer op den Donau en zijne mon den van toepassing zullen zijn. Zij verklarendat deze bepaling voortaan een deel uitmaakt van hel Europcsche volkenregten nemen die onder haren waarborg. De vaart op den Donau zal aan geen hindernis of schat ting kunnen worden onderworpen, die niet uitdrukkelijk in de bepalin gen van de volgende artikelen vervat is. Er zal alzoo geen lolregt ge lieven wordenalleen voor het bevaren der riviernoch eenig regt van de koopwaren aan boord der schepen. De policie- en quarantaine- reglementen in het belang der veiligheid van de Statendoor die rivier ge scheiden of doorstroomd, te maken, zullen zoodanig worden ontworpen, dat daardoor, zooveel mogelijk, de scheepvaart worde begunstigd. Behou dens deze verordeningen, zal er geen hinderpaal, van welken aard ook, aan de vrije scheepvaart in den weg worden gelegd. Art. 16. Met het doel om de bepalingen van het vorige artikel tot stand te brengen, zal eene commissie, waarin Frankrijk, Oostenrijk, Groot-Brit tanje. Pruissen, Rusland, Sardinië en Turkye, elk door een' afgevaardigde zullen worden vertegenwoordigd, belast zijn, om aan te wijzen en te doen uitvoeren de noodzakelijke werkenvan Isatcha af, om de monden van den Donau, evenzeer als de daarbij gelegen gedeelten der zee, te ontlasten van het zand en andere hindernissenten einde dat gedeelte van de rivier en de gezegde gedeelten der zee zoo bevaarbaar mogelijk te maken. Tot dek king der kosten dezer werkenalsook van de inriglingenbestemd om de vaart bij de monden van den Donau te verzekeren en gemakkelijk te ma ken, zullen door de commissie, bij meerderheid van stemmen, bepaalde regten tot een billijk bedrag kunnen geheven wordenonder uitdrukkelijke voorwaarde, dat hierbij even als in alle andere opzigten, de vlaggen van alle natiën op den voet van volkomene gelijkheid zullen worden behandeld. Art. 17. Eene commissie zal worden benoemd en zamengesteld uit afge vaardigden van Oostenrijk, Beijeren, de Verheven Porte en Wurtemberg (voor elk dezer Mogendheden een), waarbij zich zullen voegen de commis-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2