LEYDSCHE COURANT. J MAANDAG 5 MEI. N ,y. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. s&AH'*/* Uf.: V VI,;.:.,:, .De Prijs der Courant is f 12 iw //e£ jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIJ5 BERIGTEIV. LEY DEN 3 Mei. liet 2,le batt. (Grenadiers) van bet rog. Grenadiers en Jagers, onder bevel van den Majoor H. E.G. Stass, beeft, na een jaar alhier te hebben doorge- bragt, ons gisteren morgen te 6 ure verlaten en is vervangen door h'et 4dc batt; (Jagers) onder bevel van den Lt.-Kol. J. J. Verschoor. De militaire Autoriteiten hebben met de muziek van het reg. Rijd. Artillerie, de ver trekkenden lot een eindvvegs builen de stad geleid. De Afdeeling Arrond. Lcyden van de Vereetiiging het Metalen Kruishad op hare vergadering van Woensdag avond jl. van de Officieren g.eregtigden lot het Kruis reeds plegtig afscheid genomen, en bepaalde zich nu, om het vroege uur van liet vertrek-even als in het verleden jaaren in overeenstemming met. de Officieren van dé stedelijke Schutterij tot het té gemoet gaan aan en het inhalen van het komende battaiilondal tegen 10 ure de stadonder de door zijn muziekcorps uitgevoerde Io-Vivat binnenrukte. De muziek werd afgewisseld door die der corpsen stedelijke Schutterij en Rijdende Artillerie, tot op het plein van de kaserne bij de Morsehpoort, waar de hartelijke toespraken van militaire Autoriteiten, de Lt.-Kol. Kommand, der stedelijke Schutterijde Commissie der beide sectién van de Melalën-KruistAfdëelihg., door den Lt.-Kol. Verschoor, op even hartelijke wijze beantwoord, en de Officiëren door de Corps-Kouimandanlen aan elkander werden voorgesteld. Wij mogen wenschen dat het verblijf van het nieuwgekomen balt. te onzent evenzeer lot algemeenc voldoening strekken zal, als dit met betrekking tol db beide vorige baltaillons-, liet 3dc en het 2dc, het geval is geweest. De batterij Rijd. Artillerie, naar 's Gravenhage gedetacheerd, vertrekt binnen weinige dagen derwaarts. De aangekondigde dramatische voorstelling door de Studenlen-Vereenigin- gen Declamator inm en Exercendoheeft Woensdag avond in den Schouw burg plaatsgehad, en naar wij vernemen in allen opzigtie aan de verwachting beantwoord. Döwr de tegenwoordigheid van al de kweokelingen en onder wijzers van de Kweekschool voor Zeevaart, die daartoe cene bijzondere uit'iioodiging ontvangen hadden, werd op eene verrassende en eigenaardige wijze, het menschlievcndé doel dat men zich voorstelde, herinnerd; De tal rijke opkomst van het Studenten Corps en der meest aanzienlijke ingezetenen dezer stadgetuigde van de sympathie voor dat doel en vooral ook van hooge ingenomenheid met de beoefening der dramatische kunst, waarvan dc proeven die gegeven werden, zich evenzeer kenmerkte door eene ge schikte keus en gepaste verscheidenheid, als door declamatorische voordragt en smaakvolle uitvoering. Inzonderheid heeft de edit nationale schets van den Heer S. J. van den Bergh op den Jlaarlem.se/ten blinkerlin ruime mate de algemeene toejuiching ingeoogst, en het. moest, onzes inziens, voor de Dichter zeiven, een streelend gevoel opleveren, te zien dat zijn voor treffelijk werk op zulk eene wijze bij het Nederlandschc publiek werd inge leid; Ook de tooncelen uit het blijspelde Nerenwerden met acclamatie aangehoord. Kortom de geheele voorstelling, door fraaije costumes opge luisterd en afgewisseld door toepasselijk gekozen muziekstukkenuitgevoerd door het muziek-corps der Rijdende Artillerie, hetwelk zich daartoe heusche- Irjk had aangeboden, heeft ongetwijfeld den aangenaamste!! indruk achter gelaten. Wij vernemen dat de Heer Hubrecht, Ontvanger van de registratie te Noord wijkbenoemd is tot. Ontvanger van de registratie van geregtelijke akten en de domeinen te Utrecht, en dat in zijne plaats is benoemd de Heer H. H. Schotanus a Steringa Lemke, thans te Maarsen. Met getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgcloopen week is geweest als volgt 27 April 139volwassenen70 kinderen, te zanten 209. 28 29 30 1 2 3 Mei 142 .145 144 136 136 129 66 66 60 60 56 57 208. 211. 204. 196. 192. 186. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbodevan 11. Woensdag, bevatte het vol gende Woord tot afscheid: Eeltige vrienden van den Koning en het Vader land, die zich bij de oplreding van het tegenwoordige Ministerie vereenigd hadden, om het tegen aanvallen, zoo zij ottregimalig waren, te verdedigen vooral om den band tusschen Oranje en Nederland naamver te doen toeha len meenden in het vorige jaar ook met vrucht een dagblad te kunnen aanwenden, en kozen daartoe de 's Gravenh. Nieuwsb. Hebben zij, bij het overnemen van dat dagblad, enkel hunne overtuiging geraadpleegdbij het schrijven daarin naar niemands oogen gezien in het staken van hetzelve vervullen zij een'pligt, die hun door de omstandigheden wordt opgelegd.Na heden zal de 's Gr. Nieuwsb. niet meer verschijnen. Onntiddelijk daarna is verschenen het Residentie-Blad met het volgende berigt aan het hoofd Geen Programma. Een dagblad is gestaakt een ander treedt in 't le ven. Het zal zichop zijn lijd, over politieke en kerkelijke vraagpunten, wier openbare behandeling nut kan hebben, doen hooren. Hoe? Wij ge ven dienaangaande gcene belofte en wenschen alleen beoordeeld te worden tiil den arbeidwaarmede wij lieden beginnen. Het Residentie-Blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen en zal, hopen wij, een goed nieuwsblad zijn. Die iets belangrijks of goeds heeft mede te deeleti, zeilde het ons. Zijn naam blijft, des verkiezende, geheimterwijl men ons het regt van weigering wel zal gunnen. De l'roii. Friesche Cour. meent de waarheid te mogen betwijfelen van het herig! der, Groninger Cour.dat de noordelijke spoorweg voor re kening of met medewerking en ondersteuning van de Regering zal worden aangelegd, en meer geloof te moeten hechten aan een haar medegedeeld berigt, dat bereids eene nieuwe aanvraag om vergunning bij de Regering- is gedaan. Te Goes zijn den 30sl™ April geveild 208 bunders schorgrondgele gen aan de Kraaijertpplders verkocht aan den Heer Breijdel c. s. van Brugge, voor de aanzienlijke som van 135,100, met 15 pCt. voor de kosten. Men schal, dat de bedijking ongeveer 100,000 kosten zal, zoodat de bunder ongeveer 1200 beloopt. Eene in deze streken onge kende somschoon deze schorren van de beste zijn. 's GRAVENHAGE, 3 Mei. II. M. de Koningin zal aanst. Donderdag het paleis het Huis ten Bosch betrekken. H. M. de Koningin heeft aan de tentoonstelling te Rotterdam, het portret van Z. K. H. den Prins van Oranje, geschilderd door N. Pieneman, toegezegd., II. M. dc Koningin-Moeder zal den 10dcn dezer uit Petersburg vertrek kenom den 18dcu le Weimar aan te komen, van waar II. M. den 31slcn daaraanvolgende iu dc residentie wordt terug verwacht. II. #ls. verblijf al hier, zal evenwel van geen langen duur zijn, daar zij zich nog dezen zo mer naar Soesldijk zal hegeven. Men verzekert dat de Tweede Kamer der Stalen-Generaal in de maand Junij aanst. hare werkzaamheden zal hervatten. De Willemskerk is inwendig reeds zoo verre in gereedheid, dat men een aanvang heeft kunnen maken met liet plaatsen van hel orgel, dat, naar men verzekert, zeer goed moet zijn ingerigt. Bij den Minister van Financiën is ontvangen eene som van 27 door een onbekende uit Rotterdam, tot voldoening van aan den lande verschul digd successieregtingezonden. Gisteren morgen ten 6i ure is hel 4de halt. (Jagers) van het regiment Grenadiers en Jagers, onder het. bevel van den Kapitein Havens, uit de residentie naar Leyden gemarcheerd. Hel werd uitgeleide gedaandoor het corps Officieren en door het muzijkkorps van gemeld regiment. Daarente- tcgen is het 2dc batt. (Grenadiers) van bovengemeld regement, onder bevel van den Majoor Stass, van Leyden alhier teruggekeerd. Het werd door lleeren Officieren en het muzijkkorps ontvangen. Eerste Mnmer tier JÜtaten-Gcneratil. Zitting van Vrijdag 2 Mei. In deze zitting zijn benoemd tol Voorzitters der afdeelingende Heercn: van Swindereii, Borski. van Wessem en Cost Jordens, en tot Onder-Voor zitters de Heerenvan Sasse van Ysselt, Lotsy, d'Ablaing van Giessenbttrg en van Rhemen van Rhemenshuizen. He conimissiën van rapporteurs brengen eenige verslagen uit, o. a. omtrent de geloofsbrieven van den Heer llartevcit. De vergadering besluit tot de toela ting van dien Heer nadalhij de bij de Gwt. gevorderde eeden zal hebben afgelegd. Tweede ICatner der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 2 Mei. In deze zitting is ingekomen een voorstel van wet tot verandering der tienden in grondrenten, met daarbij belioorcnde memorie van toelichting, ingediend door den Heer Sloet tot Oldliuis. De Kamer heeft de benoeming der commissie tot onderzoek in de zaak van hel Zwolsche Diep voortgezet. Achtereenvolgens zijn eenige naturalisatie-wetten aangenomen, alsmede het wets ontwerp, entrepot te Rotterdam, hetwelk met 44 legen e'e'ne slem (die van den Heer Taets van Amerongen) werd aangenomen; dat tot verlenging voor Amsterdam van den in art. 291 der gemeentewet gestelden termijn voor dc herziening der plaatselijke belastingen enz.; en dal houdende vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen door liet Dep. van Marine, dienst 1856. De Vergadering heeft nog afgedaan de conclusiën van eenige rapporten van conimissiënwaarna de Kamer tot nadere hrjeenroeping is gescheiden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1